ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ PUCK - Lelit Anna Pid

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Grisos
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 01, 2020 11:42 pm
Όνομα: Στάθης
Μηχανή:: Lelit PL41 TEM PID
2η Μηχανή:: Delonghi EC155
Μύλος:: 1zpresso JX-PRO
Οι καφέδες μου:: Moka Brazil, Samba Colombia

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ PUCK - Lelit Anna Pid

Δημοσίευση από Grisos » Πέμ Σεπ 10, 2020 9:23 pm

Καλησπέρα και από μένα!

Να παραθέσω και γω την εμπειρία μου.

Με naked portafilter και καλαθάκι ascaso με 10 εκχυλήσεις dimelo με 17gr in και 34-35gr out στα 30-32" για δοκιμές δεν είχα ποτέ θέμα να κολλήσει το πακ.


Με tigrato 2 εκχυλήσεις, ή πρωτη νεροχύτη λόγω χοντρού κοψίματος, 18.5 in 37 out στα 30-35" ξανά κανένα πρόβλημα.

Και στις 2 περιπτώσεις wdt με συρματακι + distribution tool + πάτημα με δυναμομετρικό.

Άβαταρ μέλους
geathana
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Τρί Σεπ 01, 2020 11:44 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: ECM Technika V
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Woodsman TAlΩς
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Round cup, Samba, Mokka, Area 51
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ PUCK - Lelit Anna Pid

Δημοσίευση από geathana » Πέμ Σεπ 10, 2020 9:49 pm

Κι εμένα μου κολλούσε το puck στη ντουζιέρα με 17γρ στο διπλό.

Τώρα με το διπλό παίζω στα 18-18,5 γρ και βγαινει μια χαρά. Μόνο που βγαίνει στην πάνω μεριά με το αποτύπωμα της βίδας στο κέντρο της ντουζιέρας. Αλλά αυτό απότι κατάλαβα το έχουν πολλοί... Δηλαδή μόλις σταματήσει η εκχείλιση η opv τραβάει το νερό και το αφρατεύει λίγο. Μετέ όμως αποκολλάται συμπαγές και στεγνό. Δηλαδή η υγρασία του είναι μόνο στην πάνω μεριά του puck.

Στο 3πλο που έρχεται με το naked pf το έχω χρησιμοποιήσει λίγο με 19-19,5 γρ και αυτό έχει την υγρασία του στο πάνω μέρος αλλά χωρίς το στρογγυλό αποτύπωμα της βίδας.

johnnypirea
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Δευ Δεκ 24, 2018 12:35 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Lelit pl 41 em
Μύλος:: Graef cm 802
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt blend 65 lavazza
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ PUCK - Lelit Anna Pid

Δημοσίευση από johnnypirea » Δευ Οκτ 19, 2020 1:29 pm

Καλησπέρα κάτοχος μίας lelit pl 41 em εδώ και 3 μήνες με μύλο έναν graef cm 800 αν και τα γρ που χρησιμοποιώ είναι 16 ως συνήθως η 17 μου κάνει εντύπωση ότι το puck κολλαει 8 στις 10 φορές το οποίο είναι συμπαγες και στο κέντρο κάνει μια μύτη ακριβώς στο σημείο της βίδας αλλά ελαφρώς υγρο εννοείτε ότι με το που γυρίζω το group φεύγει χωρίς προσπαθεία δεν ξέρω αν σχετίζεται πάντως χθες ρύθμισα την opv στα 9 απο τα 10 που ήταν από το εργοστάσιο

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ PUCK - Lelit Anna Pid

Δημοσίευση από johnsin » Δευ Οκτ 19, 2020 1:45 pm

Μην ανχώνεσαι σε όλους το κάνει αυτό το μαμά καλαθάκι θέλει 17,5 και άνω για να μην κολλάει.Η λύση είναι να πάρεις μικρότερο πχ ascaco για να μην σου κολλάει.

johnnypirea
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Δευ Δεκ 24, 2018 12:35 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Lelit pl 41 em
Μύλος:: Graef cm 802
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt blend 65 lavazza
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ PUCK - Lelit Anna Pid

Δημοσίευση από johnnypirea » Δευ Οκτ 19, 2020 2:36 pm

Βρέθηκα στην Κόρινθο τον Αύγουστο στην αντιπροσωπεία και πήγα να το πάρω αλλά ήταν σε έλλειψη (ascaso) και πήρα το τριπλό της lelit λόγω του ότι ανεβαίνω το καλοκαίρι στα 19-20 για freddo ακόμα και αυτό είχε τα θέματα του λιγότερα μεν αλλά όχι μηδενικα

Απάντηση