LELIT PL41TEM θερμοκρασία

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
tz3s
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2018 4:39 pm
Όνομα: Φώτης
Μηχανή:: Lelit MaraX
Μύλος:: Eureka Mignon Spec
Οι καφέδες μου:: Στο ψαξιμο και παλι...

Re: LELIT PL41TEM θερμοκρασία

Δημοσίευση από tz3s » Παρ Μάιος 17, 2019 10:34 am

Καλησπερα παιδια, παρελαβα και εγω την μηχανη μου. PL41TEM μαζι με Eureka Mignon Specialita. (μαζι εχω και εναν καφε lavazza oro που τον πηρα επειδη ειμαι σιγουρος οτι θα τον πιει ο νεροχυτης σαν πρωτες μου προσπαθειες)
Δοκιμασα χθες τον πρωτο καφε, χωρις να εχω καμια προηγουμενη εμπειρια με τετοια μηχανη αλλα μονο με αυτα που διαβασα τους τελευταιους μηνες εδω μεσα. Ακομα δεν δοκιμασα καποιον απο τους καφεδες μου, ειμαι τυπος του μετριου γλυκου καφε με γαλα, κατως προσπαθουσα να πιασω μερικες απο τις βασικες ρυθμισεις.
Αρχικα λοιπον, ειχε πιεση bar 8--8.5 το οποιο στην συνεχεια επεφτε κι αλλο... Εκοψα πιο λεπτο, ανεβηκε μαξ στο 9, αλλα ο καφες εβγαινε πολυ αργα μου φανηκε.
Δευτερο προβλημα, η θερμοκρασια. Μου δειχνει οτι εχω μια μειωση στους 10(!!!) βαθμους για εναν διπλο εσπρεσσο. Δεν ειναι υπερβολικο αυτο?
Σιγουρα θα εχω πολλα λαθη αλλα οποιος μπορει να μου δωσει καμια συμβουλη για τα πρωτα δυο, αν θα πρεπει να ανεβασω εγω χειροκινητα λιγο την πιεση (ή φταει κατι αλλο) και αν θα πρεπει σιγουρα να τσεκαρω την θερμοκρασια.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: LELIT PL41TEM θερμοκρασία

Δημοσίευση από Jazz » Παρ Μάιος 17, 2019 11:13 am

tz3s έγραψε:
Παρ Μάιος 17, 2019 10:34 am
[...]
Δευτερο προβλημα, η θερμοκρασια. Μου δειχνει οτι εχω μια μειωση στους 10(!!!) βαθμους για εναν διπλο εσπρεσσο. Δεν ειναι υπερβολικο αυτο?
Σιγουρα θα εχω πολλα λαθη αλλα οποιος μπορει να μου δωσει καμια συμβουλη για τα πρωτα δυο, αν θα πρεπει να ανεβασω εγω χειροκινητα λιγο την πιεση (ή φταει κατι αλλο) και αν θα πρεπει σιγουρα να τσεκαρω την θερμοκρασια.
Αρχικά, καλορίζικος ο εξοπλισμός σου, να το χαρείς και να απολαύσεις καφεδάρες!
Σχετικά με το χρόνο εκχύλισης (αναφέρεις "σου φάνηκε πως έβγαινε πολύ αργά") : Δε λέει τίποτα το αργά/γρήγορα από μόνο του. Πόσα gr έβαλες στο καλαθάκι, πόσα gr ρόφημα πήρες τελικά, και σε πόσο χρόνο από την ενεργοποίηση της αντλίας. Χρόνο λέγοντας, εννοώ σε συγκεκριμένα δευτερόλεπτα. Γιατί κάποιος το "αργά" (με βάσει πχ τους καφέδες που καταναλώνει) το αντιστοιχίζει σε 30sec και κάποιος σε εκχυλίσεις του λεπτού!

Σχετικά με την πτώση της θερμοκρασίας στο pid: Φυσιολογική η πτώση των 10°C. Έχεις ένα boiler χωρητικότητας 250ml. Εδώ σε επαγγελματικές μηχανές HX, που κοστίζουν κάμποσα χιλιάρικα, και αναμένεται ανάλογη θερμοκρασιακή πτώση. Μη σε ανησυχεί αυτό. Στη δική μου μηχανή πχ για συγκριτικό κριτήριο, με τα 300ml boiler, έχω πτώση ~7°C.

Σε 1η φάση, ξεκίνα από τα βασικά. Μην αγχώνεσαι με τα τεχνικά θέματα.
Μιας και ανέφερες πως αρέσκεσαι στο γάλα, μια Συμβουλή: Όταν φουσκώνεις γάλα για ζεστό cap και τελειώνεις τη διαδικασία, εκτόνωσε οπωσδήποτε το ακροφύσιο, τρέξε και νερό από το group έως ότου δεις πτώση στο pid στην 'αναμενόμενη' θερμοκρασία. Σε καμία περίπτωση δηλαδή μην αφήνεις ή σβήνεις τη μηχανή, ενόσω βλέπεις ενδείξεις 120+ ...

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: LELIT PL41TEM θερμοκρασία

Δημοσίευση από NiPi » Παρ Μάιος 17, 2019 1:41 pm

Το να εκτονώνεις τη μηχανή αν θες να κάνεις εσπρέσσο μετά, το ακταλαβαίνω.
Αλλά γιατί να μη σβήνουμε τη μηχανή χωρίς εκτόνωση?

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: LELIT PL41TEM θερμοκρασία

Δημοσίευση από Jazz » Παρ Μάιος 17, 2019 4:21 pm

NiPi έγραψε:
Παρ Μάιος 17, 2019 1:41 pm
Το να εκτονώνεις τη μηχανή αν θες να κάνεις εσπρέσσο μετά, το ακταλαβαίνω.
Αλλά γιατί να μη σβήνουμε τη μηχανή χωρίς εκτόνωση?
Θα σβήσεις τη μηχανή σου, που είναι Single Boiler, χωρίς να κάνεις priming; Δηλαδή θα προσπεράσεις ένα καίριο βήμα για την προστασία της μηχανής σου, εφόσον δε θα κάνεις το απαραίτητο refill στο boiler, το οποίο αδειάζει με το steaming ? Τη διαδικασία 'γεμίσματος' του μπόιλερ, την κάνεις είτε θες μετά να χρησιμοποιήσεις ξανά τη μηχανή για brew και 2ο extraction πχ, είτε θες να την κλείσεις (off). Δεν αφήνουμε ποτέ άδειο το boiler, γιατί παίζουμε με τη τύχη μας και με το πότε θα χρειαστεί ξαφνικά να πάμε για service ...
Οπότε, καλύτερα να προσέχουμε εδώ. :cfstd:
*αυτό είναι και ένα αρνητικό με τις SB μηχανές. Για ομαλή λειτουργία, προϋποθέτουν κάποιες χρονοβόρες διαδικασίες (κάποια βήματα που πρέπει να ακολουθούνται σε σειρά κάθε φορά, και που αρκετά εξ αυτών είναι αχρείαστα σε HX ή Multi Boiler)

Από το manual της Lelit, με bold γραμματοσειρά:
IMPORTANT : after you have frothed your milk, reopen the steam/hot water knob (4), position the steam switch (13) on hot water, and lift the pump switch (22) up. When the water flows out of the steam tube (6), close the steam/hot water knob (4), at the same time push the switch (22) down and re-position the switch (13) on coffee mode. Clean carefully the steam/hot water tube (6). This operation is needed in order to restore the water circuit inside the machine’s tubes.

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: LELIT PL41TEM θερμοκρασία

Δημοσίευση από NiPi » Παρ Μάιος 17, 2019 9:38 pm

OK Ευχαριστώ.
Την είχα δει την οδηγία στο manual αλλά πάντα είχα την απορία, γιατί πρέπει σώνει και καλά να "ρίξουμε τη θερμοκρασία" μετά από steaming.

tz3s
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2018 4:39 pm
Όνομα: Φώτης
Μηχανή:: Lelit MaraX
Μύλος:: Eureka Mignon Spec
Οι καφέδες μου:: Στο ψαξιμο και παλι...

Re: LELIT PL41TEM θερμοκρασία

Δημοσίευση από tz3s » Δευ Μάιος 20, 2019 10:49 pm

Επεστρεψα και εγω, να πω πως εκανα τις ρυθμισεις απο το γνωστο βιντεακι και εγω, δοκιμασα και τον φρεντο εσπρεσσο μου (μετριο με εβαπορε :geek: ) και ο δευτερος που εκανα ηταν πολυ καλος!!
Ελπιζω με τον καιρο να το φτιαξω κι αλλο και να εχω μια σταθεροτητα στην ποιοτητα.
Τωρα αυτο με την πιεση, που ξεκιναω στα 9-9,3 μπαρ και καταληγει οριακα 8, ειναι σωστο? ή μηπως θα πρεπει να πειραξω και λιγο αυτα απο την βιδα που εχω δει πως γινεται σε κατι βιντεακια?

Απάντηση