Mount hagen

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Απάντηση
Nikolai
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Απρ 05, 2019 11:57 pm

Mount hagen

Δημοσίευση από Nikolai » Σάβ Απρ 06, 2019 7:36 pm

Καλησπερα σε ολες και σε ολους!
Ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο φορουμ και θελω τη βοηθεια σας.
Εδω και 6 χρονια ειμαι κατοχος της Gaggia Brera και προσφατα αποφασισα να κανω αναβαθμιση. Αγορασα μυλο Graef και μηχανη Lelit Grace και τα αναμενω την ερχομενη εβδομαδα. Εδω και 2 χρονια στην Gaggia χρησιμοποιουσα τον, οργανικο Mount hagen.
Μηπως εχετε εμπειρια με τον συγκεκριμενο ωστε να με συμβουλεψετε για τροπο παρασκευης? Εννοειται θα πειραματιστω αλλα επειδη δεν εχω εμπειρια σε μυλο, tamping, χρονους κτλ καλο θα ηταν να ειχα βοηθεια ωστε να μην πεταω ασκοπα εναν ακριβο καφε. Ευχαριστω προκαταβολικα!

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Mount hagen

Δημοσίευση από Nimrodel » Σάβ Απρ 06, 2019 9:54 pm

Αν πίνεις έναν καφέ και δεν αλλάζεις, μόλις βρεις τη ρύθμιση του μύλου θα αλεθεις περίπου στο ίδιο κάθε φορά. Το πάτημα είναι ίδιο οπότε δεν θα χρειαστούν πολλοί πειραματισμοί. Μεγεια κιόλας ο εξοπλισμός και καλά καφεδάκια :a013:
Αν θέλεις πάντως μπορείς να αξιοποιήσεις περισσότερο τον εξοπλισμό που πήρες και να πάρεις και κανέναν φρέσκο καφέ να δοκιμασεις!

Nikolai
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Απρ 05, 2019 11:57 pm

Re: Mount hagen

Δημοσίευση από Nikolai » Σάβ Απρ 06, 2019 11:37 pm

Φιλε Nimrodel σε ευχαριστω για τις ευχες!
Εχεις καμια προταση για φρεσκο καφεδακι?

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Mount hagen

Δημοσίευση από Nimrodel » Κυρ Απρ 07, 2019 8:51 am

Ξεκινα με κανένα εύκολο μπλεντ. Πχ το μπλεντ του cup10, ο Μιχάλης δίνει και δωρεάν μεταφορικά για τα μέλη του φόρουμ και δεν θα χρειαστεί καν να πας πουθενά. Πολύ ωραίο και ταιριάζει και με γάλα και σε φρέντο και δεν έχει και μεγάλη διαφορά στην τιμή από τον καφέ που πίνεις τωρα.. Δες και στο φόρουμ στο αρχείο καφέδων και θα πάρεις και καμιά ακομα ιδέα.

Nikolai
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Απρ 05, 2019 11:57 pm

Re: Mount hagen

Δημοσίευση από Nikolai » Κυρ Απρ 07, 2019 9:59 am

Σε ευχαριστω πολυ! Θα επανερθω με αποτελεσματα!

Απάντηση