Βοήθεια σε αρχάριο...

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
hoakin1981
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2020 4:43 pm

Βοήθεια σε αρχάριο...

Δημοσίευση από hoakin1981 » Σάβ Μαρ 21, 2020 10:24 am

Ελπίζω να βρίσκομαι στο σωστό νήμα.

Μετά από 400gr κόκκους, αν και δεν διαφωνώ στο ότι σαν αρχάριος προβλέπεται να πειραματιστώ αρκετά στην αρχή, είπα να ζητήσω κάποια συμβουλή από τους πιο έμπειρους για να επιβεβαιώσω ότι δεν σκέφτομαι λάθος.

Τα δεδομένα
  • Μηχανή Lelit PL41EM που μόλις επέστρεψε από σερβις
  • Μύλος Letit PL043MMI πρόσφατα καθαρισμένος
  • Καφές Βραζιλία, light-medium roast και ψήσιμο πριν 8 ημέρες με βάση τα λεγόμενα του πωλητή
Αποτελέσματα (χωρίς τα πολύ αρχικά που δεν έχουν νόημα)
  • Δόση 14gr, εκχύλιση 28gr, χρόνος 26", αποτέλεσμα πικρός-έντονος-υψηλή οξύτητα
  • Δόση 14gr, εκχύλιση 36gr, χρόνος 28", αποτέλεσμα ελαφρά λιγότερο πικρός-έντονος-λιγότερη οξύτητα
Το πρόβλημα μου είναι η πικρίλα. Διαβάζοντας πάνω στο θέμα η συνήθης πρόταση είναι το πιο χοντρό κόψιμο αλλά αφενός δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα για την περίπτωση μου αφετέρου φοβάμαι πως έτσι ο χρόνος θα πέσει αισθητά. Ίσως ο καφές αυτός να μην ταιριάζει στα γούστα μου αλλά δεν μπορεί γιατί μου έκοψαν και τον ίδιο καφέ για χρήση στην moka pot και το αποτέλεσμα είναι αρκετά ουδέτερο και ευκολόπιοτο, εκτός αν η σύγκριση αυτή είναι λάθος.

Σκεφτόμουν να δοκιμάσω τα παρακάτω:
  • Ελαφρά πιο ψιλό κόψιμο αλλά με ταυτόχρονη αύξηση της εκχύλισης π.χ 40gr
  • Ελαφρά πιο ψιλό κόψιμο αλλά με ίδια εκχύλιση 35-36gr και ταυτόχρονη αύξηση του χρόνου (προφανώς)
Οι σκέψεις αυτές με βάση αυτά που διάβασα (μεταξύ άλλων) στο https://www.baristahustle.com/blog/the- ... o-compass/

Να αναφέρω επίσης πως το tamping είναι σταθερό (όσο μπορώ), κάνω χρήση WDT και στο puk δεν έχω παρατηρήσει channeling

Ευχαριστώ.

kostas83
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 29, 2020 12:01 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Baratza Sette 270wi

Re: Βοήθεια σε αρχάριο...

Δημοσίευση από kostas83 » Σάβ Μαρ 21, 2020 10:31 am

Και εγώ αυτό θα έκανα, θα έκοβα πιο χοντρά

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Βοήθεια σε αρχάριο...

Δημοσίευση από Gespresso » Δευ Μαρ 23, 2020 8:02 pm

Δοκίμασε να ανέβεις σε γραμμάρια. Αρχικά 16. Τι χαρμανι είναι; σπεσιαλτυ; Επίσης κάνεις temp surfing?

hoakin1981
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2020 4:43 pm

Re: Βοήθεια σε αρχάριο...

Δημοσίευση από hoakin1981 » Δευ Μαρ 23, 2020 8:35 pm

Gespresso έγραψε:
Δευ Μαρ 23, 2020 8:02 pm
Δοκίμασε να ανέβεις σε γραμμάρια. Αρχικά 16. Τι χαρμανι είναι; σπεσιαλτυ; Επίσης κάνεις temp surfing?
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Έχω δοκιμάσει με 15gr in και 30gr εκχύλιση σε 31" και το αποτέλεσμα ήταν Η πίκρα. Ευχαρίστως να δοκιμάσω και με 16 αλλά σε πόση εκχύλιση να στοχεύσω?

Φοβάμαι δεν γνωρίζω τι σημαίνει ο όρος specialty αλλά αν εννοείς αν είναι μονοποικιλιακός νομίζω (με μια επιφύλαξη) πως ναι, είναι.

Temp surfing έχω προσπαθήσει να κάνω αλλά ανεπιτυχώς λόγω ατμού. Το έψαξα το θέμα και δοκίμασα διάφορες τεχνικές αλλά χωρίς αποτέλεσμα, αν κάποιος γνωρίζει πως γίνεται στο μοντέλο αυτό της Lelit θα το εκτιμούσα να με διαφωτίσει.

Κάτι ακόμα, είναι λογικό αλλάζοντας καλάθι (σε ένα τσακ μικρότερο αντίστοιχης μάρκας/ποιότητας κλπ) και κρατώντας ίδια τα αρχικά γραμμάρια να αλλάζει τελείως το αποτέλεσμα? Ρωτάω γιατί δοκίμασα ένα μικρότερο -όχι μονό φυσικά- (πάλι με 14gr) και για να βγάλω με το ζόρι 29gr πήρε 36" και φυσικά το αποτέλεσμα πίκρα.

Υ.Γ. Πρέπει να έχω λίγο channeling τελικά.. :OOPS:

evaskal
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 10:59 am
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
2η Μηχανή:: Saeco 8325
Μύλος:: Compak K10 Conic
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly E
Οι καφέδες μου:: Assado, Mokka, Τaf, Cup10 και μπαγιάτικο
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτης

Re: Βοήθεια σε αρχάριο...

Δημοσίευση από evaskal » Δευ Μαρ 23, 2020 10:11 pm

Η ποσότητα στο καλαθάκι 14γρ πως προέκυψε; ρωτάω γιατί βλέπω ανεβο-κατεβάζεις τα γραμμάρια με σχετική άνεση το οποίο είναι ένδειξη οτι δεν μπαίνουν τα σωστά γραμμάρια. Τη σωστή δόση στο καλαθάκι την έχουμε όταν η επιφάνεια του πακ είναι οριακά στο να ακουμπήσει την ντουζιέρα σου. Η συνταγή σου στα 14 γρ δεν μου ακούγεται τόσο λάθος ειδικά αν το καλαθάκι είναι σωστά γεμισμένο και το ρόφημα σου είναι 28 με 30 γρ. Γενικά για speciality χρησιμοποιούμε 16-18γρ με 1:2 με το χρόνο να ποικίλει από 25σεκ μέχρι κι ένα λεπτό! ανάλογα τον καφέ, αλλά αυτό που μετράει σε πρώτη φάση είναι πόσα βάζει το καλάθι σου. Από εκεί ξεκίνα. Τώρα η πίκρα μου κάνει για πολύ υψηλή θερμοκρασία.

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Βοήθεια σε αρχάριο...

Δημοσίευση από Gespresso » Τρί Μαρ 24, 2020 9:56 am

Συμφωνώ με όσα έγραψε ο Βαγγέλης. Επίσης, όσον αφορά τη θερμοκρασία εκχυλισης, μπορείς να μας περιγράψεις πώς περίπου χειρίζεσαι τη θερμοκρασία; πχ. πατάς το κουμπί της εκχυλισης κατευθείαν με το που σβήσει η αντίσταση στο μποιλερ;
Σπεσιαλτυ είναι καφέδες που πληρούν κάποια αυστηρά στάνταρ από τη καλλιέργεια μέχρι και την εκχύλιση. Αν ο καφές είναι από κάποιο καφεκοπτειο - ξηροκαρπαδικο αμφιβάλλω να είναι.

hoakin1981
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2020 4:43 pm

Re: Βοήθεια σε αρχάριο...

Δημοσίευση από hoakin1981 » Τρί Μαρ 24, 2020 10:15 am

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Η ποσότητα των 14gr προέκυψε καθαρά για λόγους πρακτικότητας και οικονομίας. Δεδομένου ότι υποτίθεται πως το διπλό καλάθι της Lelit είναι χωριτικότητας 14-18gr αφενός η ποσότητα των 28gr (αν τελικά προκύψει αναλογία 1:2) μου φτάνει αφετέρου, δουλεύω εντός των προδιαγραφών του καλαθιού.

Δεν ξέρω πως βγαίνει το συμπέρασμα ότι ανεβο-κατεβάζω τα αρχικά γραμμάρια εύκολα αλλά μέχρι τώρα πάντα ήμουν σταθερός στα 14. Επειδή δεν έβλεπα προκοπή δοκίμασα και μια φορά τα 15gr.

Να αναφέρω πως δοκίμασα μια φορά 18gr στο καλάθι και έκανα το κόλπο με το νόμισμα (κάπου το είδα) και μια χαρά κούμπωσε το pf και δεν άφησε σημάδι το κέρμα στο puk oπότε τα 18 τα παίρνει απροβλημάτιστα. Τώρα αν τα 14 είναι λίγα και δημιουργούν channeling λόγω απόστασης από την ντουζιέρα δεν το ξέρω.

Κατανοητό για τους Specialty καφέδες. Ο συγκεκριμένος είναι από καθαρό καφεκοπτείο (χωρίς ξηροκάρπια κλπ) αλλά ναι μπορεί κάλλιστα να μην είναι δεν θα διαφωνήσω δεδομένου ότι αυτό που περιγράφεις ακούγεται και αρκετά ακριβό..

Όσον αφορά την θερμοκρασία όπως είπα λόγω ατμών δεν έχω καταφέρει να κάνω temp surfing. Αυτό που κάνω είναι να αφήσω να ζεσταθεί η μηχανή καλά ένα 20λεπτο και μετά (αν σβήσει η λυχνία της θερμοκρασίας) περιμένω περίπου 5 λεπτά αφού ανάψει.

evaskal
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 10:59 am
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
2η Μηχανή:: Saeco 8325
Μύλος:: Compak K10 Conic
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly E
Οι καφέδες μου:: Assado, Mokka, Τaf, Cup10 και μπαγιάτικο
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτης

Re: Βοήθεια σε αρχάριο...

Δημοσίευση από evaskal » Τρί Μαρ 24, 2020 11:27 am

Γεια και χαρά σε όλους.

Να κάνω μια διευκρίνιση για τα καλάθια. Αναφέρθηκα στη δόση των 14γρ όχι ως λύση στο πρόβλημα της πίκρας (ενδεχομένως να είναι μέρος τη λύσης) αλλά σαν γενικός κανόνας που θεωρώ οτι πρέπει να εφαρμόζεται γενικά.

Λέγοντας ότι ανεβοκατεβάζεις γραμμάρια άνετα εννοώ ότι υπάρχει άνεση να ανέβεις και να κατέβεις σε ποσότητες, άνεση χώρου δηλαδή στο καλάθι. Παράδειγμα λές ότι βάζεις 14 αλλά έχεις δοκιμάσει με 16 και με 18. Αυτό δείχνει ότι υπάρχει χώρος και ταυτόχρονα ότι το καλάθι δεν γεμίζει σωστά. Το πείραμα με το κέρμα προτείνω να το αποφεύγεις. Είναι επικίνδυνο να γίνει ζημιά στην ντουζιέρα και προσωπικά το θεωρώ λάθος, δεν σου δίνει την ιδανική απόσταση. Η εργοστασιακή χωρητικότητα του καλαθιού (16-18γρ) που δίνει ο κάθε κατασκευαστής είναι απλώς μια ένδειξη. Από μηχανή σε μηχανή αλλάζει, από καφέ σε καφέ αλλάζει, από κόψιμο σε κόψιμο του ίδιου καφέ αλλάζει, από μέρα σε μέρα καθώς «ξεθυμαίνει» ο καφές αλλάζει κλπ κλπ. Οπότε καταλαβαίνεις ότι χρειάζεται πειραματισμός για να βρούμε την ιδανική «πραγματική» δόση του εκάστοτε καλαθιού συναρτήσει πάντοτε με τον καφέ που δουλεύουμε. Το ότι η ποσότητα που βάζεις είναι μέσα στο ονομαστικό εύρος δεν σημαίνει ότι είναι και σωστά τα 14 γρ. Οπότε πρέπει εσύ να ψάξεις και να βρεις πόσο βάζει το καλάθι σου στην πράξη για τον εν λόγω καφέ που χρησιμοποιείς. Ξεκινάμε από αυτό. Για να το πετύχεις βάζεις καφέ στο καλάθι σου, πατάς με το πατητήρι σου και κουμπώνεις. Ξεκουμπώνεις και ελέγχεις αν υπάρχουν σημάδια. Η επιφάνεια του πακ θα πρέπει οριακά να (μην) ακουμπάει την ντουζιέρα. Να αφήνει δηλαδή ένα κενό το πολύ 1χιλ αν όχι καθόλου. (Συνήθως, αλλά όχι πάντα όταν έχεις σωστή ποσότητα, το πατητήρι σου θα βυθίζεται μέσα στο καλάθι ακριβώς όσο το πλαϊνό προφίλ του.) Όταν το καλάθι γεμίζει σωστά, στο τέλος πρέπει να έχεις σφιχτό και συμπαγές μπισκότο. Το διπλό της Λελιτ λογικά θα πρέπει ιδανικά να βάζει 17-18γρ αυτό θα στο πει κάποιος με Λελιτ. Αλλά σίγουρα 14γρ δεν είναι η ιδανική ποσότητα ειδικά όταν στα 18 γρ χωράει ένα κέρμα χωρίς να αφήσει σημάδι. Μάλλον για 19 το βλέπω να χωράει που μου φαίνεται και απόλυτα λογικό. Συμφωνώ για τα 14γρ για τους λόγους που ανέφερες, αλλά για αυτό χρειάζεσαι μικρότερο καλάθι.

Τώρα σε ότι αφορά τον καφέ. Το πρόβλημα με τα καφεκοπτεία (γενικά όχι πάντα) είναι ότι δεν μπορούμε να έχουμε ενδείξεις για τα στανταρ που χρησιμοποιούν για τη διαχείριση του καφέ (αποθήκευση, ψήσιμο, συσκευασία) ούτε πληροφορίες για τον καφέ (προφίλ, ποικιλία, μέθοδο ψησίματος κλπ), οπότε δεν μπορούμε να ξέρουμε αν η έντονη πικρίλα είναι βασικό γευστικό χαρακτηριστικό του καφέ, να έχει π.χ. πικρή επίγευση. Ακόμα κι αν γεμίσεις το καλάθι τέλεια, πετύχεις την συνταγή, την θερμοκρασία κλπ, πάλι η πικρίλα μπορεί να μην φύγει.
Προσωπικά συνιστώ να αποφεύγονται. Είμαι παθόν γι’ αυτό το αναφέρω. Για πολλά χρόνια εδώ στο Ρέθυμνο έπαιρνα καφέ από γνωστό καφεκοπτείο της πόλης, Βραζιλία κι εγώ και δεν ήξερα τι έπαιρνα. Ποτέ δεν είχα ίδιο καφέ. Τη μια ήταν πικρός, την άλλη όχι. Τη μια φρέσκος την άλλη όχι. Τη μια πινόταν την άλλη πετιόταν. Δεν υπήρχε σταθερότητα, αλλά ήταν φθηνός ο άτιμος (μονοποικιλιακός 14ευρώ το κιλό!). Πήγαινα να πάρω και μου λέγανε τελείωσε η Βραζιλία αλλά τώρα ψήνουμε. Σε καμιά ώρα άμα έρθεις θα έχουμε. Εννοείται εκεί γελάς. Δεν είναι παντού το ίδιο αλλά αν δεν είναι κάποιος γνωστός ψήστης…

Αυτά από μένα και συγνώμη για το μακρινάρι. Ελπίζω να βοηθάω.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Βοήθεια σε αρχάριο...

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Μαρ 24, 2020 11:50 am

Έχει απόλυτο δίκιο ο Βαγγέλης, όλα ξεκινάνε από την καλή και ποιοτική πρώτη ύλη. Υπάρχουν πλέον τόσα μαγαζιά που μπορείς να προμηθευτείς φοβερό καφέ μέσω διαδικτύου, που δεν υπάρχει λόγος να πετάς τα λεφτά σου σε τυχαία μαγαζιά της γειτονιάς.
Επίσης το αποτέλεσμα από moka pot δεν έχει καμία σχέση με τον εσπρέσο από μηχανή+μύλο.

hoakin1981
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2020 4:43 pm

Re: Βοήθεια σε αρχάριο...

Δημοσίευση από hoakin1981 » Τρί Μαρ 24, 2020 12:34 pm

evaskal έγραψε:
Τρί Μαρ 24, 2020 11:27 am
Γεια και χαρά σε όλους.

Να κάνω μια διευκρίνιση για τα καλάθια. Αναφέρθηκα στη δόση των 14γρ όχι ως λύση στο πρόβλημα της πίκρας (ενδεχομένως να είναι μέρος τη λύσης) αλλά σαν γενικός κανόνας που θεωρώ οτι πρέπει να εφαρμόζεται γενικά.

Λέγοντας ότι ανεβοκατεβάζεις γραμμάρια άνετα εννοώ ότι υπάρχει άνεση να ανέβεις και να κατέβεις σε ποσότητες, άνεση χώρου δηλαδή στο καλάθι. Παράδειγμα λές ότι βάζεις 14 αλλά έχεις δοκιμάσει με 16 και με 18. Αυτό δείχνει ότι υπάρχει χώρος και ταυτόχρονα ότι το καλάθι δεν γεμίζει σωστά. Το πείραμα με το κέρμα προτείνω να το αποφεύγεις. Είναι επικίνδυνο να γίνει ζημιά στην ντουζιέρα και προσωπικά το θεωρώ λάθος, δεν σου δίνει την ιδανική απόσταση. Η εργοστασιακή χωρητικότητα του καλαθιού (16-18γρ) που δίνει ο κάθε κατασκευαστής είναι απλώς μια ένδειξη. Από μηχανή σε μηχανή αλλάζει, από καφέ σε καφέ αλλάζει, από κόψιμο σε κόψιμο του ίδιου καφέ αλλάζει, από μέρα σε μέρα καθώς «ξεθυμαίνει» ο καφές αλλάζει κλπ κλπ. Οπότε καταλαβαίνεις ότι χρειάζεται πειραματισμός για να βρούμε την ιδανική «πραγματική» δόση του εκάστοτε καλαθιού συναρτήσει πάντοτε με τον καφέ που δουλεύουμε. Το ότι η ποσότητα που βάζεις είναι μέσα στο ονομαστικό εύρος δεν σημαίνει ότι είναι και σωστά τα 14 γρ. Οπότε πρέπει εσύ να ψάξεις και να βρεις πόσο βάζει το καλάθι σου στην πράξη για τον εν λόγω καφέ που χρησιμοποιείς. Ξεκινάμε από αυτό. Για να το πετύχεις βάζεις καφέ στο καλάθι σου, πατάς με το πατητήρι σου και κουμπώνεις. Ξεκουμπώνεις και ελέγχεις αν υπάρχουν σημάδια. Η επιφάνεια του πακ θα πρέπει οριακά να (μην) ακουμπάει την ντουζιέρα. Να αφήνει δηλαδή ένα κενό το πολύ 1χιλ αν όχι καθόλου. (Συνήθως, αλλά όχι πάντα όταν έχεις σωστή ποσότητα, το πατητήρι σου θα βυθίζεται μέσα στο καλάθι ακριβώς όσο το πλαϊνό προφίλ του.) Όταν το καλάθι γεμίζει σωστά, στο τέλος πρέπει να έχεις σφιχτό και συμπαγές μπισκότο. Το διπλό της Λελιτ λογικά θα πρέπει ιδανικά να βάζει 17-18γρ αυτό θα στο πει κάποιος με Λελιτ. Αλλά σίγουρα 14γρ δεν είναι η ιδανική ποσότητα ειδικά όταν στα 18 γρ χωράει ένα κέρμα χωρίς να αφήσει σημάδι. Μάλλον για 19 το βλέπω να χωράει που μου φαίνεται και απόλυτα λογικό. Συμφωνώ για τα 14γρ για τους λόγους που ανέφερες, αλλά για αυτό χρειάζεσαι μικρότερο καλάθι.

Τώρα σε ότι αφορά τον καφέ. Το πρόβλημα με τα καφεκοπτεία (γενικά όχι πάντα) είναι ότι δεν μπορούμε να έχουμε ενδείξεις για τα στανταρ που χρησιμοποιούν για τη διαχείριση του καφέ (αποθήκευση, ψήσιμο, συσκευασία) ούτε πληροφορίες για τον καφέ (προφίλ, ποικιλία, μέθοδο ψησίματος κλπ), οπότε δεν μπορούμε να ξέρουμε αν η έντονη πικρίλα είναι βασικό γευστικό χαρακτηριστικό του καφέ, να έχει π.χ. πικρή επίγευση. Ακόμα κι αν γεμίσεις το καλάθι τέλεια, πετύχεις την συνταγή, την θερμοκρασία κλπ, πάλι η πικρίλα μπορεί να μην φύγει.
Προσωπικά συνιστώ να αποφεύγονται. Είμαι παθόν γι’ αυτό το αναφέρω. Για πολλά χρόνια εδώ στο Ρέθυμνο έπαιρνα καφέ από γνωστό καφεκοπτείο της πόλης, Βραζιλία κι εγώ και δεν ήξερα τι έπαιρνα. Ποτέ δεν είχα ίδιο καφέ. Τη μια ήταν πικρός, την άλλη όχι. Τη μια φρέσκος την άλλη όχι. Τη μια πινόταν την άλλη πετιόταν. Δεν υπήρχε σταθερότητα, αλλά ήταν φθηνός ο άτιμος (μονοποικιλιακός 14ευρώ το κιλό!). Πήγαινα να πάρω και μου λέγανε τελείωσε η Βραζιλία αλλά τώρα ψήνουμε. Σε καμιά ώρα άμα έρθεις θα έχουμε. Εννοείται εκεί γελάς. Δεν είναι παντού το ίδιο αλλά αν δεν είναι κάποιος γνωστός ψήστης…

Αυτά από μένα και συγνώμη για το μακρινάρι. Ελπίζω να βοηθάω.
Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Είναι δηλαδή πάντα απαραίτητο να βάζουμε τα μέγιστα δυνατά γραμμάρια σε κάθε περίπτωση για το κάθε καλάθι? Δηλαδή αν στο δικό μου όντως τερματίζει πχ στα 19 πρέπει πάντα να βάζω 19 και αν θέλω να δοκιμάσω πχ 16 πρέπει να βρώ ένα άλλο καλάθι που να τερματίζει αυτό στα 16?

Αν ισχύει όντως το παραπάνω, τι κάνεις αν θες να αλλάξεις την συνταγή? Δηλαδή αν θες να κρατήσεις τα αρχικά γραμμάρια σταθερά αλλά να κόψεις π.χ. πιο λεπτά για να αυξήσεις τον χρόνο εκχύλισης. Εκεί ενδεχομένως το μπισκότο να είναι πιο "κοντό" υποθέτω και να απέχει περισσότερο από την ντουζιέρα από ότι πριν, αυτό σημαίνει πως είναι λάθος?

Και πάνω σε αυτό όταν ο καφές "ξεθυμάνει" ενδεχομένως να πέσει ακόμα πιο χαμηλά, εκεί τι κάνεις? Αυξάνεις τα γραμμάρια ώστε το μπισκότο να τερματίζει πάλι κοντά στην ντουζιέρα?

Απολογούμαι αν ρωτάω βλακείες αλλά προσπαθώ να καταλάβω.

Όπως διάβαζα (και μου φαίνεται και λογικό) στην αρχή για να μην τρελαθείς από τις πολλές παραμέτρους πρέπει να κρατάς αυτές που μπορείς σταθερές ξεκινώντας από την αρχική δόση.

Κατανοητό αυτό που λέτε για τα καφεκοπτεία, αλλά μετά απο που αγοράζεις? Τι να πω, για να μην γίνει διαφήμιση αν θέλει να μου στείλει κάποιος προτάσεις καταστημάτων που να αξίζουν με π.μ. ευχαρίστως.

Απάντηση