Distribution Tool ( Ιδιοκατασκευή )

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Distribution Tool ( Ιδιοκατασκευή )

Δημοσίευση από BasilTh » Τετ Μαρ 27, 2019 9:40 pm

Ένας καλός Home Barista μπορεί να αντισταθμίσει πολλές από τις ατέλειες του μύλου του , αν προσέξει τη διαδικασία , από την μεταφορά του αλεσμένου καφέ στο καλαθάκι , έως το κούμπωμα του pf στο group .

Είτε αλέθουμε μέσα στο pf , είτε μεταφέρουμε τον καφέ από δοχείο , είναι απαραίτητο κάποιο στρώσιμο-κατανομή , ώστε να μοιραστεί ο καφές ομοιόμορφα και αν είναι δυνατόν να σπάσουν οι σβόλοι . Για την τεχνική αυτή γνωστή ώς wdt , άλλοι χρησιμοποιούν οδοντογλυφίδα , συνδετήρα , χορδή κιθάρας και άλλοι πιο ευφάνταστα εργαλεία όπως μινιατούρες τρίαινες και γδάρτες αβγών .

Έχοντας χρησιμοποιήσει για αυτή τη δουλειά έναν βρόγχο από λεπτό σύρμα , προσαρμοσμένο σε μια χειρολαβή , αναγνώρισα την αναγκαιότητα της διαδικασίας και αποφάσισα να δοκιμάσω να κάνω την ρουτίνα μου πιο εύκολή και κυρίως πιο αποτελεσματική , κατασκευάζοντας ένα εργαλείο κατανομής .

Ένα εργαλείο για να τυποποιεί την διαδικασία , να αφρατεύει τον καφέ και να διαλύει το clumping .
distribution tool -1.JPG
distribution tool -2.JPG
distribution tool -3.JPG
distribution tool -4.JPG
Είναι μια ντουζίνα ατσάλινες ακίδες που βυθίζονται μέσα στο puck και το οργώνουν καθώς τις περιστρέφουμε . Οι ακίδες είναι κατανεμημένες με τέτοιο τρόπο στον ξύλινο φορέα , που με δύο περιστροφές του , καλύπτουν όλη την μάζα του καφέ ( Σχ ΙΙ )
distribution tool -5.png
Η εσωτερική διάμετρος του εργαλείου είναι 54mm , ώστε να πλέει μέσα στο καλαθάκι των 58mm . Έτσι έχουμε την δυνατότητα , περιστρέφοντας το , ενώ ακουμπά κάθε φορά σε διαφορετικό σημείο της περιμέτρου του καλαθιού , να καλύπτουμε κάθε χιλιοστό τόσο της επιφάνειας , όσο και της μάζας του puck ( Σχ Ι ) .
Οι ακίδες έχουν πάχος 0,3mm και ο ξύλινος φορέας τους μετακινείται μέσα στον χαλύβδινο δακτύλιο στο επιθυμητό βάθος, ώστε το εργαλείο να μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε κάθε καλαθάκι , ανεξάρτητα από την χωρητικότητα του .
Σχεδιάζοντας το , έπρεπε να επιλέξω , ή μια κατασκευή με πολλές ακίδες , που θα χρειαζόταν λίγες περιστροφές , ή μια υλοποίηση με λιγότερες ακίδες που θα έπρεπε να περιστραφούν περισσότερες φορές .
Προτίμησα να επιλέξω μεγαλύτερο αριθμό περιστροφών . Το κύριο πρόβλημα με τις πολλές ακίδες είναι , ότι όταν είναι πολύ πυκνά τοποθετημένες , ή τις περιστρέφουμε με μεγάλη ταχύτητα , κατά την κίνηση τους δημιουργούν ένα μέτωπο που παρασύρει τον καφέ . Επίσης πολλές ακίδες σημαίνει δυσκολότερη κατασκευή , περισσότερη προσπάθεια στην συντήρηση και τον καθαρισμό .

Ένα video από την ρουτίνα που χρησιμοποιώ : https://www.youtube.com/watch?v=INxR4LxvOaQ

Η αποτελεσματικότητα του εργαλείου , σε σχέση με το wdt που εφάρμοζα πρίν και βασιζόταν σε τυχαίες κινήσεις , είναι δεδομένη . Κυρίως στον super jolly που συνήθως πετάει κοτρόνες , η εικόνα των εκχυλίσεων στο naked βελτιώθηκε σημαντικά .Σχετικά με αυτό έκανα ένα πείραμα .
Ξέρουμε ότι μετά το πάτημα με το tamper , το puck δεν σηκώνει καμία παρέμβαση . Αν έχουμε στραβοπατήσει ή έγινε κάποιο λάθος στο ζύγισμα το puck είναι καταδικασμένο.
distribution tool -6.jpg
Με την χρήση του κατανομέα το puck αναστήθηκε και μπόρεσε να δώσει μια αξιοπρεπή εκχύλιση .

Συνήθως , 10 sec περιστροφής των ακίδων μέσα στο puck είναι αρκετά , αλλά αν έχουμε μια δύσκολη περίπτωση παρατείνουμε τις περιστροφές , μέχρι το αποτέλεσμα να μας ικανοποιήσει .
Κρίσιμο σημείο για την επιτυχία της κατασκευής ήταν η επιλογή των ακίδων . Ένας μικρός συνδετήρας έχει πάχος 0,9 mm , ενώ μια μικρή καρφίτσα 0,7 mm . Ευτυχώς έπεσε στα χέρια μου μια συρμάτινη βούρτσα με ακίδες από ανοξείδωτο ατσάλι διαμέτρου 0,25- 0,30 mm και ικανή ακαμψία για την δουλειά που τις προόριζα .
Μια δυσκολία στην συμβίωση με τον κατανομέα είναι ότι χρειάζεται προσοχή να μην στραβώσουμε τις ακίδες. Προσοχή να μπεί στο καλαθάκι κάθετα και προσοχή να μην τον ακουμπήσουμε στον πάγκο από την μεριά των ακίδων .
Η κατασκευή αυτή μου στοίχισε 25 Ευρώ , από τα οποία τα 20 πήγαν στο μηχανουργείο για τον χαλύβδινο δακτύλιο . Είναι μακράν τα πιο αποδοτικά χρήματα που έχω δώσει για το hobby μας .

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Distribution Tool ( Ιδιοκατασκευή )

Δημοσίευση από Christos » Τετ Μαρ 27, 2019 9:56 pm

Πολύ καλό!!! :respekt:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Distribution Tool ( Ιδιοκατασκευή )

Δημοσίευση από Nimrodel » Τετ Μαρ 27, 2019 10:06 pm

Ενδιαφέρον.. μπράβο για την υλοποίηση αλλά και την παρουσιαση. το συγκεκριμένο θέμα(του distribution) με απασχολεί πολύ τον τελευταίο καιρό.
Το καλαθάκι σού το γδερνει ?

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Distribution Tool ( Ιδιοκατασκευή )

Δημοσίευση από buddy » Τετ Μαρ 27, 2019 10:37 pm

Πολυ καλο! Κανει δουλεια! :oneup:
Κατι τετοιο εφτιαχνε και ο "costas of sweden" (νομιζω και ο Μatt Perger) και ελεγε οτι αν εκανε δουλεια θα ηταν διαθεσιμο για αγορα μαζι με τα leveling tools/tampers/idr που εχει φτιαξει, αλλα δεν εχω δει κατι να εχει κυκλοφορησει και εχει περασει πολυς καιρος, εκεινο ηταν με πολλες ακιδες.
Μπραβο σου που εσυ το καταφερες :respekt:

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Distribution Tool ( Ιδιοκατασκευή )

Δημοσίευση από Rallakias » Τετ Μαρ 27, 2019 10:59 pm

Χαίρομαι για την παρουσίαση σου , για τη θέλησή σου να ασχοληθείς και να φτιάξεις μια πατέντα ,πάνω απο ολα χαίρομαι που μοιράζεσαι τις εμπειρίες σου χωρίς κόμπλεξ ή θέληση επίδειξης.Το αισθητικό κομμάτι δεν ειναι και το καλύτερο ,αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις το αποτέλεσμα μετράει όσο και η ευχαρίστηση οτι το κατασκεύασμα ειναι απόλυτα δικό σου!

Συνέχισε έτσι! :a013:

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Distribution Tool ( Ιδιοκατασκευή )

Δημοσίευση από BasilTh » Πέμ Μαρ 28, 2019 2:42 pm

Σας ευχαριστώ πολύ όλους .
Nimrodel έγραψε:
Τετ Μαρ 27, 2019 10:06 pm

Το καλαθάκι σού το γδερνει ?
Το πόσο βαθιά μπαίνουν οι ακίδες στο puck ρυθμίζετε . Έτσι φροντίζω να μην ακουμπούν στο καλαθάκι .
buddy έγραψε:
Τετ Μαρ 27, 2019 10:37 pm
Πολυ καλο! Κανει δουλεια! :oneup:
Κατι τετοιο εφτιαχνε και ο "costas of sweden" (νομιζω και ο Μatt Perger)
Είχα ήδη βρεί αυτό
Καταγραφή 28.JPG
Και σήμερα βρήκα αυτό .
Καταγραφή.JPG
Και τα δύο είναι tamper που κάνουν το puck κόσκινο . Προφανώς δεν είναι μια καλή ιδέα .
Αυτό που έφτιαξα είναι κάτι τελείως διαφορετικό . Είναι μια τυποποιημένη προσομοίωση του wdt .

Rallakias έγραψε:
Τετ Μαρ 27, 2019 10:59 pm
Χαίρομαι για την παρουσίαση σου , για τη θέλησή σου να ασχοληθείς και να φτιάξεις μια πατέντα ,πάνω απο ολα χαίρομαι που μοιράζεσαι τις εμπειρίες σου χωρίς κόμπλεξ ή θέληση επίδειξης.

Συνέχισε έτσι! :a013:
Γνώρισα τον κόσμο του espresso μέσα από το forum οπότε θεωρώ τον εαυτό μου οφειλέτη .

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Distribution Tool ( Ιδιοκατασκευή )

Δημοσίευση από buddy » Πέμ Μαρ 28, 2019 5:23 pm

BasilTh έγραψε:
Πέμ Μαρ 28, 2019 2:42 pm

Και σήμερα βρήκα αυτό .
Σε αυτο ακριβως αναφερομουν.
Ειχα παρει το leveling tool απο τον Κωστα, αυτο που ειναι με την γραμμη στη μεση, οχι με φτερα τυπου ocd (πολυ καλο και κραταει ελαχιστο καφε πανω του, καμια σχεση με ocd) και τον ειχα ρωτησει γι' αυτο με τις ακιδες και μου ειχε πει οτι ειναι σε φαση δοκιμων και αν διαπιστωσουν οτι κανει δουλεια θα βγει για πωληση.Αυτο πριν απο ενα χρονο περιπου και δεν εχω δει να κυκλοφορει κατι, οχι οτι το εχω ψαξει κιολας, αλλα κατι θα ειχαμε δει ή ακουσει.
Εν τω μεταξυ δεν εχω καταλαβει ακριβως τον σκοπο του, γιατι ηδη γινεται σε κατανεμμημενο καφε, προφανως για να διορθωσει καποιες ατελειες σε εκχυλισεις αλλα μαλλον τα εκανε χειροτερα...

Το δικο σου ειναι πολυ εξυπνο και προφανως θα δινει επανηψημοτητα, κατι πολυ σημαντικο.
Σε βλεπω να αρχιζεις να δεχεσαι παραγγελειες σιγα σιγα :lol:

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Distribution Tool ( Ιδιοκατασκευή )

Δημοσίευση από cosini » Πέμ Μαρ 28, 2019 6:57 pm

Πολύ καλό βασίλη :oneup:
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

mmak
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Μάιος 23, 2018 9:46 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: Lelit Pl42tem
2η Μηχανή:: Krups 880
Μύλος:: Porlex tall
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Distribution Tool ( Ιδιοκατασκευή )

Δημοσίευση από mmak » Πέμ Μαρ 28, 2019 11:53 pm

[/quote]
Εν τω μεταξυ δεν εχω καταλαβει ακριβως τον σκοπο του, γιατι ηδη γινεται σε κατανεμμημενο καφε, προφανως για να διορθωσει καποιες ατελειες σε εκχυλισεις αλλα μαλλον τα εκανε χειροτερα...
[/quote]

Με ολο το θαρρος, επειδη για τυχαιους λογους τις τελευταιες μερες κατι τετοιο σκεφτομουνα (δεν ηξερα οτι υπηρχε)
θα ελεγα οτι ειναι για να γλιτωσεις το channeling, με τη λογικη οτι δινεις ταυτοχρονα πολλες διεξοδους στο νερο,
σπαζωντας την αρχικη "συμμετρια" μια κι εξω, τρυπωντας το puck σε πολλα σημεια.
Σαν να του λες να κανει channeling απο παντου, οποτε ακυρωνεις.

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Distribution Tool ( Ιδιοκατασκευή )

Δημοσίευση από BasilTh » Παρ Μαρ 29, 2019 8:39 pm

mmak έγραψε:
Πέμ Μαρ 28, 2019 11:53 pm



θα ελεγα οτι ειναι για να γλιτωσεις το channeling, με τη λογικη οτι δινεις ταυτοχρονα πολλες διεξοδους στο νερο,
σπαζωντας την αρχικη "συμμετρια" μια κι εξω, τρυπωντας το puck σε πολλα σημεια.
Σαν να του λες να κανει channeling απο παντου, οποτε ακυρωνεις.
Έτσι το βλέπω και εγώ .




Ένα παρόμοιο εργαλείο από έναν Πολωνό συνάδελφο . [urlhttps://www.youtube.com/watch?v=UbINInCH-1g][/url]

Με την διαφορά ότι αυτό εφαρμόζει ακριβώς στο καλαθάκι , οπότε οι τροχιές που διαγράφουν οι ακίδες μέσα στο puck είναι συγκεκριμένες , κάτι που φαίνεται και στο αποτύπωμα .
Επίσης παρατηρώ ότι και αυτός χρησιμοποιεί λίγες ακίδες , αλλά πολύ πιο χοντρές .

Υ.Γ Το tamper που χρησιμοποιεί είναι πολύ καλό . Με την πρώτη κίνηση εφαρμόζει στο καλαθάκι και με την δεύτερη εξασφαλίζει ένα απόλυτα κάθετο πάτημα .

Απάντηση