Φλυτζάνι ή γυαλί;

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Απάντηση
translator

Φλυτζάνι ή γυαλί;

Δημοσίευση από translator » Τετ Νοέμ 24, 2010 11:05 am

Η απορία μου γεννήθηκε επειδή τις τελευταίες μέρες κι έχοντας αγοράσει δοσομετρικό ποτηράκι, έφτιαχνα εκεί τον καφέ.
Σήμερα μου έκατσε να τον πιω πιο αριστοκρατικά και χρησιμοποίησα φλυτζάνι. Ρε παιδιά, ειλικρινά μου φαίνεται πιο ωραίος ο καφές (δε μιλάω για καμιά τρελή διαφορά, απλά ένα κλικ...)

Επειδή όμως μπορεί και να αυθυποβάλλομαι, μπορείτε να το δοκιμάσετε και να μου πείτε τη γνώμη σας; (πείτε μου γιατρέ, είμαι καλά :lol: )

Άβαταρ μέλους
boltsis
Δημοσιεύσεις: 516
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 14, 2010 2:13 pm
Όνομα: Ηλίας
Μηχανή:: La San Marco 95E
2η Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
Μύλος:: La San Marco SM 90/T
2ος Μύλος:: Zassenhaus manual
Οι καφέδες μου:: TAF San Pedro
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: Φλυτζάνι ή γυαλί;

Δημοσίευση από boltsis » Τετ Νοέμ 24, 2010 11:39 am

:lol: Μάλλον ψυχολογικό είναι!
Πάντως μιας και το έφερε η κουβέντα και έψαχνα να βρω διάφανα φλυτζάνια και δεν έβρισκα εύκολα, βρήκα και παρήγγειλα αυτά http://www.gounelas.gr/default.aspx?id= ... f=71&pt=80 τα πάνω πάνω.Απλώς το αναφέρω μιας και είναι φλυτζάνια και διάφανα ώστε να βλέπεις πως πέφτει ο καφές μέσα του.Το μαγαζί είναι στή Λάρισα και πήγα αυτοπροσώπος.Τώρα λέει και για Web τιμή αλλά δεν έχω παραγγείλει online.Πάντως ήτανε πολύ εξυπηρετικοί..
Εγώ για ένα απλό freddo espresso ξεκίνησα..

Dimitris_P

Re: Φλυτζάνι ή γυαλί;

Δημοσίευση από Dimitris_P » Τετ Νοέμ 24, 2010 12:27 pm

πολύ μικρό ρε συ, 50 ml?
60 πρέπει να ναι ο καφές βάλε και κανά μπόσικο καλό να ναι 80

Άβαταρ μέλους
boltsis
Δημοσιεύσεις: 516
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 14, 2010 2:13 pm
Όνομα: Ηλίας
Μηχανή:: La San Marco 95E
2η Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
Μύλος:: La San Marco SM 90/T
2ος Μύλος:: Zassenhaus manual
Οι καφέδες μου:: TAF San Pedro
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: Φλυτζάνι ή γυαλί;

Δημοσίευση από boltsis » Τετ Νοέμ 24, 2010 12:31 pm

Όχι δεν είναι αυτό λάθος απλώς κάτι γίνεται με το site και δε βγάζει τη συγκεκριμένη σελίδα που βάζω.Βάλτε στην αναζήτηση τον κωδικό 5020002 και θα στο βγάλει πάνω πάνω.8cl είναι!

Σόρρυ..
Εγώ για ένα απλό freddo espresso ξεκίνησα..

Loizos

Re: Φλυτζάνι ή γυαλί;

Δημοσίευση από Loizos » Τετ Νοέμ 24, 2010 12:52 pm

Και μένα μου αρέσει περισσότερο στο γυάλινο. Δεν ξέρω αν υπάρχει διαφορά (δεν νομίζω πάντως) αλλά μου αρέσει σαν εμφάνιση. Ειδικά κατά τη διάρκεια εκχύλισης του καφέ είναι χάρμα οφθαλμών. Εγώ έχω αυτά http://www.buldoza.gr/Product.aspx?Cata ... ct=1489925 αν και τα πήρα από αλλού (όχι ιντερνετ) στην ίδια τιμή.Ο διπλός καφές φτάνει 2-3mm κάτω από το πάνω σημείο που ενώνεται το χερούλι με το φλυντζάνι. Είναι από διπλό γυαλί και έτσι υπάρχει αέρας μεταξύ του καφέ και του τραπεζιού ή του χεριού. Ο καφές μένει πολύ περισσότερη ώρα ζεστός. Το ελάττωμα τους είναι ότι είναι ψηλά και ίσα που χωράνε κατω από την gaggia.

translator

Re: Φλυτζάνι ή γυαλί;

Δημοσίευση από translator » Τετ Νοέμ 24, 2010 1:28 pm

Παιδιά εγώ ρώτησα αν μπορείτε να κάνετε μια δοκιμή και σεις μου δείχνετε online φλυτζάνια.

Αν θέλετε να βοηθήσετε, φτιάξτε ένα καφέ σε γυαλί και την επόμενη φορά που θα πιείτε, φτιάξτε τον σε φλυτζάνι.
Εγώ είδα μια μικρή διαφορά, εσείς;

nikp81

Re: Φλυτζάνι ή γυαλί;

Δημοσίευση από nikp81 » Τετ Νοέμ 24, 2010 1:33 pm

Εγω εχω φτιαξει και σε φλυτζανι και σε γυαλινο δοσομετρικο , και μπορω να πω σιγουρα οτι στο φλυτζανι ο καφες σιγουρα ειναι οπτικα καλυτερος, νομιζω οτι η κρεμα διαχεεται καλυτερα (αυτο ειναι προσωπικη αποψη)...Σαν γευση δεν εχω καταλαβει ...
Συνηθως τον φτιαχνω τον καφε στο δοσομετρικο γυαλινο ποτηρι και μετα τον ριχνω στο φλυτζανι...

yiannis taloumis

Re: Φλυτζάνι ή γυαλί;

Δημοσίευση από yiannis taloumis » Τετ Νοέμ 24, 2010 1:38 pm

Η ανάδειξη της γεύσης εξαρτάται και απο την θερμοκρασία του σκεύους , για τον λόγο αυτό το φλυτζάνι απο πορσελάνη είναι το κατάλληλο.

nikp81

Re: Φλυτζάνι ή γυαλί;

Δημοσίευση από nikp81 » Τετ Νοέμ 24, 2010 2:49 pm

Εμενα μου εδωσε ενας φιλος που εχει καφετερια φλυτζανια προσελανινα της hausbrandt και αμα τα εχω ζεσταμενα το καιμακι κραταει και περισσοτερη ωρα..Για την γευση θα κανω ενα πειραμα και θα αναφερω :)

Dimitris_P

Re: Φλυτζάνι ή γυαλί;

Δημοσίευση από Dimitris_P » Τετ Νοέμ 24, 2010 2:54 pm

η μλκια με την baby είναι ότι δε ζεσταίνει τα ποτήρια

Απάντηση