Eureka Mignon Specialita και Rancilio Silvia

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Απάντηση
stefan0s
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 08, 2019 1:33 pm

Eureka Mignon Specialita και Rancilio Silvia

Δημοσίευση από stefan0s » Πέμ Φεβ 04, 2021 8:30 am

Καλημέρα σας,

Έχω το παρακάτω setup Eureka Mignon Specialita και Rancilio Silvia και προσπαθώ να ρυθμίσω σωστά τον μύλο γιατί η εκχύλιση δεν είναι καλή. Έχει κανείς το ίδιο setup οποτε να με ενημερώσει για την ρύθμιση του μύλου ή αυτό εξαρτάται και από την καφέ? Ποια είναι η σωστή διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω?


Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Eureka Mignon Specialita και Rancilio Silvia

Δημοσίευση από dasimo » Πέμ Φεβ 04, 2021 10:07 am

Διαφέρει απο καφέ σε καφέ ΠΑΡΑ πολύ, έως και μια ολόκληρη στροφή στή ρύθμιση (και όσοι έχετε τον Mignon ξερετε τι σημαίνει μια στροφή). Ξεκίνα απο ψηλά μέχρι να μπουκώσει η μηχανή, κατέβα σε σκάλες τετάρτου (δηλαδή μισό απο 0 εως το 1), 18 γραμμάρια σε 30 με 35 δευτερόλεπτα είναι ο χρυσός κανόνας για ενα ratio 1 πρός 2 , δηλαδή 36 με 40 γραμμαρια καφέ στο φλυτζάνι. Δεν ειναι απαραίτητο όμως να ισχύει αυτο ευλαβικα. Με αλλα λόγια αν ο καφες είναι πιο dark (πολύ σύνηθες απο τους ελληνες roasters) μπορεί να σου πάρει και 45 δευτερόλεπτα για το ιδιο αποτέλεσμα. Αρα για να απαντήσω την ερώτηση ναι είναι σχετικό με τον καφέ (εντελώς). Επίσης η φάση προ εκχύλισης, δηλαδή απο την στιγμή που θα τραβήξεις lever, η θα πατήσεις κουμπί μεχρι να φτάσει η rotary pump στα 9 εως 11 αναλόγως την ρυθμιση bars και να έχεις τις πρώτες σταγόνες στο φλυτζάνι ΔΕΝ θα πρέπει να ξεπεράσει τα 6 δευτερόλεπτα. Νομίζω οτι αν δεις αυτα που ανέφερα θα είσαι ΟΚ.

Άβαταρ μέλους
Earendil
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2018 6:01 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: ECM Classika PID II
Μύλος:: Eureka M. Specialita
Οι καφέδες μου:: Kenya AA Ndumberi | Colombia El Cedral

Re: Eureka Mignon Specialita και Rancilio Silvia

Δημοσίευση από Earendil » Πέμ Φεβ 04, 2021 4:06 pm

Μπορείς να εξηγήσεις το πως ορίζεις ότι δεν είναι καλή η εκχύλιση; Δε σου αρέσει γευστικά το αποτέλεσμα; Είναι πικρός/ξινός; Δεν παίρνεις 1:2 σε 25' με 30' που είναι το rule of thumb;

Συμπληρώνω στα πολύ σωστά σχόλια του Dasimo:
- Πάρε έναν καφέ και μείνε με αυτόν για καιρό. Έχω δοκιμάσει καφέδες της ίδιας ποικιλίας από διαφορετικούς παραγωγούς και ήθελαν διαφορετικό κόψιμο. Για καφέ διαφορετικής ποικιλίας και roasting, έχω δει πολύ μεγάλη διαφορά σαν αυτή που αναφέρει ο παραπάνω συμφορουμίτης.
- Ακόμα και ο ίδιος καφές θέλει μικρομετατροπές στο κόψιμο μετά από 3-4 μέρες.
- Πειραματίσου κρατώντας όλες τις παραμέτρους σταθερές, μεταβάλλοντας μόνο το κόψιμο. Παίξε με τα ίδια γραμμάρια αλεσμένου καφέ (πχ 18γρ.), ίδιο πάτημα όσο μπορείς, ίδιο χρόνο εκχύλισης (πχ 30''). Μέτρα το βάρος του ροφήματος που παίρνεις έχοντας ως στόχο να φτάσεις το 1:2 σε πρώτη φάση. Άρα αν παίζεις με 18 γρ. αλεσμένου να σου βγάζει 36 γρ. ροφήματος. Προσάρμοσε το κόψιμο ώστε να φτάσεις σε αυτό το αποτέλεσμα.
- Παρατήρησε τη γεύση στο cup. To 1:2 δεν αποτελεί πανάκεια, αλλά έναν οδηγό για να φτάσεις στο ιδανικό αποτέλεσμα. Από τη στιγμή που θα φτάσεις στο 1:2 μπορεί να συνειδητοποιήσεις πως ο συγκεκριμένος καφέ θέλει να τον αφήνεις λίγο περισσότεο ή λιγότερο για να αποδώσει καλύτερα. Αυτό όμως θα το τεστάρεις σε πολύ επόμενο στάδιο.
- Δεν έχω αναφέρει την παράμετρο της θερμοκρασίας που είναι πολύ σημαντική, την οποία όμως δεν ξέρω πως θα ελέγξεις χωρίς PID.

stefan0s
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 08, 2019 1:33 pm

Re: Eureka Mignon Specialita και Rancilio Silvia

Δημοσίευση από stefan0s » Παρ Φεβ 05, 2021 10:07 am

Καλημέρα παιδιά και ευχαριστώ και τους δυό σας για τα σχόλιά σας.

Την εκχύλιση την ορίζω ως μη καλή καθώς η εκχύλιση πολύ γρήγορη και κατα συνέπεια ο καφές είναι πικρός. Σήμερα που το μέτρησα με 18γρ καφέ έβγαλε 100γρ στα 30" με τις παλιές ρυθμίσεις. Υπόψιν ο μύλος ήταν σεταρισμένος με την παλιά μου μηχανή που την αντικατέστησα με την Silvia.

Από παλιά λοιπόν ο μύλος μου ήταν ρυθμισμένος στο 1 (λεπτοκομμένο) και το ανέβασα στο 3 (πιο χοντρό).

- Το αποτέλεσμα με αυτή την δοκιμή ήταν ο μύλος στα 9" χρόνου μου βγάζει 18γρ καφέ και η μηχανή σε 30" χρόνου 80γρ καφέ. Βέβαια στα 18γρ επειδή είναι πιο χοντροκομμένα τώρα το group ξεχυλιζει και πεφτει ολος ο καφες κατω.

- Αν ανεβάσω τον μύλο στο 4 (ακόμη πιο χοντρό) και καθαρίσω όλο το μακελειό που έχει γίνει, δεν χωράει να κουμπώσει το group. Θεώρησα οτι οσο πιο χοντροκομμένος είναι ο καφές θα μου μειώσει το χρόνο εκχύλισης.


Συνεπώς καταλαβαίνω ότι το κόψιμο θα πρέπει να το πάω κοντά στο 2 (ώστε να έχει μια υφή σαν του αλατιού που διάβασα), αλλά μετά τι?? Τα 18γρ είναι οριακά γιατί ξεχειλίζει ο καφές από το γκρουπ.

Άβαταρ μέλους
Earendil
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2018 6:01 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: ECM Classika PID II
Μύλος:: Eureka M. Specialita
Οι καφέδες μου:: Kenya AA Ndumberi | Colombia El Cedral

Re: Eureka Mignon Specialita και Rancilio Silvia

Δημοσίευση από Earendil » Παρ Φεβ 05, 2021 1:36 pm

Πρέπει να το πας ανάποδα. Πρέπει να κόψεις πιο λεπτά.
Εφόσον βγάζεις 80γρ. σε 30", πρέπει να κόψεις πιο λεπτά μέχρι να φτάσεις τα 36 γρ στα 30''.
Αν πας σε πιο χοντρό κόψιμο, θα βγάλεις ακόμα περισσότερα γραμμάρια ροφήματος στα 30''

Νομίζω πως ξεχυλίζει το group επειδή ακριβώς έχεις κόψει πολύ χοντρά.

Επίσης θα σου έλεγα τον παράγοντα χρόνου άλεσης του μύλου να μην τον λαμβάνεις υπόψιν. Αγνόησε το. Εσύ απλά ζύγισε τον αλεσμένο καφέ, ώστε να είναι κάθε φορά ο ίδιος. Επίσης τα 18γρ. δεν είναι θέσφατο. Αποτελεί ένα σύνηθες βάρος που χρησιμοποιούμε, αλλά μπορείς να πας και στα 16γρ. Ότι και αν επιλέξεις ωστόσο, κράτησε το σταθερό όσο πειραματίζεσαι μέχρι να φτάσεις στο 1:2

stefan0s
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 08, 2019 1:33 pm

Re: Eureka Mignon Specialita και Rancilio Silvia

Δημοσίευση από stefan0s » Σάβ Φεβ 06, 2021 9:16 am

Το βρήκαμε τελικά!!! Το αποτέλεσμα σούπερ.....

Το θέμα ήταν ότι ο μύλος είχε διαβάθμιση για το κόψιμο 0 - 5, αλλά αυτό δεν είναι fixed. Ειναι κατι σαν βίδα η οποια δεξιόστροφα μειώνει την απόσταση από τα επίπεδα μαχαίρια, οπότε στο κάνει πιο λεπτοκομένο. Το μείωσα λοιπόν αρκετά (~ 1.5 πλήρες κύκλο, ~8 σκάλες) μέχρι να ακούσω τις πλάκες να τρίβονται και μετά ανέβηκα ~1 σκάλα.


Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Eureka Mignon Specialita και Rancilio Silvia

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Φεβ 06, 2021 3:05 pm

Από περιέργεια επειδή δεν έχω δει το manual του μύλου δεν αναφέρει μέσα αυτή την ρύθμιση γνωστή και ως point zero.

stefan0s
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 08, 2019 1:33 pm

Re: Eureka Mignon Specialita και Rancilio Silvia

Δημοσίευση από stefan0s » Κυρ Φεβ 07, 2021 9:21 am

Πολύ μου αρέσει το zero point!! Ξανα άνοιξα (και επισυνάπτω) το manual αλλά στο Grinding adjustment που θεωρητικά θα επρεπε να το αναφέρει, τουλαχιστον σε εμενα δεν ειναι ξεκαθαρο ετσι οπως τα γραφει.

Just for the record εγω το βρήκα εδω (στο ~41min): https://www.youtube.com/watch?v=14iLKunnLak
Συνημμένα
IMG-1104.jpg

Απάντηση