Παράδοξο πίεσης και εκχύλισης;

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
xristos636
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Σεπ 13, 2019 8:25 pm

Re: Παράδοξο πίεσης και εκχύλισης;

Δημοσίευση από xristos636 » Δευ Σεπ 07, 2020 9:23 pm

Ωραία μέχρι εδώ, εάν όμως μόλις τελειώσει η εκχύλιση βάλεις το τυφλό καλάθι θα δείξει 10 όπως είναι ρυθμισμένη;

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Παράδοξο πίεσης και εκχύλισης;

Δημοσίευση από johnsin » Δευ Σεπ 07, 2020 9:23 pm

ναι
φαντάζομαι ότι αυτό οφείλεται στο ότι δεν μπορεί να γεμίσει ακαριαία το καλαθάκι όταν έχει καφέ και όταν μουλιάσει όλο εξισορροπεί η πίεση.

xristos636
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Σεπ 13, 2019 8:25 pm

Re: Παράδοξο πίεσης και εκχύλισης;

Δημοσίευση από xristos636 » Δευ Σεπ 07, 2020 9:45 pm

Το δικό μου θέμα τότε είναι ότι άμα τη ρύθμιση αυτή τη στιγμή και κάνω καφέ και περάσει το σημείο της ρυθμίσεις που έχω βάλει τότε ξερυθμιζεται. Καπάκι μετά τον καφέ εάν κάνω τη μέτρηση δεν θα δείξει τη ρύθμιση πίεσης που έβαλα. Δεν ξέρω γιατί γίνεται αυτό. Προφανώς και δεν υπάρχει κόλλα επάνω στη βαλβίδα Αλλά ούτε έχω να βάλω αφού τελειώσω με τη ρύθμιση. ( κάπου στο φόρουμ πήρε το μάτι μου ότι βάζουν ειδική κόλλα).

Ας πάρουμε ένα παράδειγμα τον καφέ που δημιουργούσε προβλήματα με την εκχύλιση. Η μηχανή είναι μόλις ρυθμισμένη στα 10.5. Κανω την εκχύλιση του καφε κανονικά και λόγο προβλήματος φτάνει στα 12. Τελειώνω την εκχθλιση, δεν μας ενδιαφέρει πως βγήκε ο καφές ούτε άμα ήταν καλός κτλ. Καπάκι βάζω το τυφλό και μετράω. Η βελόνα θ φτάσει στα 12 μπαρ όπου και έγινε η εκχύλιση του καφε. Αυτό που κατάλαβα, αυτό δεν είναι φυσιολογικό; γνωρίζετε μήπως τι μπορεί μα οφείλεται σε αυτό;

Πάντως και θέμα να μην έχει ο καφές, συμβαίνει εξίσου ένα περάσει πάλι τη ρυθμισμένη πίεση.

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Παράδοξο πίεσης και εκχύλισης;

Δημοσίευση από johnsin » Δευ Σεπ 07, 2020 10:45 pm

μπορεί να παίζει αυτό που σου έγραψε ο Αδάμ και να είναι τσακισμένο το σωληνάκι της ροής του νερού. Άνοιξε το καπάκι να ρίξεις μια ματιά.

xristos636
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Σεπ 13, 2019 8:25 pm

Re: Παράδοξο πίεσης και εκχύλισης;

Δημοσίευση από xristos636 » Δευ Σεπ 07, 2020 11:01 pm

ευχαριστω θα το δω και αυριο πιο αναλυτικα και θα ενημερωσω ξανα

Άβαταρ μέλους
vsiorikis
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Απρ 12, 2020 2:59 am
Όνομα: Vassilis
Μηχανή:: Gaggia Baby Dosata
Μύλος:: Eureka Specialitá
Οι καφέδες μου:: Round Cup Villa Caldas
Επικοινωνία:

Re: Παράδοξο πίεσης και εκχύλισης;

Δημοσίευση από vsiorikis » Τρί Σεπ 08, 2020 1:41 pm

xristos636 έγραψε:
Δευ Σεπ 07, 2020 7:44 pm
μιας και ειναι επι του θεματος να ρωτησω και κατι ακομη, το εχω παρατηρησει και σε αλλους καφεδες πιο παλια. Ξεκινοντας την εκχυλιση για καποιο λογο δεν παει 9 ακριβως αλλα 10+ που ειναι ρυθμισμενη η βαλβιδα μεχρι να ξεκινησει να εκχυλιζει τα πρωτα δευτερολεπτα και πεφτει αργοτερα στα 9. Η ερωτηση ειναι η εξης, ειναι φυσιολογικο να παει πανω απο το 10.5-11 που ειναι ρυθμισμενη η βαλβιδα; και να πεφτει κανονικα στα 9 μετα; ξερυθμιζεται δηλαδη η βαλβιδα και παει πανω απο 10.5; (εαν το λεω σωστα). αμα βαλω το τυφλο καλαθακι μετα απο εκινη την εκχυλιση που αναγκαστηκε να παει πανω απο 10.5, η βελονα καθεται εκει οπου αναγκαστηκε να παει. θα ειναι δηλαδη 11.5 με 12 πχ. Αυτο σημαινει οτι ξερυθμιστηκε σωστα;
Είναι λογικό στην αρχή βρίσκει μεγάλη πίεση από το puck και μετά κατά την εκχύλιση αυτή η πίεση μειώνεται καθώς ρέει το νερό. Μια OPV δεν ξερυθμίζεται τόσο εύκολα.
Πρόσεχε όλα είναι θέμα ισορροπίας. Κόβεις λεπτότερα για να πετύχεις το χρόνο αλλά κάποια στιγμή η ψιλή άλεση δεν επιτρέπει την ομαλή ροή του νερού. Πολλές φορές λόγω της μεγάλης πίεσης στην αρχή βλέπεις κάποιες σταγόνες αργά και μετά αρχίζει να τρέχει πιο γρήγορα και σε λίγο νεράκι. Αυτο συμβαίνει γιατί κάτω από τη μεγάλη πίεση καταρρέει το puck και ξεκινάει το channeling
I'm not questioning your powers of observation. I'm merely remarking upon the paradox of asking a masked man who he is!

xristos636
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Σεπ 13, 2019 8:25 pm

Re: Παράδοξο πίεσης και εκχύλισης;

Δημοσίευση από xristos636 » Τρί Σεπ 15, 2020 7:46 pm

Καλησπερα και παλι,

μετα απο μερικες μερες δοκιμων και ρυθμισεων εχω καταληξει οτι οντως εχει αλλαξει η πιεση στην opv. θα συνεχισω να παρατηρω και να συμπληρωνω εδω, ομως εχω να πω τα εξης: στις 9 του μηνος ανοιξα την μηχανη και ρυθμισα την πιεση στο 10 ακριβως με τυφλο καλαθι. περιμενα λιγο να ζεσταθει η μηχανη εκανα τα τεστ λιγο αριστερα λιγο δεξια. ανοιξα την αντλια 3 φορες, μη λαμβανοντας υποψιν την πρωτη φορα, και η ενδειξη πιεσης ηταν 10 ακριβως. το αφηνω εκει ως εχει και ξανα βιδωνω το καπακι της μηχανης. Κανοντας 2 καφεδες την ημερα, πρωι βραδυ κανονικα μεχρι και σμρ, εβαλα το τυφλο καλαθι και η ενδειξη εδειξε 11 απο 10 που ηταν πριν λιγες ημερες.

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Παράδοξο πίεσης και εκχύλισης;

Δημοσίευση από johnsin » Τρί Σεπ 15, 2020 7:57 pm

Πόσο καιρό την έχεις την μηχανή ? αν την έχεις καιρό μήπως ήρθε η ώρα για αφαλάτωση?

xristos636
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Σεπ 13, 2019 8:25 pm

Re: Παράδοξο πίεσης και εκχύλισης;

Δημοσίευση από xristos636 » Τρί Σεπ 15, 2020 8:55 pm

Ειχα κανει αφαλατωση μεσα ιουλιου περιπου. ωστοσο τον αυγουστο ελειπα μισο μηνα, οποτε η μηχανη ηταν σε αχρειστια. υπολογιζοντας περιπου η μηχανη αυτη τη στιγμη πρεπει να ειναι στον 1.5 μηνα περιπου καθαρης χρησης με 1 καφε πρωι απογευμα. παντως οταν την ειχα ρυθμισει τη βαλβιδα ειχε πανω αλατα, τα καθαρισα κτλ αλλα μου εκανε εντυπωση καθως την ειχα κανει αφαλατωση προσφατα. πιστευετε οτι χρειαζεται ξανα αφαλατωση;

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Παράδοξο πίεσης και εκχύλισης;

Δημοσίευση από johnsin » Τρί Σεπ 15, 2020 9:48 pm

ανάλογα την σκληρότητα του νερού της περιοχής σου εγώ βάζω εμφιαλωμένο και έχω και το φίλτρο ρητίνης της λελιτ μέσα.

Απάντηση