Ποικιλιες εσπρεσσο

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
tzaki26
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Σεπ 04, 2020 10:51 pm
Μηχανή:: Arielli KM-501B

Ποικιλιες εσπρεσσο

Δημοσίευση από tzaki26 » Παρ Σεπ 04, 2020 11:00 pm

Γνωριζει κανενας καποιο καφε για εσπρεσσο που να εχει ιδιαιτερη γευση ξηρων καρπων..Γιατι ψαχνω λιγο τις ποικιλιες του καφε και δεν βρισκω καποιο ξεκαθαρο αρθρο. Και απο τις μαρκες του εμποριου δεν βρισκω αυτο που θελω, και εχω δοκιμασει πολλες

Άβαταρ μέλους
tzaki26
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Σεπ 04, 2020 10:51 pm
Μηχανή:: Arielli KM-501B

Re: Ποικιλιες εσπρεσσο

Δημοσίευση από tzaki26 » Δευ Σεπ 07, 2020 10:01 pm

κανεναςςςς???

Άβαταρ μέλους
geathana
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Τρί Σεπ 01, 2020 11:44 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: ECM Technika V
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Woodsman TAlΩς
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Round cup, Samba, Mokka, Area 51
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ποικιλιες εσπρεσσο

Δημοσίευση από geathana » Δευ Σεπ 07, 2020 10:11 pm

Εξαρτάται φίλε μου τι εννοείς το να σου βγάζει ξηρούς καρπούς. Αν διαβάζεις τα Flavour profiles του κάθε καφέ και περιμένεις για παράδειγμα όταν λέει bitter σοκολάτα και αμύγδαλα να το αντιλαμβάνεσαι ξεκάθαρα αυτές τις γεύσεις όπως για παράδειγμα του φίλτρου τους αρωματικους με τα topings ξέχνα το... Όπως κι εμένα ο ουρανίσκος μου είναι απεδευτος στο να αντιληφθεί τις πολύπλοκες γεύσεις και τα αρώματα έτσι κι εσένα πρέπει να επικεντρωθείς στο σ αρέσει, δε σ αρέσει ένας καφές...

Αν όπως λες έχεις δοκιμάσει πάρα πολλούς και δεν σου αρέσει τίποτα, ίσως δε σου αρέσει ο espresso.

Άβαταρ μέλους
tzaki26
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Σεπ 04, 2020 10:51 pm
Μηχανή:: Arielli KM-501B

Re: Ποικιλιες εσπρεσσο

Δημοσίευση από tzaki26 » Δευ Σεπ 07, 2020 10:16 pm

δεν ειπα οτι δεν μου αρεσουν ειπα οτι δεν βρισκω αυτο που θελω.. Φυσικα και γνωριζω οτι δεν προκειται για ξεκαθαρη γευση ωστοσο διακρινω μια σημαντικη διαφορα στην γευση μεταξυ καποιων καφεδων, γι αυτο ψαχνω εναν καφε (ειτε μαρκα, ειτε ποικιλια) που να μου δινει αυτα τα αρωματα.

Άβαταρ μέλους
geathana
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Τρί Σεπ 01, 2020 11:44 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: ECM Technika V
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Woodsman TAlΩς
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Round cup, Samba, Mokka, Area 51
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ποικιλιες εσπρεσσο

Δημοσίευση από geathana » Δευ Σεπ 07, 2020 10:35 pm

Τότε πρέπει να σε βοηθήσουν σε αυτό τα πιο έμπειρα μέλη...

Βέβαια θα σου πουν οπωσδήποτε να παραθέσεις και την εμπειρία σου, αλλά και τον εξοπλισμό σου, γιατί αντε και σου λέει κάποιος ότι ο τάδε καφές βγάζει ξηρούς καρπούς... Εσύ, μπορείς να τον εκχειλισεις με τον σωστό τρόπο ώστε να βγάλεις τις γεύσεις και τα αρώματα??

Άβαταρ μέλους
tzaki26
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Σεπ 04, 2020 10:51 pm
Μηχανή:: Arielli KM-501B

Re: Ποικιλιες εσπρεσσο

Δημοσίευση από tzaki26 » Δευ Σεπ 07, 2020 11:20 pm

μολις πηρα καινουργια μηχανη και δεν μπορω καν να εκχυλισω απλο εσπρεσσο :f010: γιατι βαζω λεπτα τριμενο εσπρεσσο και μου τον εκχυλειει μεσα σε 10 δευτερολεπτα.. θα δοκιμασω με κομμενο σαν τον ελληνικο

Άβαταρ μέλους
vsiorikis
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Απρ 12, 2020 2:59 am
Όνομα: Vassilis
Μηχανή:: Gaggia Baby Dosata
Μύλος:: Eureka Specialitá
Οι καφέδες μου:: Round Cup Villa Caldas
Επικοινωνία:

Re: Ποικιλιες εσπρεσσο

Δημοσίευση από vsiorikis » Τρί Σεπ 08, 2020 1:35 pm

tzaki26 έγραψε:
Δευ Σεπ 07, 2020 11:20 pm
μολις πηρα καινουργια μηχανη και δεν μπορω καν να εκχυλισω απλο εσπρεσσο :f010: γιατι βαζω λεπτα τριμενο εσπρεσσο και μου τον εκχυλειει μεσα σε 10 δευτερολεπτα.. θα δοκιμασω με κομμενο σαν τον ελληνικο
Εδώ κάποιο πρόβλημα υπάρχει δώσε κάποιες παραπάνω πληροφορίες για τον εξοπλισμό σου π.χ. τι μύλο έχεις, δεν γίνεται έτσι όπως τα λες να φτάσεις σε τόσο ψιλή άλεση ελληνικού. Μήπως ο καφές σου έχει μπαγιατέψει τελείως, τι καφέ χρησιμοποιείς. Είναι πολλοί οι παράγοντες και το 10" σου δείχνει ότι κάτι δεν πάει καλά
I'm not questioning your powers of observation. I'm merely remarking upon the paradox of asking a masked man who he is!

Άβαταρ μέλους
tzaki26
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Σεπ 04, 2020 10:51 pm
Μηχανή:: Arielli KM-501B

Re: Ποικιλιες εσπρεσσο

Δημοσίευση από tzaki26 » Τρί Σεπ 08, 2020 4:34 pm

Δεν έχω μύλο δυστυχώς (αλλά σκέφτομαι να πάρω) όταν θέλω να τριψω καφέ το κάνω στο Μπλέντερ με τις λεπίδες αλλιώς παίρνω έτοιμο.. Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι και φρέσκος ο καφές, θα δοκιμάσω σμρ με ποιο φρέσκο αλλά κάτι μου λέει ότι φταίει η μηχανή. Έχω την Arielli km 501b

xenos
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Τρί Φεβ 26, 2019 9:35 am
Όνομα: Xenophon
Μηχανή:: Lelit Plust
Μύλος:: Eureka Mignon Sp.
2ος Μύλος:: Graef cm702

Re: Ποικιλιες εσπρεσσο

Δημοσίευση από xenos » Τετ Σεπ 09, 2020 9:54 am

Έχεις μια μηχανή των 60ε, δεν έχεις μύλο, δεν ξέρεις καν να βγάλεις έναν απλό εσπρέσσο να πίνεται...., αλλά θέλεις:
tzaki26 έγραψε:
Παρ Σεπ 04, 2020 11:00 pm
Γνωριζει κανενας καποιο καφε για εσπρεσσο που να εχει ιδιαιτερη γευση ξηρων καρπων..
Ε λογικά δεν παίζει αυτό. Χωρίς να θέλω να σε κακοκαρδίσω, θες να πας από το 0 στο 90 παρακάμπτοντας τα ενδιάμεσα στάδια.

Άβαταρ μέλους
tzaki26
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Σεπ 04, 2020 10:51 pm
Μηχανή:: Arielli KM-501B

Re: Ποικιλιες εσπρεσσο

Δημοσίευση από tzaki26 » Τετ Σεπ 09, 2020 3:39 pm

Όπα Οπα να βγάλω ένα καλό εσπρεσσο ξέρω.. Απλά αυτήν την στιγμή επειδή η μηχανή θέλει πιο τριμμένο καφέ δεν μπορώ γιατί δεν έχω μύλο. Ωστόσο με την προηγούμενη μηχανή που ήταν πανάρχαια έβγαζα έναν καφέ που πινοταν χρησιμοποιώντας έτοιμους από το σουπερμάρκετ.. Γι αυτό επειδή κάποια στιγμή θα πάρω μύλο,-και επίσης μπορώ να ζητήσω καφέ να μου τριψουν σε καφεκοπτείο- θέλω να ξέρω πως μπορώ να ζητήσω αυτόν τον καφέ που ψάχνω

Απάντηση