lavazza pienaroma δοκιμές

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
evaskal
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 10:59 am
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
2η Μηχανή:: Saeco 8325
Μύλος:: Compak K10 Conic
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly E
Οι καφέδες μου:: Assado, Mokka, Τaf, Cup10 και μπαγιάτικο
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτης

Re: lavazza pienaroma δοκιμές

Δημοσίευση από evaskal » Δευ Νοέμ 05, 2018 12:28 pm

Φαίνεται να είσαι σε καλό δρόμο. Ίσως να θέλει λίγο ακόμα καφέ, π.χ. 0,5γρ, Αν η εκχύλιση σου "τεχνικά" είναι σωστή τότε από εδώ και πέρα είναι πλέον θέμα αν σου αρέσει η γεύση του αλλά και του τι μπορεί να δώσει ακόμα ο καφές (αυτό μπορούν να το πουν εκείνοι που τον έχουν δοκιμάσει).

giwrgos_p
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τρί Φεβ 09, 2016 5:40 pm
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
Μύλος:: Eureka mignon

Re: lavazza pienaroma δοκιμές

Δημοσίευση από giwrgos_p » Δευ Νοέμ 05, 2018 1:24 pm

evaskal έγραψε:
Δευ Νοέμ 05, 2018 12:28 pm
Φαίνεται να είσαι σε καλό δρόμο. Ίσως να θέλει λίγο ακόμα καφέ, π.χ. 0,5γρ, Αν η εκχύλιση σου "τεχνικά" είναι σωστή τότε από εδώ και πέρα είναι πλέον θέμα αν σου αρέσει η γεύση του αλλά και του τι μπορεί να δώσει ακόμα ο καφές (αυτό μπορούν να το πουν εκείνοι που τον έχουν δοκιμάσει).
Μήπως να κόψω λίγο πιο χοντρά να μειωθεί ο χρόνος?

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: lavazza pienaroma δοκιμές

Δημοσίευση από Rallakias » Δευ Νοέμ 05, 2018 2:03 pm

Ο εσπρέσσο αυτος πρέπει να βγήκε δηλητήριο απο την πίκρα.
1:3 ratio με πολλά γραμμάρια commercial και σε μεγάλο χρόνο.
Αλήθεια πινόταν?

giwrgos_p
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τρί Φεβ 09, 2016 5:40 pm
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
Μύλος:: Eureka mignon

Re: lavazza pienaroma δοκιμές

Δημοσίευση από giwrgos_p » Δευ Νοέμ 05, 2018 3:09 pm

Rallakias έγραψε:
Δευ Νοέμ 05, 2018 2:03 pm
Ο εσπρέσσο αυτος πρέπει να βγήκε δηλητήριο απο την πίκρα.
1:3 ratio με πολλά γραμμάρια commercial και σε μεγάλο χρόνο.
Αλήθεια πινόταν?
Η αναλογία δεν ξέρω εν τέλη αν είναι σωστή η λάθος. Αναφέρονται 1:2 ακόμα και σε 1:3 .
Τώρα ούτε στα γρ μπορώ να πω ότι είναι σωστά, απλά αυτά βλέπω να χρησιμοποιούνται 16-17γρ.
Από την άλλη σε καμία περίπτωση δεν θα τον έλεγα πικρό.

Επειδή όμως άνοιξα αυτό άρθρο να βοηθηθω από άτομα που ξέρουν κάποια πράγματα παραπάνω, θα μπορούσες να παραθέσεις και εσύ την άποψη σου σχετικά με τα ανωτέρω.
(Πολύ υγρό πακ, πόσα γρ καφέ και πόσα γρ-μλ πρέπει να βγουν .)
Η συσκευασία αναφέρει από πίσω 14γρ για διπλό και πάτημα 20kg

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: lavazza pienaroma δοκιμές

Δημοσίευση από Rallakias » Δευ Νοέμ 05, 2018 3:52 pm

Αυτο που ψάχνεις Γιώργο (?) δεν απαντιέται σε 2 γραμμές.Θέλει διάβασμα εδω μέσα που ειναι μεγάλο ''σχολείο'' ,να ακούσεις διάφορες απόψεις ,να δοκιμάσεις εσύ ο ίδιος τις όποιες εναλλακτικές και εν τέλη να καταλήξεις ποιο ειναι το σωστό και ποιό το λάθος.Οι απόψεις ως γνωστόν είναι σαν τους κ...ς - όλοι εχουν απο μία.Απλά δεν εχουν ολες την ιδια βαρύτητα!Αυτό που θα προτείνω εγω θα έρχεται σε αντίθεση με αυτό που προτείνει ενας άλλος χρήστης.
Γενικά όμως θα σου έλεγα κάποιους ''κανόνες'' που κυκλοφορούν εδω μέσα κι εσύ ανέλαβε να τους επαληθεύσεις ή όχι.
  • Στους commercial καφέδες όπως ειναι ο lavazza θέλουμε ''λίγα'' γραμμάρια γιατι ειναι πολύ καβουρδισμένοι κι εχουν έντονη γεύση.Τα ''πολλά'' γραμμάρια θα αναδείξουν μια ανεπιθύμητη πικρίλα.
  • Στους commercial καφέδες ο χρόνος της εκχύλισης μας πρέπει να ειναι μικρος ,για να μην μπουμε βαθιά στον κόκκο του καφέ και πάρουμε στο ρόφημά μας και την ''καρβουνίλα''.
  • Μια αρχή για δοκιμές ειναι το ratio 1:2 .Οσο περισσότερο ανεβαίνεις απο αυτη την αναλογια τοσο περισσοτερο νερό εκχυλίζει περισσότερα συστατικά του καφέ στο ποτήρι σου , τόσο περισσότερα πικρά στοιχεία θα βγούν στον εσπρέσσο σου.Το 1:3 είναι για πάρα πολύ γρήγορες εκχυλίσεις της τάξης των 20'' ή και μικρότερες.Θα σου πρότεινα να το ξεχάσεις σαν ratio.Εδω μέσα για να σου δώσω να καταλάβεις αρκετοι πίνουν 1:1,5 .
Τέλος να σου πώ οτι το υγρό ή στεγνό πάκ αποτελεί ενα μύθο και μια διαμάχη αναμεσα στους χρήστες με διάφορες απόψεις.Το υγρο πάκ σύμφωνα με τον Matt Perger (google it) δεν λέει κατι για το αν ηταν καλή ή κακή η εκχύλιση-συμφωνώ.Προσπάθησε να εχεις σωστή απόσταση του καλαθιου απο την ντουζιέρα και σωστη εκχύλιση ,αλλα μην κολλάς εκει το μυαλό σου.

Εκ πρώτης λοιπόν θα πρότεινα 15γρ καφέ για 30γρ εσπρέσσο σε 22-24'' .Δοκίμασέ το και σύγκρινε το γευστικά με την προηγούμενη σου προσπάθεια που μας ανέφερες και πράξε ανάλογα κατα την κρίση σου.Ούτε εγω ειμαι σωστός ούτε εσύ ,γιατι δεν υπάρχει σωστό και λάθος.Απλά εχθρός του καλού ειναι το καλύτερο και το πιο δύσκολο πράγμα ειναι να μάθεις το στόμα σου να κρίνει τον καφέ.

Καλή διαδρομή σου εύχομαι.

giwrgos_p
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τρί Φεβ 09, 2016 5:40 pm
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
Μύλος:: Eureka mignon

Re: lavazza pienaroma δοκιμές

Δημοσίευση από giwrgos_p » Δευ Νοέμ 05, 2018 4:12 pm

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που διαθεσες να γράψεις όλα αυτά. Καθώς και τα υπόλοιπα παιδιά εννοείται.
Επειδή λοιπόν δεν έχω να χάσω (πέρα ότι θα τελειώσει ο καφες και άκρη δεν θα έχω βγαλει :a014: ) θα δοκιμάσω σ'α ίδια γραμμάρια λιγότερο χρόνο και αμέσως μετά την δική σου πρόταση και θα επανέλθω το συντομότερο.

evaskal
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 10:59 am
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
2η Μηχανή:: Saeco 8325
Μύλος:: Compak K10 Conic
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly E
Οι καφέδες μου:: Assado, Mokka, Τaf, Cup10 και μπαγιάτικο
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτης

Re: lavazza pienaroma δοκιμές

Δημοσίευση από evaskal » Δευ Νοέμ 05, 2018 5:12 pm

Γιώργο νομίζω έχεις λάθος τρόπο σκέψης. Δεν έχει καμία σημασία το τι λέει οποιοσδήποτε οπουδήποτε. Σημασία έχει τι χωράει το καλαθάκι σου. Δεν μπορείς σε ένα 18αρι π.Χ. καλαθάκι να βάλεις 14 ούτε στο 7άρι 12γρ. Υπάρχει αυτός ο τεχνικός περιορισμός. Τι να κάνουμε; Αν εσύ για δικούς σου λόγους θες να βάλεις 16γρ (γιατί έτσι θέλει το προφίλ ή για οικονομία κλπ) απλά βάζεις άλλο μικρότερο καλαθάκι. Γι αυτό υπάρχει και ποικιλία μεγεθών. Το 1:3 αναλογία προτείνεται όπως είδες κι εσύ στη σακούλα απο την εκάστοτε εταιρία (14γρ ο διπλός; πόσο είναι αυτός; 50ml; ) αυτό δεν σημαίνει ότι είναι σωστή ή ότι θα σου αρέσει. Παίξε με τα γραμμάρια, τους χρόνους, τη θερμοκρασία , δες τις αλλαγές μέχρι να καταλήξεις κάπου. Όλα είναι σχετικά κι υποκειμενικά. Αυτό που είπε ο Βασίλης είναι ουσιώδες; πίνετε ο καφές; Εγώ κάποτε είχα κολλήσει με ένα commercial στο 1:1,5 επειδή τόσο δουλεύεται ο speciality, κι έβγαινε πικρά σκέτη. Ψάχτηκα λίγο, το πήγα στο 1:2,5 κι ήταν πολύ καλύτερος. Ανάλογο ψάξιμο θα κάνεις κι εσύ. Σε τελική ανάλυση, αλλάζεις και καφέ. Μη κολλήσεις εκεί!

giwrgos_p
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τρί Φεβ 09, 2016 5:40 pm
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
Μύλος:: Eureka mignon

Re: lavazza pienaroma δοκιμές

Δημοσίευση από giwrgos_p » Δευ Νοέμ 05, 2018 5:21 pm

evaskal έγραψε:
Δευ Νοέμ 05, 2018 5:12 pm
Γιώργο νομίζω έχεις λάθος τρόπο σκέψης. Δεν έχει καμία σημασία το τι λέει οποιοσδήποτε οπουδήποτε. Σημασία έχει τι χωράει το καλαθάκι σου. Δεν μπορείς σε ένα 18αρι π.Χ. καλαθάκι να βάλεις 14 ούτε στο 7άρι 12γρ. Υπάρχει αυτός ο τεχνικός περιορισμός. Τι να κάνουμε; Αν εσύ για δικούς σου λόγους θες να βάλεις 16γρ (γιατί έτσι θέλει το προφίλ ή για οικονομία κλπ) απλά βάζεις άλλο μικρότερο καλαθάκι. Γι αυτό υπάρχει και ποικιλία μεγεθών. Το 1:3 αναλογία προτείνεται όπως είδες κι εσύ στη σακούλα απο την εκάστοτε εταιρία (14γρ ο διπλός; πόσο είναι αυτός; 50ml; ) αυτό δεν σημαίνει ότι είναι σωστή ή ότι θα σου αρέσει. Παίξε με τα γραμμάρια, τους χρόνους, τη θερμοκρασία , δες τις αλλαγές μέχρι να καταλήξεις κάπου. Όλα είναι σχετικά κι υποκειμενικά. Αυτό που είπε ο Βασίλης είναι ουσιώδες; πίνετε ο καφές; Εγώ κάποτε είχα κολλήσει με ένα commercial στο 1:1,5 επειδή τόσο δουλεύεται ο speciality, κι έβγαινε πικρά σκέτη. Ψάχτηκα λίγο, το πήγα στο 1:2,5 κι ήταν πολύ καλύτερος. Ανάλογο ψάξιμο θα κάνεις κι εσύ. Σε τελική ανάλυση, αλλάζεις και καφέ. Μη κολλήσεις εκεί!
Σίγουρα είναι θεμα δοκιμών και γεύσης. Ουσιαστικά αυτό που ψάχνω είναι η σωστή τεχνική απο θέμα θεωρίας ετσι ώστε να εξαλειφθούν τα μικρο προβλήματα οπως το θέμα του πακ, τα θέμα της υπερχείλισης κτλ. Και γιαυτό το λογο δεν απορρίπτω ουτε ενστερνίζομαι καμιά άποψη. Απλα δοκιμάζω και βλέπω.
Στο κομμάτι αυτό μπαίνει και η εμπειρία που δεν έχω και έχετε όλοι εσείς που προσπαθείτε να βοηθήσετε.

ialex
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Φεβ 13, 2018 11:41 pm
Μηχανή:: Rocket R58
Μύλος:: Eureka Mignon

Re: lavazza pienaroma δοκιμές

Δημοσίευση από ialex » Τρί Νοέμ 06, 2018 11:07 am

Τον συγκεκριμένο (pienaroma) άρχισα να τον κάνω και εγώ δοκιμές και όντως (αν και σε λίγο καιρό κλεινω χρόνο στο φορουμ), συνέχεια μαθαίνω πράγματα.

Κι εμένα βγαίνει ελαφρώς υγρό το puck, αλλά από άποψη χρόνων δοκίμασα μια ποικιλία από 16-18 γρ με χρόνους 35-50'' (επειδή έχει pre infusion η μηχανή μου πάντα έχω διαφορά +10'' περίπου με τις άλλες μετρήσεις, οπότε το παραπάνω είναι 25-40'').

Νομίζω πως το καλύτερο γευστικά αποτέλεσμα το πήρα με λιγότερο χρόνο και λιγότερα γραμμάρια, αλλά με ξένιζε γιατί είχα συνηθίσει αλλιώς και νόμιζα πως κάνω λάθος. Το υγρό puck υπάρχει πάντα όμως..

Πάντως είχα την εντύπωση πως θα είναι καλύτερος (για 'μπαγιάτικο' έπαιρνα ως τώρα danesi gold, αλλά είπα να πάω σε κάτι πιο οικονομικό, αλλά δε μου αρέσει καθόλου, για τα γούστα μου, ο pienaroma. Πολύ καβουρδισμένος ίσως;)

Η εμπειρία μου.

giwrgos_p
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τρί Φεβ 09, 2016 5:40 pm
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
Μύλος:: Eureka mignon

Re: lavazza pienaroma δοκιμές

Δημοσίευση από giwrgos_p » Τρί Νοέμ 06, 2018 2:43 pm

ialex έγραψε:
Τρί Νοέμ 06, 2018 11:07 am
Τον συγκεκριμένο (pienaroma) άρχισα να τον κάνω και εγώ δοκιμές και όντως (αν και σε λίγο καιρό κλεινω χρόνο στο φορουμ), συνέχεια μαθαίνω πράγματα.

Κι εμένα βγαίνει ελαφρώς υγρό το puck, αλλά από άποψη χρόνων δοκίμασα μια ποικιλία από 16-18 γρ με χρόνους 35-50'' (επειδή έχει pre infusion η μηχανή μου πάντα έχω διαφορά +10'' περίπου με τις άλλες μετρήσεις, οπότε το παραπάνω είναι 25-40'').

Νομίζω πως το καλύτερο γευστικά αποτέλεσμα το πήρα με λιγότερο χρόνο και λιγότερα γραμμάρια, αλλά με ξένιζε γιατί είχα συνηθίσει αλλιώς και νόμιζα πως κάνω λάθος. Το υγρό puck υπάρχει πάντα όμως..

Πάντως είχα την εντύπωση πως θα είναι καλύτερος (για 'μπαγιάτικο' έπαιρνα ως τώρα danesi gold, αλλά είπα να πάω σε κάτι πιο οικονομικό, αλλά δε μου αρέσει καθόλου, για τα γούστα μου, ο pienaroma. Πολύ καβουρδισμένος ίσως;)

Η εμπειρία μου.
η αλήθεια ειναι οτι και μενα δεν με ενθουσίασε σε οποία εκδοχή του, πολύ ήπια γεύση. Τον προτίμησα κι γω σαν πιο οικονομικό. Ισως ο επόμενος να είναι ο tierra που αρεσει σε πολυ κόσμο.

Απάντηση