Temperature surfing σε Lelit PL41

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Temperature surfing σε Lelit PL41

Δημοσίευση από brexei » Δευ Δεκ 10, 2018 12:51 pm

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς τελειοποιήσει το temperature surf σε Lelit PL41.
Διαβάζοντας στο φόρουμ δε μπόρεσα να βρω κάτι, αλλά υπάρχει πλήθος αναφορών για άλλες μηχανές και κυρίως για Gaggia.
Η διαδικασία που ακολουθώ εγώ προς το παρόν είναι η εξής:
-Προθερμαίνω
-Περιμένω να σβήσει το λαμπάκι (κάνω μερικές σύντομες χρήσεις της αντλίας για να φέρω φρέσκο νερό)
-Κουμπώνω το portafilter
-Μόλις ανάψει και πάλι κάνω την εκχύλιση

Θα μπορούσε κάποιος που το έχει δοκιμάσει ή κάποιος που να έχει pid controller στη μηχανή του να μου πει αν αυτός ο τρόπος πετυχαίνει τη σωστή θεμοκρασία εκχύλισης; Μήπως πρέπει να περιμένω λίγα δευτερόλεπτα, αφού ανάψει το λαμπάκι;

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Temperature surfing σε Lelit PL41

Δημοσίευση από brexei » Τετ Δεκ 12, 2018 8:39 am

Όλοι έχετε βάλει pid στις Lelit; !!! :shock:

galkar
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2018 8:42 pm
Όνομα: Γαληνός
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Gaggiq baby class
Μύλος:: Ascaso mini i-2
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Temperature surfing σε Lelit PL41

Δημοσίευση από galkar » Τετ Δεκ 12, 2018 9:24 am

Δεν μπορείς να συγκρίνεις δύο μοντέλα το ένα χωρίς και το αλλο με pid. Ο λόγος είναι γιατί λειτουργούνε διαφορετικά, με ένα ρυθμισμένο pid δεν θα ανεβαίνει η θερμοκρασία παραπάνω από ότι έχεις ορίσει. Δοκίμασε να ζεστανεις την μηχανή για κανένα μισάωρο αφού σβήσει η αντίσταση ενεργοποίησε για 2 δεύτερα την πρώτη φορά και δοκίμασε την καφέ την επόμενη εάν δεν σαρεσει κάντο 3 δεύτερα και η γεύση σου θα σου δώσει την απάντηση τελικά.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Temperature surfing σε Lelit PL41

Δημοσίευση από brexei » Πέμ Δεκ 13, 2018 1:04 pm

Συμφωνώ μαζί σου. Το pid ρυθμίζει συνεχώς τη θερμοκρασία και δε μπορεί κανείς να το απενεργοποιήσει για να μου πει τί θερμοκρασία βλέπει αμέσως μετά που θα σβήσει το λαμπάκι. Απλά αναρωτιόμουν αν το έχει βελτιστοποιήσει κάποιος, ώστε να βγάλω από τη μέση τον παράγοντα θερμοκρασία στις εκχυλίσεις μου. Προς το παρόν πάντως θα κρατάω σταθερό χρόνο από το σημείο που αναβει το λαμπάκι και βλέπουμε...

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Temperature surfing σε Lelit PL41

Δημοσίευση από brexei » Παρ Δεκ 14, 2018 9:15 am

Ερώτηση: Ζεσταίνω τη μηχανή τουλάχιστον 20 λεπτά και κάνω μικρά πατήματα του κουμπιού για να ζεστάνει το γκρουπ και να σβησει το λαμπακι και μετά περιμένω μέχρι να ανάψει και πάλι και σε 2 δευτερόλεπτα ξεκινάω. Και στα 15 δευτερόλεπτα σβήνει το λαμπάκι!!! Δηλαδή έχει κρυώσει το νερό!! Τόσο νωρίς;
Μέχρι τότε πρέπει να είχαν βγει περίπου 30 γρ καφές (περισσότερο απ' όσο πρέπει, αλλά πάλι όχι τραγικά πολύ)
Η μηχανή είναι καινούρια και καθαρή. Κάνω κάτι λάθος;

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Temperature surfing σε Lelit PL41

Δημοσίευση από Jousis » Σάβ Δεκ 15, 2018 3:04 am

Μην αγχώνεσαι τόσο πολύ.
Απλά μάλλον ο αισθητήρας μέτρησης είναι κοντά εκεί που μπαίνει το φρέσκο/κρύο νερό στο boiler και πέφτει η θερμοκρασία του αμέσως.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Temperature surfing σε Lelit PL41

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Δεκ 19, 2018 9:09 pm

Αδάμ, και στην περίπτωση του pid, θα έβλεπες να συμβαίνει το αντίστοιχο 'φαινόμενο'. Πχ να ξεκινάς την εκχύλισή σου έστω με ένδειξη 101pid (με offset = 0), και να τερματίζεις 97 ή και χαμηλότερα κάποιες φορές. Μην σε ανησυχεί αυτό καθέ αυτό το γεγονός. Δεν έχουν οι μηχανές μας την απόλυτη θερμοκρασιακή σταθερότητα των υπερσύγχρονων multiboiler. Εδώ επαγγελματικές heat exchanger μηχανές, και εμφανίζουν (μετρημένη) πτώση θερμοκρασίας έως και 10° κατά τη διάρκεια την εκχύλισης, οι δικές μας ταπεινές μηχανούλες με τα μικροσκοπικά boilers δε θα 'πέσουν' ? :lol:

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Temperature surfing σε Lelit PL41

Δημοσίευση από brexei » Πέμ Δεκ 20, 2018 9:44 am

Σωστά τα λες. Πτώση μερικών βαθμών είναι απόλυτα λογική για boiler των 250ml, οπότε λογικό είναι τελικά να σβήνει το λαμπάκι...
Νομίζω ότι είχα αγχωθεί υπερβολικά, αλλά καλύτερα να κάνω πιο ήρεμες εκχυλίσεις 8-)

Σε άλλο νήμα ανέφερα αναλυτικά ότι μέτρησα τη θερμοκρασία εξόδου με ένα καλιμπραρισμένο θερμοζεύγος, βάζοντάς το μέσα στο πορταφιλτερ (αφου φυσικα το προθέρμανα) και διαπίστωσα ότι μόλις σβήνει το λαμπάκι η θερμοκρασία του νερού είναι περίπου 97-98 C!!! 30 περίπου δευτερόλεπτα μετά πέφτει κάπου στους 95! Και φυσικά αν κρατάω πατημένο το κουμπί της αντλίας μειώνεται γρήγορα καθώς τρέχει το νερό και μπαίνει κρύο.

Γι'αυτό το λόγο ίσως βλέπω και ατμούς αν κάνω flush αμέσως μόλις σβήσει το λαμπάκι. Είναι λογικές αυτές οι θερμοκρασίες ή έχει πρόβλημα ο θερμοστάτης μου;

Άβαταρ μέλους
Earendil
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2018 6:01 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: ECM Classika PID II
Μύλος:: Eureka M. Specialita
Οι καφέδες μου:: Kenya AA Ndumberi | Colombia El Cedral

Re: Temperature surfing σε Lelit PL41

Δημοσίευση από Earendil » Σάβ Ιαν 05, 2019 10:40 pm

Επειδή είμαι κι εγώ νέος κάτοχος του μοντέλου αυτού, ήθελα να ρωτήσω αν έχεις καταλήξει στον πιο κατάλληλο τρόπο για temp surfing.
Επίσης οι πιο έμπειροι έχετε κάποιον οδηγό για temp surfing;
Για αρχή σκέφτομαι να ακολουθήσω αυτό https://youtu.be/SUeuGzGstWY?t=206

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Temperature surfing σε Lelit PL41

Δημοσίευση από brexei » Κυρ Ιαν 06, 2019 12:18 am

Δυστυχώς όχι μόνο δεν έχω καταλήξει αλλά έχω την υποψία ότι κάτι δεν πάει καλά... :a042:

Αν την πρόθερμανω 20 λεπτά και μετά βάλω καφέ και περιμένω να σβήσει το λαμπάκι και να ανάψει πάλι τότε μετράω κάπου 97 με 98 C θερμοκρασία μέσα στο πορταφιλτερ, χρησιμοποιώντας ένα θερμοζευγος. Ο καφές που παίρνω πάντως δεν είναι πικρός αλλά πάντοτε μια μικρή ξινιλα την έχει ακόμα και τώρα που έχω βελτιώσει το πάτημα και την κατανομή με wdt.
Αν προθερμανω περισσότερο ή φτιάξω και 2ο καφέ τότε μόλις ανάβει το λαμπάκι ξεφυσαει και ατμος με δύναμη από το ντουζ! Επομένως δε μπορώ να πρόθερμανω και να πατήσω 1-2 φορές την αντλία για να κρυώσει το νερό πιο γρήγορα και να ανάψει η αντίσταση ώστε να κάνω temperature surfing. Θα έχω πολύ ατμό έτσι και χάλια καφέ! Φυσικά αν περιμένω να σβήσει το λαμπάκι από μόνο του.... θα μπαγιατεψει ο καφές!

Οποτε έχω κολλήσει εδώ! :a058:

Εσύ παρατηρεις ατμό να ξεφυσαει από το ντουζ με δυναμη όταν έχεις κάνει 2-3 φορές φλασαρισμα για να σβήσει το λαμπακι;

Απάντηση