Ποικιλιες εσπρεσσο

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
stasta
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 18, 2017 11:50 am
Όνομα: Σταύρος
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ποικιλιες εσπρεσσο

Δημοσίευση από stasta » Δευ Σεπ 14, 2020 7:58 pm

Δες με τι εξοπλισμό θέλει να φτιάξει τους μονοποικιλιακούς.
Πού θα βάλει τα 19-20 γραμμάρια καφέ,στις τσέπες του;
Με θερμοκρασία στην εκχύλιση στους 70 βαθμούς;
Με τι κόψιμο στον καφέ;
Ας πάρει ένα φθηνό blend να πει ότι κάτι πίνει και για πιο εξωτικούς καφέδες,που και που να πηγαίνει να τον απολαμβάνει σε κάποιο καφέ με καλό εξοπλισμό

johnnypirea
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Δευ Δεκ 24, 2018 12:35 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Lelit pl 41 em
Μύλος:: Graef cm 802
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt blend 65 lavazza
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: Ποικιλιες εσπρεσσο

Δημοσίευση από johnnypirea » Σάβ Οκτ 24, 2020 12:49 pm

Καλησπέρα αντιμετωπίζω το εξής θέμα και θέλω τις γνώσεις σας γύρω από την άλεση έχω μια lelit 41pm και ένα μύλο graef cm 800 ο οποίος δυστυχώς δεν έχει μικρό ρυθμίσεις τον οποίο σύμφωνα με την εταιρεία τον πήγα μια βίδα αριστερά το θέμα μου είναι ότι με τον καφέ που χρησιμοποιώ αυτή την περίοδο όχι κάτι εξαιρετικο έναν lavazza tierra 70-30 αλλά και έναν μονοποικιλιακο π.χ στο 7 35 δευτερόλεπτα τα 50ml στο 8 20 δευτερόλεπτα 50ml 17.5 gr καφές και στις 2 περιπτώσεις ίδιο tamping 20-25 λεπτά προθέρμανση με το portafilter επάνω φυσικά μήπως υπάρχει θέμα με το διπλό μαμά καλαθάκι?

stasta
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 18, 2017 11:50 am
Όνομα: Σταύρος
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ποικιλιες εσπρεσσο

Δημοσίευση από stasta » Σάβ Οκτ 24, 2020 1:09 pm

Φθηνός και stepped μύλος αυτά έχει.Θα περιοριστείς σε κάποιο κόψιμο και θα παίξεις με τα γραμμάρια και το πάτημα.Μια αλλαγή θα κάνεις κάθε φορά και να το διατηρείς για 2-3 μέρες ώστε να σιγουρευτείς ότι έχεις επαναληψιμότητα

johnnypirea
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Δευ Δεκ 24, 2018 12:35 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Lelit pl 41 em
Μύλος:: Graef cm 802
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt blend 65 lavazza
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: Ποικιλιες εσπρεσσο

Δημοσίευση από johnnypirea » Σάβ Οκτ 24, 2020 1:41 pm

Για κάποιο λόγο το έχω παρατηρήσει ότι πριν κάποιες μέρες στην ίδια βαθμιδα κόψιματος μου άλλαξε το αποτέλεσμα ποιο γρήγορη ροή και μου έκανε εντύπωση από την αντιπροσωπεία μου είπαν ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μετακινείται μόνος κατά την άλεση δεν ξέρω τι να πω ίσως σκεφθώ τον Δεκέμβρη την περίπτωση ενός οικονομικου stepless όπως lelit γιατί τα βαλάντια μας δεν είναι για eureka, baratza κλπ

stasta
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 18, 2017 11:50 am
Όνομα: Σταύρος
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ποικιλιες εσπρεσσο

Δημοσίευση από stasta » Σάβ Οκτ 24, 2020 1:47 pm

Το μεγάλο πρόβλημα με τους graef είναι ότι ακόμα και αυτή η μικρή σφαλιάρα για να βγάλει έξω την κατακράτηση του καφέ που κάνει,αλλάζει το κόψιμο για τον επόμενο καφέ

johnnypirea
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Δευ Δεκ 24, 2018 12:35 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Lelit pl 41 em
Μύλος:: Graef cm 802
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt blend 65 lavazza
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: Ποικιλιες εσπρεσσο

Δημοσίευση από johnnypirea » Σάβ Οκτ 24, 2020 2:09 pm

Όσο και αν φαίνεται περίεργο ζυγισμενος πριν και μετά τα γρ είναι ίδια γιατί έχει κρατήσει από πριν απλαωστην αλλαγή ρύθμισης θέλει να πετάξεις 3-4 γρ από τον προηγουμενο εν πιάσει περίπτωση άκουσα σχετικά καλά λόγια και τον αγόρασα στα 135 με 80 ευρώ επιπλέον έπαιρνα τον lelit που δεν ξέρω και πολλά για τον συγκεκριμένο αλλά θεωρώ πως είναι αρκετά καλύτερος

Άβαταρ μέλους
tzaki26
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Σεπ 04, 2020 10:51 pm
Μηχανή:: Arielli KM-501B

Re: Ποικιλιες εσπρεσσο

Δημοσίευση από tzaki26 » Τετ Σεπ 22, 2021 2:39 am

Και εγώ έχω τον συγκεκριμένο μύλο εδώ και 6 μήνες και πραγματικά δεν έχω κανένα παράπονο όσο αναφορά το κόψιμο. Για εμένα έχει αρκετή λεπτομέρεια. Το μόνο πρόβλημα που βλέπω είναι ότι κρατάει τουλάχιστον 3 γραμμάρια σε κάθε κόψιμο και θέλει συχνό καθαρισμό.Α και δεν μπορώ να κόψω αρκετά λεπτά για ελληνικό γιατί μπουκώνει και δεν βγάζει καθόλου καφέ. Ίσως να κάνω εγώ κάτι λάθος

Απάντηση