Παράδοξο πίεσης και εκχύλισης;

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
xristos636
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Σεπ 13, 2019 8:25 pm

Re: Παράδοξο πίεσης και εκχύλισης;

Δημοσίευση από xristos636 » Τρί Σεπ 15, 2020 10:03 pm

Η αλήθεια είναι και εγώ εμφιαλωμένο βάζω αλλά από διάφορες μάρκες δεν παίρνω κάποια συγκεκριμένη

xenos
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Τρί Φεβ 26, 2019 9:35 am
Όνομα: Xenophon
Μηχανή:: Lelit Plust
Μύλος:: Eureka Mignon Sp.
2ος Μύλος:: Graef cm702

Re: Παράδοξο πίεσης και εκχύλισης;

Δημοσίευση από xenos » Πέμ Σεπ 17, 2020 11:00 am

xristos636 έγραψε:
Τρί Σεπ 15, 2020 10:03 pm
Η αλήθεια είναι και εγώ εμφιαλωμένο βάζω αλλά από διάφορες μάρκες δεν παίρνω κάποια συγκεκριμένη
Πρόσεξε το αυτό. Από τις γνωστές μάρκες μόνο το ζαγόρι είναι προς τα νορμάλ. Θεόνη = best!

xristos636
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Σεπ 13, 2019 8:25 pm

Re: Παράδοξο πίεσης και εκχύλισης;

Δημοσίευση από xristos636 » Πέμ Σεπ 17, 2020 1:39 pm

Καλησπέρα,

Το νερό που παίρνω συνήθως είναι Ζαγόρι, Βίκος αλλά σήμερα τυχαίνει να έχω θεόνη στο σπίτι. :P

Δυστυχώς σήμερα έκανα το πρωί καφέ και προς το τελείωμα λίγο πριν κλείσω τη βαλβίδα ανέβηκε η πίεση από το 9 στο 11 ξαφνικά. Μου κίνησε το ενδιαφέρον να βάλω το τυφλό καλάθι να δω τι γίνεται και έγραψε 12.5 με 13.
Ξανά άλλαξε η πίεση χωρίς λόγο δεν μπορώ να το καταλάβω. Την άνοιξα την μηχανή να δω τη βαλβίδα και βλέπω δεν έχει μετακινηθεί η θέση της βαλβίδας από όταν την είχα ρυθμίσει πριν καμία βδομάδα. Ήταν ακριβώς στη ίδια θέση στροφής με την τελευταία φορά παρόλο που έγραφε 13 σήμερα. Αρχίζω να ξεβιδωνω την βαλβίδα σιγά σιγά αλλά έχω φτάσει να την γυρίσω μιάμιση στροφή και πάλι μένει στο 13. Έχει κανείς ιδέα πως γίνεται αυτό; Άρα κατά πάσα πιθανότητα δεν οφείλεται η βαλβίδα για την αλλαγή της πίεσης αλλά κάτι άλλο. Επειδή έχω δεν είμαι σχετικός γνωρίζετε μήπως τι μπορεί να οφείλεται για την αλλαγή; μήπως να έκανα μια αφαλάτωση; λέτε να στρώσει;

Edit. Η καλύτερα σέρβις όπως είναι; το θεμα μου με το σέρβις είναι ότι θέλει και μετακίνηση η μηχανή από Θεσσαλονίκη Αθήνα με ότι συνεπάγεται αυτό

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Παράδοξο πίεσης και εκχύλισης;

Δημοσίευση από nkout » Πέμ Σεπ 17, 2020 1:59 pm

xenos έγραψε:
Πέμ Σεπ 17, 2020 11:00 am
xristos636 έγραψε:
Τρί Σεπ 15, 2020 10:03 pm
Η αλήθεια είναι και εγώ εμφιαλωμένο βάζω αλλά από διάφορες μάρκες δεν παίρνω κάποια συγκεκριμένη
Πρόσεξε το αυτό. Από τις γνωστές μάρκες μόνο το ζαγόρι είναι προς τα νορμάλ. Θεόνη = best!
Εγω βαζω Κωστηλατας κ εχει ακομη χαμηλοτερα αλατα απο Θεωνη. Το φερνει ο Σκλαβενιτης. Ελεγγω συχνα το μανιταρι του e61 κ 9 μηνες μετα εχω ελαχιστα αλατα, σχεδον τιποτα.

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Παράδοξο πίεσης και εκχύλισης;

Δημοσίευση από johnsin » Πέμ Σεπ 17, 2020 2:41 pm

Μήπως τελικά έχει πρόβλημα η βαλβίδα την άνοιξες την καθάρισες? πάρε κάνα τηλέφωνο στον Barista να σου δώσει καμιά πληροφορία , σίγουρα δεν έχει κάνει το σωληνάκι καμιά παράξενη γωνία και δεν αφήνει το νερό να κυκλοφορήσει ελεύθερα? Στην ντουζιέρα το νερό βγαίνει φυσιολογικά?και όταν κάνεις flush με τυφλό βλέπεις επιστροφή αρκετή στα απόβλητα?

xristos636
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Σεπ 13, 2019 8:25 pm

Re: Παράδοξο πίεσης και εκχύλισης;

Δημοσίευση από xristos636 » Πέμ Σεπ 17, 2020 5:51 pm

Καταρχάς έχω στείλει εμειλ στην lelit Αλλά το κόβω λίγο δύσκολο στη συνεννόηση και μέιλ μαζί ο συνδυασμός σκοτώνει. Πήρα τηλέφωνο στο μαγαζί barista μίλησα με την τεχνική υποστήριξη και μου είπε ο άνθρωπος μάλλον είναι άλατα, άμα γυρνάς την βαλβίδα και δεν αλλάζει η πίεση. Αλλά μπορεί να είναι και η αντλία. Έκανα αφαλάτωση την μηχανή πριν λίγο και με το που τελείωσα μέτρησα με τυφλό καλάθι. Χωρίς να αλλαξω την βαλβίδα από πίσω με την τελευταία μέτρηση να είχε δείξει 13, τώρα έδειξε 9. Γυρνάω λίγο ακόμη την βαλβίδα για να το φέρω κοντά στο 10.5, ωστόσο την επόμενη φορά έδειξε 11 την πρώτη φορά, την δεύτερη 10 και 9.5 την τριτη φορά. Έχουν μεγάλες αποκλίσεις οι 3 φορές που μετράω σερί και δεν ξέρω εάν το έχω αφήσει σωστά. Είχα διαβάσει ότι θέλει 3 φορές να το μετρήσεις σερί από ένα μήνυμα του κύριου Παύλου σε παλιότερο thread που από ότι κατάλαβα είχε και εκείνος lelit. Τώρα το παρακολουθώ να δω πως εξελίσσετε το θεμα μαι ενημερώνω εδώ ξανά.

Edit. Όσο για τη ροή μου φαίνεται σχετικά φυσιολογική, σχηματίζει από το shower 3-4 ροές νερού με τη μια Να είναι λίγο πιο αδύναμη. Γενικά η βαλβίδα είδα καθάρισε αρκετά μετά την αφαλάτωση που έκανα, ωστόσο ακόμη δεν είμαι πεισμένος ότι λύθηκε πλήρως

Απάντηση