Σωστο κοψιμο για την μηχανη μου;

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Απάντηση
lazostat
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Τετ Δεκ 30, 2015 4:51 pm

Σωστο κοψιμο για την μηχανη μου;

Δημοσίευση από lazostat » Κυρ Αύγ 18, 2019 1:36 pm

Εκοψα στο 1,5 καφε απο coffee island. Εβαλα 17γρ με tamper σε pressurized, 30 δευτερολεπτα, εβγαλε 100ml καφε.Οποτε το κοψιμο δεν ειναι σωστο; Κανω κατι λαθος; Saeco 8423 η μηχανη. Παντως ο καφες απο το cofee island σχετικα ακριβος, 30 ευρω το κιλο.

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: Σωστο κοψιμο για την μηχανη μου;

Δημοσίευση από NiPi » Κυρ Αύγ 18, 2019 2:01 pm

Δεν έχει νόημα να ασχολείσαι με το κόψιμο me pressurised καλαθάκι. Πάντως ναι θα σου πρότεινα να κόψεις πιο ψιλά.

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Σωστο κοψιμο για την μηχανη μου;

Δημοσίευση από dkstopo » Τρί Αύγ 20, 2019 7:44 am

1,1
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

Άβαταρ μέλους
sphinxgr
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2016 12:35 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT Pid
Μύλος:: Ascaso imini i2
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato
Τοποθεσία: Athens

Re: Σωστο κοψιμο για την μηχανη μου;

Δημοσίευση από sphinxgr » Τετ Αύγ 21, 2019 1:15 pm

Προφανώς πρέπει να κόψεις πιο ψηλά τον καφέ για να μειώσεις τη ροή. Συνήθως θέλει πολλές δοκιμές να πετύχεις το σωστό κόψιμο

lazostat
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Τετ Δεκ 30, 2015 4:51 pm

Re: Σωστο κοψιμο για την μηχανη μου;

Δημοσίευση από lazostat » Σάβ Φεβ 22, 2020 1:34 pm

Επανεχρομαι παιδια. Ξεκινησα να το χρησιμοποιω ξανα την μηχανη. Μπορει καποιος που ειναι κατοχος του συγκεκριμενου μοντελου να μου πει ποσο περιπου κοβει τον δικο του καφε; 1,5 ή πιο κατω;

Επισης θελει πατημα ο καφες ή οχι; Δεν εχω κανει καποια μετατροπη στην μηχανη, ειναι ετσι οπως την αγορασα.

doom26
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 04, 2018 9:25 pm
Μηχανή:: Rancilio silvia
Μύλος:: Compak k3 touch
Οι καφέδες μου:: Lavazza pienaroma,tierra,cup10,mokka

Re: Σωστο κοψιμο για την μηχανη μου;

Δημοσίευση από doom26 » Σάβ Φεβ 22, 2020 6:21 pm

την ειχα την μηχανη ως πρωτη.καλη αλλα απλη ισα ισα να μαθεις τα βασικα.αν δεν εχεις μυλο πηγαινε παρε απο το μαρκετ για αρχη εναν αλεσμενο(lavazza oro,illy,buondi) βαλε 14-15 γρ (θελει ζυγισμα με μια ζυγαρια κουζινας) στο portafilter,ενα απλο πατημα πιο πολυ να ισιωσεις τον καφε αν δεν εχεις tamper με ενα κουταλι και φταξε τον 1ο καφε.πρεπει να βγαζει 50-60ml σε περιπου 30 sec πανω κατω.να ξερεις οτι το portafilter της μηχανη σ ειναι ετσι ωστε να δημιουργει τεχνητη κρεμα.αυτα για αρχη.παντως αν θες την γνωμη μ για να μην σπαταλας τους καφεδες επειδη την πατησα και εγω,αν σου αρεσει ο καφες στο σπιτι παρε μια καλυτερη μηχανη με ενα μυλαρακι να αλεθεις φρεσκο καφε.θα δεις διαφορα.στις αγγελιες εχει καλες προσφορες πχ δινει μηχανη gaggia με μυλο 150.πολυ καλο για αρχη.

lazostat
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Τετ Δεκ 30, 2015 4:51 pm

Re: Σωστο κοψιμο για την μηχανη μου;

Δημοσίευση από lazostat » Παρ Μαρ 13, 2020 4:31 pm

Εκοψα τον καφε στο 1.75 και πλεον σε λιγοτερο απο 22,23 δευτερολεπτα μου γεμιζει μεχρι επανω το φλιτζανι του καφε, αν το αφησω παραπανω θα ξεχειλισει. Ειναι λογικο; Βαζω 15γρ καφε.

Παντως οποιον καφε και να δοκιμασω, βγαινει ψιλοπικρος, σε σχεση με εαν επινα τον ιδιο καφε στα coffee island συγκεκριμενα, απο οπου κοβω το χαρμανι. Μαλλον δεν ειναι και πολυ καλη η μηχανη, ετσι;

Απάντηση