περι vst

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
S.F.
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2021 9:18 pm
Όνομα: πανος
Μηχανή:: lelit PL41 Tem PID
2η Μηχανή:: Gaggia Pure
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: ascaso i2
Οι καφέδες μου:: φρεσκια μπαγιατιλα!

περι vst

Δημοσίευση από S.F. » Παρ Ιαν 08, 2021 9:57 pm

καλη χρονια σε ολους
μετα απο μια δεκαετια που διαβαζω το σαιτ μπορω να πω με σιγουρια οτι οσο ψαχνω τοσο μπερδευομαι..το μονο που καταφερα να εμπεδωσω ειναι πως πρωτα αγοραζουμε μυλο και μετα μηχανη, δυστυχως το καταλαβα με τον δυσκολο τροπο πετωντας λεφτα σε μηχανες χωρις να δινω προσοχη στο μυλο
και τωρα που μαθαμε τα βασικα φτανουμε στο vst.. τελικα δινει κατι το διαφορετικο στο φλιτζανι η μιλαμε για λεπτομερεια της λεπτομερειας?
και ρωταω γιατι αν θες να πας σε 58 χιλ απο τα 57 η τιμες ξεφευγουν
οποτε βγαινω και απο το διλλημα lelit anna pid vs lelit glenda..!
οποια βοηθεια καλοδεχουμενη

Άβαταρ μέλους
agpol07
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 05, 2019 12:05 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
2η Μηχανή:: Bialetti Brikka
Μύλος:: Niche Zero

Re: περι vst

Δημοσίευση από agpol07 » Παρ Ιαν 08, 2021 10:38 pm

Θα πω την άποψή μου χωρίς βέβαια να έχω δοκιμάσει.

Ξεκινάμε από το ότι, ο,τιδήποτε εκτός της "μαμάς" είναι καλύτερο. Της Lelit πχ έχει κλειστές τρύπες.

Από κει και πέρα πιστεύω ότι, για να καταλάβεις διαφορά θα πρέπει να είσαι πολύ μύστης του καφέ..
Επίσης να έχεις εξοπλισμό που ξέρεις ότι είναι καλού επιπέδου (μύλος και μηχανή άνω των 1000€ τουλάχιστον) και έχεις στάνταρ επαναληψιμότητα στις εκχυλίσεις σου.

Εγώ πχ έχω δώσει 20€ για ένα IMS και δεν με έχει βολέψει καθόλου σε σχέση με ένα της ascaso.

Τέλος, σε αντίθεση με αυτά που πιστεύω, αν είχα τη δυνατότητα να αγοράσω (έχω 57μμ pf οπότε δεν μπορώ) θα αγόραζα, μόνο και μόνο για το ψυχολογικό κομμάτι.

Ελπίζω να σε μπέρδεψα ακόμα περισσότερο :a013: :a013:

Άβαταρ μέλους
Earendil
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2018 6:01 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: ECM Classika PID II
Μύλος:: Eureka M. Specialita
Οι καφέδες μου:: Kenya AA Ndumberi | Colombia El Cedral

Re: περι vst

Δημοσίευση από Earendil » Παρ Ιαν 08, 2021 10:53 pm

Φίλε δεν έχω εμπειρική άποψη να καταθέσω.
Είμαι στα 57mm χωρίς PID και σκέφτομαι να πάω στα 58mm με PID.
Πρόσφατα μίλησα με έναν επαγγελματία άνθρωπο του χώρου. Του είπα πως σκέφτομαι να κάνω την αναβάθμιση στην Plust PID, κυρίως για το PID. Μου απάντησε πως ναι, φυσικά το PID παίζει ρόλο. Ωστόσο κατά τη γνώμη του, είναι πιο σημαντικά τα περιφερειακά που έρχονται με τα 58mm (καλαθάκι, shower screen) και πως κάνουν πιο σημαντική διαφορά.
Ας δούμε τι έχουν να πουν όσοι έχουν κάνει τη μετάβαση από αυτό το level

S.F.
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2021 9:18 pm
Όνομα: πανος
Μηχανή:: lelit PL41 Tem PID
2η Μηχανή:: Gaggia Pure
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: ascaso i2
Οι καφέδες μου:: φρεσκια μπαγιατιλα!

Re: περι vst

Δημοσίευση από S.F. » Παρ Ιαν 08, 2021 11:08 pm

Earendil έγραψε:
Παρ Ιαν 08, 2021 10:53 pm
Φίλε δεν έχω εμπειρική άποψη να καταθέσω.
Είμαι στα 57mm χωρίς PID και σκέφτομαι να πάω στα 58mm με PID.
Πρόσφατα μίλησα με έναν επαγγελματία άνθρωπο του χώρου. Του είπα πως σκέφτομαι να κάνω την αναβάθμιση στην Plust PID, κυρίως για το PID. Μου απάντησε πως ναι, φυσικά το PID παίζει ρόλο. Ωστόσο κατά τη γνώμη του, είναι πιο σημαντικά τα περιφερειακά που έρχονται με τα 58mm (καλαθάκι, shower screen) και πως κάνουν πιο σημαντική διαφορά.
Ας δούμε τι έχουν να πουν όσοι έχουν κάνει τη μετάβαση από αυτό το level
το θεμα δεν ειναι το ενα χιλιοστο αλλα το οτι εχεις τη δυνατοτητα να βαλεις το vst
ευχαριστω για την απαντηση

S.F.
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2021 9:18 pm
Όνομα: πανος
Μηχανή:: lelit PL41 Tem PID
2η Μηχανή:: Gaggia Pure
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: ascaso i2
Οι καφέδες μου:: φρεσκια μπαγιατιλα!

Re: περι vst

Δημοσίευση από S.F. » Παρ Ιαν 08, 2021 11:14 pm

agpol07 έγραψε:
Παρ Ιαν 08, 2021 10:38 pm
Θα πω την άποψή μου χωρίς βέβαια να έχω δοκιμάσει.

Ξεκινάμε από το ότι, ο,τιδήποτε εκτός της "μαμάς" είναι καλύτερο. Της Lelit πχ έχει κλειστές τρύπες.

Από κει και πέρα πιστεύω ότι, για να καταλάβεις διαφορά θα πρέπει να είσαι πολύ μύστης του καφέ..
Επίσης να έχεις εξοπλισμό που ξέρεις ότι είναι καλού επιπέδου (μύλος και μηχανή άνω των 1000€ τουλάχιστον) και έχεις στάνταρ επαναληψιμότητα στις εκχυλίσεις σου.

Εγώ πχ έχω δώσει 20€ για ένα IMS και δεν με έχει βολέψει καθόλου σε σχέση με ένα της ascaso.

Τέλος, σε αντίθεση με αυτά που πιστεύω, αν είχα τη δυνατότητα να αγοράσω (έχω 57μμ pf οπότε δεν μπορώ) θα αγόραζα, μόνο και μόνο για το ψυχολογικό κομμάτι.

Ελπίζω να σε μπέρδεψα ακόμα περισσότερο :a013: :a013:
εδω ειμαστε να μπερδευτουμε αλλα και να ξεμπερδευτουμε!
παντως στην καφετερια της γειτονιας που δεν εχει vst το καφεδακι του ειναι αψογο, βεβαια η μηχανη κοστιζει αρκετες χιλιαδες ευρο και ειναι παντα καλορυθμισμενη, για αυτο σκεφτομαι μηπως το vst για ενα μεσο σετακι μυλου μηχανης των 1000 ευρο υπερβολη

Άβαταρ μέλους
Earendil
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2018 6:01 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: ECM Classika PID II
Μύλος:: Eureka M. Specialita
Οι καφέδες μου:: Kenya AA Ndumberi | Colombia El Cedral

Re: περι vst

Δημοσίευση από Earendil » Σάβ Ιαν 09, 2021 1:36 am

Η αίσθηση μου και είναι πως δεν αποτελεί υπερβολή.

Όταν έχεις διαθέσει το ποσό που αναφέρεις - το οποίο για τους φίλους μας εκτός του forum φαντάζει εξωπραγματικό - το να δώσεις ένα συγκριτικά μηδαμινό ποσό για vst basket, ώστε να αυξήσεις ακόμα περισσότερο τις πιθανότητες σου για ένα καλό αποτέλεσμα, ακούγεται εύκολη απόφαση. Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον.

Άβαταρ μέλους
agpol07
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 05, 2019 12:05 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
2η Μηχανή:: Bialetti Brikka
Μύλος:: Niche Zero

Re: περι vst

Δημοσίευση από agpol07 » Σάβ Ιαν 09, 2021 2:55 am

Νομίζω ότι δεν συζητάμε αν θα το πάρεις ή όχι. Για μένα προφανώς και θα το πάρεις. Το θέμα για μένα είναι αν θα δεις τη διαφορά και θα πεις ουαου τι πήρα ο π...
Anyway δεν μπορώ να είμαι απόλυτος χωρίς εμπειρία, απλά συζήτηση να γίνεται :cfstd:

majunior
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Μάιος 04, 2018 5:28 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 Plust
Μύλος:: Eureka Club E
Οι καφέδες μου:: Area 51 Ethiopia Yirgacheffe

Re: περι vst

Δημοσίευση από majunior » Σάβ Ιαν 09, 2021 10:04 am

Καλησπέρα, έχω IMS σε Lelit και η εμπειρία μου είναι ότι δε θα δεις γευστική διαφορά σε αυτό το επίπεδο εξοπλισμού. Βολεύει σε άλλα πράγματα όμως, πχ. όταν βγάζεις το βρεγμένο puck δεν κολάει καθόλου ο καφές στις τρύπες, ενώ στο μαμά πάντα κάποιες μπλόκαραν.

Νομίζω ότι σε σχέση με τα εκατομμύρια που ξοδεύονται σε εξοπλισμό δεν είναι τίποτα να δώσες €20-25 για ένα τέτοιο basket.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: περι vst

Δημοσίευση από PublicDomain » Σάβ Ιαν 09, 2021 10:45 pm

S.F. έγραψε:
Παρ Ιαν 08, 2021 9:57 pm
καλη χρονια σε ολους
μετα απο μια δεκαετια που διαβαζω το σαιτ μπορω να πω με σιγουρια οτι οσο ψαχνω τοσο μπερδευομαι..το μονο που καταφερα να εμπεδωσω ειναι πως πρωτα αγοραζουμε μυλο και μετα μηχανη, δυστυχως το καταλαβα με τον δυσκολο τροπο πετωντας λεφτα σε μηχανες χωρις να δινω προσοχη στο μυλο
και τωρα που μαθαμε τα βασικα φτανουμε στο vst.. τελικα δινει κατι το διαφορετικο στο φλιτζανι η μιλαμε για λεπτομερεια της λεπτομερειας?
και ρωταω γιατι αν θες να πας σε 58 χιλ απο τα 57 η τιμες ξεφευγουν
οποτε βγαινω και απο το διλλημα lelit anna pid vs lelit glenda..!
οποια βοηθεια καλοδεχουμενη
φυσικά και δίνει διαφορές στο φλιτζάνι (όχι πάντα προς το καλύτερο) αρκεί να ξέρεις τι κάνεις και γιατί! πχ τι μέγεθος προτιμάς για τους καφέδες που προτιμάς;
το σίγουρο είναι ότι θα πρέπει να κόβεις ψηλότερα και με το μύλο που έχεις η κατάσταση είναι οριακή και ίσως έχεις και fines...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: περι vst

Δημοσίευση από Zen308 » Τετ Ιαν 13, 2021 10:44 am

Έχω 2 vst 18gr,ενα ridgeless κι ένα ridged.
Το στοκ καλαθάκι της silvia v6 είναι ένα IMS 16gr στο οποίο έκανα overdosing μέχρι 16,5-17gr.
Στο vts βάζω αυστηρά 18γρ. κι εννοείται χρειάζεται λιγο πιο ψιλή αλεση.
Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το 1γρ διαφορά αλλά η εκχύλιση με το vst είναι καλύτερη για τον ίδιο πάντα καφέ και φαίνεται στο γυμνό pf όπου το channeling είναι σχεδόν μηδενικό χωρίς πολλά πολλά, ενώ με το stock έπρεπε να δουλέψω πολύ για να μην έχω channeling.
Στο φλυτζανι είδα επίσης βελτίωση, όχι δραματική,γιατι είχα αρκετά εύγευστο καφέ και με το στοκ.
Να σημειώσω ότι μιλαω για εκχυλισεις 1:2,5. στα 30"

Απάντηση