Φλυτζάνι ή γυαλί;

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Faunos
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 17, 2011 8:47 pm
Όνομα: Θάνος
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Graef CM 81
Οι καφέδες μου:: Στο ψάξιμο...
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Φλυτζάνι ή γυαλί;

Δημοσίευση από Faunos » Σάβ Φεβ 09, 2013 1:24 am

Οκ Χρήστο, κατάλαβα τις διαφορές.
Για τα γούστα μου πάντως, είναι ίσως λίγο καλύτερη η αναλογία που χρησιμοποιώ, έστω κι αν το τελικό αποτέλεσμα λέγεται flat white.
Μια τελευταία ερώτηση, η εκχύλιση των 30ml για καπουτσίνο γίνεται με διπλή δόση στο καλαθάκι ή με μονή;

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Φλυτζάνι ή γυαλί;

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Φεβ 09, 2013 1:35 am

Και πολύ σωστά κάνεις και χρησιμοποιείς την αναλογία καφέ/αφρόγαλου που ικανοποιεί εσένα. Αυτό είναι και το σημαντικό.

Στο άλλο που ρωτάς, μιλάμε ουσιαστικά για παρασκευή μονού espresso (μονό καλαθάκι, μονή δόση) με ότι δυσκολίες συνεπάγεται αυτό. Διαφορετικά και το πιο εύκολο είναι να καλέσεις κάποιον/α για cappuccino και να κάνεις τον γνωστό σου διπλό espresso χωρίζοντας την ποσότητα του καφέ στα δύο φλιτζάνια. Άμα δεις στο WBC κάνoυν 4 espresso ταυτόχρονα από δύο group για να φτιάξουν 4 cappuccino.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Faunos
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 17, 2011 8:47 pm
Όνομα: Θάνος
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Graef CM 81
Οι καφέδες μου:: Στο ψάξιμο...
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Φλυτζάνι ή γυαλί;

Δημοσίευση από Faunos » Σάβ Φεβ 09, 2013 1:51 am

Κατάλαβα...
Οκ, thanx!

LavantiS

Re: Φλυτζάνι ή γυαλί;

Δημοσίευση από LavantiS » Σάβ Μαρ 09, 2013 10:26 am

Γειά χαρά σε όλους..

Είχα διαβάσει αυτό το thread και μου είχε μείνει σαν (αρχικό) θέμα. Σήμερα έπεσα πάνω σε ένα video από το Wholla Latte Love TV με παρόμοιο θέμα.. Βέβαια, περισσότερο τους απασχολεί το θέμα "ζεσταίνω το φλιτζάνι μου πριν ή όχι" (το ζέσταμα όπως αναφέρουν δίνει όπως ξέρουμε καλύτερη κρέμα, μεγαλύτερη διάρκεια στην υψηλή θερμοκρασία του καφέ, ενώ υπάρχει πιθανότητα το κρύο φλιτζάνι να κάνει τον εσπρέσσο να ξινίσει, όπως λένε στην αρχή του video).

Για τις δοκιμές λοιπόν χρησιμοποιούν κεραμικά φλυτζάνια και γυάλινα αλλά με διπλά τοιχώματα, αφήνοντας εκτός καν συζήτησης την πιθανότητα των απλών γυάλινων φλιτζανιών ή ποτηριών.. Βέβαια, όπως φαίνεται τελικά, το διπλό γυαλί δίνει τέτοια μόνωση που εξασφαλίζει ελάχιστες απώλειες μετά από 3 λεπτά εκχύλισης στη θερμοκρασία του καφέ σε σχέση με το κεραμικό. Αναρωτιέμαι, ποιο θα ήταν το αποτέλεσμα αν χρησιμοποιούσαν και ένα γυάλινο με μονά τοιχώματα, σαν κι αυτά που κατάλαβα ότι συζητάμε εδώ..

Ακολουθεί και το video (είναι κάτι λιγότερο από 5 λεπτά)..


Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Φλυτζάνι ή γυαλί;

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Μαρ 09, 2013 10:37 am

LavantiS έγραψε:... Αναρωτιέμαι, ποιο θα ήταν το αποτέλεσμα αν χρησιμοποιούσαν και ένα γυάλινο με μονά τοιχώματα, σαν κι αυτά που κατάλαβα ότι συζητάμε εδώ..
...
Καλημέρα Μηνά,
ποια είναι αυτά που συζητάμε εδώ; Εάν αναφέρεσαι στα δοσομετρικά που βλέπεις να έχουμε οι περισσότεροι, αυτά είναι για την ρύθμιση των εκχυλίσεων και όχι για να πίνεις τον καφέ σου.

Τέλος σε αυτού του είδους τις ερωτήσεις, οι απαντήσεις μπορούν να έρθουν από εσένα τον ίδιο πολύ εύκολα. Δοκιμάζεις και κρίνεις. Γιατί να μιλάμε με θεωρίες και να καταφεύγουμε σε απόψεις που παρουσιάζονται σε αγγλόφωνα video για κάτι που πολύ εύκολα μπορούμε να έχουμε την δική μας άποψη;
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

LavantiS

Re: Φλυτζάνι ή γυαλί;

Δημοσίευση από LavantiS » Σάβ Μαρ 09, 2013 10:53 am

OK, ανακαλώ το "αυτά που συζητάμε εδώ"... και το κάνω "αυτά που πήγε το μυαλό μου", και πιο συκγκεκρίμενα, σε μια ομορφη μεν (οπτικά) εξάδα γυάλινα φλυτζάνια που πήρα πρόσφατα και δείχνει ωραίος ο καφές σε αυτά, αλλά διπλά δεν ειναι με τίποτα! :)
Προφανώς, δεν εννοούσα τα δοσομετρικά..

Ακόμα εχω μια απόσταση (χρονική ελπίζω) για να μπορώ να βγάζω σωστά συμπεράσματα μόνος μου, αφού
α. δεν έχω μαζέψει αρκετή εμπειρία ούτε στη παρασκευή ούτε στην ..απόλαυση του καφέ
β. μου λείπουν ακόμα κάποια βασικά κομμάτια του εξοπλισμού που χρειάζεται
αρα, μου ειναι ακόμα δύσκολο να είμαι βέβαιος για σωστό και απόλυτα ελεγχόμενο αποτέλεσμα σε κάθε εκχύλιση.

τέλος, οφείλω να παραδεχτώ πως στις δοκιμές που κάνω, είναι δύσκολο να δοκιμάσω περισσότερους από 2-3 καφέδες τη φορά, μαζεμένους.. ;-)

Θεώρησα ενδιαφέρον και εμπεριστατωμένο το video, ίσως το αγγλόφωνο μέρος να δυσκολέψει κάποιους όντως, για αυτό έκανα και μια μικρή εισαγωγή στο τι βρήκα εγώ ενδιαφέρον και καινούργιο από αυτά που προκύπτουν. Δεν ήταν η πρόθεσή μου προφανώς να κουράσω ή να είμαι :offtopic: ..

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Φλυτζάνι ή γυαλί;

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Μαρ 09, 2013 11:09 am

Όχι Μηνά, μην με παρεξηγήσεις, δεν έγραψες κάτι offtopic και φυσικά δεν κουράζεις κανέναν. Απλά δεν κατάλαβα σε ποια γυάλινα αναφερόσουν σε αυτό το νήμα (υπήρχε καθολική σχεδόν προτίμηση για τα πορσελάνινα) και επίσης άρπαξα την ευκαιρία να αναφέρω την σημαντικότητα του να βρει κάποιος την απάντηση σε τέτοιου είδους ερωτήματα μόνος του. Ότι δεν χρειάζεται δηλαδή θεωρητικοποίηση αυτών που βρίσκονται στην πράξη. Εσύ έχεις τα ποτήρια τα συγκεκριμένα, απλά τα δοκιμάζεις. Εάν ο espresso σου σε όλα τα άλλα είναι σωστός οι διαφορές που θα παρατηρήσεις, εάν παρατηρήσεις, δεν θα είναι του τύπου μέρα με νύκτα, οπότε μην πετάξεις τα φλιτζανάκια σου και ιδιαίτερα άμα αυτά είναι όμορφα. :lol:

ΥΓ Βλέπω και στο προφίλ σου ότι δεν είναι αναγραμμένο το σημαντικότερο αντικείμενο στην παρασκευή espresso, ο μύλος, οπότε στην πράξη είναι σαν να αφήνεις τα πολύ σημαντικά και ουσιώδη που επηρεάζουν το αποτέλεσμα και έχεις πηδήξει κατ΄ευθείαν στις λεπτομέρειες.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

LavantiS

Re: Φλυτζάνι ή γυαλί;

Δημοσίευση από LavantiS » Σάβ Μαρ 09, 2013 11:33 am

Αν δεν έγινε κατανοητό, δεν έχω φτάσει ακόμα σε τέτοιες υψηλές αναζητήσεις, όπως του συγκεκριμένου thread. Αλλά διαβάζω τις απόψεις και θέσεις των μελών σε πολλά από τα θέματα που βρίσκω ενδιαφέροντα. Κι ενα από αυτά ήταν αυτό κι είχε μείνει στο πίσω μερος του μυαλού μου. Επεσα σήμερα πάνω στο σχετικό βίντεο και είπα ότι θα το βρίσκατε ενδιαφέρον, όποια θέση κι αν υποστηρίζει ο καθένας. +το ότι υπαρχουν με διπλά τοιχώματα, που εγώ δεν το ήξερα (και μου φαίνεται και λίγο υπερβολή και ξενέρωμα (σαν τα πλαστικά παγωμένα ποτήρια μπύρας με το νερό μέσα)).

Προσωπικά θα έλεγα πως ακόμα για μένα δεν φτιάχνω και πίνω αξιοπρεπή καφέ, ειδικά κάθε φορά... Για τους λόγους που έγραψα παραπάνω..
Τα μέρη του βασικού εξοπλισμού που μου λείπουν ακόμα είναι ο μύλος που σωστά παρατήρησες ότι λείπει (ένας Portlex για αρχή), η ζυγαριά και ίσως και το γυμνό PF. Ολα είναι καθοδόν και τα περιμένω (οκ, εκτός από το γυμνό που με περιμένει εδώ, αλλά λέω αυτά τα 40€ να είναι κι από τις τελευταίες αγορές, αφού μάλιστα είναι και ετοιμοπαράδοτο). Μετά έχω να βρω καλούς καφέδες, τις αλέσεις που μου ταιριάζουν, τα γραμμάρια, το πάτημα, κλπ.. Αρα, έχω δρόμο ακόμα μπροστά μου για να φτάσω στο αν για όλα μου φταίει το γυαλί, αν είναι διπλό ή μονό και το φλυτζάνι και μου χαλάει όλο το αποτέλεσμα.. :a048:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Φλυτζάνι ή γυαλί;

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Μαρ 09, 2013 11:53 am

Για να επανέλθουμε στο θέμα του video, θα ήθελα να κάνω μερικά σχόλια.
Παραδόξως λείπει η αναμενόμενη σύγκριση ανάμεσα σε προθερμασμένα κεραμικά και διπλού τοιχώματος γυάλινα. Κανονικά θα έπρεπε εκτός και εάν μου διέφυγε στο video.
Έκατσα και έφτιαξα μία τέτοια σύγκριση από τις τιμές που παρουσιάζονται (όχι απόλυτα σωστό γιατί είναι από διαφορετικές εκχυλίσεις) και έκανα και τις μετατροπές σε Κελσίου. Οι διαφορές τους δεν δείχνουν ιδιαίτερα σημαντικές σε αυτό το τεστ. Τα συμπεράσματα δικά σας.
comparison_glass_ceramic.jpg
ΥΓ Εάν υπάρχει κάποιο λάθος στα νούμερα σας παρακαλώ ενημερώστε με.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Gtsog

Re: Φλυτζάνι ή γυαλί;

Δημοσίευση από Gtsog » Σάβ Μαρ 09, 2013 8:34 pm

Έχω τα γυάλινα με διπλό τοίχωμα της bodum, στην αρχή τα χρησιμοποιούσα αρκετά γιατί είναι πανέμορφα και όντως κρατάνε τον καφέ ζεστό για πολύ ώρα. Τελικά όμως αυτό είναι κάτι που δεν μου αρέσει, στα κεραμικά μπορώ να πιω τον καφέ ευχάριστα σχεδόν αμέσως μετά την εκχύλιση, στα διπλά καίγομαι...

Γενικά τα διπλά τα βρίσκω πιο βολικά για flat white ή cappuccino που είναι μεγαλύτερα ροφήματα και όντως θες να μείνουν ζεστά για περισσότερη ώρα.

Απάντηση