περι vst

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: περι vst

Δημοσίευση από Rallakias » Τρί Ιαν 19, 2021 9:35 pm

Το να αλλάξεις το καλάθι σου με ενα vst εχει νόημα στο γενικοτερο πλαισιο της βελτίωσης του εξοπλισμού και του κυνηγιού της καλυτερης δυνατης γεύυσης. Οπως σε ενα αυτοκινητο αν βελτιώσεις ενα μονο σημείο δεν θα δεις μεγάλη διαφορά , ετσι και με το καλάθι vst απο μονο του δεν θα δει κανεις σημαντική διαφορά ούτε θα ειναι οπωσδήποτε θετική η όποια διαφορά.
Το vst εχει μεγαλύτερο άνοιγμα απο κάτω στις τρύπες (για να το πω απλοϊκά), που επιτρέπει ευκολότερη ροή του νερού για πιο ευθεία πορεία του κατα την εκχύλιση για να αφήσει οσο το δυνατό λιγοτερα σημεία του πάκ που να μην εκχυλιστούν σωστά.Αυτο απο μόνο του θα κάνει μια μικρή διαφορά στη γεύση αλλα υπο όρους.Πρώτος και σημαντικός όρος ο καλός μύλος.
Μια οχι καλη άλεση καφέ σε vst ,θα οδηγήσει πολύ εύκολα σε channeling φέρνοντας χειρότερο αποτέλεσμα απο το επιθυμητό.Μια οχι τέλεια κατανομή του αλεσμένου καφέ , ομοίως.Πρέπει ολα να ειναι σωστά για να φανεί η διαφορά!

Για εμένα η καλύτερη λύση με Low end εξοπλισμό ειναι ενα καλάθι ims με πολύ λογικότερη τιμή απο ενα vst και παρόμοιο γευστικό αποτέλεσμα υπο τέτοιες συνθήκες. Επιπλέον το Ims καλάθι συγχωρεί ευκολότερα τα λάθη , τον κακό εξοπλισμό/χειρισμό και ειναι συνήθως καλυτερο απο το εργοστασιακό καλάθι.

Ειναι το vst λόγος για να αγοράσει κανείς μηχανή με 58mm portafilter?Οχι βεβαια!Αν ειναι κάτι λόγος για να προτιμήσεις μια τέτοια μηχανή , ειναι το σύνολο των διαθέσιμων αξεσουάρ 58mm που υπάρχουν και οχι μονο το vst.

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: περι vst

Δημοσίευση από nkout » Τρί Ιαν 19, 2021 11:10 pm

Ελαφρως off topic, αλλα επειδή υπάρχουν πολλοι τυποι ims καλαθιών (βλεπω 3 τουλάχιστον), εχεις καποιο υπόψη?

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: περι vst

Δημοσίευση από Jousis » Τρί Ιαν 19, 2021 11:32 pm

Έχω ένα μαϊμού, ένα vst, ένα IMS baristapro nanotech και ένα IMS competition.
Εκτός απο το μαϊμού που έχει χάλια coating, τα άλλα είναι σούπερ.
Το νανοτεκ είναι πιο όμορφο απο όλα.

αν εννοείς για καφέ, όλα τον ίδιο βγάζουν, υπάρχει αλλού bottleneck (στον μπαρίστα) :D

Άβαταρ μέλους
geathana
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Τρί Σεπ 01, 2020 11:44 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: ECM Technika V
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Woodsman TAlΩς
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Round cup, Samba, Mokka, Area 51
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: περι vst

Δημοσίευση από geathana » Τρί Ιαν 19, 2021 11:36 pm

Jousis έγραψε:
Τρί Ιαν 19, 2021 11:32 pm
Έχω ένα μαϊμού, ένα vst, ένα IMS baristapro nanotech και ένα IMS competition.
Εκτός απο το μαϊμού που έχει χάλια coating, τα άλλα είναι σούπερ.
Το νανοτεκ είναι πιο όμορφο απο όλα.

αν εννοείς για καφέ, όλα τον ίδιο βγάζουν, υπάρχει αλλού bottleneck (στον μπαρίστα) :D
Να ρωτήσω κάτι :offtopic:? Ποιο απ όλα vst, ims competition, baristapro σου βγάζει το καλύτερο puck?

snow
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τρί Φεβ 11, 2014 8:40 am
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Rocket Appartamento
2η Μηχανή:: Gaggia Classic 2003
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Ascaso i mini i2
Οι καφέδες μου:: Sant Eustachio, Passalacqua, Monte Alto,

Re: περι vst

Δημοσίευση από snow » Τετ Ιαν 20, 2021 12:48 am

Το θεμα για μένα είναι περίπλοκο και πολύπλοκο. Εγώ δεν εχω καταφέρει να βρω άκρη ακόμα. Έχω ένα IMS Competition The single - Basket Height:H21mm - 137.Οταν βάζω το μαμά καλαθάκι της gaggia στο κόψιμο βγάζει και αυτο τη σωστή δόση για το μονό εσπρέσσο,που είναι και ο σκοπός που λέει, δηλαδή στο ίδιο κόψιμο του διπλού βγάζει το μόνο χωρίς αλλαγες στο κόψιμο.Ομως μου ειναι αρκετά δύσκολο να πετύχω την εκχύλιση γιατί είναι τελείως κοίλο και το puck ξεκολλάει στο πάτημα πανεύκολα. Ασε που εχουν κωδικούς πανω και το δικο μου λεει οτι ειναι για rancilio... Εξωτερικά το κουτακι του δε λεει κάτι... Αλλά οταν τα καταφέρνω το αποτέλεσμα ειναι εξαιρετικό.
Έχω παρει και E&B Competition Flat double filter basket - Basket Height:14/16 gr - H22 και το 16/18 gr -H24
Θέλουν πολύ λεπτά κόψιμο και παρόλα αυτά κρατάνε πολυ νερο στο puck απο πανω μετα την εκχύλιση και ο καφες δε μου βγαίνει με τίποτα πανω απο 20 δευτερόλεπτα οσα gr καφε να βαλω οτι και να κανω και το αποτέλεσμα σκέτη πίκρα. Πηρα και αυτα με τις περισσοτερες τρύπες ο πλεονέκτης. Κατεληξα σε αυτα γιατι διαβασα οτι τα ims είναι καλύτερα απο τα vst. Δεν ξέρω αν ισχύει. Τα παράτησα και γυρισα στο μαμα διπλό της gaggia. Οταν μου έρθει ο niche zero θα τα ξαναδοκιμάσω μπας και φταίει ο μύλος. Η τελευταία προσπάθεια θα ειναι να παρω ενα baristapro που εχει και λιγότερες τρύπες. Όλες οι δοκιμές έγιναν και με naked portafilter.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος snow την Τετ Ιαν 20, 2021 1:15 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: περι vst

Δημοσίευση από Jousis » Τετ Ιαν 20, 2021 1:11 am

geathana έγραψε:
Τρί Ιαν 19, 2021 11:36 pm
Να ρωτήσω κάτι :offtopic:? Ποιο απ όλα vst, ims competition, baristapro σου βγάζει το καλύτερο puck?

Είναι όλα διαφορετικά γραμμάρια (15,18,20 αν θυμάμαι καλά) και έτσι δεν μπορώ να συγκρίνω.
Αλλά δεν μου έχει κάνει διαφορά κάποιο. Μια από τα ίδια.

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: περι vst

Δημοσίευση από nkout » Τετ Ιαν 20, 2021 11:33 am

Εγω στο vst που εχω, λογω της μεγαλης επιφανειας, τεινει ο καφες να μη βγαινει απο ενα σημειο στο κεντρο, αλλα σε 2-3 σημεια περιφερειακα του κεντρου (πολυ κοντα στο κεντρο ομως). Αν μεγαλωσω την αποσταση σιτας καφε, το φαινομενο εξασθενει. Ισως παιζει ρολο κ η ims σιτα που εχω γιατι δεν εχει καθολου τρυπες στο κεντρο.

PuraVida
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2020 12:21 pm
Όνομα: Βασιλης
Μηχανή:: Rocket R58
Μύλος:: Baratza Sette 270wi
2ος Μύλος:: Porlex
Οι καφέδες μου:: Specialty

Re: περι vst

Δημοσίευση από PuraVida » Τετ Ιαν 20, 2021 9:57 pm

Τα καινούργια IMS Barista Pro με επίστρωση nanotech είναι πολύ υψηλής ποιότητας καλαθάκια, κατά την προσωπική μου εκτίμηση είναι αρκετά καλύτερα από τα vst και πιο value for money επιλογή.

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: περι vst

Δημοσίευση από Jousis » Τετ Ιαν 20, 2021 10:02 pm

PuraVida έγραψε:
Τετ Ιαν 20, 2021 9:57 pm
Τα καινούργια IMS Barista Pro με επίστρωση nanotech είναι πολύ υψηλής ποιότητας καλαθάκια, κατά την προσωπική μου εκτίμηση είναι αρκετά καλύτερα από τα vst και πιο value for money επιλογή.
Τί τα κάνει καλύτερα τα νανοτεκ ;
Ποιές οι διαφορές στο αποτέλεσμα δηλαδή ;

(για να μάθω ρωτάω, δεν είναι ειρωνική η ερώτηση)

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: περι vst

Δημοσίευση από nkout » Τετ Ιαν 20, 2021 10:56 pm

PuraVida έγραψε:
Τετ Ιαν 20, 2021 9:57 pm
Τα καινούργια IMS Barista Pro με επίστρωση nanotech είναι πολύ υψηλής ποιότητας καλαθάκια, κατά την προσωπική μου εκτίμηση είναι αρκετά καλύτερα από τα vst και πιο value for money επιλογή.
Η επίστρωση αντεχει σε κιτρικο κ cafiza για τον καθαρισμό τους, ή μόνο πλύσιμο με σαπούνι?

Απάντηση