Υπερβολικό καϊμάκι? Μήπως κάνω κάτι λάθος?

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Υπερβολικό καϊμάκι? Μήπως κάνω κάτι λάθος?

Δημοσίευση από johnsin » Πέμ Αύγ 27, 2020 5:11 pm

Μήπως βάζεις πάρα πολύ καφέ και τα πετάει έξω βάλε λιγότερο και πάτημα μέχρι να νιώσεις την πίεση του πάγκου.
Και κάτι ακόμα το καλαθάκι τεχν. πίεσης μήπως έχει καμιά πατούρα και είναι στο χείλος ποιο ψιλά

asxetos
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Αύγ 26, 2020 3:37 pm

Re: Υπερβολικό καϊμάκι? Μήπως κάνω κάτι λάθος?

Δημοσίευση από asxetos » Πέμ Αύγ 27, 2020 5:51 pm

johnsin έγραψε:
Πέμ Αύγ 27, 2020 5:11 pm
Μήπως βάζεις πάρα πολύ καφέ και τα πετάει έξω βάλε λιγότερο και πάτημα μέχρι να νιώσεις την πίεση του πάγκου.
Και κάτι ακόμα το καλαθάκι τεχν. πίεσης μήπως έχει καμιά πατούρα και είναι στο χείλος ποιο ψιλά
Οχι οχι τιποτα απο αυτα δεν ισχύει. Ο καφές που βάζω ειναι το πολύ 14gr (δηλαδη διπλος). Λέτε να φταίει αυτη η αποχετευση που έχει. Δείτε το gap αυτο που κυκλωσα πανω στο portfilter μου. Απο εκει τα σκάει 1000%.
Συνημμένα
20200827_174750.jpg

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Υπερβολικό καϊμάκι? Μήπως κάνω κάτι λάθος?

Δημοσίευση από johnsin » Πέμ Αύγ 27, 2020 6:36 pm

Αυτό δεν σου είπα αν έχει κάποια πατούρα για το presurise ??? εκεί κάθετε το πλαστικό καλαθάκι? αν ναι πας για άλλο PF.
Υπάρχουν αρκετά 51mm στο internet αλλά δεν ξέρω το μέγεθος στα αυτάκια σου.
Δες εδώ αν σου κάνειhttps://www.aliexpress.com/item/33011511205.html
.

asxetos
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Αύγ 26, 2020 3:37 pm

Re: Υπερβολικό καϊμάκι? Μήπως κάνω κάτι λάθος?

Δημοσίευση από asxetos » Πέμ Αύγ 27, 2020 9:41 pm

johnsin έγραψε:
Πέμ Αύγ 27, 2020 6:36 pm
Αυτό δεν σου είπα αν έχει κάποια πατούρα για το presurise ??? εκεί κάθετε το πλαστικό καλαθάκι? αν ναι πας για άλλο PF.
Υπάρχουν αρκετά 51mm στο internet αλλά δεν ξέρω το μέγεθος στα αυτάκια σου.
Δες εδώ αν σου κάνειhttps://www.aliexpress.com/item/33011511205.html
.
Δεν το κατάλαβα ρε professorα :P :worthy: :respekt: Είμαι όλιγον τι "Αλμπανό" (πλάκα κανω) lol χαχα. Πιστεύω πως αυτο που μου έστειλες ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΨΑΧΝΑ με 3 αυτακια. Έχουν ΑΚΡΙΒΩΣ την ιδια θέση με το αυθεντικο. Thanks man με έσωσες..

Άβαταρ μέλους
georgevag
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2016 12:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Oscar 2
2η Μηχανή:: Delonghi ec221
Μύλος:: DF83
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Υπερβολικό καϊμάκι? Μήπως κάνω κάτι λάθος?

Δημοσίευση από georgevag » Παρ Αύγ 28, 2020 2:59 am

Τα non-pressurised καλαθάκια θέλουν και μύλο όμως. Με κομμένο καφέ από το supermarket δεν θα έχεις καμία τύχη διότι το ποιο πιθανό είναι ο καφές να γεμίζει το φλιτζάνι σε πέντε δευτερόλεπτα και εκεί θα έχεις ένα ζουμί χωρίς καν αφρό.. Εάν δεν σκοπεύεις να πάρεις μύλο θα σου πρότεινα να μείνεις όπως είσαι κ στο τέλος της εκχύλισης με ένα κουταλάκι να ανακατεύεις τον αφρό με το ρόφημα..

thodoris5321
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 18, 2020 10:13 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Flair58 &BambinoPlus
2η Μηχανή:: LavazzaBlue
Μύλος:: J-Max & ZP6 special
2ος Μύλος:: Sette30 & Aergrind

Re: Υπερβολικό καϊμάκι? Μήπως κάνω κάτι λάθος?

Δημοσίευση από thodoris5321 » Κυρ Αύγ 30, 2020 2:19 am

Εγώ δε θα έπαιρνα κομμένο portafilter σε τέτοια μηχανή, αν έχει πίεση 12-15 bar τότε το πιο πιθανό είναι να σου πιτσιλίσει τον κόσμο όλο.
Δε μας είπες όταν βγαίνει από πάνω, από κάτω πώς είναι η ροή, τρέχει πολύ, λίγο ή καθόλου;
Όντως τα pressurized καλαθάκια προτείνονται για ήδη κομμένο καφέ, αλλιώς χρειάζεσαι και μύλο.
Επίσης 14gr πρέπει να είναι το μάξ για τόσο μικρό portafilter, αν δεν τρέχει από κάτω ο καφές όταν βγαίνει από πάνω δοκίμασε και λιγότερη δόση (11-12gr) και λιγότερο πατημένο όπως σου είπαν.

johny
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 9:50 am

Re: Υπερβολικό καϊμάκι? Μήπως κάνω κάτι λάθος?

Δημοσίευση από johny » Σάβ Οκτ 17, 2020 3:35 pm

Αυτές οι μηχανές είναι χάσιμο χρόνου. Ούτε για naked κάνουν (πιτσιλάνε τον κόσμο), ουτε για non pressurized basked. γιατι με τα τσίγκινα μπασκετ του αλι η ροή του καφέ δεν είναι σταθερή. παθόν με μια ντελογκι. Φυσικά αν τα συνδυάσεις αυτά με εναν φρέσκο καφέ speciality πίνεις μια ωραιότατη ξινίλα.

Απάντηση