LELIT PL41TEM θερμοκρασία

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
pankostas
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2015 11:01 pm
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: LELIT PL41TEM
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: ?
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: LELIT PL41TEM θερμοκρασία

Δημοσίευση από pankostas » Σάβ Μαρ 23, 2019 10:42 pm

Και κάτι ακόμα , μετά από πόσες μέρες από το RD , θα πρέπει να ανοίγω τα blend? Έχει σημασία από ποια εταιρία είναι?

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: LELIT PL41TEM θερμοκρασία

Δημοσίευση από Nimrodel » Σάβ Μαρ 23, 2019 11:31 pm

Μπορείς να ρωτάς τον κάθε ψηστη. Τα μπλεντ μπορείς να τα ανοίγεις και λίγο νωρίτερα , εγώ αφήνω καμιά δεκαριά μέρες πάνω κάτω (7 το νωρίτερο, αλλά κάποιοι θέλουν και μέχρι 14-15. Του cup10 πχ θέλουν λίγο παραπάνω)

pankostas
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2015 11:01 pm
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: LELIT PL41TEM
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: ?
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: LELIT PL41TEM θερμοκρασία

Δημοσίευση από pankostas » Κυρ Μαρ 24, 2019 1:03 am

Έγινε... Ευχαριστώ

pankostas
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2015 11:01 pm
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: LELIT PL41TEM
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: ?
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: LELIT PL41TEM θερμοκρασία

Δημοσίευση από pankostas » Σάβ Μαρ 30, 2019 4:16 pm

Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση για το PID! Όπως έχω διαβάσει και δει αρκετά βίντεο , ρύθμισα το PID , ώστε να έχω
όσο γίνεται σταθερότητα στην τιμή θερμοκρασίας που θα επιλέξω και για γρηγοροτερη ετοιμασία του επόμενου καφέ. Με αυτή τη λογική άλλαξα την τιμή του P από το εργοστασιακό 1 στο 0.4.
Η ερώτηση που έχω είναι: Κατά τη διάρκεια της εκχύλισης το P λειτουργεί? Ή μπαίνει σε λειτουργία όταν σταματήσει η εκχύλιση?
Αυτό το ρωτάω γιατί αν λειτουργεί κατά τη διάρκεια της εκχύλισης τότε θα ήταν καλύτερο να το αφήσω στο 1 , που σημαίνει ότι προσπαθεί να ανεβάσει τη θερμοκρασία κατά την διάρκεια της εκχύλισης οπότε δεν την αφήνει να πέσει πολύ χαμηλά. Άρα έχω κάποια θερμοκρασιακή σταθερότητα στην εκχύλιση.
Βέβαια θα χάνω σε ετοιμότητα για τον επόμενο καφέ , γιατί θα ανέβει η θερμοκρασία πιο πάνω απο τη ζητούμενη, και θα πρέπει να περιμένω 2-3 λεπτά να ξανά πέσει, αλλά μικρό το κακό ....
Τώρα αν το PID δεν λειτουργεί κατά τη διάρκεια της εκχύλισης , τότε δεν υπάρχει θέμα.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: LELIT PL41TEM θερμοκρασία

Δημοσίευση από brexei » Σάβ Μαρ 30, 2019 8:41 pm

Και οι τρεις παράμετροι p i d δουλεύουν ταυτόχρονα, δηλαδή το ανοιγοκλεισιμο του ρελε εξαρτάται και από τις τρεις ταυτόχρονα! Δε μπορώ τώρα να το αναλύσω γιατί γράφω από το κινητό αλλά μπορείς να διαβάσεις από τη Wikipedia για παράδειγμα πως δουλεύει.

Εάν η θερμοκρασία σου είναι σταθερή και όταν βγάλεις νερό δεν πέφτει πολύ τότε είναι μια χαρά.
Το p εκφράζει το ποσό ευαίσθητο είναι στις αλλαγές και πόσο γρήγορα αποκρινεται. Τα i και d είναι για την αποσβεση των ταλαντωσεων και τη σταθεροποιηση.

pankostas
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2015 11:01 pm
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: LELIT PL41TEM
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: ?
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: LELIT PL41TEM θερμοκρασία

Δημοσίευση από pankostas » Σάβ Μαρ 30, 2019 10:12 pm

Ωραία , εγώ ρωτάω συγκεκριμένα για την τιμή του P. Εργοστασιακά είναι στην τιμή 1. Αλλά πάντα ξεπερνάει την ζητούμενη θερμοκρασία. Οπότε την έβαλα στο 0,4 και δεν την ξεπερνάει.
Αυτό που ρωτάω είναι ότι μήπως είναι καλύτερα να την έχω στο 1 , έτσι ώστε όταν κάνω εκχύλιση του καφέ , να ανταποκρίνεται πιο γρήγορα? Ή δεν παίζει ρόλο την στιγμή της εκχύλισης?

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: LELIT PL41TEM θερμοκρασία

Δημοσίευση από brexei » Σάβ Μαρ 30, 2019 11:08 pm

Παίζει ρόλο παντού!

Δοκίμασε και δες. Δηλαδή κάνε εκχύλιση με p=1 και δες πόσους βαθμούς πέφτει η θερμοκρασία και μετά βάλε p=0.4 και ξαναδοκιμασε. Αν είναι πιο σταθερό ή το ίδιο περίπου τότε κράτα το στο 0.4

Εσύ θέλεις σταθερότητα στην εκχύλιση όσο το δυνατόν καλύτερη, δηλαδή μικρότερη μείωση θερμοκρασίας. Αν κάνει λίγο overshoot στην αρχή δεν είναι πρόβλημα. Αρκεί μετά να πιάνει τη σωστή θερμοκρασία. Αν όχι τότε μείωσε λίγο το p.

pankostas
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2015 11:01 pm
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: LELIT PL41TEM
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: ?
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: LELIT PL41TEM θερμοκρασία

Δημοσίευση από pankostas » Σάβ Μαρ 30, 2019 11:17 pm

:oneup:

pankostas
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2015 11:01 pm
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: LELIT PL41TEM
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: ?
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: LELIT PL41TEM θερμοκρασία

Δημοσίευση από pankostas » Δευ Απρ 08, 2019 7:59 pm

Παιδιά ξέρω ότι έχει απαντηθεί σε άλλο θέμα, αλλά έχω χαθεί και δεν το βρίσκω, η μηχανή μου έχει PID. Πριν κάνω εκχύλιση , πρέπει να κάνω ένα πολύ μικρό flush ή όχι? Όχι τόσο για την θερμοκρασία του νερού αλλά και την θερμοκρασία τη σιτας.
Όσοι έχετε μηχανή με PID κάνετε flush?

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: LELIT PL41TEM θερμοκρασία

Δημοσίευση από Nimrodel » Δευ Απρ 08, 2019 9:14 pm

Το pid τι σχέση εχει με το φλασαρισμα?

Απάντηση