Καλαθάκια και χωρητικότητα ( Εργοστασιακά – IMS – VST - κλπ )

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Καλαθάκια και χωρητικότητα ( Εργοστασιακά – IMS – VST - κλπ )

Δημοσίευση από BasilTh » Δευ Ιαν 18, 2021 1:55 pm

Συχνά-πυκνά εμφανίζονται στο forum ερωτήσεις του τύπου :

Έχω το μαμά καλαθάκι της μηχανής μου και θέλω να αναβαθμιστώ με IMS ή VST . Ποιο είναι το αντίστοιχο για να παραγγείλω.
Οπότε, ο ερωτών, περιμένει προτάσεις από κατόχους τής ίδιας μηχανής που έχουν ήδη προχωρήσει σε ανάλογη αγορά ποιοτικότερου καλαθιού.

Η ιδέα, είναι να δημιουργηθεί μια βάση δεδομένων, που θα αφορά την χωρητικότητα των καλαθιών που χρησιμοποιούμε, είτε είναι εργοστασιακά, είτε ποιοτικότερα.
Όταν λέμε χωρητικότητα δεν εννοούμε την χωρητικότητα σε καφέ, αλλά την πραγματική χωρητικότητα σε κυβικά εκατοστά.

Επίσης συνηθισμένη είναι η ερώτηση : Πόσα γραμμάρια καφέ βάζετε στο τάδε καλαθάκι;

Η συζήτηση για την χωρητικότητα σε καφέ δεν καταλήγει πουθενά.

Όταν αναφέρουμε ότι ένα συγκεκριμένο καλαθάκι χωρά 18gr καφέ, θα πρέπει να συνοδεύσουμε την πληροφορία αυτή με πολλές διευκρινίσεις:

Ο καφές είναι commercial η specialty ( οι specialty χρειάζονται περισσότερα gr )

commercial-specialty 177.jpg



Βαθμός ψησίματος και πυκνότητα των κόκκων ( οι κόκκοι ανάλογα με το ψήσιμο, το υψόμετρο και την επεξεργασία, έχουν διαφορετικό ειδικό βάρος )

specialty-specialty  166.jpg



Ο μύλος άλεσης ( κάποιοι μύλοι παράγουν πιο αφράτη άλεση από κάποιους άλλους )

pharos - sj - 178kb.jpg

Ρύθμιση του μύλου ( σε fine άλεση το καλαθάκι χωρά περισσότερα cc από ότι σε coarse )



Οπότε η απάντηση που θα δοθεί στην ερώτηση ( Πόσα γραμμάρια καφέ βάζετε στο τάδε καλαθάκι; ) έχει μικρή αξία, γιατί εξαρτάται από το είδος κόκκου που προτιμά ο καθένας καθώς και από τον εξοπλισμό που χρησιμοποιεί.

Ξεκίνησα λοιπόν να ογκομετρήσω τα καλαθάκια που έχω στην κατοχή μου.

Ο τρόπος ογκομέτρησης που χρησιμοποίησα είναι απλός. Χρησιμοποιώντας μια χαρτοταινία καλής ποιότητας στεγανοποίησα τα καλαθάκια από μέσα και τα γέμισα νερό. Ζυγίζοντας έχουμε και την χωρητικότητα σε κυβικά εκατοστά.

γεμισμα νερο 140.jpg

Λίγη προσοχή χρειάζεται μόνο στην επιφανειακή τάση ( το φαινόμενο που η επιφάνεια του νερού συμπεριφέρεται ως ελαστική επιδερμίδα ). Για τις μετρήσεις μου ευθυγράμμισα και γέμισα τα καλαθάκια με νερό μέχρι το σημείο που φαίνεται στην φωτογραφία. Αυτό έχει σημασία για να έχουμε ακρίβεια στις μετρήσεις. Για να έχουν αξία οι μετρήσεις μας θα πρέπει να γίνονται με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.

πινακας 145.jpg


Με αυτές τις 5 αρχικές μετρήσεις, το παρών topic θα μπορούσε να αποτελέσει ένα σημείο καταγραφής της πραγματικής χωρητικότητας των καλαθιών που χρησιμοποιούμε. Οι όποιες συγκρίσεις μεταξύ των καλαθιών θα γίνονται με μπούσουλα την χωρητικότητα τους σε cc. Αρκεί, όποιος θέλει να συνεισφέρει στην προσπάθεια, ζυγίζοντας το καλαθάκι του, θα πρέπει να ακολουθεί τις οδηγίες γεμίσματος με νερό μέχρι το σημείο που φαίνεται στην φωτογραφία για να έχουμε συγκρίσιμα αποτελέσματα.

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Καλαθάκια και χωρητικότητα ( Εργοστασιακά – IMS – VST - κλπ )

Δημοσίευση από Hatori » Δευ Ιαν 18, 2021 6:03 pm

Πολύ ωραία παρουσίαση και λεπτομερής. Και επίσης πολύ διαφορετική άλεση ως προς τους δύο μύλους. Ενδιαφέρον

giorgos.b
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:49 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Καλαθάκια και χωρητικότητα ( Εργοστασιακά – IMS – VST - κλπ )

Δημοσίευση από giorgos.b » Δευ Ιαν 18, 2021 7:05 pm

Ευχαριστούμε πολύ Βασίλη, πολύ ενδιαφέρον

Δυστυχώς τα 2 καλαθάκια (το bezzera και το B702TCH24E ) που έχω τα έχεις βάλει ήδη όποτε δεν έχω να συνεισφέρω

ΥΓ 1 αν και δεν είναι σχετικό με τη χωρητικότητα, δεν ξέρω αν είχε νόημα να προσθέσουμε τη διάμετρο της επιφάνειας των τρυπών - μου έχει κάνει εντύπωση η μεγάλη διαφορά στα 2 που έχω (44mm στο bezzera με 49mm στο IMS)
ΥΓ 2: περίμενα το VST 18 κάπου ενδιάμεσα στα 2 που εχω αλλά βλέπω ότι χωράει όσο ακριβώς το IMS...

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Καλαθάκια και χωρητικότητα ( Εργοστασιακά – IMS – VST - κλπ )

Δημοσίευση από Hatori » Τρί Ιαν 19, 2021 7:27 pm

Να ρωτήσω κάτι άσχετο; Αυτά τα vst baskets δικαιολογούν την τιμή τους σε σχέση με ένα απλό καλαθάκι; Γιατί τα 40+€ δε τα λες και λίγα

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Καλαθάκια και χωρητικότητα ( Εργοστασιακά – IMS – VST - κλπ )

Δημοσίευση από BasilTh » Τρί Ιαν 19, 2021 8:52 pm

Το πιο πρόσφατο σχετικό νήμα άνοιξε μόλις στις 08/01/2021

viewtopic.php?f=4&t=7254
Και σίγουρα το θέμα επανέρχεται συχνά-πυκνά.

Επειδή δεν υπάρχει moderator για να επιβλέπει τα off-topic θα παρακαλούσα η συζήτηση να παραμείνει στο αρχικό της θέμα, που είναι η χωρητικότητα των καλαθιών.
Μια βάση δεδομένων που αφορά την χωρητικότητα και όχι άλλη μια γενική συζήτηση για καλαθάκια.
Ένα εργαλείο εύκολο και λειτουργικό.

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Καλαθάκια και χωρητικότητα ( Εργοστασιακά – IMS – VST - κλπ )

Δημοσίευση από Hatori » Τρί Ιαν 19, 2021 9:52 pm

:OOPS:

hackertom
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τρί Ιουν 17, 2014 10:37 am
Όνομα: Θωμάς
Μηχανή:: Gaggia Classic 41/11
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Σε αναζήτηση
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Καλαθάκια και χωρητικότητα ( Εργοστασιακά – IMS – VST - κλπ )

Δημοσίευση από hackertom » Πέμ Αύγ 05, 2021 5:30 pm

Σε Gaggia Classic IMS σιτα 9 bar και 18gr καφέδες

Sweet Blue
Herbazu
Taresso
Κ.α

Να επιλέξω ims competition 18gr ?
Η
Vst 15 ή Vst 18gr ?

Μήλος Mazze Super Jolly....

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Καλαθάκια και χωρητικότητα ( Εργοστασιακά – IMS – VST - κλπ )

Δημοσίευση από BasilTh » Παρ Αύγ 06, 2021 3:20 pm

hackertom έγραψε:
Πέμ Αύγ 05, 2021 5:30 pm
Να επιλέξω ims competition 18gr ?
Η
Vst 15 ή Vst 18gr ?
Άν ρωτάς ποιό IMS ή VST έχει την ίδια χωρητικότητα με το καλαθάκι σου, ή ψάχνεις για μικρότερο ή μεγαλύτερο καλαθάκι, πρέπει πρώτα να ογκομετρήσεις το δικό σου καλαθάκι με νερό και να συγκρίνεις την μέτρηση με τον πίνακα με τις χωριτικότητες στο πρώτο post του παρόντος νήματος.
Εκεί θα βρείς και οδηγίες για την ογκομέτρηση.

Αν θέλεις να βοηθήσεις μελοντικούς κατόχους Gaggia Classic μπορείς να ποστάρεις το αποτέλεσμα της μέτρησης, αναφέροντας τα χαρακτηριστικά του καλαθιού σου ( αν υπάρχουν χαραγμένα στο καλάθι ).

hackertom
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τρί Ιουν 17, 2014 10:37 am
Όνομα: Θωμάς
Μηχανή:: Gaggia Classic 41/11
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Σε αναζήτηση
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Καλαθάκια και χωρητικότητα ( Εργοστασιακά – IMS – VST - κλπ )

Δημοσίευση από hackertom » Παρ Αύγ 06, 2021 8:11 pm

Ευχαριστώ για την απάντησή φίλε, το θέμα είναι να πάρω και Εγώ μια απάντησή για να μην κανω τζάμπα τα έξοδα και δεν είναι και φθηνά τα άτιμα...

Εννοώ αν υπάρχει κάτοχος να μας πει πως το δουλεύει...

Η λογική λέει 18άρι αλλά έχω διαβάσει και το νήμα με το 15vst και έχω μπερδευτεί αντί να βρω άκρη

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Καλαθάκια και χωρητικότητα ( Εργοστασιακά – IMS – VST - κλπ )

Δημοσίευση από DgSensei » Παρ Αύγ 06, 2021 9:03 pm

Εγώ θα σου πρότεινα το ims 18αρι που θεωρώ οτι έχει καλή σχέση απόδοσης τιμής. Εγώ έχω το ims lm17 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Βέβαια, επειδή είναι 17αρι στους περισσότερους καφέδες χωράει μαξ 18γρ, οπότε το 18αρι θα σε βολέψει σίγουρα για 17-19 γρ.

Απάντηση