Συμβατότητα pf με μηχανή

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Απάντηση
ialex
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Φεβ 13, 2018 11:41 pm
Μηχανή:: Rocket R58
Μύλος:: Eureka Mignon

Συμβατότητα pf με μηχανή

Δημοσίευση από ialex » Πέμ Οκτ 25, 2018 4:15 pm

Καλησπέρα,

Μαζί με τη μηχανή (expobar brewtus IV), ήρθε το δικό του portafilter με το καλαθάκι του που χωρούσε 16-18 γραμμάρια.

Ήθελα να εκχυλίζω περισσότερο καφέ (ίσως αργότερα να έβαζα ένα vst basket μεγάλης χωρητικότητας), να έχω και ένα γυμνό pf για να βλέπω και αν κάνω tamp σωστά τον καφέ από την εκχύλιση από κάτω και επίσης να γλιτώσω λίγο ύψος από το portafilter για να χωράνε καλύτερα τα ποτήρια από κάτω. Επειδή είχα πάρει τη μηχανή από το barista, απευθύνθηκα εκεί για την επιλογή γυμνού pf. Μου είπαν πως για τη μηχανή μου ταιριάζει αυτό, παρόλο που δε γράφει το μοντέλο της expobar που έχω. Παρατήρησα όταν το πήρα πως δεν κούμπωνε πολύ καλά (δηλαδή η λαβή δεν ερχόταν στο σωστό σημείο, έσφιγγε πολύ νωρίτερα). Σκέφτηκα πως θα χαλαρώσει και πως δεν είναι τίποτα. Μετά από καιρό, ακόμα δεν έχει χαλαρώσει και πιστεύω πως δεν είναι σωστό το pf. Επιπλέον, νομίζω πως με το δικό της portafilter η μηχανή βγάζει πιο γευστικό τον καφέ. Είναι ιδέα μου, φταίει το καλαθάκι ή όντως το portafilter δεν ειναι το σωστό επειδή δεν κουμπώνει σωστά (υποθέτω ότι αφήνει περισότερο κενό προς τα πάνω από τη ντουζιέρα); Ή όλα τα παραπάνω;

Μπορώ να κάνω κάτι; Πως θα διαλέξω ένα portafilter που αργότερα μπορώ να του βάζω κάποιο άλλο καλαθάκι που να χωράει; Πρέπει σώνει και ντε να πάρω γυμνό; Τα vst baskets θέλουν συγκεκριμένο portafilter; Έχω μπερδευτεί!!! :?

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Συμβατότητα pf με μηχανή

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Οκτ 25, 2018 4:33 pm

Το πολύ νωρίτερα είναι θέμα της φλάντζας του group έφοσον δεν έχεις διαρροές δεν υπάρχει κανένα θέμα.
Όσο θα κάθεται η φλάντζα θα έρχεται στο 0 90.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Συμβατότητα pf με μηχανή

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Οκτ 25, 2018 5:08 pm

Το να μην κάθεται το pf στις 90 μοίρες μη σε απασχολεί, αυτό που θα προσέξεις -όπως είπε ο Γιώργος- είναι να μην έχεις διαρροές, έστω και μια σταγόνα σημαίνει πρόβλημα.
Τα καλαθάκια που πάνε δώρο με τα γυμνά pf συνήθως είναι τριπλά. Που σημαίνει καταρχάς άλλη δοσολογία, άλλη άλεση. Εγώ με τριπλό ποτέ δεν έβγαλα καλό αποτέλεσμα και έτσι παραμένει στο ντουλάπι. Ενδεχομένως το χείλος του νέου καλαθιού να είναι λίγο πιο κουρμπαριστό και γιαυτό βρίσκει στη φλάντζα και σταματάει το κούμπωμα πιο νωρίς.
Δοκίμασε για αρχή να κουμπώσεις το διπλό μαμά καλαθάκι της expobar, στο γυμνό pf και στη συνέχεια στο group. Λογικά δεν θα έχεις θέμα.

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Συμβατότητα pf με μηχανή

Δημοσίευση από ioannisz » Πέμ Οκτ 25, 2018 5:37 pm

Αφού δεν έχεις διαρροές, όπως σωστά είπε και ο Γιώργος, μην έχεις κανένα αγχος.
Τώρα εκτός από την φλάντζα, υπάρχουν και τα αυτάκια από το portafilter. Μέτρησέ τα με ένα παχύμετρο και θα δεις ότι έχουν διαφορά, στα δύο που έχεις. Αυτό που έχει το μικρότερο πάχος, κλειδώνει σε πιο μεγάλη απόσταση. Τώρα τι πραγματικά θέλεις εσύ δεν μπορώ να ξέρω, αλλά θα σου πω τον δικό μου τρόπο σκέψης. Πρώτα θα βρω την φλάντζα που μου αρέσει (σιλικόνη ή λαστιχένια) και αφού την τοποθετήσω καλά, θα δοκιμάσω ένα ένα τα portafilter που έχω. Μετά θα δω που πραγματικά θέλω να τερματίζει το portafilter (μπορεί να μην θέλεις να τερματίζει στην μέση) αλλά και να μου δίνει σωστή αίσθηση ότι κλείδωσε. Αυτό λοιπόν το portafilter είναι για τα γούστα μου και παίρνω τις διαστάσεις από τα αυτάκια του. Με αυτές θα κάνω τις μελλοντικές μου παραγγελίες π.χ. pf με αυτάκια 6,2mm και όχι pf για τάδε μάρκα.
Υπάρχει και άλλη μια διάσταση (δεν την ανέφερα γιατί σπανίως την συναντάμε), όπου είναι το χείλος που κρατά το καλαθάκι. Όταν τοποθετείς το καλαθάκι, συνήθως αυτό το χείλος δεν το βλέπεις καθόλου γιατί το κρύβει η εξωτερική κούρμπα του. Δεν ισχύει στην περίπτωσή σου, γιατί δεν θα έκλεινε καθόλου.
Για μένα μείνε με το γυμνό για να βάζεις ότι καλαθάκι θέλεις και για να βλέπεις την εκχύλισή σου. Ότι και να βάλεις, άμα σφίξει και δεν τρέχει νερό, τότε κάνει. Να φανταστείς ότι ακόμα δεν μου έχει έρθει το γυμνό της δικιάς μου και χρησιμοποιώ το γυμνό μιας άλλης που τα αυτάκια δεν είναι στο κέντρο αλλά στις άκρες ( 8 και 10 αντί 9 και τέταρτο) και φυσικά δεν τερματίζει στην μέση αλλά μου αρέσει καλύτερα.
Ελπίζω να βοήθησα.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

ialex
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Φεβ 13, 2018 11:41 pm
Μηχανή:: Rocket R58
Μύλος:: Eureka Mignon

Re: Συμβατότητα pf με μηχανή

Δημοσίευση από ialex » Παρ Οκτ 26, 2018 9:46 am

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις :)

Θα δοκιμάσω απόψε το καλαθάκι που είχε η μηχανή στο γυμνό να δω αν παίρνω τα ίδια αποτελέσματα. Αν εχω τα ιδια, φταιει το καλαθάκι που ήρθε (τριπλό; χωράει 21 γραμμάρια λέει, αλλά μου φαίνεται και με 21 γραμμάρια εχει αρκετο κενο πανω, οποτε υποψιαζομαι οτι παιρνει ανετα παραπανω).

Αν δεν παρω τα ιδια αποτελεσματα, ισως αφηνει αρκετο κενο πανω; Χμμ.. Θα δω και θα επανέλθω :)

:respekt:

ialex
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Φεβ 13, 2018 11:41 pm
Μηχανή:: Rocket R58
Μύλος:: Eureka Mignon

Re: Συμβατότητα pf με μηχανή

Δημοσίευση από ialex » Σάβ Οκτ 27, 2018 1:19 pm

Χμμμ, δοκίμασα στο γυμνό pf λοιπόν το καλαθάκι που είχε η μηχανή στο δικό της και όντως, όλα καλά. Βέβαια, φαίνεται λίγο άσχημο από κάτω γιατί έχει μεγαλύτερη τρύπα το κομμένο pf για να χωράει μεγαλύτερα καλαθάκια. Τουλάχιστον δεν είναι άχρηστο.

Στις φωτό ένας τιγράτος και το κέικ, αλλά αναρωτιέμαι μήπως το παραγέμισα (και ακούμπησε πάνω στη ντουζιέρα). 19 γρ. έβαλα, ίσως του ήταν οριακό.

Άρα καταλήγουμε ότι το τριπλό καλαθάκι δεν είναι πολύ ικανοποιητικό; Θέλει άλλη άλεση, άλλες ρυμίσεις; Το είχα ρυθμισμένο με 20-21 γρ να εκχυλίζει *2 στα 45 δευτερόλεπτα περίπου (γιατί έχει και pre infusion η brewtus), αλλά είναι μακριά η γεύση με το μαμά καλαθάκι... Γμτ.

Τα vst baskets, αν θέλω να πάρω, θα κάνουν σε αυτό το pf; Ή χρειάζεται να ψάξω άλλα μεγέθη; Πχ, τα tampers που είναι 58.3 ή 58.5 δεν κατάλαβα ποτέ ξεκάθαρα αν θα κάνουν για το δικό μου..

Φωτογραφίες

Απάντηση