Συντομος χρονος εκχυλισης

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
konsider
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 7:07 pm

Συντομος χρονος εκχυλισης

Δημοσίευση από konsider » Σάβ Μάιος 30, 2020 3:45 pm

Καλησπερα σε ολους, πριν λιγες μερες πηρα στα χερια μου την lelit pl41 plust pid και την συνδιαζω με μυλο niche zero.
Δοκιμαζω καφε απο roundcup και εχω δοκιμασει κοψιματα στον niche 1 - 1.2 - 1.8 - 2
Σε ολες τις προσπαθειες ο καφες τρεχει πολυ γρηγορα, δηλαδη σε 10-15 δευτερολεπτα παιρνω περιπου 50 ml
Θερμοκρασια που εχω ρυθμισει στην μηχανη αρχικα ηταν 103 (ειχα ακουσει οτι χανουν 7-8 βαθμους απο αυτο που δειχνουν) και επειτα το αλλαξα και το εχω στο 94 και μου φαινεται οτι ο καφες βγαινει καλυτερος. Προς το παρον ο καφες ειναι γενικα γευστικος απλα τρεχει πολυ γρηγορα. Φανταζομαι οτι σε αυτο θα φταιει το κοψιμο αλλα ποσο πιο χαμηλα να το παω απο 1? Επισης να τονισω πως πανω κατω σε ολα τα κοψιματα δεν αλλαζει πολυ ο χρονος που προανεφερα (10-15 δευτερολεπτα)

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Συντομος χρονος εκχυλισης

Δημοσίευση από PublicDomain » Σάβ Μάιος 30, 2020 3:46 pm

Θα πας όσο χαμηλά χρειάζεται (δε θα καταστρέψεις τα μαχαίρια βέβαια)

κουμπώνεις καλά το Portafilter;
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

konsider
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 7:07 pm

Re: Συντομος χρονος εκχυλισης

Δημοσίευση από konsider » Σάβ Μάιος 30, 2020 3:51 pm

PublicDomain έγραψε:
Σάβ Μάιος 30, 2020 3:46 pm
Θα πας όσο χαμηλά χρειάζεται (δε θα καταστρέψεις τα μαχαίρια βέβαια)

κουμπώνεις καλά το Portafilter;
Επειδη αν δεν κανω λαθος εχει και εσυ τον συγκεκριμενο μυλο ποσο χαμηλα θα μπορουσα να παω πιστευεις; Σκεφτομαι να δοκιμασω και το 0,5.
Το πορταφιλτερ θεωρω πως το κουμπωνω καλα δεν ειναι και τοσο δυσκολο εκτος αν μου διαφευγει κατι. Επισης στην κατανομη του καφε προσπαθω να το κανω οσο καλυτερα μπορω, περιμενω και το γυμνο μου pf για να μπορω να ειμαι πιο σιγουρος, αλλα ειμαι προσεχτικος και στην κατανομη του καφε καθως και στο δυνατο πατημα που προσπαθω να εχω καθε φορα.

konsider
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 7:07 pm

Re: Συντομος χρονος εκχυλισης

Δημοσίευση από konsider » Σάβ Μάιος 30, 2020 3:53 pm

Επισης αυτο που δεν εχω καταλαβει στον μυλο, οι τιμες που δειχνει ειναι ενδεικτικες; Μπορω να παω και κατω απο εκει που γραφει 0;
Το φοβαμαι λιγο και δεν το εχω δοκιμασει.

Άβαταρ μέλους
agpol07
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 05, 2019 12:05 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: ECM Classika PID
2η Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
Μύλος:: Niche Zero

Re: Συντομος χρονος εκχυλισης

Δημοσίευση από agpol07 » Σάβ Μάιος 30, 2020 3:56 pm

Μήπως πρέπει να καλιμπράρεις τον μύλο;;
https://youtu.be/0rFmALZJpe8

Εγώ κόβω στο 14-16.. Θα μου πεις εξαρτάται κι ο καφές. Αλλά μου φαίνεται πολύ λίγο το 1 που κόβεις εσύ.

konsider
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 7:07 pm

Re: Συντομος χρονος εκχυλισης

Δημοσίευση από konsider » Σάβ Μάιος 30, 2020 4:08 pm

agpol07 έγραψε:
Σάβ Μάιος 30, 2020 3:56 pm
Μήπως πρέπει να καλιμπράρεις τον μύλο;;
https://youtu.be/0rFmALZJpe8

Εγώ κόβω στο 14-16.. Θα μου πεις εξαρτάται κι ο καφές. Αλλά μου φαίνεται πολύ λίγο το 1 που κόβεις εσύ.
Αυτο τι ακριβως ρολο παιζει; Θα το κανω δεν φαινεται δυσκολο. Λες να εχει πειραχτει καπως αυτο και να κοβω οτι να ναι;

Άβαταρ μέλους
agpol07
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 05, 2019 12:05 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: ECM Classika PID
2η Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
Μύλος:: Niche Zero

Re: Συντομος χρονος εκχυλισης

Δημοσίευση από agpol07 » Σάβ Μάιος 30, 2020 4:20 pm

Συνήθως όταν αλλάζουμε κόψιμο στρίβουμε μόνο το νίκελ. Αν κατά λάθος έχεις στρίψει και το κάτω στεφάνι (μαύρο) τότε δεν έχεις τον ακριβή αριθμό κοψίματος. Και αν κάθε φορά που το αλλάζεις κόψιμο σου φεύγει και από λίγο, μπορεί να νομίζεις ότι κόβεις σταθερά σε έναν αριθμό αλλά στην ουσία να κόβεις σε διαφορετικό κάθε φορά.
Καλό είναι όταν τον καλιμπράρεις, κάθε λίγο που θα στρίβεις προς το finer να τον βάζεις σε λειτουργία.

konsider
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 7:07 pm

Re: Συντομος χρονος εκχυλισης

Δημοσίευση από konsider » Σάβ Μάιος 30, 2020 5:00 pm

agpol07 έγραψε:
Σάβ Μάιος 30, 2020 4:20 pm
Συνήθως όταν αλλάζουμε κόψιμο στρίβουμε μόνο το νίκελ. Αν κατά λάθος έχεις στρίψει και το κάτω στεφάνι (μαύρο) τότε δεν έχεις τον ακριβή αριθμό κοψίματος. Και αν κάθε φορά που το αλλάζεις κόψιμο σου φεύγει και από λίγο, μπορεί να νομίζεις ότι κόβεις σταθερά σε έναν αριθμό αλλά στην ουσία να κόβεις σε διαφορετικό κάθε φορά.
Καλό είναι όταν τον καλιμπράρεις, κάθε λίγο που θα στρίβεις προς το finer να τον βάζεις σε λειτουργία.
Φιλε αν σου πω εγω οτι τοσο καιρο στριβω το μαυρο γιατι νομιζω οτι ειναι το αντιθετο;;
Χαζομαρα, πρεπει δηλαδη αμεσα να το καλιμπραρω που λες.

Άβαταρ μέλους
agpol07
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 05, 2019 12:05 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: ECM Classika PID
2η Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
Μύλος:: Niche Zero

Re: Συντομος χρονος εκχυλισης

Δημοσίευση από agpol07 » Σάβ Μάιος 30, 2020 5:33 pm

Πάντως πολλοί λένε ότι το ιδανικό είναι, το καλιμπραρισμα να γίνει μετά από καθαρισμό των μαχαιριών.
https://youtu.be/9xqntr30q94

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Συντομος χρονος εκχυλισης

Δημοσίευση από PublicDomain » Σάβ Μάιος 30, 2020 5:37 pm

Μην κάνεις τίποτα...

κάνε το εξής βιδώνεις το νικελ μέχρι τέρμα χωρίς πίεση

εκεί είναι ας πούμε το μηδέν σου

μετά για εσπρέσο είναι περίπου ένα τέταρτο ξεβίδωμα

όταν βρεις το κόψιμο εσπρέσο θέσε ένα νούμερο ότι θες που να σε βολεύει πχ το 10 το 20 κλπ και είναι είναι απλά για δικιά σου αναφορά.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Απάντηση