Βοήθεια σε αρχάριο...

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Βοήθεια σε αρχάριο...

Δημοσίευση από Gespresso » Τρί Μαρ 24, 2020 2:34 pm

Αν πας στην ενότητα με τους καφέδες και στα προτεινόμενα μαγαζιά, έχεις πολλές επιλογές.
Με την θερμοκρασία δεν κατάλαβα πώς χειρίζεσαι την μηχανή (αυτό με το 5 λεπτο)

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Βοήθεια σε αρχάριο...

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Μαρ 24, 2020 2:37 pm

Στην κεντρική σελίδα του φόρουμ υπάρχουν μερικά, αλλά και στο ειδικό thread περί καφέδων θα δεις πάρα πολλές επιλογές. Ενδεικτικά Cup10, distretto, mokka, taresso, taf, kudu, samba...όρεξη να έχεις να ψάχνεις.

Και να μην απολογείσαι για καμιά ερώτηση, εδώ είμαστε για να ανταλλάσσουμε απόψεις. ;)

hoakin1981
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2020 4:43 pm

Re: Βοήθεια σε αρχάριο...

Δημοσίευση από hoakin1981 » Τρί Μαρ 24, 2020 2:58 pm

Gespresso έγραψε:
Τρί Μαρ 24, 2020 2:34 pm
Αν πας στην ενότητα με τους καφέδες και στα προτεινόμενα μαγαζιά, έχεις πολλές επιλογές.
Με την θερμοκρασία δεν κατάλαβα πώς χειρίζεσαι την μηχανή (αυτό με το 5 λεπτο)
Ναι τα είδα τα καταστήματα. Σωστά, η ποικιλία είναι αρκετή.

Δεν ξέρω τι άλλο να πω για τον χειρισμό της μηχανής. Όπως είπα, το έψαξα και σε αντίθεση με την Silvia στην Anna το temperature surfing δεν θεωρείται εφικτό και όσες προσπάθειες έκανα κατέληξαν σε αρκετό ατμό που θεωρώ θα έκαιγε τον καφέ. Όπως λειτουργώ τώρα όταν δω ότι άναψε η αντίστοιχη λυχνία (που σημαίνει ότι η θερμοκρασία είναι "σωστή") περιμένω άλλα περίπου 5 λεπτά και ξεκινάω την εκχύλιση.

Χωρίς να θέλω να είμαι πιεστικός αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στο προηγούμενο μήνυμα μου όσον αφορά τα καλάθια και τα αρχικά γραμμάρια θα το εκτιμούσα γιατί θεωρώ είναι βασική γνώση που θα έπρεπε να έχω.

evaskal
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 10:59 am
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
2η Μηχανή:: Saeco 8325
Μύλος:: Compak K10 Conic
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly E
Οι καφέδες μου:: Assado, Mokka, Τaf, Cup10 και μπαγιάτικο
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτης

Re: Βοήθεια σε αρχάριο...

Δημοσίευση από evaskal » Τρί Μαρ 24, 2020 3:34 pm

Απολογούμαι αν ρωτάω βλακείες αλλά προσπαθώ να καταλάβω.
Σε καμία περίπτωση δεν ρωτάς βλακείες. Είναι απολύτως εύλογα τα ερωτήματα που θέτεις, μάλιστα έχουν γίνει θέμα συζήτησης και στο παρελθόν μέσα στο φόρουμ από πολύ κόσμο. Λίγο πολύ όλοι περάσαμε από αυτή τη θέση.
Όπως διάβαζα (και μου φαίνεται και λογικό) στην αρχή για να μην τρελαθείς από τις πολλές παραμέτρους πρέπει να κρατάς αυτές που μπορείς σταθερές ξεκινώντας από την αρχική δόση
Εννοείται ότι κρατάς όσες παραμέτρους μπορείς σταθερές για να έχεις ένα σημείο αναφοράς για τα τους πειραματισμούς σου.
Είναι δηλαδή πάντα απαραίτητο να βάζουμε τα μέγιστα δυνατά γραμμάρια σε κάθε περίπτωση για το κάθε καλάθι? Δηλαδή αν στο δικό μου όντως τερματίζει πχ στα 19 πρέπει πάντα να βάζω 19 και αν θέλω να δοκιμάσω πχ 16 πρέπει να βρώ ένα άλλο καλάθι που να τερματίζει αυτό στα 16?
Για μένα ναι. Πάντα πρέπει να τερματίζει το καλάθι. Όσες φορές δεν το εφάρμοσα είχα κακή εκχύλιση. Η σωστή απόσταση από την ντουζιέρα και η καλή κατανομή για μένα προσωπικά είναι το παν. Όσο πιο σωστές είναι αυτές οι δύο παράμετροι τόσο καλύτερα αποτελέσματα. Το πρώτο το βρίσκεις, το δεύτερο… αααχχχχ… ας το αφήσω καλύτερα… Εννοείται βέβαια ότι ο φρέσκος καφές «συγχωρεί» εύκολα τα λάθη, ειδικά αν είναι και κάποιος ευκολοδούλευτος. Και προφανώς το επίπεδο του εξοπλισμού βοηθάει.

Έστω ότι βρήκες ότι το καλάθι σου τερματίζει στα 19γρ, μετά προσαρμόζεις το κόψιμο σου για να έρθει στον χρόνο που θες. Αν χρειάζεται μεγάλη αλλαγή στο κόψιμο, ενδέχεται να χρειαστεί να αλλάξεις και γραμμάρια. Να ανέβεις ή να κατέβεις. Αν όμως οι αλλαγές που χρειάζεσαι είναι μικρές το πιθανότερο είναι να παραμείνεις στα 19γρ. Π.χ Αν βλέπεις ότι με 19γρ παίρνει ένα λεπτό η εκχύλιση σου και πρέπει να κόψεις πιο χοντρά, μετά την προσαρμογή τα 19 μπορεί να αποδειχτούν πολλά, οπότε εκεί είναι πιθανό να χρειαστεί να κατέβεις π.χ. στα 18γρ (Θα το αισθανθείς και στο πατητήρι σου αυτό.) Αν η αλλαγή που χρειάζεσαι είναι της τάξης των 5σεκ, πιθανό να μη θα χρειαστεί καμία αλλαγή στα γραμμάρια. Τώρα αν θες να αλλάξεις τελείως τη συνταγή σε ένα εύρος π.χ. από τα 19γρ στα 16, εκεί πράγματι χρειάζεσαι άλλο καλαθάκι. Γι αυτό υπάρχουν και σε διάφορα ύψη.
Αυτός λοιπόν είναι ένας γενικός μπούσουλας που ακολουθείς.

Όσον αφορά στον καφέ, λίγο πολύ είναι γνωστοί οι ψήστες, και μπορούν να σε καθοδηγήσουν κιόλας σε ότι αφορά τη συνταγή. Άμα κοιτάξεις στο φόρουμ θα βρεις πολλές προτάσεις στις αντίστοιχες ενότητες, όπως σου πρότεινε και ο Αποστόλης. Θα έλεγα αν γινόταν να διάλεγες κάποιον που να έχει χρησιμοποιηθεί εδώ στο φόρουμ από κάποιον με μηχανή σα τη δική σου για να ξέρεις περίπου τι να περιμένεις. Αλλά δεν έχω κάποιον υπόψη αυτή τη στιγμή.

hoakin1981
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2020 4:43 pm

Re: Βοήθεια σε αρχάριο...

Δημοσίευση από hoakin1981 » Τρί Μαρ 24, 2020 4:33 pm

Έστω ότι βρήκες ότι το καλάθι σου τερματίζει στα 19γρ, μετά προσαρμόζεις το κόψιμο σου για να έρθει στον χρόνο που θες. Αν χρειάζεται μεγάλη αλλαγή στο κόψιμο, ενδέχεται να χρειαστεί να αλλάξεις και γραμμάρια. Να ανέβεις ή να κατέβεις. Αν όμως οι αλλαγές που χρειάζεσαι είναι μικρές το πιθανότερο είναι να παραμείνεις στα 19γρ. Π.χ Αν βλέπεις ότι με 19γρ παίρνει ένα λεπτό η εκχύλιση σου και πρέπει να κόψεις πιο χοντρά, μετά την προσαρμογή τα 19 μπορεί να αποδειχτούν πολλά, οπότε εκεί είναι πιθανό να χρειαστεί να κατέβεις π.χ. στα 18γρ (Θα το αισθανθείς και στο πατητήρι σου αυτό.) Αν η αλλαγή που χρειάζεσαι είναι της τάξης των 5σεκ, πιθανό να μη θα χρειαστεί καμία αλλαγή στα γραμμάρια. Τώρα αν θες να αλλάξεις τελείως τη συνταγή σε ένα εύρος π.χ. από τα 19γρ στα 16, εκεί πράγματι χρειάζεσαι άλλο καλαθάκι. Γι αυτό υπάρχουν και σε διάφορα ύψη.
Αυτός λοιπόν είναι ένας γενικός μπούσουλας που ακολουθείς.
Το φαντάστηκα πως θα το έλεγες αυτό... :a042:

Ευχαριστώ πάντως. Μια ακόμα ερώτηση για να μην ανοίξω άλλο θέμα, αν αλλάξεις καφέ πρέπει να καθαρίσεις πρώτα τον μύλο (ακόμα και αν έχει καθαριστεί πρόσφατα)? Ναί, όχι ή καλό θα ήταν αλλά δεν είναι απαραίτητο ντε και καλα΄..?

evaskal
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 10:59 am
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
2η Μηχανή:: Saeco 8325
Μύλος:: Compak K10 Conic
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly E
Οι καφέδες μου:: Assado, Mokka, Τaf, Cup10 και μπαγιάτικο
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτης

Re: Βοήθεια σε αρχάριο...

Δημοσίευση από evaskal » Τρί Μαρ 24, 2020 5:29 pm

Εντάξει και να μην τον καθαρίσεις δεν έγινε και τίποτα. Το πολύ πολύ να σου "λερώσει" την πρώτη εκχύλιση που θα κάνεις, Μετά όλα εντάξει. Άδειασε τη γυάλα σου, άλεσε οτι έχει μείνει μέσα από τον παλιό να φύγει, και βάλε τον καινούριο. Άμα θες αλέθεις και 2-3γρ από τον καινούριο κι είσαι εντάξει.

Απάντηση