Distribution Tool ( Ιδιοκατασκευή )

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
john21
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Μαρ 14, 2014 12:45 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Ns Oscar
Μύλος:: Sette 270
2ος Μύλος:: Pharos 2
Οι καφέδες μου:: Taf,Taresso,Kudu,Cup10
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Distribution Tool ( Ιδιοκατασκευή )

Δημοσίευση από john21 » Παρ Μαρ 29, 2019 9:46 pm

Για άλλη μια φορά :respekt:

Μπράβο για την όρεξη το μεράκι σου την υλοποίηση!

dimitrisnd
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 28, 2018 1:16 am

Re: Distribution Tool ( Ιδιοκατασκευή )

Δημοσίευση από dimitrisnd » Τετ Απρ 03, 2019 8:15 am

Θεός!
Μπράβο σου! Έχω διαπιστώσει και εγώ έντονα την ανάγκη για ένα τέτοιο εργαλείο.
Εγώ θελω να ρωτήσω τα εξής :
Η αυξομείωση του ύψους, πως γίνεται; ξεβιδώνεις την ξυλοβιδα στο κέντρο, και βάζεις κάποιον αποστάτη ας πούμε εσωτερικά;
Το πολύπλευρο ξύλο με τα νερά, ήταν έτοιμο από κάπου; πώς το έφτιαξες;
Τις ακίδες από τη βούρτσα, πως τις έχωσες στο ξύλο; έκανες τρύπα και μετά γεμισες με κόλλα ή πήγαν καρφωτα;

Εννοείται άψογη και απαραίτητη η ενέργεια να έχει τζόγο ο εσωτερικός δακτύλιος ώστε οι ακίδες να οργώνουν όλες τις επιφάνειες του Puck. Το ίδιο ισχύει για την επιλογή με λίγες ακίδες.
Στο φλυτζανι τι διαφορές είδες; (αν και ξέρω πως αν δεν παινέψουμε το σπίτι μας θα πέσει να μας πλακώσει!)

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Distribution Tool ( Ιδιοκατασκευή )

Δημοσίευση από BasilTh » Πέμ Απρ 04, 2019 8:57 pm

Γιάννη και Δημήτρη σας Ευχαριστώ Πολύ .

Αυξομειώνω το ύψος , προσθέτοντας μεταλλικές ροδέλες Μ12 – Μ14 .
distribution tool -7.JPG
Το ξύλο είναι επιφάνεια κοπής από μπαμπού ( IKEA – Jumbo ) . Είχα ένα ρετάλι που το διαμόρφωσα κατάλληλα . Οι ακίδες αφού κόπηκαν φυτεύτηκαν σε τρύπες από τρυπανάκι ( 1mm ) ή χοντρή βελόνα . Σφήνωσαν με την άκρη μίας οδοντογλυφίδας .

distribution tool -8.JPG
Το εργαλείο δεν προσφέρει τίποτα περισσότερο από ένα πολύ προσεκτικό και σε βάθος wdt . Απλώς τυποποιεί την διαδικασία . Μέσα σε αυτά τα πλαίσια βελτιώνει την γεύση περιορίζοντας τo chanelling . Η χρήση του στον Super Jolly είναι υποχρεωτική , ενώ στον Pharos από τότε που αλέθω μέσα στο καλαθάκι , στις περισσότερες περιπτώσεις δεν χρειάζεται .

Νομίζω ότι ο Weiss αναθεώρησε την ανάγκη χρήσης της τεχνικής του , όταν χρησιμοποίησε καλύτερους μύλους .

dimitrisnd
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 28, 2018 1:16 am

Re: Distribution Tool ( Ιδιοκατασκευή )

Δημοσίευση από dimitrisnd » Παρ Απρ 05, 2019 10:53 pm

Και η λαβή από ξύλο μπαμπού είναι το οποίο διαμόρφωσες εσύ?
Επειδή έχει πολύ αρμονικό σχήμα ρωτάω.
Εσωτερικά του μεταλλικού κυλίνδρου, κάτι έχεις κάνει για να προσαρμόσεις το παξιμάδι στο οποίο ασφαλίζει ο φορέας των βελόνων αλλά δεν μπορώ να διακρίνω στη φωτογραφία. Τι είναι?

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Distribution Tool ( Ιδιοκατασκευή )

Δημοσίευση από BasilTh » Κυρ Απρ 07, 2019 9:00 pm

Το κομμάτι ξύλου διαμορφώθηκε με λίμες και γυαλόχαρτα μέχρι να ταιριάξει στην παλάμη μου .
distribution tool-9.JPG
Το παξιμάδι είναι πονταρισμένο στην κυκλική λαμαρίνα που ταπώνει τον μεταλλικό κύλινδρο . Θα μπορούσε σε μια απλούστερη κατασκευή , ο φορέας με τις βελόνες να βιδώνει με μια ξυλόβιδα κατευθείαν πάνω στην λαβή από μπαμπού .
Σε αυτή την περίπτωση η ξύλινη λαβή θα έπρεπε να κολλήσει στον μεταλλικό κύλινδρο , με κόλλα στιγμής .

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Distribution Tool ( Ιδιοκατασκευή )

Δημοσίευση από BasilTh » Παρ Ιαν 10, 2020 6:18 pm

.

Μία επικαιροποίηση σχετικά με την χρήση και την εξέλιξη του εργαλείου κατανομής .


Πριν από 10 μήνες ολοκλήρωνα την παρουσίαση του εργαλείου λέγοντας :

( Μια δυσκολία στην συμβίωση με τον κατανομέα είναι ότι χρειάζεται προσοχή να μην στραβώσουμε τις ακίδες. Προσοχή να μπεί στο καλαθάκι κάθετα και προσοχή να μην τον ακουμπήσουμε στον πάγκο από την μεριά των ακίδων . )


Στο διάστημα που πέρασε και μετά από μερικά μικρά ατυχήματα που οφείλονταν σε απροσεξία – βιασύνη από μέρους μου , αποφάσισα να κατασκευάσω εξ αρχής το εργαλείο φροντίζοντας να προστατέψω τις ευαίσθητες ακίδες .


EVO 1-4 - Αντιγραφή.jpg
Distrobution - Leveling Tool


Στην καινούργια εκδοχή οι ακίδες αποσύρονται μέσα στο σώμα του εργαλείου και τις εμφανίζουμε μόνο όταν τις χρειαζόμαστε .

Επίσης προστέθηκε ένα έλασμα που ολοκληρώνει την προετοιμασία του puck κάνοντας leveling .


Σχετικό video https://www.youtube.com/watch?v=-6Hcva5vhAE


Το κομμάτι της κατασκευής που κάνει όλη την δουλειά -- δηλαδή οι ακίδες -- παρέμεινε το ίδιο . Άλλωστε ομάδα που κερδίζει δεν την αλλάζεις .

Το έλασμα που κάνει το επιφανειακό στρώσιμο-επιπεδοποίηση είναι τοποθετημένο ώστε να δουλεύει σε ύψος 1mm πάνω από το καλαθάκι . Έτσι έχω μια ένδειξη για την ποσότητα καφέ που πρέπει να χρησιμοποιήσω . Σε περίπτωση που κάνω εσκεμμένα overdosing , το έλασμα συσσωρεύει τον καφέ και θα πρέπει να τον κατανείμω με το χέρι .

Έτσι σταμάτησα να χρησιμοποιώ το leveling tool τύπου OCD που πάντα αμφέβαλα για την χρησιμότητα του .

Γιατί διέθεσα τόσο χρόνο και κόπο γι΄αυτή την κατασκευή ;

Γιατί το εργαλείο από την αρχική του εκδοχή πραγματικά δουλεύει .

Μετά από 10 μήνες και εκατοντάδες δοκιμές μπορώ να πώ ότι βελτιώνει θεαματικά τις εκχυλίσεις μου. Σε κάθε περίπτωση μου έδωσε καλύτερη εκχύλιση από οποιοδήποτε άλλο τρόπο κατανομής δοκίμασα . Άξιζε η επένδυση για κάτι που χρησιμοποιώ καθημερινά και μου δίνει την αυτοπεποίθηση ότι μπορώ να αντιμετωπίσω το δύσκολο και απαιτητικό προϊόν του καφέ από καλύτερη θέση .

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Distribution Tool ( Ιδιοκατασκευή )

Δημοσίευση από Rallakias » Σάβ Ιαν 11, 2020 10:03 am

Να υποβάλλω άλλη μια φορά ''τα σέβη μου'' για τον κόπο/χρόνο/έμπνευση που εχεις ξοδέψει για να κατασκευάσεις το εργαλείο σου καθώς και για να το παρουσιάσεις μοιραζόμενος την ιδέα σου! :oneup: Με εντυπωσίασε περισσότερο η σχεδίαση/εκτέλεση παρά η ιδέα, η οποία προϋπάρχει.
Αν και πλέον εχω καταλήξει στο οτι περισσότερο ρόλο παίζει η άλεση για την σωστή κατανομή και οχι τόσο το distribution , δεν μπορώ παρά να δεχθώ οτι όταν εχει κάποιος εναν μύλο με οχι τοσο ποιοτική άλεση το πολύ καλό distribution ειναι μονόδρομος αν θέλει την ''τέλεια'' εκχύλιση.
Καλή συνέχεια στις μόντες σου.

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Distribution Tool ( Ιδιοκατασκευή )

Δημοσίευση από BasilTh » Σάβ Ιαν 11, 2020 6:20 pm

Βασίλη σ’ ευχαριστώ .

Εργαλεία κατανομής με ακίδες έχω συναντήσει δύο ειδών .

Ι . Μια προσπάθεια που υποστήριξε ο Matt Perger που αφορά ένα εργαλείο που βυθίζεται στο puck χωρίς να το περιστρέφουμε .

https://www.youtube.com/watch?v=tS0c3ZCtVZs

Το σκεπτικό του είναι ότι προκαλούμε πολλά μικρά channeling προσπαθώντας να αποτρέψουμε ένα μεγαλύτερο και καταστροφικό .
Το project αυτό μάλλον δεν ευδοκίμησε .


ΙΙ . Υπάρχουν στο εμπόριο δυο προτάσεις με ακίδες που βυθίζονται και περιστρέφονται στο puck .

Μια κορεάτικη https://coffeez.kr/category/What%20is%20DUOMO%3F

Και μια αμερικάνικη https://www.baristaspace.com/collection ... sso-tamper

Βλέπουμε σε όλες τις περιπτώσεις να χρησιμοποιούν πολύ χοντρές ακίδες .


Όταν εγώ δοκίμασα να χρησιμοποιήσω βελόνες αντί για συρματάκια το αποτέλεσμα ήταν ένα οργωμένο puck . Αν προσέξεις στις φωτογραφίες τους διακρίνονται τα αύλάκια που δημιουργούν οι ακίδες στο πέρασμά τους .
Αυτό βέβαια προκαλείται και από το ότι οι ακίδες τους περιστρέφονται σε σταθερές τροχιές .

Έτσι φρόντισα να χρησιμοποιήσω συρματάκια για να μην αφήνουν αυλάκια και το εργαλείο να πλέει μέσα στο καλαθάκι , ώστε οι τροχιές να διαφοροποιούνται .


Όσο για τον μύλο συμφωνώ απόλυτα . Ο EK43 θα ήταν η καλύτερη επιλογή για μένα , αν δεν προτιμούσα τις έντονες οξύτητες .

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Distribution Tool ( Ιδιοκατασκευή )

Δημοσίευση από BasilTh » Κυρ Ιαν 03, 2021 3:31 pm

Ο μέσος Home barista χρειάζεται ένα εργαλείο για την εφαρμογή WDT και συνήθως το φτιάχνει μόνος του, αξιοποιώντας τις όποιες δεξιότητες έχει στην χειροτεχνία.

Οι δυο εκδοχές του εργαλείου που παρουσίασα μέχρι τώρα, έχουν ένα σοβαρό μειονέκτημα.
Για να κατασκευαστούν είναι απαραίτητη η χρήση τόρνου.

Η τρίτη εκδοχή που προτείνω εδώ, λειτουργεί ακριβώς όπως οι δύο προηγούμενες, αλλά είναι εύκολο να κατασκευαστεί στο σπίτι, με υλικά από την ανακύκλωση και από την αγορά της γειτονιάς.


ge - 128.JPG
distribution tool 1
ge1 - 115.jpg
distribution tool 2
ge2 - 156.JPG
distribution tool 3

Σε ένα πολύ αναλυτικό video σχεδόν σε πραγματικό χρόνο, παρουσιάζεται η λειτουργία και η κατασκευή του εργαλείου.


[urlhttps://www.youtube.com/watch?v=9C5NDOmBU_8][/url]



Στο video χρησιμοποιώ βελόνες βελονισμού. Υλικό που πού χρησιμοποιεί η Decent Espresso στο distribution tool της. Προσωπικά προτιμώ τις βελόνες από μια ανοξείδωτη συρματόβουρτσα που χρησιμοποίησα στις προηγούμενες εκδοχές, αλλά για όποιον προτιμήσει τις βελόνες βελονισμού, θα του πρότεινα να επιλέξει πάχος 0,35 - 0,40mm . Είναι πιο άκαμπτες.

Επίσης προτείνω WDT σε μεγάλο βάθος του puck. Υπάρχουν προτάσεις για WDT στο 25% του βάθους του puck αλλά εγώ είχα καλύτερα αποτελέσματα σε βάθος πάνω από 70%.
Στο video προτείνω την περιστροφή του εργαλείου με συγκεκριμένο τρόπο, ώστε να καλύπτει κάθε σημείο της μάζας του puck. Έτσι, σε συνδυασμό με ένα tamper ρυθμιζόμενου βάθους, έχω εξασφαλίσει απόλυτη επαναληψιμότητα στις κινήσεις μου που αφορούν την προετοιμασία του puck και μπορώ να επικεντρωθώ στις άλλες παραμέτρους, που δεν είναι και λίγες.
Μετά την εφαρμογή που εργαλείου, ο καφές έχει καθίσει, είναι επίπεδος και έτοιμος για tamping.
Σε αυτή την φάση, η δύναμη που χρειάζεται το ρυθμιζόμενο tamper για να τερματίσει, δεν είναι πάνω από 3-4 Kg.
Η χρήση leveler είναι περιττή.

Σε καινούργιο καφέ, όπου δεν ξέρω πόσα γραμμάρια χρειάζονται για να γεμίσει το καλαθάκι, μετά την χρήση του εργαλείου και ενώ ο καφές έχει καθίσει, παρατηρώ το επίπεδο του καφέ στο καλαθάκι. Άν είναι χαμηλό, προσθέτω γραμμάρια στην δόση, αν είναι υψηλό αφαιρώ.

Στην αγορά υπάρχουν αρκετά distribution tool με βελόνες, που περιστρέφονται μέσα στο καλαθάκι, σε απόλυτη εφαρμογή με αυτό. Αυτό είναι και το κύριο μειονέκτημα τους. Οι 7-9 βελόνες περιστρέφονται σε ισάριθμες, συγκεκριμένες πάντα τροχιές, καλύπτοντας ένα μικρό ποσοστό της μάζας του puck.

ge4 61.JPG



Και μια οικογενειακή φωτογραφία.

gr3 - 133.JPG
distribution tool 4





ΥΓ. Για καλαθάκια 57mm οι διαστάσεις προσαρμόζονται ανάλογα. Διάμετρος 54mm από 55 και περίμετρος 169mm από 173.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Distribution Tool ( Ιδιοκατασκευή )

Δημοσίευση από brexei » Κυρ Ιαν 03, 2021 9:01 pm

Καταπληκτική δουλειά! Εύγε!

Μια σκέψη που μου ήρθε στο μυαλό για εύκολη κατασκευή είναι η εξής: Φτιάχνεις ένα κύλινδρο από πλαστικό (πχ με 3D printing) και στη συνέχεια ζεσταίνεις ένα ένα τα συρματάκια και τα σπρώχνεις να λιώσουν τοπικά το πλαστικό και να κολλήσουν εκεί που τα θέλεις.

Απάντηση