Βασικές ερωτήσεις αρχάριου

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Απάντηση
BOURASAL
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 07, 2021 12:26 pm

Βασικές ερωτήσεις αρχάριου

Δημοσίευση από BOURASAL » Κυρ Φεβ 07, 2021 12:44 pm

Καλησπέρα,

Έχω αυτή την καφετιέρα, ( https://prnt.sc/ympcq4 ), απλά τώρα ξεκίνησα να πίνω καφέ και δεν ξέρω πως να φτιάχνω σωστά καφέ και αφρόγαλα ( επίσης οι γονείς μου δεν φτιάχνουν αφρόγαλα, πίνουν μόνο εσπρέσο, οπότε δεν ξέρουν πως φτιάχνεται σωστά ). 1. Αρχικά, εγώ πίνω διπλό, οπότε ποια θα πρέπει να είναι η ποσότητα του γάλατος; 2. Πριν φτιάξω το αφρόγαλα πρέπει να το έχω βγάλει από το ψυγείο για να μην είναι τελείως κρύο; 3. Να φτιάχνω πρώτα τον καφέ ή το αφρόγαλα; 4. Είναι φυσιολογικό να μην γίνεται αφρόγαλα όλη η ποσότητα του γάλατος; Γιατί φτάνει σε ένα σημείο που βράζει, και πρέπει αναγκαστικά να το βγάλω από τον ατμό γιατί θα χυθεί. 5. Πρέπει να προσέξω κάτι για να μην επιβαρύνεται η καφετιέρα; Αυτά για την ώρα.

Ευχαριστώ!

Edstah
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Οκτ 12, 2016 8:43 pm
Όνομα: Μάνος
Μηχανή:: Gaggia New Baby
Μύλος:: Fiorenzato F4 Eco
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Roasters Kolektiva,Cup10,Round Cup,Zebu

Re: Βασικές ερωτήσεις αρχάριου

Δημοσίευση από Edstah » Δευ Φεβ 08, 2021 3:53 pm

Θα προσπαθησω να βοηθησω οσο μπορω, μιας και δεν εχω γνωση της καφετιερας αλλά ουτε ειμαι και φαν των γαλακτερων ροφηματων.

1. Ο γενικος μπουσουλας νομιζω ειναι 2 μερη (αφρο)γαλα για καθε 1 μερος καφε. Το αυξομειωνεις αναλογα την ενταση του καφε που εχεις ωστε να εχεις το αποτελεσμα που ζητας.
2. Οσο πιο κρυο ειναι το γαλα πριν αρχισεις το frothing, τοσο περισσοτερο χρονο εχεις να το φουσκωσεις πριν ανεβασει θερμοκρασια. Στις οικιακες μηχανες δεν ξερω αν εχει πραγματικα σημασια, αλλά εγω θα το κρατουσα οσο πιο κρυο γινεται.
3. Ο,τι βολευει περισσοτερο με βαση τον εξοπλισμο σου. Σε single boiler μηχανη προτιμω να κανω πρωτα τον εσπρεσσο και να ανεβασω μετα θερμοκρασια για αφρογαλα. Το να κανω αφρογαλα και μετεπειτα να ριχνω τη θερμοκρασια και να flushαρω, μου φαινεται καπως μπελαλιδικο. Δεν ξερω πώς δουλευει η μηχανη σου, οποτε το λεω με καθε επιφυλαξη.
4. Δεν ειμαι ειδικος στο αφρογαλα, ενα απλο google/youtube search μπορει να σου λυσει ολες τις αποριες.
5. Κι εδω το google ειναι φιλος σου. Βαλε το μοντελο της καφετιερας σου και ψαξε οδηγιες συντηρησης.

:oneup:

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Βασικές ερωτήσεις αρχάριου

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Φεβ 09, 2021 10:58 am

Καλημέρα φίλε μου. Καταρχάς θα σε στεναχωρήσω λέγοντάς σου ότι δεν πρόκειται να πάρεις σωστό εσπρέσο διότι η μηχανή σου δεν έχει boiler (αλλά θερμομπλόκ), η υδραυλική πίεση δεν είναι σωστή (σύστημα pressurized) και η άλεση είναι τυχαία (υποθέτω ότι παίρνεις έτοιμο αλεσμένο καφέ). Συνεπώς, αν η βάση όλων των καφέδων που είναι ο εσπρέσο δεν μπορεί να παραχθεί σωστά, τότε ότι και να προσθέσεις δεν θα είναι καλό.

Αυτές οι τεχνικές λεπτομέρειες όμως είναι για την περίπτωση που θέλεις να βελτιώσεις τη γεύση. Αν αντίθετα είσαι ικανοποιημένος με αυτό που πίνεις τις κρατάς σαν εγκυκλοπαιδικές γνώσεις και συνεχίζεις.

Σχετικά με το αφρόγαλα, η ποιότητά του συνδέεται άμεσα με την ποιότητα του ατμού και στην δικιά σου περίπτωση ο ατμός δεν είναι ότι καλύτερο (μιας και δεν υπάρχει boiler).
Αν αφήσουμε τις αδυναμίες της μηχανής στην άκρη, το σκεύος (γαλατιέρα, μπρίκι κλπ) όπως και το γάλα πρέπει να είναι πολύ καλά παγωμένα. Το ακροφύσιο τοποθετείται ελάχιστα χιλιοστά κάτω από την επιφάνεια του γάλατος και ο στόχος είναι να δημιουργήσεις μικρός στροβιλισμούς, όχι έντονες φουσκάλες που μοιάζουν με σαπουνάδα. Αν έχεις θερμόμετρο το χρησιμοποιείς και λίγο μετά τους 60C αποσύρεις γιατί το γάλα από εκεί και μετά αρχίζει να καίγεται. Αν δεν υπάρχει θερμόμετρο βάζεις το χέρι σου στον πάτο του σκεύους και όταν φτάσεις στο σημείο που δεν μπορείς να αντέξεις τη θερμότητα τότε αποσύρεις. Δεν γίνεται όλη η ποσότητα αφρόγαλα, το περισσότερο απλά ζεσταίνεται. Στο τέλος το ανακινείς κυκλικά ώστε αφρόγαλα και γάλα να γίνουν ένα σώμα (πρέπει να μοιάζει με πηχτή γυαλιστερή άσπρη μπογιά) και το χτυπάς μια δυο φορές κάθετα στον πάγκο να σπάσουν οι μεγάλες φουσκάλες αέρα.
Το αφρόγαλα απαιτεί τεχνική και είναι κάτι που μόλις το βρεις, το έχεις κατακτήσει για πάντα. Υπάρχουν αμέτρητα βίντεο στο ίντερνετ που μπορούν να σε βοηθήσουν.
Σχετικά με την αναλογία εσπρέσο-γάλα θα πρότεινα χρησιμοποιείς πάντα τον χρυσό κανόνα: "Όσο σου αρέσει".

BOURASAL
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 07, 2021 12:26 pm

Re: Βασικές ερωτήσεις αρχάριου

Δημοσίευση από BOURASAL » Τρί Φεβ 09, 2021 11:02 am

Ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις!

Απάντηση