LELIT PL41TEM θερμοκρασία

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: LELIT PL41TEM θερμοκρασία

Δημοσίευση από brexei » Τετ Μαρ 20, 2019 4:05 pm

Εξαρτάται αν έχουν βάλει offset θερμοκρασίας στο pid controller. Δε γνωρίζω το συγκεκριμένο και εαν δέχεται offsets, αλλά μπορεί να έχουν συμπεριλάβει αυτούς τους 7-8 C στο offset και η μηχανή σου να δείχνει την πραγματική θερμοκρασία.
Θα πρέπει να μας πει κάποιος που έχει την ίδια μηχανή εαν έχει το offset ή να μετρήσεις εσύ θερμοκρασία του νερού που βγαίνει με ένα θερμοζεύγος. 'Ή να μπεις στο μενού του controller και να δεις αν έχει ρύθμιση offset θερμοκρασίας και πόσο το έχουν βάλει (εαν το έχουν βάλει).

pankostas
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2015 11:01 pm
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: LELIT PL41TEM
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: ?
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: LELIT PL41TEM θερμοκρασία

Δημοσίευση από pankostas » Πέμ Μαρ 21, 2019 1:32 am

Ναι η μηχανή στο μενού της έχει offset , και είναι στο 0.
Το απίστευτο της υπόθεσης είναι ότι από barista.gr δεν με πήραν τηλέφωνο σήμερα , ακόμα περιμένω , αλλά το καλό είναι ότι απάντησαν από τη LELIT , το οποίο να σας πω την αλήθεια δεν το περίμενα!
Ορίστε η απάντηση τους , και για τους κατόχους της συγκεκριμένης μηχανής:
Hello,


In the PL41TEM machine, the temperature probe/sensor, is placed on the metal surface of the coffee boiler,

therefore the difference between the temperature detected on the boiler and the temperature at the exit of the coffee spout is approx. 8°C.

So, if you set a set-point of 96/98°C, with zero as off-set, you can dispense a coffee approx. at 90°C.

Consider that the temperature it depends also by the delivery time.

The best way to set the correct temperature set-point, is to check the temperature (by using a digital thermometer) of the coffee at the exit of the spouts.



If you want to show on the display a temperature value which nearly it refers to the coffee temperature you can play with the off-set (F.04 parameter).

(Attached you will find the instructions to access the PID parameters).

Anyway, if you use a blend 100% Arabica light roast, the temperature should be between 92 and 94 Celsius degrees.

If you use a blend with a high percentage of Robusta dark roast, the temperature should be lower between 88 and 90 C. degrees.


Cordiali saluti/Best regards

ΑΡΑ έχουμε μια διαφορά στους 8 βαθμούς περίπου και επίσημα από την εταιρία! Οπότε αύριο θα συνεχίσω τις δοκιμές και με βάση αυτά που αναφέρατε παιδιά και πιστεύω θα βγάλω επιτέλους μια άκρη. Πάντως έκανα βραδιάτικα ένα tigrato και 1η φορά έβγαλα γεύση κυριολεκτικά. Ακολούθησα τον κανόνα με 18 γρμ. όπως είπε ο φίλος προηγουμένως , ανέβασα αρκετά την θερμοκρασία, όπως είπε ο προηγουμένως φιλος, την πήγα στο 102, και δεν είχα καθόλου πικριλα στα 30 δευτερόλεπτα.
Πραγματικά μετά από μισό μήνα ευχαριστήθηκα καφεδάκι. Δεν ξέρω αν το βγάλω και αύριο αυτό, αλλά τώρα που έχω μια βάση πιστεύω θα πάω καλά, και επιτέλους θα ευχαριστηθώ τη μηχανή!
Πραγματικά σας ευχαριστώ που με βοηθήσατε , γιατί είχα κυριολεκτικά απογοητευτεί από την αγορά.( + Η γκρίνια της γυναίκας που έδωσα ΤΟΣΑ λεφτά και έπινε ξινιλες!!!) Αύριο πιστεύω θα πιει καλό καφέ!
Κρίμα που δεν υπάρχουν κάποια βίντεο ή οδηγίες απο τον αντιπρόσωπο της Lelit.

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: LELIT PL41TEM θερμοκρασία

Δημοσίευση από NiPi » Πέμ Μαρ 21, 2019 9:00 am

Έστω και λίγο καθυστερημένα βάζω εδώ αυτό το link που είχε παρατεθεί και σε παλιότερο post
https://www.youtube.com/watch?v=WMSISAy ... g&index=50
Εγώ προσωπικά είχα υπολογίσει το offset της pl41 plust στους 9-10. Ένας τρόπος να το προσδιορίσεις μόνος σου, είναι να ανεβάζειςτη θερμοκρασία κατά 1 βαθμό κάθε φορά μέχρι το νερό που βγαίνει από το group να συνοδεύεται από ένα χαρακτηριστικό ήχο-βρόγχο (βρασμού). Αυτό είναι το σημείο όπου το νερό στο group έχει θερμοκρασία 100 βαθμούς C οπότε ρυθμίζεις το offset κατάλληλα ώστε η ένδειξη του PID σε εκείνο το σημείο να είναι 100.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: LELIT PL41TEM θερμοκρασία

Δημοσίευση από brexei » Πέμ Μαρ 21, 2019 9:48 am

Μπορείς και να το μετρήσεις όπως έκανα εγώ, αλλά θέλεις ένα θερμοζεύγος ή κάποιο άλλο μετρητικό, το οποίο θα καλιμπράρεις βουτώντας το σε νερό που μόλις βράζει (κοχλάζει αλλά έχεις χαμηλώσει τη φωτιά ώστε να μην είναι υπερβολική). Τότε θα πρέπει να δείχνει 100 C.

Μετά τοποθετείς τον αιθσητήρα μέσα στο πορταφίλτερ όπως έκανα εδώ:

https://youtu.be/BF7dKc0vETc

Προθερμαίνεις καλά και μετράς καμποσες φορές μεχρι να παίρνεις την ίδια σταθερή θεμοκρασία και βλέπεις τί διαφορά έχει σε σχέση με αυτή που δείχνει το pid σου.

pankostas
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2015 11:01 pm
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: LELIT PL41TEM
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: ?
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: LELIT PL41TEM θερμοκρασία

Δημοσίευση από pankostas » Πέμ Μαρ 21, 2019 2:30 pm

Nipi , brexei , πολύ ωραίες ιδέες και οι δύο. Με την 1η ευκαιρία θα τις προσπαθήσω. Αν μιλάμε πάντως για 10 βαθμούς διαφορά, για σπεσιαλιτι καφέ που θέλουμε 94 βαθμούς , τότε έπρεπε να βάζαμε το PID περίπου στο 104!!! Δεν ανέβηκα ποτέ τόσο ψηλά! Φοβόμουν μην τον κάψω τον καφέ. Τώρα όμως θα τα δοκιμάσω.

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: LELIT PL41TEM θερμοκρασία

Δημοσίευση από Nimrodel » Πέμ Μαρ 21, 2019 2:34 pm

Πάντως η συνήθης διαφορά στο pid τόσο είναι. 9-10 βαθμοί. Ο Αδάμ είχε θέμα και κάθησε και το εξάντλησε το κομμάτι της θερμοκρασίας. Εσύ δεν πιστεύω ότι χρειάζεται να μπεις σε αυτήν τη διαδικασία. Ξεκινά βάζοντας το pid στο 103 και, ανάλογα με το τι βλέπεις στον καφέ σου κάνε μικρές αυξομειώσεις.

pankostas
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2015 11:01 pm
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: LELIT PL41TEM
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: ?
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: LELIT PL41TEM θερμοκρασία

Δημοσίευση από pankostas » Πέμ Μαρ 21, 2019 5:38 pm

Ναι, αυτό που λες είναι το καλύτερο που μπορώ να κάνω. Λίγο πάνω λίγο κάτω , πιστεύω θα βρω το τέλειο!

pankostas
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2015 11:01 pm
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: LELIT PL41TEM
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: ?
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: LELIT PL41TEM θερμοκρασία

Δημοσίευση από pankostas » Σάβ Μαρ 23, 2019 8:29 pm

Μάγκες, σας ευχαριστώ όλους! Κατάφερα τελικά να πιω σωστό καφέ. Σήμερα έκανα και δοκιμές με καφέ segafredo σε χαμηλότερη θερμοκρασία , και όντως καταλαβαίνω γεύση, ούτε όξινο ούτε πικρό.
Θα πάρω και τον lavazza ,που πρότεινε κάποιος φίλος εδώ μέσα στο φόρουμ, και μελλοντικά θα ξανά ασχοληθώ με tigrato το οποίο δεν πρόλαβα να το πετύχω.
Απλώς μια ερώτηση . Σχετικά με το brew ratio. Υπάρχει κάπου που να αναφέρεται σε κάθε καφέ ποιο είναι το καλύτερο?
Nimrodel αν θελεις έστω και με μήνυμα , να μου πεις ποιον θεωρεις καλό φρέσκο blend που είναι καλύτερο από τα commercial?
Να ειστε καλά , πίνω τώρα ένα στην υγεία σας! :respekt:

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: LELIT PL41TEM θερμοκρασία

Δημοσίευση από Nimrodel » Σάβ Μαρ 23, 2019 9:14 pm

Το brew ratio εσύ το καθορίζεις στην ουσία..ανάλογα με τη γεύση σου. Υπολόγιζε περίπου 1:2 και αναλόγως ανεβαίνεις ή κατεβαίνεις λιγάκι. Δλδ εγώ βάζω περίπου ,18γρ καφέ και παίρνω 36 ρόφημα. Βέβαια αυτό ως αφετηρία..δλδ έχει τύχει να κάνω καφέ με 20γρ in και 35 out. Σε κομερσιαλ στα 16 γραμμάρια κάνω ρόφημα 36γρ. Για φρέντο βγάζω συνήθως 38-40.
Η γεύση είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό. Θα σου πω μερικά μπλεντ που θεωρω εύκολα (και στην παρασκευή και στη γεύση) και που , όσοι έχουν πιει σπίτι ή στο γραφείο που τους φτιάχνω, τους αρέσουν. Το μπλεντ του cup10 (και τα δύο που έχει ), το goodcup από kudu, το μπλεντ του coffee island (αυτό που δουλεύουν κ αυτοί). Τα δύο τελευταία τα έχω δοκιμάσει και σε φρέντο και όλα πηγαίνουν με γάλα. Θεωρώ καλύτερο να ξεκινήσεις με τέτοιες γεύσεις και στην πορεία να δεις τι σου ταιριάζει και το σε τραβάει περισσότερο.

pankostas
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2015 11:01 pm
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: LELIT PL41TEM
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: ?
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: LELIT PL41TEM θερμοκρασία

Δημοσίευση από pankostas » Σάβ Μαρ 23, 2019 10:08 pm

Επειδή έχεις πέσει σε όλα μέσα όσα μου έχεις πει, οπότε εννοείται θα σε εμπιστευτώ , και θα παραγγείλω ένα ένα τα συγκεκριμένα blend , και οποίο μου αρέσει περισσότερο θα κάτσω. Εννοείται τώρα ανοίγει και ο καιρός , οπότε θα κοιτάξω για αρχή για fredo. Thanks!
ΥΓ. Το cup10 είδα ένα μπλέντ έχει.

Απάντηση