Gaggia Baby

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Απάντηση
VasilisG
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 10, 2021 12:08 pm

Gaggia Baby

Δημοσίευση από VasilisG » Κυρ Ιαν 10, 2021 12:25 pm

Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά!

Έχω μια gaggia baby αγορασμένη από το 2015. Την καφετιέρα μια την χρησιμοποιούσα μια την άφηνα για μεγάλα διαστήματα και πέρυσι σταμάτησε να βγάζει νερό, η αντλία ακουγόταν αλλά έτρεχαν μόνο λίγες σταγόνες εώς καθόλου, παρά τις αφαλατώσεις με ξύδι και cafiza που είχα δοκιμάσει πολλές φορές. Την πήγα σε έναν τεχνικό από τον οποίο έμεινα πολύ ευχαριστημένος, μου είπε ότι ήθελε αφαλάτωση, ότι έχουν σκουριάσει κάποια σημεία από το ξύδι και μου άλλαξε φλάτζες. Η μηχανή πετάει νερό σαν καινούρια τώρα. Επίσης μου κατέβασε την πίεση στα 9 μπαρ.

Η πρώτη μου απορία είναι για να μην ξαναγίνει αυτό, τι πρέπει να κάνω? Από ότι κατάλαβα δεν ενέκρινε πολύ την χρήση του ξυδιού και του cafiza, υπάρχει κάποιος τρόπος να την συντηρώ ώστε να μην μαζεύει άλατα?

Επίσης οι πρώτες εκχυλίσεις μετά από το σερβις ο καφές μου φαίνεται πιο ελαφρύς και πιο ξινός. Το πιο ελαφρύς μου αρέσει, παραήταν βαρύς, αλλά το ξινός θα ήθελα να το διορθώσω. Παίρνω καφέ από κόφι άιλαντ, τον βασικό (master blend). Τους είπα να τον κόψουν για μηχανή 9 bar, νομίζω 2,3 έγραφε πάνω. Την μηχανή την αφήνω να ζεσταθεί καλά και καφέ παίρνω 250γρ τη φορά και τα φυλάω σε αεροστεγές δοχείο.

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Gaggia Baby

Δημοσίευση από johnsin » Κυρ Ιαν 10, 2021 12:32 pm

Αν δεν είναι από το αφαλατικό που εχει χρησιμοποιήσει (άδειασε κανά δοχείο καθαρό νερό από το head και το ακροφύσιο του καφέ) αλλιώς κόψε τον καφέ για ποιο αρχή εκχύλιση.

Το ξινό χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
Lepi
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 11, 2018 11:46 pm
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: ECM Technika 3 profi
Μύλος:: DIP DKS-65
Οι καφέδες μου:: 3t Roasters
Τοποθεσία: ΚΟΜΟΤΗΝΗ

Re: Gaggia Baby

Δημοσίευση από Lepi » Κυρ Ιαν 10, 2021 9:52 pm

Συντήρηση: μια φορα την εβδομάδα ξεβιδώνεις ντουζιέρα (εκεί που κουμπώνεις το πορταφιλτερ), καλαθάκι κ το μεταλλικό μέρος του πορταφίλτερ σε ζεστό νερό με cafiza για μια ώρα κ μετα ξεπλένεις καλά. Αν θες μπορείς να κάνεις κ ένα backflush με cafiza. H cafiza είναι για αυτή τη δουλειά κ χρησιμοποιείται παγκοσμίως.
Οσο για τη γεύση κλπ φίλε μου αν δεν πάρεις μύλο οτι κ να λέμε είναι θεωρίες.
Επίσης καλό θα είναι να πάρεις κάποιο φίλτρο ή κανάτα για το νερό πχ Brita Marella xl

Απάντηση