Γρήγορη εκχύληση (gaggia classic / eureka specialita)

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Απάντηση
Iomilo
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 16, 2020 1:04 pm
Όνομα: Ioanna
Μηχανή:: Gaggia classic 18/19
Μύλος:: Eureka specialita

Γρήγορη εκχύληση (gaggia classic / eureka specialita)

Δημοσίευση από Iomilo » Σάβ Μάιος 16, 2020 1:12 pm

Καλησπέρα παιδιά!

Αγόρασα κ εγώ τη gaggia classic 2019 καθώς και τον eureka specialita για να αρχίσω να φτιάχνω καφεδάκια σπίτι μου.

Δυστυχώς, κάτι πρέπει να κάνω λάθος γιατί όσο λεπτό και να κόψω τον καφέ μου παίρνω 60ml καφέ σε 12 δευτερόλεπτα!! Χρησιμοποιώ περίπου 17-19g καφέ (KUDU HABBIT) και δεν ξέρω τι να αλλάξω. Tamping κτλ θεωρώ πως τα κάνω σωστά. Πως γίνεται να κόβω τον καφέ πολύ ψιλό και να έχω τόσο γρήγορη εκχύληση; Κάποιος καλός σαμαρείτης πριν βάλω τα κλάματα :a060: ;

Ευχαριστώ πολύ

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Γρήγορη εκχύληση (gaggia classic / eureka specialita)

Δημοσίευση από panos0121 » Σάβ Μάιος 16, 2020 3:15 pm

Δεν μπορείς να κόψεις πιο ψιλά; ακούγονται τα μαχαίρια του μυλου να "κελαϊδανε"; αν είσαι στο 0 και θεωρείς ότι είσαι στο τέρμα, δεν είσαι.. Οι τιμές είναι ενδεικτικές, συνέχισε και πιο κάτω από το μηδέν.. Στην ουσία το σημείο μηδέν θα το βρεις με τον εξής τροπο..φρόντισε ο μύλος να είναι άδειος, τον θέτεις σε λειτουργία και κατεβαίνεις σκάλες μέχρι ν ακούσεις τα μαχαίρια να ακουμπάνε μεταξύ τους..δεν θα πάθει ζημιά αν και εγώ δεν το έχω κάνει ποτέ.. Δεν χρειάστηκε.. Το έκανα χωρίς να είναι σε λειτουργία ο μύλος και είδα ότι είμαι περίπου 180 μοίρες μακριά από κει..

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Γρήγορη εκχύληση (gaggia classic / eureka specialita)

Δημοσίευση από nkout » Σάβ Μάιος 16, 2020 3:36 pm

Εχεις απολυτο δικιο ο Πανος, οι τιμες ειναι ενδεικτικές. π.χ εμενα τα μαχαίρια τα ακους να ακουμπάνε ελαφρα στο 5 κ μαλλον παει κ λιγο παρακατω, αλλα το εχω φοβηθει.

Εγω κοβω εσπρεσσο στο 0.5-1.5 δηλαδη 1.5-2.5 σκαλες πιο πάνω.

Κατέβα μεχρι να φερεις τη ροη εκει που θες, θα γινει σιγουρα πριν ακουμπήσουν τα μαχαίρια

Iomilo
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 16, 2020 1:04 pm
Όνομα: Ioanna
Μηχανή:: Gaggia classic 18/19
Μύλος:: Eureka specialita

Re: Γρήγορη εκχύληση (gaggia classic / eureka specialita)

Δημοσίευση από Iomilo » Κυρ Μάιος 17, 2020 5:54 pm

Ευχαριστώ πολύ!

kostas83
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 29, 2020 12:01 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Baratza Sette 270wi

Re: Γρήγορη εκχύληση (gaggia classic / eureka specialita)

Δημοσίευση από kostas83 » Πέμ Μάιος 21, 2020 7:42 pm

πρέπει να βρεις το σημείο μηδέν, εκεί που ακουμπάνε τα μαχαίρια μεταξύ τους. απο εκεί και μετα στρίβεις τον μύλο 22 μοίρες και είσαι κοντά στην περιοχή του espresso, όλα αυτά βέβαια με την προυπόθεση ότι τα μαχαίρια σου είναι σε καλή κατάσταση

Απάντηση