Επιλογή καφέ

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Απάντηση
Manos 777
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 12, 2020 5:06 pm

Επιλογή καφέ

Δημοσίευση από Manos 777 » Σάβ Δεκ 12, 2020 5:18 pm

Καλησπέρα σας, πρωτάρης στο κόσμο των αυτόματων μηχανών , μόλις αγόρασα την Philips Καφετιέρα Espresso Αυτόματη EP2223/40, και έχω ξεκινήσει την αναζήτηση καφέ και έχω μπερδευτεί λίγο. Σχετικά με arabica robusta. Κάποιοι λένε 100% arabica για αυτές τις μηχανές κάποιοι λένε 60-40 για πιο δυνατό καφέ και κάποιοι να μην προτιμάμε ελαιωδης καφέδες γιατί χαλάνε αυτές οι μηχανές. Καμία πρόταση για τη συγκεκριμένη καφετιέρα;;

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Επιλογή καφέ

Δημοσίευση από johnsin » Σάβ Δεκ 12, 2020 6:42 pm

Αυτό δεν είναι πάγιο θα το δεις εσύ ποιος καφέδες σου πάει καλύτερα με αυτήν την μηχανή(γεύση και ένταση ).Για τον λόγο που είναι αυτόματη δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα δυστυχώς.

Manos 777
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 12, 2020 5:06 pm

Re: Επιλογή καφέ

Δημοσίευση από Manos 777 » Σάβ Δεκ 12, 2020 6:46 pm

Ισχύει δηλαδή ότι οι ελαιωδεις καφέδες χαλάνε τις μηχανές;; και αν ναι ποιοι είναι οι ελαιωδεις καφέδες;;

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Επιλογή καφέ

Δημοσίευση από johnsin » Σάβ Δεκ 12, 2020 6:58 pm

Δεν την χαλάνε αλλά γεμίζει έλαια τα μαχαίρια του μύλου και καλύτερα να τους αποφεύγεις.

Manos 777
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 12, 2020 5:06 pm

Re: Επιλογή καφέ

Δημοσίευση από Manos 777 » Σάβ Δεκ 12, 2020 7:01 pm

Ευχαριστώ πολύ

ptakis
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ Σεπ 01, 2014 1:21 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: LELIT PL41 PLUST
2η Μηχανή:: Clever Dripper
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Bridge, Kudu, Famoso
Τοποθεσία: Κερατσίνι

Re: Επιλογή καφέ

Δημοσίευση από ptakis » Δευ Δεκ 14, 2020 2:27 pm

Ελαιώδεις καφέδες είναι αυτοί που έχουν σκούρο ψήσιμο (dark roast), οπότε απόφευγε αυτούς και προσπάθησε να προμηθεύεσαι medium roasted καφέδες. Αν παίρνεις συσκευασμένους commercial καφέδες από super market, συνήθως αναγράφουν στη συσκευασία τους το βαθμό ψησίματος. Το ίδιο ισχύει και με τους καφέδες από τους διάφορους τοπικούς roasters στην Ελλάδα, οι οποίοι σχεδόν κατά κανόνα ψήνουν medium.

Manos 777
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 12, 2020 5:06 pm

Re: Επιλογή καφέ

Δημοσίευση από Manos 777 » Δευ Δεκ 14, 2020 2:37 pm

Ευχαριστώ πολύ αναλυτικοτατη επεξήγηση έχεις να προτείνεις κάποιον συγκεκριμένο για τη μηχανή μου με σχετικά υψηλή ένταση. Ή έστω τι αναλογία προτείνεις σε arabica robusta;;

ptakis
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ Σεπ 01, 2014 1:21 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: LELIT PL41 PLUST
2η Μηχανή:: Clever Dripper
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Bridge, Kudu, Famoso
Τοποθεσία: Κερατσίνι

Re: Επιλογή καφέ

Δημοσίευση από ptakis » Δευ Δεκ 14, 2020 2:55 pm

Η ερώτηση που κάνεις είναι πολύ πολύ υποκειμενική και εξαρτάται σε πολύ μεγάλο βαθμό από το τι αρέσει σε κάθε άνθρωπο ... οπότε περί ορέξεως κολοκυθόπιτα που λέει και ο λαός.

Νομίζω πως θα σε βοηθήσει αυτό το thread και κυρίως η εργασία της Jazz (διάβασέ την και θα απαντηθούν πολλά από τα ερωτήματά σου).

Σου συνιστώ να δοκιμάσεις να αγοράσεις συσκευασίες 200-250γρ φρεσκοκαβουρδισμένο κόκκο από κάποιον τοπικό ψήστη κοντά στον τόπο που κατοικείς και σταδιακά μετά από δοκιμές να καταλήξεις στο τι ταιριάζει στη γεύση και τη μηχανή σου. Απόφυγε τις συσκευασίες 1κγρ από super market και διάφορα eshop γιατί συνήθως ο καφές που περιέχουν έχει καβουρδιστεί αρκετό καιρό πριν, οπότε είναι μπαγιάτικος, και γιατί μέχρι να τον καταναλώσεις από τη στιγμή που θα ανοίξεις τη συσκευασία θα μπαγιατέψει ακόμη περισσότερο.

Manos 777
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 12, 2020 5:06 pm

Re: Επιλογή καφέ

Δημοσίευση από Manos 777 » Δευ Δεκ 14, 2020 3:03 pm

Πολύ ενδιαφέρον όντως ευχαριστώ πολύ.

Απάντηση