Νερό στο pf μετά τον καφέ.

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Νερό στο pf μετά τον καφέ.

Δημοσίευση από mantraxalos » Σάβ Απρ 10, 2021 9:47 pm

Και στην SYNCHRONICA μου το κάνει πολλές φορές, ωστόσο οι καφέδες μου είναι ωραιότατοι, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θα μπορούσε να αποτελεί πρόβλημα λίγο νερό στο portafilter απο την στιγμή που τηρούνται οι σχετικοί κανόνες στα γραμμάρια,τον χρόνο την θερμοκρασία κλπ . Αν το αποτέλεσμα είναι καλό, η μηχανή δεν ¨μουγκριζει¨,δεν ζορίζεται η δεν συμβαίνει οτιδήποτε άλλο παράξενο και έχεις καλό αποτέλεσμα δεν νομίζω οτι αποτελεί ιδιαίτερο πρόβλημα...
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Νερό στο pf μετά τον καφέ.

Δημοσίευση από johnsin » Κυρ Απρ 11, 2021 8:42 am

Δεν είναι πρόβλημα το να βγαίνει υγρό το πακ. Αυτό οφείλεται συνήθως στον καφέ και την ποσότητα που βάζουμε στο P.F.
Θα δώσω ένα παράδειγμα που βλέπω στην δικές μου εκχυλίσεις Όταν βάζω 18 γραμμ. spesialty βγαίνει στεγνό και σφιχτό το πακ και όταν βάλω ton comersial που εχω για frendo που βάζω 16,5 γρ. και φυσικά εχει και διαφορετικά κόψιμο είναι το πακ ποιο υγρό και μαλακό.

Christos.As
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 31, 2021 9:49 am
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit PL62 (Mara) X
2η Μηχανή:: Moka Pot
Μύλος:: Baratza sette 270Wi
2ος Μύλος:: -
Οι καφέδες μου:: Taf, Taresso,
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Νερό στο pf μετά τον καφέ.

Δημοσίευση από Christos.As » Δευ Απρ 12, 2021 6:23 pm

mantraxalos έγραψε:
Σάβ Απρ 10, 2021 9:47 pm
Και στην SYNCHRONICA μου το κάνει πολλές φορές, ωστόσο οι καφέδες μου είναι ωραιότατοι, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θα μπορούσε να αποτελεί πρόβλημα λίγο νερό στο portafilter απο την στιγμή που τηρούνται οι σχετικοί κανόνες στα γραμμάρια,τον χρόνο την θερμοκρασία κλπ . Αν το αποτέλεσμα είναι καλό, η μηχανή δεν ¨μουγκριζει¨,δεν ζορίζεται η δεν συμβαίνει οτιδήποτε άλλο παράξενο και έχεις καλό αποτέλεσμα δεν νομίζω οτι αποτελεί ιδιαίτερο πρόβλημα...
Όντως τα περισσότερα που ανεφερες mantraxalos τηρούνται και το πρόβλημα που ανέφερα δεν επηρεάζει τον καφε. Το πρόβλημα που δημιουργείτε ειναι θεμα καθαριότητας του χωρου και του portafilter για την Παρασκευή του επόμενου καφέ.
johnsin έγραψε:
Κυρ Απρ 11, 2021 8:42 am
Δεν είναι πρόβλημα το να βγαίνει υγρό το πακ. Αυτό οφείλεται συνήθως στον καφέ και την ποσότητα που βάζουμε στο P.F.
Θα δώσω ένα παράδειγμα που βλέπω στην δικές μου εκχυλίσεις Όταν βάζω 18 γραμμ. spesialty βγαίνει στεγνό και σφιχτό το πακ και όταν βάλω ton comersial που εχω για frendo που βάζω 16,5 γρ. και φυσικά εχει και διαφορετικά κόψιμο είναι το πακ ποιο υγρό και μαλακό.


Johnsin θα αναφέρω ένα παράδειγμα που με κάνει να πιστευω οτι μπορεί στην συγκεκριμένη περίπτωση να φταίει και κατι άλλο:

Οταν ξεκουμπωνω το pf έχει επιφανειακά ενα (μικρο μεν) στρώμα νερου το οποίο μετά το ξεκουμπωμα αρχίζει σταδιακά να εξαφανίζεται μεσα στο puck και να σταζει απο τα spouts.

Κατι παρόμοιο συμβαίνει όταν κουμπωνω το pf Χωρίς καφέ και παταω το κουμπι της εκχυλισης, το αφηνω να τρεξει λιγο και μετα το σταματω:

Σταματάει αμέσως να στάζει νερο απο τα spouts αλλα μόλις ξεκουμπωσω απο το pf απο το grouphead αρχίζει και τρεχει το νερό απο τα spouts έντονα.

Απο τις δυο παραπάνω περιπτώσεις καταλαβαίνω ότι οταν το pf ειναι κουμπωμενο, για καποιο λογο κρατάει νερο σαν να δημιουργείτε αρνητική πίεση και όταν το ξεκουμπωνω το pf το νερό ελευθερώνεται. Μπορεί αυτο που περιγραφω να ειναι φυσικό απλα είναι η πρώτη μηχανη που εχω στην κατοχη μου και δεν εχω εμπειρία στο θεμα

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Νερό στο pf μετά τον καφέ.

Δημοσίευση από mantraxalos » Δευ Απρ 12, 2021 6:39 pm

Christos.As έγραψε:
Δευ Απρ 12, 2021 6:23 pm
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mantraxalos την Δευ Απρ 12, 2021 7:02 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Νερό στο pf μετά τον καφέ.

Δημοσίευση από mantraxalos » Δευ Απρ 12, 2021 6:47 pm

Christos.As έγραψε:
Δευ Απρ 12, 2021 6:23 pm

Όντως τα περισσότερα που ανεφερες mantraxalos τηρούνται και το πρόβλημα που ανέφερα δεν επηρεάζει τον καφε. Το πρόβλημα που δημιουργείτε ειναι θεμα καθαριότητας του χωρου και του portafilter για την Παρασκευή του επόμενου καφέ.

Δεν διαπιστώνω κάποιο θέμα καθαριότητας του χώρου/portafliter εκτός κι αν ακολουθείς κάποια άλλη διαδικασία που ίσως δε γνωρίζω.
Προσωπικά μετά το ξεκούμπωμα του portafilter από το grouphead θα χτυπήσω στο knockbox* το pack θα απομακρύνω τα υπολείμματα με σκληρή βούρτσα απο τα τοιχώματα ,θα το βάλω κάτω από ζεστό νερό, θα το σκουπίσω με χαρτί κουζίνας καθώς και το screen του grouphead και θα το ξανακουμπωσω για να προθερμαίνεται για το δεύτερο shot.
Να πω εδώ οτι η εργονομία του χώρου παίζει ρόλο καθώς νεροχύτης ,μηχανή,knockbox και μύλος όλα είναι εντός ενός μέτρου..

* Ειτε ειναι υγρο το pack ειτε δεν ειναι.
https://imgur.com/a/CIRe1zB
[/quote]
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

Christos.As
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 31, 2021 9:49 am
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit PL62 (Mara) X
2η Μηχανή:: Moka Pot
Μύλος:: Baratza sette 270Wi
2ος Μύλος:: -
Οι καφέδες μου:: Taf, Taresso,
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Νερό στο pf μετά τον καφέ.

Δημοσίευση από Christos.As » Δευ Απρ 12, 2021 6:59 pm

Mantraxalos ευχαριστώ για την βοήθεια. Γενικά δεν διαφέρουν πολυ τα οσα κάνω με αυτα που προανεφερες.

Όταν ξεκουμπωνεις το pf και εχει ενα στρώμα νερού η επιφάνεια του puck μετα δεν αρχίζει να στάζει απο τα spouts (το πρόβλημα καθαριοτητας κατα βάση το δημιουργεί αυτό);

Και πάλι αν ειναι φυσιολογικά τα οσα περιέγραψα παραπάνω, λύσεις καθαριότητας βρίσκονται. Η απορία μου ειναι μήπως υπάρχει κάποιο θεμα στην μηχανη που πρέπει να διορθώσω

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Νερό στο pf μετά τον καφέ.

Δημοσίευση από mantraxalos » Δευ Απρ 12, 2021 7:06 pm

Christos.As έγραψε:
Δευ Απρ 12, 2021 6:59 pm
Mantraxalos ευχαριστώ για την βοήθεια. Γενικά δεν διαφέρουν πολυ τα οσα κάνω με αυτα που προανεφερες.

Όταν ξεκουμπωνεις το pf και εχει ενα στρώμα νερού η επιφάνεια του puck μετα δεν αρχίζει να στάζει απο τα spouts (το πρόβλημα καθαριοτητας κατα βάση το δημιουργεί αυτό);

Και πάλι αν ειναι φυσιολογικά τα οσα περιέγραψα παραπάνω, λύσεις καθαριότητας βρίσκονται. Η απορία μου ειναι μήπως υπάρχει κάποιο θεμα στην μηχανη που πρέπει να διορθώσω
Οταν το ξεκουμπωνω το αφηνω προσεκτικα στον παγκο και αρχιζω να καθαριζω το screen.... μεχρι να το καθαρισω 10-15 secs, εχει τραβηξει το pack ολα τα υγρα και με μια κινηση στο knockbox σχεδον αδειαζει, εκτος κι αν εννοεις κατι αλλο που δεν εχω καταλαβει ακομα :)
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Νερό στο pf μετά τον καφέ.

Δημοσίευση από mantraxalos » Δευ Απρ 12, 2021 7:08 pm

Δεν λεμε βεβαια να εχει ολοκληρη λιμνη πανω απο το puck ...εκτος αν εννοεις αυτο...
Y.Γ.Μηπως εχει βουλωσει ελαφρως η τριοδη?

Τραβα μια φωτογραφια καλου κακου :a013:
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

Christos.As
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 31, 2021 9:49 am
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit PL62 (Mara) X
2η Μηχανή:: Moka Pot
Μύλος:: Baratza sette 270Wi
2ος Μύλος:: -
Οι καφέδες μου:: Taf, Taresso,
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Νερό στο pf μετά τον καφέ.

Δημοσίευση από Christos.As » Δευ Απρ 12, 2021 9:04 pm

Ολόκληρη λίμνη δεν έχει. Ουτε φτάνει σε σημείο να λασπωνει το puck.
Οσο για την τριοδη αυτο φοβάμαι και εγώ. Περιμένω να μου έρθει ενα descal για μα την ανοίξω και να την αφαλατώσω.
Θα προσπαθήσω να βγάλω βίντεο και θα σου στείλω link

Costas.Ch
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 19, 2020 10:25 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: Mahlkoenig Vario

Re: Νερό στο pf μετά τον καφέ.

Δημοσίευση από Costas.Ch » Τρί Απρ 13, 2021 3:38 pm

Αν έχεις νερό στο pf μετά το τέλος της εκχύλισης, αυτό σημαίνει πως το puck το καφέ έχει απόσταση από την ντουζιέρα της μηχανής. Τώρα αυτό δεν είναι πάντα απαραίτητα κακό. Το κακό είναι να παραέχει πολύ νερό, που αυτό σημαίνει πως η ποσότητα του καφέ στο καλαθάκι είναι πολύ λίγη και η απόσταση από την ντουζιέρα μεγάλη και επομένως αυτό μπορεί να οδηγήσει σε άνισες και όχι σταθερές εκχυλίσεις. Αν το puck είναι ακρετά στεγνό ή αν βλέπεις και σημάδι της βίδας που κρατάει την ντουζιέρα στο puck του καφέ, αυτό σημαίνει το ακριβώς αντίθετο. Πως δηλαδή έχεις πολύ λίγη ή καθόλου απόσταση (να ακουμπάει την ντουζιέρα) το puck, οπότε αυτό σημαίνει υπερβολική ποσότητα καφέ στο καλαθάκι που μπορεί να οδηγήσει πάλι σε άνισες και όχι σταθερές εκχυλίσεις.

Απάντηση