Βάση δεδομένων για εμφιαλωμένα νερά

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Βάση δεδομένων για εμφιαλωμένα νερά

Δημοσίευση από Alex_Under » Τετ Σεπ 22, 2010 11:40 am

Δεν νομίζω, πολλοί πίνουν/με εμφιαλωμένο νερό.
Απλά νομίζω ότι είναι αυτό που λένε οι Αμερικ(λ)άνοι, "why bother..." :lol:

Όταν θα φτάσω τις επιδόσεις μου στην παρασκευή καλού espresso στο 98%, όταν θα έχω τελειοποιήσει όλους τους άλλους παράγοντες (θερμοκρασίες, πιέσεις, κόψιμο, καφές, tamping κτλ.) και θα μου έχει μείνει μόνο το 2% που θα αφορά τον τύπο του νερού, θα το κάνω...

Τα λέμε σε 60 χρόνια λοιπόν :mrgreen:
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Βάση δεδομένων για εμφιαλωμένα νερά

Δημοσίευση από Christos » Τετ Σεπ 22, 2010 11:51 am

Πολύ γρήγορα,

συνήθως στην μηχανή βάζουμε φίλτρα για αποσκλήρυνση του νερού. Ουσιαστικά για την συγκράτηση των αλάτων Ca και Mg. O οικονομικότερος τρόπος είναι με κατιονικές ρητίνες και ο ακριβότερος με συστήματα αντίστροφης όσμωσης.

Η συγκέντρωση των διαλύμένων ουσιών στο νερό καθορίζει το pH του, την αγωγιμότητα του, και την σκληρότητα του. Συνήθως αυτά είναι ανάλογα μεγέθη μεταξύ τους.

Γενικα θέλεις για την μηχανή μαλακά νερά, και μιλάμε για τιμές CaCO3 κάτω από 100mg/L. Εξ΄ορισμού τα μεταλλικά νερά είναι σκληρά νερά και άρα ακατάλληλα. Μια-δυό μάρκες έχουν αναφερθεί με μαλακό νερό, αλλά δεν συμφέρει η χρήση εμφιαλωμένου.

Τώρα άμα το νερό μας έχει και άλλα προβλήματα, πχ σκουριά, αιωρούμενα στερεά, χρησιμοποιούνται και οι κατάλληλες συστοιχίες φίλτρων.

Τέλος όποια λύση και να διαλέξεις ελέγχεις το κόστο της και την πρακτικότητα της. Για μηχανή στα 99 ευρώ δεν θα επενδύσεις πχ χιλιάδες ευρώ για αντίστροφη όσμωση. Τέλος μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν και τρόποι για αφαλάτωση της μηχανής και η σκληρότητα του νερού που χρησιμοποιύμε ουσιαστικά καθορίζει την περιοδικότητα αυτής της ενέργειας.

Off topic:
Άλλο ελεύθερες ρίζες και άλλο ιόντα. Το pH μας δίνει την συγκέντρωση των ιόντων υδρογόνου στο διάλυμα. Όσο μικρότερη η τιμή του τόσο πιο όξινο είναι το διάλυμα
psycho έγραψε:Εγώ νομίζω είναι ενδιαφέρον να βρούμε τις ακραίες τιμές στα εμφιαλωμένα νερά. Θα μπορούμε να πειραματιστούμε με τα δύο νερά, το σκληρό και το πιο μαλακό ώστε να εντοπίσουμε τις διαφορές στα αρώματα του καφέ...
Βέβαια είναι βαρετό και ποιος θα το αναλάβει?
'Οπως πάντα υπερβολικός Νίκο μου :lol:
Η άποψη του Alex με καλύπτει απόλυτα.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Βάση δεδομένων για εμφιαλωμένα νερά

Δημοσίευση από psycho » Τετ Σεπ 22, 2010 12:49 pm

Ε δεν μπορώ να μην γελάσω με αυτά που λες για μενα κι ας είναι και off-topic :lol: :lol: Ότι είμαι υπερβολικός έχεις δίκιο, μου το έχουν πει κι άλλοι.!!
Πραγματικά θα ήθελα όμως να δώ μια τέτοια σύγκριση στο chemex
Christos έγραψε: Η άποψη του Alex με καλύπτει απόλυτα.
Ναι δεν υπάρχει νόημα εκτός του πειραματισμού
Spoiler: show
Το "χέρι του θεού" έκανε το merge?? !! Χρήστο βάλε το auto merge...:)

yiannis taloumis

Re: Βάση δεδομένων για εμφιαλωμένα νερά

Δημοσίευση από yiannis taloumis » Πέμ Σεπ 23, 2010 12:19 pm

Το ρόφημα καφές περιέχει 98.5% νερό , συνεπώς είναι κρίσιμες οι προδιαγραφές του νερού που θα χρησιμοποιηθεί.
Εκτός των οσμών σημαντική κρίνεται η ολική σκληρότητα του που μετριέται σε TDS και βάσει των προδιαγραφών Cold cup θα πρέπει να είναι. TDS 125 - 175 mg/L.

Σε cupping (που κάνω στο lab ) με διαφορετικές κλίμακες TDS με τον ίδιο καφέ υπάρχουν διαφορές τόσο στα αρώματα , στο σώμα αλλά περισσότερο στην ισορροπία.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Βάση δεδομένων για εμφιαλωμένα νερά

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Σεπ 23, 2010 12:20 pm

TDS είναι διαφορετικό πράγμα από την σκληρότητα Γιάννη.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

yiannis taloumis

Re: Βάση δεδομένων για εμφιαλωμένα νερά

Δημοσίευση από yiannis taloumis » Πέμ Σεπ 23, 2010 5:24 pm

Η σκληρότητα του νερού εκφράζει την περιεκτικότητα σε κατιόντα ασβεστίου και μαγνησίου ,τα όξινα ανθρακικά άλατα των μετάλλων αυτών αποτελούν την παροδική σκληρότητα.
Τα χλωριούχα , νιτρικά , θεικά , φωσφορικά , πυριτικά αποτελούν την μόνιμη σκληρότητα.
Το άθροισμα των δυο αυτών μεγεθών δίνει την ολική σκληρότητα.

TDS = TOTAL DISSOLVED SOLIDS ( ολικά διαλυμένα στερεά ) , έτσι με την μέτρηση του μεγέθους αυτού (TDS) έχουμε την περιεκτικότητα όλων των ιόντων που είναι διαλυμένα στο νερό.

PS
Αν και δεν είμαι χημικός ελπίζω στην σωστή απόδοση.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Βάση δεδομένων για εμφιαλωμένα νερά

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Σεπ 23, 2010 5:28 pm

Γιάννη το TDS περιλαμβάνει και οργανικές ενώσεις και όχι ιόντα (ανόργανες) μόνο.
http://en.wikipedia.org/wiki/Total_dissolved_solids
ΥΓ Έχεις πμ
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

yiannis taloumis

Re: Βάση δεδομένων για εμφιαλωμένα νερά

Δημοσίευση από yiannis taloumis » Σάβ Σεπ 25, 2010 10:39 am

Ναι αλλά στον νερό που πίνουμε και χρησιμοποιούμε στις μηχανές θέλω να πιστεύω οτι είναι απαλλαγμένο απο οργανικές ουσίες!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Βάση δεδομένων για εμφιαλωμένα νερά

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Σεπ 25, 2010 1:35 pm

Στην μέτρηση για TDS μετριούνται μαζί με τις οργανικές και όλες οι υπόλοιπες ανόργανες ενώσεις και των άλλων κατιόντων. Πχ του Νατρίου. Πιο απλά στην σκληρότητα μετράμε μόνο την περιεκτικότητα του νερού σε ασβέστιο και μαγνήσιο. Στην μέτρηση για TDS τα πάντα. Το πόσιμο νερό του δικτύου φυσικά και πρέπει να έχει πάρα πολυ μικρές συγκεντρώσεις οργανικών ενώσεων και για αυτό η μέτρηση των TDS θα δίνει μια καλή αλλά στο περίπου εκτίμηση της σκληρότητας αφού το κυρίαρχο ιόν σε συγκέντρωση είναι αυτό του ασβεστίου. Επίσης η μέθοδος που χρησιμοποιούν τα όργανα για TDS δεν λαμβάνει καθόλου υπόψιν το οργανικό φορτίο οπότε η αριθμητική αποκλιση σε μετρήσεις πόσιμου νερού θα συσχετίζονται ακόμα καλύτερα με την σκληρότητα.
Γενικά όπως αναφέρω παραπάνω, όλα pΗ, αγωγιμότητα, σκληρότητα, αλλά και το TDS (στο πόσιμο νερό) μεταβάλλονται ανάλογα.
Για ενημερωτικούς λόγους παραθέτω και τις τιμές για το Κορπή. Προσέξτε τις τιμές σκληρότητας και στερεού υπολείμματος καθώς επίσης πόσο μεγαλύτερη είναι η συγκέντρωση του κατιόντος ασβεστίου από όλα τα υπόλοιπα. Υπέροχο νερό να το πιείς αλλά όχι κατάλληλο για την μηχανή.
scan0012.jpg
Στο θέμα του espresso τώρα. Για εμάς που καιγόμαστε για τα άλατα στην μηχανή μας μας ενδιαφέρει η σκληρότητα του νερού ενώ ένας roaster ενδιαφέρεται κυρίως για την γεύση του καφέ, και επομένως ενδιαφέρεται για τις συγκεντρώσεις όλων των μεταλλικών ιόντων στο νερό και γι αυτό και η μέτρηση των TDS του είναι πιο χρήσιμη.

Το παρακάτω κέιμενο αποσαφηνίζει πολλά:
Water for Espresso

Finally, a note about water, the other constituent of good coffee and espresso. Water for coffee should be pure and odor free. Charcoal filtering to remove chlorine and sediments from municipal water is a good idea. Further filtering is required if the water is from a well having iron, sulfur, heavy metals, or organic contaminants. Alternatively, consider bottled water.

Note that "pure water" in this case does not mean distilled or free of all minerals. Natural water contains calcium carbonate and some magnesium carbonate; these constitute the water's hardness. Overly soft (low mineral) water will create a light bodied, metallic and excessively bright tasting shot. Overly hard (high mineral) water will scale the machine, while the chalkiness of the calcium carbonates precipitating as the water heats will interfere with proper extraction. The best coffee water has about 5 grains (90 mg/L) hardness and 150 mg/L total mineral content. For espresso machines, water at about 3 grains (50 mg/L) and 90 mg/L total mineral content is used to reduce descaling costs. This is a compromise on the ideal water for espresso, but the 90 mg/L shots are almost indistinguishable from shots with the higher 150 mg/L mineral content. If your tap water is excessively hard or soft, look into bottled water or water treatment options, many of which are not expensive.
Source: http://www.home-barista.com/espresso-guide-blends.html
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

cubanero

Re: Βάση δεδομένων για εμφιαλωμένα νερά

Δημοσίευση από cubanero » Κυρ Σεπ 26, 2010 3:49 pm

Η σκληροτητα μετριεται απο την περιεκτικοτητα του νερου σε πολυσθενη κατιοντα ( Ca2+ , Mg 2+ ) .To TDS ειναι η μετρηση ολων των ιοντων που υπαρχουν σε διαλυση . Η σκληροτητα ειναι η καταληλη μετρηση για τον εσπρεσσο γιατι τα υπολοιπα ιοντα δεν επηρεαζουν την γευση ή αλλες παραμετρους στον εσπρεσσο . Στο ποσιμο νερο ναι , αλλα οχι για τον εσπρεσσο. Εξαλου δεν γινεται ενα νερο να εχει μικρη σκληροτητα και μεγαλη TDS . Mαλακο νερο θεωρηται εως 100 mg/L . Για το TDS θεωρηται ποσιμο νερο μεχρι 500 mg/L . Το νερο μετριεται σε mg CaCO3 διοτι εχει το ιδιο μοριακο βαρος με τα κατιοντα Mg και Ca μαζι . Υπαρχει ο γερμανικο και ο γαλλικος βαθμος σκληροτητας G και F αντιστοιχα. Η εξισωσεις ειναι
1 F = 10 mg/L
1 G = 17,86 mg/L
1 F = 1,786 G

Το λεω γιατι μερικα νερα τα γραφουν ετσι .Τελος στην βιβλιογραφεια μερικες φορες νερο μεχρι 120 mg/L σκληροτητα θεωρηται επισης μαλακο.
ΥΓ οι επικαθησεις σε λεβητες και πυργους ψυξης κατ επεκταση και εσπρεσσομηχανες ωφειλεται στην σκληροτητα
Λιγοτερο σκληρο το νερο , τοσο περισσοτερα τραβαει στην εκχυλιση .Γι αυτο και στα βαφεια χρειαζονται μαλακο νερο....

Απάντηση