Παρασκευη καφε με μετριας ποιοτητας μηχανη

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Nikolas
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 03, 2021 1:51 pm

Re: Παρασκευη καφε με μετριας ποιοτητας μηχανη

Δημοσίευση από Nikolas » Κυρ Ιαν 10, 2021 11:20 pm

Lepi έγραψε:
Κυρ Ιαν 10, 2021 10:00 pm
ταφ crema ο πιο ευκολος κ μετα ο pianeta.. μπορεις να πας κ 1:2,5 (βάζεις 16 κ παίρνεις 45μαξ)
Αν πήρες κανένας περίεργο μονοποικιλιακό κακή επιλογή, πολύ δύσκολοι καφεδες.
Η αληθεια ειναι οτι ναι πηρα περιεργο καφε. Θα δοκιμάσω με καποιον πιο ευκολο

dimgroz
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 14, 2021 2:49 pm

Re: Παρασκευη καφε με μετριας ποιοτητας μηχανη

Δημοσίευση από dimgroz » Πέμ Ιαν 14, 2021 2:59 pm

Καλησπέρα και από μένα. Μόλις είδα το thread και μιας και είμαι και εγώ κάτοχος εδώ και 2 μήνες της συγκεκριμένης μηχανής Pyrex, θα ήθελα να μας πεις αν τελικά κατάφερες να φτιάξεις κάτι που να πίνετε. Αν ναι, ποιό καλαθάκι πήρες και αν έβγαλες τα πλαστικά από το portafilter για να δουλέψει.

Nikolas
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 03, 2021 1:51 pm

Re: Παρασκευη καφε με μετριας ποιοτητας μηχανη

Δημοσίευση από Nikolas » Κυρ Ιαν 24, 2021 11:13 am

dimgroz έγραψε:
Πέμ Ιαν 14, 2021 2:59 pm
Καλησπέρα και από μένα. Μόλις είδα το thread και μιας και είμαι και εγώ κάτοχος εδώ και 2 μήνες της συγκεκριμένης μηχανής Pyrex, θα ήθελα να μας πεις αν τελικά κατάφερες να φτιάξεις κάτι που να πίνετε. Αν ναι, ποιό καλαθάκι πήρες και αν έβγαλες τα πλαστικά από το portafilter για να δουλέψει.
Γεια σου φιλε.
Πηρα αυτο το καλαθι μετα απο μετρησεις και ταιριαξε απλα θελει λιγο ανοιγα στα χείλη
https://www.barista-shop.gr/el/antallak ... enium.html

Τα πλαστικα δεν τα εβγαλα. Αλλα λεω να το δοκιμασω
Εχω βγαλει καφε που να πινεται αλλα νομιζω οτι με τη συγκεκριμενη μηχανη δεν θα φτιαξεις καλο σπεσιαλιτι καφε. Εχω πετάξει πολυ καφε χωρις αποτελεσμα και εχω βγαλει λιγους με καλο.
Θα δοκιμασω και πιο απλούς καφεδες του εμποριου(σε κοκους φυσικα) και θα σου πω μια πιο ολοκληρωμενη άποψη. Εσυ τι εχεις καταφερει; τι μυλο εχεις;

dimgroz
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 14, 2021 2:49 pm

Re: Παρασκευη καφε με μετριας ποιοτητας μηχανη

Δημοσίευση από dimgroz » Πέμ Ιαν 28, 2021 5:08 pm

Γειά σου Nicolas. Μύλο έχω αυτόν. https://www.skroutz.gr/s/22841018/Hario ... CF%82.html.
Τώρα, όσον αφορά την καφετιέρα, δεν νομίζω και εγώ οτι θα βγάλουμε σωστό καφέ.Δεν ξέρω αν καταφέρεις κάτι με το non pressurized καλαθάκι, η αλήθεια είναι οτι θα πρέπει να βγάλεις τα πλαστικά από το portafilter, αλλά αν αξίζει πες μας για να το δοκιμάσουμε.

Πάντως αν είχα βρει το forum νωρίτερα, θα ψαχνόμουν για καμιά Gaggia μάλλον. Με την Pyrex το μόνο που έχω βγάλει καλό είναι caputsino και αυτό μάλλον γιατί η γεύση του καφέ καλύπτεται από το αφρόγαλα το οποίο με λίγη προσπάθεια βγαίνει καλο.

Nikolas
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 03, 2021 1:51 pm

Re: Παρασκευη καφε με μετριας ποιοτητας μηχανη

Δημοσίευση από Nikolas » Πέμ Ιαν 28, 2021 9:11 pm

dimgroz έγραψε:
Πέμ Ιαν 28, 2021 5:08 pm
Γειά σου Nicolas. Μύλο έχω αυτόν. https://www.skroutz.gr/s/22841018/Hario ... CF%82.html.
Τώρα, όσον αφορά την καφετιέρα, δεν νομίζω και εγώ οτι θα βγάλουμε σωστό καφέ.Δεν ξέρω αν καταφέρεις κάτι με το non pressurized καλαθάκι, η αλήθεια είναι οτι θα πρέπει να βγάλεις τα πλαστικά από το portafilter, αλλά αν αξίζει πες μας για να το δοκιμάσουμε.

Πάντως αν είχα βρει το forum νωρίτερα, θα ψαχνόμουν για καμιά Gaggia μάλλον. Με την Pyrex το μόνο που έχω βγάλει καλό είναι caputsino και αυτό μάλλον γιατί η γεύση του καφέ καλύπτεται από το αφρόγαλα το οποίο με λίγη προσπάθεια βγαίνει καλο.
Εγω δεν γνωριζω και πολλα αλλα δεν ξερω αν με χειροκίνητο μυλο μπορεις να παρεις αποτελεσμα. Εβγαλα τα πλαστικα τελικα και ειδα βελτιωση.
Γενικα με τον graef και με τη μηχανη αυτη μετα απο πολλους καφεδες περνω αρκετα καλο αποτελεσμα.
Αλλα σιγουρα οχι στους μονοποικιαλιακους
Σε ενα blend ευκολο μπορεις να παρεις ωραιους καφεδες.
Το σίγουρο είναι οτι με καλύτερη μηχανη προφανως και καλυτερο μυλο θα μπορεις να κανεις θαυματα.
Για μενα αξιζει η προσπαθεια αφου πηρες τη μηχανη αν δεν μπορεις να την πουλησεις και σου μεινει αμανατι
Να την ευκμεταλευτεις και να δεις αν σου αρεσει το σπορ και αν αξιζει να δωσεις λεφτα για κατι καλυτερο
Αλλα ειλικρινα δεν εχω εμπειρια πανω στο θεμα ουτε με καλες μηχανες ουτε με τον καφε γενικοτερα. Τωρα ψαχνομαι οποτε ας πει κανας εμπειρος τη γνωμη του
Παντως το σιγουρο είναι οτι με εναν μυλο και καποια εξτρα
Δηλαδη ζυγαρια ακριβειας σωστο ταμπερ και non presured καλαθακι με λιγη προσπαθεια θα πινεις καφεδες πολυ ανωτερους απο τωρα

dimgroz
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 14, 2021 2:49 pm

Re: Παρασκευη καφε με μετριας ποιοτητας μηχανη

Δημοσίευση από dimgroz » Δευ Φεβ 01, 2021 3:00 pm

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Παρήγγειλα και εγώ το non pressurized για να δώσω μια ακόμη ευκαιρία στην καφετιέρα. Ο μύλος πάντως αν και χειροκίνητος νομίζω οτι κάνει σωστή δουλειά. Τουλάχιστον με το μάτι φαίνεται να κόβει ομοιόμορφα. Θα επανέλθω μόλις παραλάβω το καλαθάκι.

Nikolas
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 03, 2021 1:51 pm

Re: Παρασκευη καφε με μετριας ποιοτητας μηχανη

Δημοσίευση από Nikolas » Δευ Φεβ 01, 2021 5:01 pm

dimgroz έγραψε:
Δευ Φεβ 01, 2021 3:00 pm
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Παρήγγειλα και εγώ το non pressurized για να δώσω μια ακόμη ευκαιρία στην καφετιέρα. Ο μύλος πάντως αν και χειροκίνητος νομίζω οτι κάνει σωστή δουλειά. Τουλάχιστον με το μάτι φαίνεται να κόβει ομοιόμορφα. Θα επανέλθω μόλις παραλάβω το καλαθάκι.
Ωραιος βγαλε τα μαυρα τα πλαστικα απο μεσα. Και γραψε μετα τις δοκιμες σου καμια αποψη

vassilis74
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Οκτ 04, 2021 8:07 pm

Re: Παρασκευη καφε με μετριας ποιοτητας μηχανη

Δημοσίευση από vassilis74 » Δευ Οκτ 04, 2021 8:39 pm

Καλησπέρα!
Πρώτο μήνυμα στο forum, αν και το παρακολουθώ αρκετό καιρό. Προσπαθώ λοιπόν κι εγώ να πειραματιστώ με την συγκεκριμένη μηχανή (Pyrex SB-380) που αγόρασα πρόσφατα. Ήξερα βέβαια τους περιορισμούς της, ωστόσο την αγόρασα για να πειραματιστώ και να μάθω. Είχα από πιο παλιά τον μύλο της Hario που προαναφέρατε κι έπαιζα με μία Bialetti Brikka, με καλά αποτελέσματα μπορώ να πω.
Τα επόμενα βήματα για την μηχανή θα είναι η αγορά του non pressurized basket και αν καταφέρω να βρω κάποιο καλύτερο συμβατό screen shower. Δεν ξέρω αν έχει ψάξει και βρει κάποιος κάτι να προτείνει.
Παρεμπιπτόντως, εντελώς πανομοιότυπη εξωτερικά και στις δυνατότητες φαίνεται να είναι και η Heinner HEM-B2016SA, αν την έχει κάποιος και την έχει βελτιώσει κάπως, ας μας πει. Λογικά ό,τι ισχύει για την Pyrex θα ισχύει και για την Heinner.

Απάντηση