Μια επαγγελματική μηχανή συγχωρεί λάθη;

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Μια επαγγελματική μηχανή συγχωρεί λάθη;

Δημοσίευση από Jousis » Παρ Οκτ 09, 2020 2:39 pm

Έχω ένα ερώτημα λίγο περίεργο, δεν θα αναφέρω ονόματα αλλά η μικρή αλυσίδα αυτή πουλάει ποιοτικό καφέ και στο ψήσιμο είναι ΟΚ.

Κάθε φορά που αγοράζω ένα καινούργιο καφέ in person, λέω να μου φτιάξουν και ένα σοβαρό διπλό για να δω πως είναι και πως θα βγει σπίτι.
Βάζει λοιπόν το παιδί 19γρ (απο μόνος του) άρα, λέω, οκ, εδώ ξέρουν τί κάνουν.

Πρόβλημα 1) Βουνό πάνω στο portafilter, απλό χτύπημα, tamping ενώ είναι βουνό. Αυτό το έχω δει και το κάνουν σε αρκετές καφετέριες. Αν το κάνω εγώ γίνεται μπάχαλο, δεν βγαίνει καφές.
Έχουν γυμνά πάνω στην μηχανή. Του channeling το κάγκελο, πέταγε παντού, έτρεχε σαν νερό, πίδακες, ότι χειρότερο έχω δει ποτέ.
Σίγουρα ήξερε οτι θα γίνει χάλια γιατί κράταγε το ποτηράκι κοντά στην έξοδο του γυμνού πριν καν ξεκινήσει. Άρα, δεν έτυχε.

Πρόβλημα2) ο καφές πινόταν. Όχι απλά πινόταν, αλλά ήταν ΟΚ. Ναι, ήταν αραιός. Δεν είχε σοβαρό σώμα. Αλλά δεν ήταν ξινός, δεν ήταν πικρός, πινόταν ευχάριστα.

Τί παίζει ;


υγ. Φυσικά δεν είναι κάποια απο τις σοβαρές (taresso,taf,...).

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Μια επαγγελματική μηχανή συγχωρεί λάθη;

Δημοσίευση από johnsin » Παρ Οκτ 09, 2020 3:15 pm

Καλά αυτό δεν το βλέπουν να το διορθώσουν? Έστω να βάλουν το κανονικό PF να μην λερώνονται αυτοί οι ίδιοι αφού δεν κάνουν leveling, και να μην γίνονται ρεζίλι στον κόσμο. :f010:

xenos
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Τρί Φεβ 26, 2019 9:35 am
Όνομα: Xenophon
Μηχανή:: Lelit Plust
Μύλος:: Eureka Mignon Sp.
2ος Μύλος:: Graef cm702

Re: Μια επαγγελματική μηχανή συγχωρεί λάθη;

Δημοσίευση από xenos » Παρ Οκτ 09, 2020 3:29 pm

Εγώ δεν θυμάμαι να έχω δει ποτέ γυμνό σε καφετέρια. Όχι τυχαία προφανώς. :a014:

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Μια επαγγελματική μηχανή συγχωρεί λάθη;

Δημοσίευση από Jousis » Παρ Οκτ 09, 2020 3:46 pm

Δεν ξέρω αν το κάνουν γενικά, για αυτό και δεν είπα όνομα.
Τώρα με τον υιο είναι περίεργα τα πράγματα, μπορεί το παιδί να ήταν νέο, μπορεί να είχε αρρωστήσει ο κανονικός και να μπήκε άλλος βιαστικά, κτλ κτλ.

Άβαταρ μέλους
geathana
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Τρί Σεπ 01, 2020 11:44 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: ECM Technika V
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Woodsman TAlΩς
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Round cup, Samba, Mokka, Area 51
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μια επαγγελματική μηχανή συγχωρεί λάθη;

Δημοσίευση από geathana » Παρ Οκτ 09, 2020 3:52 pm

Δε νομίζω οτι μπήκε ξαφνικά κάποιο νέο παιδί. Θα τον είχε δασκαλέψει τουλάχιστον ο κανονικός να μην χρησιμοποιεί το γυμνό.

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Μια επαγγελματική μηχανή συγχωρεί λάθη;

Δημοσίευση από nkout » Παρ Οκτ 09, 2020 5:09 pm

Οι επαγγελματικες νομιζω εχουν κατι ενδιαφεροντα pressuring profiles. Φανταζομαι οτι αν εχουν αυτοματο pre/post-infusion, αυτο κ μονο βοηθαει να συγχωρεθουν αρκετα λαθη????

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μια επαγγελματική μηχανή συγχωρεί λάθη;

Δημοσίευση από todoornot » Σάβ Οκτ 10, 2020 5:41 pm

nkout έγραψε:
Παρ Οκτ 09, 2020 5:09 pm
Οι επαγγελματικες νομιζω εχουν κατι ενδιαφεροντα pressuring profiles. Φανταζομαι οτι αν εχουν αυτοματο pre/post-infusion, αυτο κ μονο βοηθαει να συγχωρεθουν αρκετα λαθη????
Αν έχουν, θα βοηθάει, βέβαια. Αλλά βοηθάει και στο (και με το) να μην γίνεται μακελειό η εκχύλιση, όπως έγινε στην συγκεκριμένη, άρα μάλλον δεν ήταν αυτό που έσωσε το αποτέλεσμα. Λέω γω τώρα.

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Μια επαγγελματική μηχανή συγχωρεί λάθη;

Δημοσίευση από nkout » Σάβ Οκτ 10, 2020 6:49 pm

Θα σε γελασω, δεν εχω δουλέψει ποτε τετοια μηχανη. Απλα καποτε κοιταγα τα manual αυτης που εχουμε στο κυλικείο της δουλειας κ ειχε αρκετα ενδιαφέροντα features (κ ας μη της φαινόταν :P). Φαντάζομαι πως πολλα απο αυτά σώζουν απο αποτυχιες.

Ισως καποιος που εχει δουλέψει σε καφετέρια, να ξερει τιποτα παραπανω να μας πει.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Μια επαγγελματική μηχανή συγχωρεί λάθη;

Δημοσίευση από Rallakias » Κυρ Οκτ 11, 2020 11:32 am

Η επαγγελματική μηχανή συγχωρεί μόνο ως προς το γεγονος οτι εχει πολύ σταθερη θερμοκρασία σε αντιθεση με την απλή οικιακή μηχανή που χάνει 3-5-8 βαθμούς στην εκχύλιση.Τα υπόλοιπα τα συγχωρεί ο καφές και το ψήσιμό του.Οι commercial καφεδες δεν ειναι τυχαία ψημένοι με τον τρόπο που ειναι. Δοκίμασε να κάνεις αυτα που περιέγραψες με καφέ ΤΑΦ να δεις τι ξύδι σε περιμένει. :mrgreen:
Σε κάποιες περιπτώσεις βέβαια δεν σε σωζει ουτε η μηχανή ούτε ο καφές ουτε τιποτα.Εχω πάρει καφέ απο εξω και ήταν ξινός και πικρός μαζί-δείγμα μεγάλου channeling.Τον γύρισα πίσω βεβαια τον καφέ και μου δώσανε άλλον αλλα η κοπελίτσα ''πατάω-ενα κουμπί-και-βγαίνει ενα-ζουμί'' δεν ήξερε τι έφταιγε....
Εσυ κανε αυτα που ξέρεις στο σπίτι σου και άσε τον κάθε χειριστή μηχανής (οχι barista βεβαια) να κανει οτι θέλει.

evaskal
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 10:59 am
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
2η Μηχανή:: Saeco 8325
Μύλος:: Compak K10 Conic
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly E
Οι καφέδες μου:: Assado, Mokka, Τaf, Cup10 και μπαγιάτικο
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτης

Re: Μια επαγγελματική μηχανή συγχωρεί λάθη;

Δημοσίευση από evaskal » Κυρ Οκτ 11, 2020 11:47 am

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Βασίλη. Η επαγγελματική μηχανή βοηθάει... αλλά μέχρι εκεί. Το όποιο σώσιμο το κάνει ο καφές. Το τελευταίο διάστημα δουλεύω με ένα χαρμάνι καφέ το ποίο οτι και να του κάνεις το αποτέλεσμα πάντα πίνεται και μάλιστα ευχάριστα κι ικανοποιητικά. Είτε με κατανομή, είτε χωρίς κατανομή, leveling, chaneling, με απλό καλάθι, με ακριβείας καλάθι, οτι και να κάνεις ο καφές βγαίνει ωραίος. Ακόμα και σε μηχανή των 80ευρώ που τον δοκίμασα μια χαρά ήταν. αυτό αν το έκανα σε κάποιο μονοπικοιλιακό των γνωστών εταιριών, το αποτέλεσμα δεν θα πινόταν. Εννοείται βέβαια οτι οταν η εκχύλιση γίνει "άψογα" είναι ακόμα καλύτερος. Το συμπέρασμα μου όμως είναι οτι την δουλειά στην περίπτωση μου την κάνει ο καφές κι όχι η μηχανή.

Απάντηση