Παράδοξο πίεσης και εκχύλισης;

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
xristos636
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Σεπ 13, 2019 8:25 pm

Παράδοξο πίεσης και εκχύλισης;

Δημοσίευση από xristos636 » Παρ Σεπ 04, 2020 6:28 pm

Καλησπέρα παιδιά,

Αυτές τις μέρες, μου έτυχε το εξής παράδοξο. Πήρα ένα καινούργιο καφέ να δοκιμάσω από ένα μαγαζί και παρατήρησα από την πρώτη δοκιμή πως θέλει πολύ λεπτή άλεση. Έβαλα το μύλο στο πιο λεπτό και ξανά κάνω δοκιμή. Το θέμα μου είναι το εξής: Παρότι αλέθω πιο λεπτά η ροή παραμένει πολύ έντονη και ταυτόχρονα η πίεση στο μανομετρο ανεβαίνει, χωρίς να δικαιολογεί η έντονη ροή την τόση πίεση. Έχω ρυθμισμένη την μηχανή στα 9 bar, 10.5 με τυφλό καλάθι, και παρόλα αυτά φτάνει στα 10.5. Μετά από 2 φορές που δοκίμασα η μηχανή έχασε τη ρύθμιση και έφτασε πίεση 11+ με αποτέλεσμα να θέλει άνοιγμα και ξανά ρύθμιση η opv. Η μηχανή που έχω είναι lelit pl41 pid και έναν compak k3 Για μύλο. Κάνω κάτι λάθος ρε παιδιά από θέμα τεχνικής ή φταίει ο καφές;

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Παράδοξο πίεσης και εκχύλισης;

Δημοσίευση από johnsin » Παρ Σεπ 04, 2020 7:12 pm

Αν η μηχανή δούλευε καλά πριν αυτό τον καφέ δεν πρέπει να έχει πρόβλημα. Δοκίμασε ένα άλλο καφέ πριν βάλεις χέρι στην μηχανή.
Μου έχει τύχει παλιότερα με τον lavazza Rossa να μην μπορώ να φέρω την μύλο εύκολα ,γενικά συμπεριφέρεται αλλοπρόσαλλα.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Παράδοξο πίεσης και εκχύλισης;

Δημοσίευση από brexei » Παρ Σεπ 04, 2020 9:02 pm

Συμφωνω. Μην πειραξεις τη μηχανη. Αλλαξε καφε πρωτα.

Εγω σε κάποια φάση ημουν ετοιμος να τη ρυθμισω ξανα γιατι επαιρνα 10.5 bar στην εκχυλιση οτι και να εκανα. Και μολις την ανοιξα ειδα οτι ειχε λυγισει το πλαστικο σωληνακι του νερου και δεν αφηνε το νερο να παει στο μποιλερ με αποτελεσμα να εχω πάντοτε αυξημενη πιεση. Το εβαλα στη θεση του και εφτιαξε αμεσως.

xristos636
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Σεπ 13, 2019 8:25 pm

Re: Παράδοξο πίεσης και εκχύλισης;

Δημοσίευση από xristos636 » Σάβ Σεπ 05, 2020 12:38 am

Καλησπέρα,
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις, θα αλλάξω καφέ αύριο και θα σας πω. Έχω ένα καινούργιο σακουλάκι από specialty blend. Πραγματικά δεν μπορώ να τα εξηγήσω το γεγονός, που να γίνονται και τα 2 ταυτόχρονα, αυξημένη ροή με υψηλή πίεση.

xristos636
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Σεπ 13, 2019 8:25 pm

Re: Παράδοξο πίεσης και εκχύλισης;

Δημοσίευση από xristos636 » Δευ Σεπ 07, 2020 3:40 pm

καλησπερα,

ανοιξα χθες ενα καινουργιο πακετο φρεσκου καφε και φαινεται να εστρωσε η εκχυλιση. ξεκιναει με 10.5-11 μολις ξεκιναω την εκχυλιση και σταθεροποιειται στα 9.5. Αρα μαλλον ο καφες αρνουταν να συνεργαστει :a014: :a014: . περιεργα πραγματα..

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Παράδοξο πίεσης και εκχύλισης;

Δημοσίευση από johnsin » Δευ Σεπ 07, 2020 5:59 pm

Χαίρομαι που η λύση ήταν ο καφές και δεν σε έβαλε σε περαιτέρω έξοδα επισκευής τής μηχανής.

xristos636
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Σεπ 13, 2019 8:25 pm

Re: Παράδοξο πίεσης και εκχύλισης;

Δημοσίευση από xristos636 » Δευ Σεπ 07, 2020 7:44 pm

μιας και ειναι επι του θεματος να ρωτησω και κατι ακομη, το εχω παρατηρησει και σε αλλους καφεδες πιο παλια. Ξεκινοντας την εκχυλιση για καποιο λογο δεν παει 9 ακριβως αλλα 10+ που ειναι ρυθμισμενη η βαλβιδα μεχρι να ξεκινησει να εκχυλιζει τα πρωτα δευτερολεπτα και πεφτει αργοτερα στα 9. Η ερωτηση ειναι η εξης, ειναι φυσιολογικο να παει πανω απο το 10.5-11 που ειναι ρυθμισμενη η βαλβιδα; και να πεφτει κανονικα στα 9 μετα; ξερυθμιζεται δηλαδη η βαλβιδα και παει πανω απο 10.5; (εαν το λεω σωστα). αμα βαλω το τυφλο καλαθακι μετα απο εκινη την εκχυλιση που αναγκαστηκε να παει πανω απο 10.5, η βελονα καθεται εκει οπου αναγκαστηκε να παει. θα ειναι δηλαδη 11.5 με 12 πχ. Αυτο σημαινει οτι ξερυθμιστηκε σωστα;

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Παράδοξο πίεσης και εκχύλισης;

Δημοσίευση από johnsin » Δευ Σεπ 07, 2020 9:01 pm

Αυτό που λες είναι απόλυτα φυσιολογικό είναι ανάλογα το κόψιμο του καφέ, μόνο αν βάλεις τυφλό καλαθάκι θα δεις την πραγματική πίεση της OPV και υπολόγισε αν η μηχανή είναι ρυθμισμένη για 9 bar το μανόμετρο πρέπει να δείχνει 10 bar.

xristos636
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Σεπ 13, 2019 8:25 pm

Re: Παράδοξο πίεσης και εκχύλισης;

Δημοσίευση από xristos636 » Δευ Σεπ 07, 2020 9:09 pm

Όταν Ρυθμίζουμε την πίεση με τυφλό καλάθι στα 10.5, αυτό δεν σημαίνει ότι η βελόνα θα πάει μέχρι εκείνο το σημείο χωρίς να το υπερβαίνει; είτε είναι με καφέ είτε με τυφλό καλάθι; η μέγιστη πίεση που θα δείξει το μανονετρο είναι 10.5 πχ.

Εάν εγώ έρθω και κανω καφέ με ένα κόψιμο λεπτό το οποίο απαιτεί να ανέβει η πίεση στην αρχή πάνω από τη προ ρυθμιζόμενη που έχω θέσει δεν θα έπρεπε όμως να σταματάει στο 10.5 που έχω ρυθμίσει; άσχετα εάν σηκώνει να πάει παραπάνω λόγο πολύ λεπτής άλεσης. Θα μπορούσε ένα πάει στο 12-13 ενώ σταματάει στη ρυθμιζόμενη πίεση που είναι το 10.5.

Έχω καταλάβει κάτι λάθος δηλαδή; και εάν έχω καταλάβει λάθος τότε:

Ας πούμε πως έχω ρυθμίσει τη μηχανή στο 10.5, κάνω ένα καφέ και περνάει το 10.5 στιγμιαία, φτάνει στο 11+. Γίνεται ο καφές και καπάκι μετά το καφέ κάνω εκτόνωση με τυφλό καλάθι, δεν θα έπρεπε να δείχνει 10.5; μόνο που στο δική μου περίπτωση μπορεί να μην δείχνει τόσο αλλα σταματάει στο σημείο όπου έφτασε η βελόνα με τον καφέ πριν λίγο.

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Παράδοξο πίεσης και εκχύλισης;

Δημοσίευση από johnsin » Δευ Σεπ 07, 2020 9:19 pm

Στην δικιά μου που είναι ρυθμιζόμενο με τυφλό στα 10 αν κόψω ψιλά τον καφέ ανεβαίνει ακόμα και στα 11 στιγμιαία και μετά κατεβαίνει αλλά ποτέ στα 9 , στα 9 θα κατέβει αν αρχίσει στιγμιαία στα 10.

Απάντηση