Καλαθάκια και χωρητικότητα ( Εργοστασιακά – IMS – VST - κλπ )

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
hackertom
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τρί Ιουν 17, 2014 10:37 am
Όνομα: Θωμάς
Μηχανή:: Gaggia Classic 41/11
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Σε αναζήτηση
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Καλαθάκια και χωρητικότητα ( Εργοστασιακά – IMS – VST - κλπ )

Δημοσίευση από hackertom » Δευ Αύγ 09, 2021 5:34 pm

DgSensei έγραψε:
Παρ Αύγ 06, 2021 9:03 pm
Εγώ θα σου πρότεινα το ims 18αρι που θεωρώ οτι έχει καλή σχέση απόδοσης τιμής. Εγώ έχω το ims lm17 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Βέβαια, επειδή είναι 17αρι στους περισσότερους καφέδες χωράει μαξ 18γρ, οπότε το 18αρι θα σε βολέψει σίγουρα για 17-19 γρ.
Ευχαριστώ παιδιά έχω παραγγείλει το 18άρι... 🤩

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Καλαθάκια και χωρητικότητα ( Εργοστασιακά – IMS – VST - κλπ )

Δημοσίευση από DgSensei » Τρί Αύγ 10, 2021 5:30 pm

Πες μας εντυπώσεις!

Spacof
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:15 am
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: Classika pid
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Καλαθάκια και χωρητικότητα ( Εργοστασιακά – IMS – VST - κλπ )

Δημοσίευση από Spacof » Κυρ Σεπ 26, 2021 6:03 am

Το μεσαίο καλάθι της Ecm classika 60,5 - 61 cc.
Συνήθως βάζω 19gr +- 0.3 gr καφέ μονοποικιλιακό με light-medium προς medium roast... Μετά την εκχύλιση δεν ακουμπάει στη ντουζιέρα ή καμιά φορά αφήνει ένα μηδαμινό αποτύπωμα, το μπισκότο δεν το λες και στεγνό αλλά ούτε νερουλό, μπορεί να έχει λίγες σταγόνες.... Περισσότερο παίζει με την ποικιλία που φτιάχνω...

Spacof
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:15 am
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: Classika pid
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Καλαθάκια και χωρητικότητα ( Εργοστασιακά – IMS – VST - κλπ )

Δημοσίευση από Spacof » Τρί Σεπ 28, 2021 10:06 pm

Καλαθάκι Ims B702TH26.5M 67 cc

Spacof
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:15 am
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: Classika pid
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Καλαθάκια και χωρητικότητα ( Εργοστασιακά – IMS – VST - κλπ )

Δημοσίευση από Spacof » Τετ Σεπ 29, 2021 11:52 pm

Το μεγάλο τις ECM (3πλο, νομίζω faema) στα 75 cc το μικρό δεν το βρήκα!

Spacof
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:15 am
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: Classika pid
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Καλαθάκια και χωρητικότητα ( Εργοστασιακά – IMS – VST - κλπ )

Δημοσίευση από Spacof » Παρ Οκτ 01, 2021 8:13 pm

Καλαθάκι Ims B702TH24.5M 63.3 cc

Nikos21
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τρί Αύγ 06, 2019 1:03 am
Μηχανή:: Gaggia Classic 2019
Μύλος:: Eureka Specialita

Re: Καλαθάκια και χωρητικότητα ( Εργοστασιακά – IMS – VST - κλπ )

Δημοσίευση από Nikos21 » Τετ Νοέμ 10, 2021 11:14 pm

Για gaggia classic pro 2019 με vst 18gr πόσα γραμμάρια θα προτείνατε στο καλαθάκι;

notabarista
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2022 11:00 pm

Re: Καλαθάκια και χωρητικότητα ( Εργοστασιακά – IMS – VST - κλπ )

Δημοσίευση από notabarista » Τετ Μαρ 02, 2022 11:29 pm

Καλησπέρα και από εμένα. Βρήκα αυτό το thread σαν σχετικό με αυτό που ψάχνω. Έχω την Gaggia Classic 2019 και έναν Eureka Silenzio. Ψάχνω να βρω bottomless portafilter, με ξύλινη λαβή αν υπάρχει αλλιώς δεν πειράζει, και ένα καλαθάκι είτε IMS είτε VST. Για το πρώτο δεν έχω και πολλές επιλογές, για Gaggia βρίσκω μόνο ένα με χάλια λαβή αλλά τι να κάνεις ; Τώρα ψάχνομαι για το καλάθι και διαβάζοντας τα προηγούμενα βλέπω ότι δεν υπάρχει κάτι στάνταρ. Εγώ βάζω δόση 17-19gr και συνήθως 18gr (απλά σκέφτομαι να ανεβάσω λίγο ίσως) στο καλάθι το μεγάλο της Gaggia. Έχω ρυθμίσει τον μήλο μου εκεί που βγάζω περίπου την αναλογία 1/2 στα 20'' . Πιο πάνω σε χρόνο δεν ανεβαίνω με τίποτα, ίσως λόγω τον 15bar πίεσης. Τι καλάθι πρέπει να πάρω ; Το πόσο roasted είναι ο καφές δεν το ξέρω αγοράζω και μ'αρέσει αυτός https://kudu.gr/products/habit-specialt ... blend-250g . Θέλω να κάνω δοκιμές αλλά καλύτερα να πάω safe και αν θέλω μετά κοιτάζω και την λεπτομέρεια, δεν είναι και πολύ φτηνά τα IMS. Να πω μόνο ότι καμία φορά όταν βγάζω το portafilter το "μαμά" κολλάει το cake πάνω στο shower, δεν ξέρω αν αυτό είναι κάποια ένδειξη αλλά δεν νομίζω ότι τον παραγεμίζω. Παρακαλώ τα φώτα σας, προσπαθώ και εγώ να μάθω.

vlaxos80
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 06, 2014 4:02 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Gaggia Classic pro
Μύλος:: Eurogat K3

Re: Καλαθάκια και χωρητικότητα ( Εργοστασιακά – IMS – VST - κλπ )

Δημοσίευση από vlaxos80 » Πέμ Μαρ 03, 2022 3:16 am

notabarista έγραψε:
Τετ Μαρ 02, 2022 11:29 pm
Καλησπέρα και από εμένα. Βρήκα αυτό το thread σαν σχετικό με αυτό που ψάχνω. Έχω την Gaggia Classic 2019 και έναν Eureka Silenzio. Ψάχνω να βρω bottomless portafilter, με ξύλινη λαβή αν υπάρχει αλλιώς δεν πειράζει, και ένα καλαθάκι είτε IMS είτε VST. Για το πρώτο δεν έχω και πολλές επιλογές, για Gaggia βρίσκω μόνο ένα με χάλια λαβή αλλά τι να κάνεις ; Τώρα ψάχνομαι για το καλάθι και διαβάζοντας τα προηγούμενα βλέπω ότι δεν υπάρχει κάτι στάνταρ. Εγώ βάζω δόση 17-19gr και συνήθως 18gr (απλά σκέφτομαι να ανεβάσω λίγο ίσως) στο καλάθι το μεγάλο της Gaggia. Έχω ρυθμίσει τον μήλο μου εκεί που βγάζω περίπου την αναλογία 1/2 στα 20'' . Πιο πάνω σε χρόνο δεν ανεβαίνω με τίποτα, ίσως λόγω τον 15bar πίεσης. Τι καλάθι πρέπει να πάρω ; Το πόσο roasted είναι ο καφές δεν το ξέρω αγοράζω και μ'αρέσει αυτός https://kudu.gr/products/habit-specialt ... blend-250g . Θέλω να κάνω δοκιμές αλλά καλύτερα να πάω safe και αν θέλω μετά κοιτάζω και την λεπτομέρεια, δεν είναι και πολύ φτηνά τα IMS. Να πω μόνο ότι καμία φορά όταν βγάζω το portafilter το "μαμά" κολλάει το cake πάνω στο shower, δεν ξέρω αν αυτό είναι κάποια ένδειξη αλλά δεν νομίζω ότι τον παραγεμίζω. Παρακαλώ τα φώτα σας, προσπαθώ και εγώ να μάθω.
την ιδια μηχανη εχω παρει κι εγω προσφατα..παρηγγειλα απο το shadesofcoffee απο Αγγλια το ελατηριο για τα 9bar πιεση και το περιμενω ακομα για να το αλλαξω..προτεινω να το παραγγειλεις κι εσυ..portafilter bottomless εχει αρκετα να δεις..και φθηνα και λιγο πιο ακριβα..και με ξυλινη λαβη και με πλαστικη..για καλαθακι εχει IMS 15-18-20-22 γραμμαριων στα 25ευρω...ριξε μια ματια να βρεις οτι θελεις εκει..μεχρι και για να βαλεις pid εχει..ειναι αποκλειστικα μονο για Gaggia η σελιδα...εγω παιζω στα 17gr δοση in και 34gr out στα 25-27sec το πολυ αλλα με μπαγιατικο καφε προς το παρον(μου τον δωσανε με τον μυλο μαζι)γιατι ακομα ειμαι στις δοκιμες μεχρι να δω πως κοβει ο μυλος Eurogat K3 dose και να βρω τους χρονους κτλ κτλ..μια φορα μονο μου κολλησε το cake επανω κι αυτο προφανως απο στραβο πατημα με το Ταμπερ..αφου βαζεις 18gr δοση κοιταξε να βγαλεις 36gr καφε στα 25-27sec..πιστευω να εχεις ζυγαρια 0,1gr για να δεις τα γραμμαρια που παιζεις.
https://www.shadesofcoffee.co.uk/

notabarista
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2022 11:00 pm

Re: Καλαθάκια και χωρητικότητα ( Εργοστασιακά – IMS – VST - κλπ )

Δημοσίευση από notabarista » Πέμ Μαρ 03, 2022 2:00 pm

Δεν ήμουν σίγουρος αν στέλνουν Ελλάδα. Ωραία. Θα χρειαστεί πιστεύεις να αλλάξω και το λάστιχο με το καινούριο portafilter ; Τι καλάθι προτείνεις για 18-20gr ; το 20g θα με καλύψει ; 9 bar spring θα το κάνω λίγο αργότερα μην έχω θέμα με την εγγύηση.

Απάντηση