περι vst

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: περι vst

Δημοσίευση από DgSensei » Τρί Μάιος 25, 2021 11:52 am

Κάνω την ερώτηση εδώ ώστε να μην ανοίξω καινούριο θέμα. Ένα καλαθάκι 20αρι τραβάει περισσότερο νερό από το boiler σε σχέση με ένα 18αρι όταν έχουμε ίδια διάρκεια εκχύλισης;;
Το ρωτάω γιατί θα ήθελα να δοκιμάσω να παίξω με 20αρι καλαθάκι αλλά δε ξέρω αν το "αντέχει" το μικροσκοπικό boiler της gaggia classic.

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: περι vst

Δημοσίευση από BasilTh » Τρί Μάιος 25, 2021 1:37 pm

Στα vst, όπως και σε άλλα καλαθάκια η διάμετρος των οπών αυξάνει όταν αυξάνει και η χωρητικότητα του καλαθιού. Αυτό σημαίνει περισσότερα ml/sec σε ελεύθερη ροή ( χωρίς καφέ στο καλαθάκι ).

Αλλά νομίζω ότι αυτό που ρωτάς είναι αν η gaggia μπορεί να σου δώσει τα επιπλέων 4gr νερού που θα χρειαστείς όταν περάσεις από το καλαθάκι 18gr στο 20gr, αν υποθέσουμε το ratio σε 1:2

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: περι vst

Δημοσίευση από DgSensei » Τρί Μάιος 25, 2021 2:29 pm

BasilTh έγραψε:
Τρί Μάιος 25, 2021 1:37 pm
Στα vst, όπως και σε άλλα καλαθάκια η διάμετρος των οπών αυξάνει όταν αυξάνει και η χωρητικότητα του καλαθιού. Αυτό σημαίνει περισσότερα ml/sec σε ελεύθερη ροή ( χωρίς καφέ στο καλαθάκι ).

Αλλά νομίζω ότι αυτό που ρωτάς είναι αν η gaggia μπορεί να σου δώσει τα επιπλέων 4gr νερού που θα χρειαστείς όταν περάσεις από το καλαθάκι 18gr στο 20gr, αν υποθέσουμε το ratio σε 1:2
Έχεις δίκιο κι ευχαριστώ για την απάντηση.
Η gaggia έχει ένα boiler 80gr αν δεν κάνω λάθος. Δεν είναι αρκετό αυτό;

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: περι vst

Δημοσίευση από BasilTh » Τρί Μάιος 25, 2021 3:23 pm

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ την gaggia classic, αλλά νομίζω άν καταφέρνει να σου δώσει σταθερή θερμοκρασία στα 36gr ροφήματος θα τα καταφέρει, έστω και οριακά στα 40gr.

Αν στα 36gr είναι οριακά, μπορείς να χρησιμοποιείς το καλαθάκι 20gr παίρνοντας 36gr ρόφημα με ratio 1,8 βελτιώνοντας σώμα και ένταση.

Μια λύση θα ήταν να παρατείνεις τον χρόνο της εκχύλισης ( αν το επιτρέπει ο καφές ή το γευστικό αποτέλεσμα ) για να δώσεις χρόνο στην μηχανή να ανταποκριθεί.

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: περι vst

Δημοσίευση από DgSensei » Τρί Μάιος 25, 2021 11:55 pm

BasilTh έγραψε:
Τρί Μάιος 25, 2021 3:23 pm
Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ την gaggia classic, αλλά νομίζω άν καταφέρνει να σου δώσει σταθερή θερμοκρασία στα 36gr ροφήματος θα τα καταφέρει, έστω και οριακά στα 40gr.

Αν στα 36gr είναι οριακά, μπορείς να χρησιμοποιείς το καλαθάκι 20gr παίρνοντας 36gr ρόφημα με ratio 1,8 βελτιώνοντας σώμα και ένταση.

Μια λύση θα ήταν να παρατείνεις τον χρόνο της εκχύλισης ( αν το επιτρέπει ο καφές ή το γευστικό αποτέλεσμα ) για να δώσεις χρόνο στην μηχανή να ανταποκριθεί.
Ευχαριστώ!

Vagos
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Φεβ 10, 2021 7:08 pm

Re: περι vst

Δημοσίευση από Vagos » Παρ Αύγ 06, 2021 4:04 pm

Καλάθι η shower screen θα δωσει καλύτερα αποτελέσματα;
Οι διαφορές σε οπτικό επίπεδο σε σπρώχνουν σε IMS screen για καλύτερη κατανομή του νερού κατα την εκχύλιση.
Μένει να δοκιμαστουν ξεχωριστά βεβαια.

Lualua
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 16, 2021 1:53 pm

Re: περι vst

Δημοσίευση από Lualua » Σάβ Οκτ 09, 2021 3:51 pm

Για να μην ανοίγω Καινούργιο thread... μόλις παρέλαβα το ims baristapro και από μέσα είναι κάπως έτσι https://imageupload.io/i/m6tKfQyYe8
Δεν μου φαίνεται και πολύ λογικό να είναι έτσι σαν γδαρμένο...τι γνώμη έχετε?

Μάνος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τετ Δεκ 30, 2020 8:38 pm

Re: περι vst

Δημοσίευση από Μάνος » Σάβ Οκτ 09, 2021 11:00 pm

Lualua έγραψε:
Σάβ Οκτ 09, 2021 3:51 pm
Για να μην ανοίγω Καινούργιο thread... μόλις παρέλαβα το ims baristapro και από μέσα είναι κάπως έτσι https://imageupload.io/i/m6tKfQyYe8
Δεν μου φαίνεται και πολύ λογικό να είναι έτσι σαν γδαρμένο...τι γνώμη έχετε?
Καλησπέρα! Αγόρασα πριν μερικούς μήνες καλαθάκια IMS Baristapro Nanotech 18 και 20 γραμμαρίων. Τα έχω χρησιμοποιήσει αρκετά, ειδικά των 18g. Το τσέκαρα μόλις για να το συγκρίνω με την φωτογραφία σου και δεν έτσι γδαρμένο. Υπάρχουν μόνο κάποια μικρά σημάδια χρήσης και έχει χαθεί αυτή η ιριδίζουσα απόχρωση που έχουν όταν είναι καινούργια. Πιθανόν να μπορείς το αντικαταστήσεις.

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: περι vst

Δημοσίευση από Jousis » Κυρ Οκτ 10, 2021 12:42 pm

Lualua έγραψε:
Σάβ Οκτ 09, 2021 3:51 pm
Για να μην ανοίγω Καινούργιο thread... μόλις παρέλαβα το ims baristapro και από μέσα είναι κάπως έτσι https://imageupload.io/i/m6tKfQyYe8
Δεν μου φαίνεται και πολύ λογικό να είναι έτσι σαν γδαρμένο...τι γνώμη έχετε?
Εμένα το ένα είχε παρόμοιες αλλά μικρότερες εκδορές. Δεν έδωσα σημασία.

Αλλα δεν χάνεις κάτι να το πεις. Να μάθουμε από τί μπορεί να είναι στην χειρότερη.

Lualua
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 16, 2021 1:53 pm

Re: περι vst

Δημοσίευση από Lualua » Δευ Οκτ 11, 2021 9:44 am

Επικοινώνησα με το κατάστημα και με ενημέρωσε η υπάλληλος ότι τα περισσότερα έχουν κάποιες εκδορές...της έχω στείλει φωτογραφία και περιμένω απάντηση για το συγκεκριμένο. Πάντως περίεργο μου φαίνεται τα φθηνά καλαθάκια των 2-5 ευρώ να είναι αψεγάδιαστα και να έρχονται τα precision baskets με ελαττώματα και να κοστίζουν και 5 φορές περισσότερο. Υποψιάζομαι ότι αυτά τα γδαρσίματα έχουν γίνει κατά την παραγωγή από το μηχάνημα που κάνει τους κύκλους γύρω από τις τρύπες.

Απάντηση