Καλημέρα

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Καλημέρα

Δημοσίευση από brexei » Τρί Νοέμ 27, 2018 9:10 am

Οπότε για 2 χρόνια δε μπορώ να βάλω pid... :(

Η μηχανή μόλις έφθασε. Για να δούμε... Έχει και 250 gr Tigrato δώρο, αλλά θα το αφήσω για αργότερα, αφού κάνω τις δοκιμές. ;)

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Καλημέρα

Δημοσίευση από brexei » Τετ Νοέμ 28, 2018 7:08 pm

Σήμερα έκανα 3 δοκιμές για πρώτη φορά...
Την πρώτη μου βγήκε ο μόνος εσπρεσσο σε 10 δευτέρα, νερουλός και πίεση 3 bar.
Κόβω πιο ψιλά. Τη δεύτερη λίγο καλύτερα και με λίγο κρέμα.
Την τρίτη δοκιμή ακόμα πιο ψιλά. 8 bar πίεση και εκχύλιση σε 15 sec περίπου αλλά καλύτερο αποτέλεσμα σε εμφάνιση!
Πρέπει να κόψω ακόμα πιο ψιλά...
Συνημμένα
20181128_185615_resized_1.jpg

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Καλημέρα

Δημοσίευση από Jousis » Τετ Νοέμ 28, 2018 8:13 pm

brexei έγραψε: Την τρίτη δοκιμή ακόμα πιο ψιλά. 8 bar πίεση και εκχύλιση σε 15 sec περίπου αλλά καλύτερο αποτέλεσμα σε εμφάνιση!
Πρέπει να κόψω ακόμα πιο ψιλά...
Μην το λυπάσαι. Και μέτρα γραμμάρια που βγάζεις.

brexei έγραψε:
Δευ Νοέμ 26, 2018 2:14 pm
Επειδή πιάνουν τα χέρια μου λογικά θα το κάνω μόνος μου. Αλλά αυτό ακυρώνει την εγγύηση;
1 χρόνο δίνουν εγγύηση νομίζω. Οπότε μετά το 1ο service την ξεκοιλιάζεις :a013:
Αν και είναι τόσο απλά μηχανήματα που ότι και να χαλάσει το αλλάζεις εύκολα (αν πιάνουν τα χέρια σου).
Τα PID των βασικών lelit είναι πανεύκολα στην εγκατάσταση, απλά θα πρέπει να πάρεις και ένα SSR και ένα thermistor (NTC 10K νομίζω) μαζί.

Αν ζητήσεις ευγενικά (μαμά εταιρία) θα σου δώσουν και wiring diagram. Είμαι πολύ εντυπωσιασμένος απο το support τους.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Καλημέρα

Δημοσίευση από brexei » Πέμ Νοέμ 29, 2018 9:58 am

Χρησιμοποιώ το μονό καλαθάκι (γιατί με έπιασαν οι τσιγγουνιές μου και δε θέλω να πετάω 17 gr τη φορά) και βάζω περίπου 8-9 γραμμάρια και τον αλέθω. Το κακό είναι ότι η ζυγαριά μου (επώνυμη) μετράει με σφάλμα 2 γρ. Οπότε προσπαθώ να πετύχω όσο καλύτερα γίνεται τα 8-9 γρ σπυρί.

Tamping προς το παρόν με το πλαστικό ταμπερ, εως ότου παραγγείλω αλουμινένιο από την άπω ανατολή... ;)

Ναι, το ξέρω ότι θα έπρεπε να έχω ζυγαριά με ακρίβεια 0.5 γρ και αλουμινένιο τάμπερ και να χρησιμοποιώ το διπλό καλαθάκι (είδες τί κάνει το διάβασμα;), αλλά ήδη έχω ξεφύγει από το budget μου κατά πολύ και θα πέσει παντόφλα αν πάρω τώρα ζυγαριά και ταμπερ και καθαριστικά και δοσομετρικό ποτήρι και γαλατιέρα κτλ κτλ...

Έχω βάλει ήδη τον Vario στο 1D (δηλαδή πολύ κοντά στο ελάχιστο κόψιμο) και κάπου εκεί ακούω να "ακουμπάνε" τα μαχαίρια του ελαφρά. Μπορεί και να μην ακουμπάνε φυσικά, αλλά κάπου εκεί αρχίζω να ακούω το χαρακτηριστικό μεταλλικό ήχο. Όταν τον είχα αγοράσει τον πήγα στο επίσημο σέρβις και μου είχανε ρυθμίσει τα μαχαίρια για να κόβει πιο ψιλά, όσο γινοτανε, χωρίς να κινδυνεύουν να ακουμπήσουν και να χαλάσει (έτσι είπαν). Οπότε τώρα βρίσκομαι ήδη πολύ κοντά στο ελάχιστο κόψιμο και ξέρω ότι πρέπει να κόψω πιο ψιλά και με αγχώνει... Μήπως θέλει περισσότερη ποσότητα για να φτάσω τα 25 sec στην εκχύλιση;

odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Καλημέρα

Δημοσίευση από odys2008 » Πέμ Νοέμ 29, 2018 12:04 pm

Το μονό καλαθάκι είναι παρα πολυ πιο απαιτητικό από το διπλό. Ακόμα και πολύ πιο έμπειροι απο εσένα το αποφεύγουν δια ροπάλου.

Γνώμη μου πάρε φθηνότερο φρέσκο καφέ αράμπικα γύρω στα 20-25 το κιλό και χρησιμοποιησε το διπλό καλαθάκι. Αλλιώς θα δυσκολευτείς πολύ να αποφύγεις το channeling.

Η δυσκολία είναι x3 x4 σε σχέση με το διπλό

Βασικά ζυγαριά θα πάρεις από το ebay με 0.1gr ακρίβεια που κάνει 6 ευρώ. Και χωρίς μεταλικό πατητήρι 58.5mm ή 57mm ανάλογα την μηχανή σου δεν πας πουθενά. Δεν θα βγάλεις άκρη έτσι

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Καλημέρα

Δημοσίευση από Jousis » Πέμ Νοέμ 29, 2018 12:47 pm

ότι είπε ο @odys2008 συν:

Στην αρχή ο μύλος θα σε μπερδέψει πολύ (απο ότι είδα είναι νέος), δεν θα βγάλεις άκρη με χρόνους. Θέλει να κόψει 1-2 κιλά καφέ για να μην σε τρελάνει.
Spoiler: show
Δεν το προτείνω γιατί μπορεί ο φτηνιάρικος να είναι τόσο χάλια και να έχει μέχρι και πετραδάκια, αλλά θα σου πω τί κάνω εγώ.
Αγοράζω 1-2 κιλα φτηνιάρικο καφέ του πεταματού και τον κόβω μονομιάς.
Προσοχή όμως, όχι συνεχόμενα,για να μην κάψω τον μύλο. Λίγο, μετά παύση, κτλ.
Μετά, κάνω ένα καλό καθαρισμό του μύλου.
Αυτό μου στρώνει λίγο πιο γρήγορα τα μαχαίρια. Δεν είμαι σίγουρος οτι είναι ότι καλύτερο αλλά έχω κάνει χ3 και μείωσα την περίοδο προσαρμογής, οι μύλοι δεν χάλασαν.
Μόλις τελειώσει το στρώσιμο, έχεις πάρει τάμπερ, έχεις πάρει ζυγαριά με 0,1γρ και κάνεις σωστές δοκιμές (πριν όλα αυτά, δεν έχει κανένα νόημα η συζήτηση):
https://www.youtube.com/watch?v=lUuhzJO29pU


Μην φοβάσαι να πετάξεις καφέ στην αρχή, γιατί μετά θα το πληρώσεις. Μην δοκιμάζεις δηλαδή τεχνικές με κακούς καφέδες.
Μόλις πάρεις τάμπερ,ζυγαριά πέτα καλούτσικο φρέσκο καφέ (όπως είπε ο odys2008) για να δεις πως συμπεριφέρεται ο μύλος και τί καφέ βγάζεις, πάντα με τον ίδιο κόκκο για να κάνεις συγκρίσεις.
Πχ, κάθε καφέ που βγάζεις εκτός ορίων, δοκίμαζέ τον να δεις τί διαφορά έχει απο τον επόμενο (μην τον πίνεις όλο, με ένα κουταλάκι ανακάτεβε και πίνε 1 κουταλιά).
Τί διαφορά σε χρόνους κάνει 1 κλικ του μύλου σου ; Σε γεύση τα 5 δευτερόλεπτα παραπάνω τί αποτέλεσμα είχαν;
Έτσι θα πάρεις μια πολύ καλή αίσθηση της εκχύλισης με non pressurized. Το έκανα όταν πρωτοέφυγα απο το pressurized και με βοήθησε πάρα πολύ.

Τέλος, ψάξε στο ίντερνετ για Ελληνικό μαγαζί με φτηνό (βαρύ,μεταλλικό) τάμπερ και 0.1γρ ζυγαριά.
Η διαφορά με κίνα δεν είναι τόσο μεγάλη που να δικαιολογεί την αναμονή/ρίσκο τελωνείου.
Αν θέλεις να πάρεις κάτι πιο καλό εξ' αρχής, δες κάποιο τάμπερ που να είναι δυναμομετρικό για να σε βοηθήσει να έχεις σταθερό πάτημα.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Καλημέρα

Δημοσίευση από brexei » Πέμ Νοέμ 29, 2018 1:48 pm

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Βασικά ο μύλος έχει κόψει 3-4 κιλά γαλλικό. Τον έχω αρκετό καιρό και έκοβα φρέσκο καφέ φίλτρου με σκοπό να πάρω αργότερα και μια μηχανή για εσπρέσο. Οποτε λογικά θα έχει στρώσει...
Θα εγκαταλείψω το μονό καλαθάκι και απόψε θα κάνω δοκιμές με το διπλό. Εως ότου πάρω ζυγαριά ακριβείας θα μετράω τα 16 γρ με αυτή που έχω και βλέπουμε.

Πάντως να αναφέρω ότι η πίεση με τυφλό καλαθάκι πηγαίνει περίπου στα 9.8 bar. Διάβαζα εδώ στο φόρουμ ότι η εταιρία ρυθμίζει τις opv στα 11, αλλά απ' ότι φαίνεται τις καινούριες τις δίνουν κάπου στα 10 με τυφλό, οπότε 9 στον καφέ.

Πρόσεξα, επίσης, ότι το πλαστικό πατητήρι που δίνει η Lelit είναι ελαφρώς κυρτό. Το μεταλλικό θα πρέπει να είναι απολύτως επίπεδο; Γιατί είδα στο ebay ότι κυκλοφορούν και κυρτά μεταλλικά πατητήρια.

odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Καλημέρα

Δημοσίευση από odys2008 » Πέμ Νοέμ 29, 2018 2:30 pm

Επίπεδο να πάρεις

Τα κυρτά είναι για τα κυρτά καλαθάκια αλλά τέτοια δεν έχει η μηχανή από το εργοστάσιο.

Με σωστούς χρόνους κάπου στα 8-.5-9 bar θα πρέπει να βλέπεις

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Καλημέρα

Δημοσίευση από Nimrodel » Πέμ Νοέμ 29, 2018 7:42 pm

Δεν παίζει τελωνειο σε τέτοια ποσά για ταμπερ και ζυγαριά..ebay ζυγαριά 0.01για μέχρι 200γρ κάνει κάπου 3-3.5 ευρώ και ταμπερ βρίσκεις καπου στα 9 ευρώ ωραιότατο. Απλώς θ αργήσουν να έρθουν κ μέχρι τότε θα πετάς καφέ.. αν δεν σου σπάσουν τα νεύρα ..;)

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Καλημέρα

Δημοσίευση από brexei » Παρ Νοέμ 30, 2018 12:14 am

Λοιπόν απόψε έκανα άλλη μια δοκιμή με διπλό καλαθάκι αυτή τη φορά και βάζοντας 16 γρ περίπου. Το μύλο τον ρύθμισα στο πιο ψιλό. Να σημειώσω ότι 2 η 3 κλικ πιο κάτω ακούω τα μαχαίρια να πλησιάζουν και ίσως να εφαπτονται, αλλά όχι πολύ. Εγώ το πήγα τέρμα ψιλό. Πάτησα, έστριψα κτλ και πήρα 60 γρ καφέ σε 20 δευτέρα! Στην αρχή έτρεξε μαύρο ζουμί γρήγορα και μετά από 2 δευτέρα έφτιαξε κάπως το χρώμα. Καιμακι έκανε καλό και κράτησε πάνω από 5 λεπτά χωρίς να χαλάει! Ο καφές πίνεται και είναι ελαφρά πικρός.

Ξέρω ότι πρέπει να κόψω πιο ψιλό αλλά ο μύλος δεν πάει. Υποτίθεται τον είχαν ρυθμίσει καλά από την αντιπροσωπία.
Να τον πειράξω με Άλεν 2mm: αν ρυθμίσω να ακουμπανε οριακά στο 1z για παράδειγμα, που θα κόβω καφε; πιο ψιλα; η κινδυνεύουν τα μαχαιρια;

Απάντηση