Συντομος χρονος εκχυλισης

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
konsider
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 7:07 pm

Re: Συντομος χρονος εκχυλισης

Δημοσίευση από konsider » Σάβ Μάιος 30, 2020 6:08 pm

OK θα το δοκιμασω και θα κοψω εκει γυρω να δω πως θα βγει ο καφες και ποσο θα ειναι ο χρονος εκχυλίσης.
Θα σας ενημερωσω συντομα οταν το δοκιμασω.

konsider
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 7:07 pm

Re: Συντομος χρονος εκχυλισης

Δημοσίευση από konsider » Δευ Ιουν 01, 2020 1:03 pm

Τελικα εκανα calibrate τον μυλο, και βελτιωθηκε πολυ ο χρονος εκχυλισης. Κοβω περιπου στο 1,4 και παιρνω περιπου 50μλ στα 18 δευτερολεπτα. Δεν εχω δοκιμασει ακομα να κοψω πιο λεπτα, αλλα θα το δοκιμασω. Το αποτελεσμα πολυ καλυτερο σιγουρα, αλλα νομιζω παιρνει ακομα βελτιωσεις. Αυτο που σκεφτομουν ειναι οταν βρω το κοψιμο που μου αρεσει και μου δινει ενα καλο αποτελεσμα μηπως θα επρεπε να παιξω και λιγο με τις θερμοκρασιες; Τωρα ειμαι στους 94 βαθμους και θα ηθελα να παω λιγο πιο πανω γιατι μου εχει κολλησει πως η μηχανη χανει βαθμους στην πραξη. Το εχω διαβασει πολλες φορες και μου εχει κατσει. Επισης δεν ξερω ποσο ρολο παιζει αλλα μαζι με την μηχανη (αδιανοητο για εμενα οταν παιρνεις 650 ευρω μηχανη) ηρθε και ενα ταμπερ πλαστικο, ψευτικο και ελαχιστα μικροτερο απο 58mm που ειναι το portafilter.. Προς το παρον δεν εχω παρει αλλο και κανω τη δουλεια μου με αυτο. Αλλα το πατημα που κανω πρωτον ειναι πολυ κουραστικο, δευτερον νομιζω ειναι κακο. Σε γενικες γραμμες παντως τα σχολια σας ηταν πολυ κατατοπιστικα.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Συντομος χρονος εκχυλισης

Δημοσίευση από PublicDomain » Δευ Ιουν 01, 2020 1:12 pm

konsider έγραψε:
Δευ Ιουν 01, 2020 1:03 pm
Τελικα εκανα calibrate τον μυλο, και βελτιωθηκε πολυ ο χρονος εκχυλισης. Κοβω περιπου στο 1,4 και παιρνω περιπου 50μλ στα 18 δευτερολεπτα. Δεν εχω δοκιμασει ακομα να κοψω πιο λεπτα, αλλα θα το δοκιμασω. Το αποτελεσμα πολυ καλυτερο σιγουρα, αλλα νομιζω παιρνει ακομα βελτιωσεις. Αυτο που σκεφτομουν ειναι οταν βρω το κοψιμο που μου αρεσει και μου δινει ενα καλο αποτελεσμα μηπως θα επρεπε να παιξω και λιγο με τις θερμοκρασιες; Τωρα ειμαι στους 94 βαθμους και θα ηθελα να παω λιγο πιο πανω γιατι μου εχει κολλησει πως η μηχανη χανει βαθμους στην πραξη. Το εχω διαβασει πολλες φορες και μου εχει κατσει. Επισης δεν ξερω ποσο ρολο παιζει αλλα μαζι με την μηχανη (αδιανοητο για εμενα οταν παιρνεις 650 ευρω μηχανη) ηρθε και ενα ταμπερ πλαστικο, ψευτικο και ελαχιστα μικροτερο απο 58mm που ειναι το portafilter.. Προς το παρον δεν εχω παρει αλλο και κανω τη δουλεια μου με αυτο. Αλλα το πατημα που κανω πρωτον ειναι πολυ κουραστικο, δευτερον νομιζω ειναι κακο. Σε γενικες γραμμες παντως τα σχολια σας ηταν πολυ κατατοπιστικα.
σίγουρα δεν βελτιώνεται κάτι με το calibrate

απλά σε βοηθά να καταλάβεις που είναι το τέρμα ώστε να βάλεις μια λογική ρύθμιση στο μαύρο δακτύλιο με την ένδειξη

πρέπει να πας με γραμμάρια και όχι με ml για να καταλάβουμε όλοι μας το τι γίνεται πραγματικά

τέλος τα 600€ είναι πολλά για Ελλάδα, για μηχανή όμως είναι πολύ λίγα, αν ανέβεις στα 1400€ της MaraX ναι εκεί μπορεί και να σου δώσει κάποιος tamber όμως γιατί να σε περιορίσει και να μη αγοράσεις το δικό σου αφού υπάρχουν από φτηνά έως πανάκριβα....

εγώ 900 έδωσα και δεν είχε τίποτα μέσα αν σε παρηγορεί αυτό....
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

konsider
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 7:07 pm

Re: Συντομος χρονος εκχυλισης

Δημοσίευση από konsider » Δευ Ιουν 01, 2020 1:22 pm

OK, ενταξει δεν ειναι μεγαλο θεμα οτι δεν ειχε ενα αξιολογο ταμπερ μεσα απλα θεωρησα οτι θα επρεπε να ειχε. Οπως τα λες και εσυ μαλλον ειναι η λογικη ετσι.
Θα κανω δοκιμες και θα ξανα επανελθω με γρ τοτε για την καλυτερη κατανοηση. Αν εχω καταλαβει καλα πρεπει να πετυχω περιπου τα διπλασια γραμμαρια ροφημα απο τον καφε που θα εκχυλισω.
Μια απορια επισης σε κατι που βλεπω συχνα και δεν εχω καταλαβει ακομα, αν θυμαμαι καλα το βλεπω κυριως σε κριτικες για καφεδες εδω στο φορουμ, οπου χρηστες γραφουν 1:1, αυτο αναφερεται δηλαδη σε 18γρ καφε να κανεις εκχυλιση 18 γρ ροφηματος για παραδειγμα; Η εχω καταλαβει τελειως λαθος;

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Συντομος χρονος εκχυλισης

Δημοσίευση από PublicDomain » Δευ Ιουν 01, 2020 1:27 pm

ναι 1:1 είναι 18γρ in -> 18γρ out
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Απάντηση