Προβλημα με αφαλατωση σε delonghi dedica ec685

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Απάντηση
Ελενα
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Ιαν 01, 2021 8:07 pm

Προβλημα με αφαλατωση σε delonghi dedica ec685

Δημοσίευση από Ελενα » Παρ Ιαν 01, 2021 8:25 pm

Καλησπερα κ χρονια πολλα. Ειναι η πρωτη φορα που κανω αφαλατωση στην μηχανη μου (delonghi dedica) εχοντας δωρεαν απο την αγορα της μεσα στο κουτι το υγρο αφαλατωσης πραγματοποιησα την διαδικασια κ συνεχισε να βγαινει στο κουμπι ατμου το πορτοκαλι χρωμα που αναβοσβηνει. Υπεθεσα οτι κατι δεν πραγματοποιησα σωστα και επανελαβα την διαδικασια αφαλατωσης αυτη τη φορα με λευκο ξυδι. Και ξαναβγαινει παλι η ενδειξη πορτοκαλι χρωματος στο κουμπι ατμου. Σας παρακαλω τι κανω λαθος; αισθανομαι οτι ενω εχει πραγματοποιηθει η αφαλατωση σαν διαδικασια κατι κανω λαθος αλλα δεν ξερω τι. Βοηθηστε με σας παρακαλω.
**εννοειται η διαδιακασια περιλαμβανει κ τα διαστηματα γεμισης του δοχειου νερου με φρεσκο νερο απο 2 φορεσ στις 2 φορες που επανελαβα την διαδικασια αφαλατωσης μια με υγρο αφαλατωσης κ μια με λευκο ξυδι. Ειμαι στο τσακ να δοκιμασω κ το ΞΙΝΟ που λετε γενικα κ διαβαζω αλλα φοβαμαι.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Προβλημα με αφαλατωση σε delonghi dedica ec685

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Ιαν 04, 2021 11:20 am

Χρόνια Πολλά, για ρίξε μια ματιά εδώ μπας και βοηθήσει.

Ελενα
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Ιαν 01, 2021 8:07 pm

Re: Προβλημα με αφαλατωση σε delonghi dedica ec685

Δημοσίευση από Ελενα » Δευ Ιαν 04, 2021 5:54 pm

Σε ευχαριστω παρα πολυ με βοηθησες παρα πολυ! Εσβησε η πορτοκαλι ενδειξη κ λειτουργει κανονικα! Μα ειναι ισωσ η πιο σημαντικη λεπτομερεια κ ανταυτου δεν ανσγραφεται σε καμια οδηγια ντροπη! Τελοσπαντων ευχομαι να βοηθηθουν κ αλλοι αν χρειαστει! Ευχαριστω πολυ καλη συνεχεια!

Απάντηση