ΑΝΤΙΚΡΟΥΟΜΕΝΕς ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕς ΠΕΡΙ ΕΣΠΡΕΣΟ

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Παρ Σεπ 23, 2016 7:48 pm
Όνομα: Νεκτάριος
Μηχανή:: lelit Pl42 temd
Οι καφέδες μου:: Tiggrato taresso,underdog
Τοποθεσία: Χανιά

ΑΝΤΙΚΡΟΥΟΜΕΝΕς ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕς ΠΕΡΙ ΕΣΠΡΕΣΟ

Δημοσίευση από ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ » Παρ Ιαν 27, 2017 6:41 am

ΚΑΛΗΜΕΡΑ στους παρεβρισκομενους,διαβαζω οτι στο blonding point παιρνω την πικραδα του καφε οσο τα αφηνω και εδω χανια ειδικος ΄'barista" μου λεει οτι στο τελειωμα παιρνω τα γλυκαδια του καφε γιαυτο νε εμμενω στο 1 προς 2 και οχι αυτο που κανω ενιοτε δηλ 20γρ καφε -32γρ εκχυλισμα...τι γινεται; Κανω καφε με γυμνο portafilter και το blonding point ειναι πιο εμφανες,Επισης μπορω με καθε καφε να τον παιζω διπλο ή τριπλο καλαθι lelit δηλ, με 15γρ-17γρ ή 20-22γρ αντιστοιχα ή καποιοι καφεδες εχουν ορια; ( η αποσταση απο ντουζιερα εαν ειναι μεγαλυτερη -18γρ στο τριπλο καλαθι,παρατηρω οτι το puck σπαει σε δυο επιπεδα αλλα η γευση καλη-εχει σημασια;)

Άβαταρ μέλους
madrivermadonus
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Δευ Αύγ 08, 2011 4:55 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Gaggia baby black
2η Μηχανή:: Krups xp4020 non pre
Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: San Pedro

Re: ΑΝΤΙΚΡΟΥΟΜΕΝΕς ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕς ΠΕΡΙ ΕΣΠΡΕΣΟ

Δημοσίευση από madrivermadonus » Παρ Ιαν 27, 2017 7:55 am

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ έγραψε: παιρνω τα γλυκαδια του καφε
Σιγά βρε μην παίρνεις και συκωταριά :D

Κοίτα, αυτό που γενικά ισχύει είναι οτι μέχρι το blonding παίρνεις τη μέγιστη γεύση και λιγότερη καφείνη.
Όσο αφορά τη γλυκύτητα πιστεύω οτι έχει να κάνει κατα κύριο λόγο με τον καφέ και την παρασκευή του και ο κάθε καφές έχει διαφορετικό sweet point.

Υ.Σ. ο καλύτερος barista είναι ο οισοφάγος σου... απλά δοκίμαζε...

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: ΑΝΤΙΚΡΟΥΟΜΕΝΕς ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕς ΠΕΡΙ ΕΣΠΡΕΣΟ

Δημοσίευση από harryv » Παρ Ιαν 27, 2017 8:19 am

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ στους παρεβρισκομενους,διαβαζω οτι στο blonding point παιρνω την πικραδα του καφε οσο τα αφηνω και εδω χανια ειδικος ΄'barista" μου λεει οτι στο τελειωμα παιρνω τα γλυκαδια του καφε γιαυτο νε εμμενω στο 1 προς 2 και οχι αυτο που κανω ενιοτε δηλ 20γρ καφε -32γρ εκχυλισμα...τι γινεται; Κανω καφε με γυμνο portafilter και το blonding point ειναι πιο εμφανες,Επισης μπορω με καθε καφε να τον παιζω διπλο ή τριπλο καλαθι lelit δηλ, με 15γρ-17γρ ή 20-22γρ αντιστοιχα ή καποιοι καφεδες εχουν ορια; ( η αποσταση απο ντουζιερα εαν ειναι μεγαλυτερη -18γρ στο τριπλο καλαθι,παρατηρω οτι το puck σπαει σε δυο επιπεδα αλλα η γευση καλη-εχει σημασια;)
Καλημέρα φίλε μου.

Τους εμπορικούς καφέδες έως 16 γρ να τους πας. Παραπάνω δεν έχει νόημα.
Specialty μέχρι 21 γρ, αν και οι πολύ καλοί εξ αυτών, πάνω στο σακουλάκι γράφουν όλες τις πληροφορίες για την εκχύλισή τους ή μπορείς να τις πληροφορηθείς μιλώντας με τον προμηθευτή.

Το puck μπορεί να σπάει σε επίπεδα λόγω της κατανομής που έχεις κάνει. Τριπλό καλαθάκι εννοείς vst ? Τότε προσπάθησε να βρείς ένα κυρτό tamper λίγο μεγαλύτερο από 58άρι. Αν και αφού η γεύση σε ικανοποιεί εγώ δε θα άλλαζα τίποτε.

Τώρα για την άποψη του barista, απλά να σου υπενθυμίσω τη ρήση του μεγάλου Clint Eastwood : Οι απόψεις είναι σα τις ................ Όλοι έχουμε από μία.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: ΑΝΤΙΚΡΟΥΟΜΕΝΕς ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕς ΠΕΡΙ ΕΣΠΡΕΣΟ

Δημοσίευση από buddy » Παρ Ιαν 27, 2017 9:14 am

Νεκταριε στην ουσια δεν υπαρχουν αντικρουομενες πληροφοριες, απλα ο καθενας λεει για τον καφε με τον οποιο δουλευει.
Ο ειδικος barista που λες, που λεει οτι στο τελειωμα περνεις την γλυκα ειναι σωστο, αλλα το τελειωμα να σημειωσω οτι ειναι πριν το blonding.
Με το blonding παιρνεις πικρα με νερο γιατι ο καφες οτι ειχε να δωσει το εδωσε.
Εχει μεγαλη διαφορα η παρασκευη ενος εμπορικου καφε με εναν specialty καθως αλλαζουν χρονοι, δοσολογια και ποσοτητα ροφηματος.
Στους εμπορικους καφεδες ισχυει το 15γρ 60ml στα 25".
Στους specialty αυτο δεν υπαρχει.
Το τριπλο καλαθι προτεινω να μην το χρησημοποιεις ποτε στην lelit ειναι υπερβολικα μεγαλο και στα χαλαει ολα.
Αν εχεις vst, μονο flat tamper 58,5mm.
Με κυρτο θα εχεις channeling.
Στην ουσια το κυρτο ειναι για natution.

Χαρη αυτο που λες οτι γραφουν οι specialty στο σακουλακι τη συνταγη του καθε καφε για να εκχυλισεις θα ηταν υπεροχο, αλλα δεν το εχω δει σε κανεναν απο τους ψηστες μας.
Εχω τοση στραβομαρα η απλα δεν το λεει?

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: ΑΝΤΙΚΡΟΥΟΜΕΝΕς ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕς ΠΕΡΙ ΕΣΠΡΕΣΟ

Δημοσίευση από buddy » Παρ Ιαν 27, 2017 9:46 am

Ακυρο αυτο που εγραψα για το tamper.
Μπερδευτικα απο εμενα που χρησημοποιω vst με ocd.

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: ΑΝΤΙΚΡΟΥΟΜΕΝΕς ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕς ΠΕΡΙ ΕΣΠΡΕΣΟ

Δημοσίευση από PaNoSS » Παρ Ιαν 27, 2017 11:22 am

Για μένα είναι μεγάλο σχολείο να παρατηρείς μια γυμνή εκχυλιση, και το πότε θα σταματήσεις τον καφέ παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη γεύση που θα πάρεις.
Πιστεύω δε ότι μερικά δευτρολεπτα έστω και 5" αλλάζουν όλο το φλιτζάνι.
Πάνω απ όλα είναι οι δοκιμές. Τι αρέσει σε σένα και το μπορεί να ταιριάζει στον καφέ κάθε φορά..
Έχω πιει μια χαρά και 18.5 γρ -> 30γρ ρόφημα και ο καφές άνετα σήκωνε και 42γρ.
Βέβαια άλλαζε δραματικά η γεύση του. Θέλω να πω ότι ο καφές δεν χάλαγε..μια χαρά καφές ήταν κ αυτός με τα 42γρ αλλά διαφορετικό γευστικό αποτέλεσμα-οχι απαραίτητα άσχημο.

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: ΑΝΤΙΚΡΟΥΟΜΕΝΕς ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕς ΠΕΡΙ ΕΣΠΡΕΣΟ

Δημοσίευση από harryv » Παρ Ιαν 27, 2017 11:40 am

xristospet21 έγραψε: Χαρη αυτο που λες οτι γραφουν οι specialty στο σακουλακι τη συνταγη του καθε καφε για να εκχυλισεις θα ηταν υπεροχο, αλλα δεν το εχω δει σε κανεναν απο τους ψηστες μας.
Εχω τοση στραβομαρα η απλα δεν το λεει?
Τότε απλά τους παίρνεις ένα τηλέφωνο και τους ρωτάς σε ποιες παράμετρους εκχύλισης έχουν καταλήξει και χρησιμοποιούν αυτοί. Δεν χρειάζεται να εφεύρεις εκ νέου το τροχό.

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Παρ Σεπ 23, 2016 7:48 pm
Όνομα: Νεκτάριος
Μηχανή:: lelit Pl42 temd
Οι καφέδες μου:: Tiggrato taresso,underdog
Τοποθεσία: Χανιά

Re: ΑΝΤΙΚΡΟΥΟΜΕΝΕς ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕς ΠΕΡΙ ΕΣΠΡΕΣΟ

Δημοσίευση από ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ » Παρ Ιαν 27, 2017 1:42 pm

Το τριπλο καλαθι που μου προτεινει ο φιλος να μην χρησιμοποιω προεκυψε ως αναγκαιοτητα, γιατι με το διπλο απο 17γρ περιπου και πανω ακουμπουσε στην ντουζιερα ,απο την αλλη με τριπλο εχει με 17,5-18 και κατω μεγαλη αποσταση απο την ντουζιερα και οπως ειπα σπαει σε επιπεδα το puck χωρις ομως να χαλαει η γευση αν και σε μερικους σπεσιαλιτυ, καλυτερη βγαζει στα πολλα π.χ. 21,5γρ και το αναποδο.ΔΕΝ εχω vst αξιζει; αν θελει καποιος φιλος να μου δωσει πληροφοριες ή link.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΑΝΤΙΚΡΟΥΟΜΕΝΕς ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕς ΠΕΡΙ ΕΣΠΡΕΣΟ

Δημοσίευση από Jazz » Παρ Ιαν 27, 2017 1:44 pm

Link για αγορά VST baskets : http://www.barista.gr/el/ims-vst-filter ... ilters=226
Μέσα στο link θα βρεις και πληροφορίες για την "κριτική" και τη ποιότητα που σου προσφέρει το συγκεκριμένο καλάθι.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: ΑΝΤΙΚΡΟΥΟΜΕΝΕς ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕς ΠΕΡΙ ΕΣΠΡΕΣΟ

Δημοσίευση από buddy » Παρ Ιαν 27, 2017 2:27 pm

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ έγραψε:Το τριπλο καλαθι που μου προτεινει ο φιλος να μην χρησιμοποιω προεκυψε ως αναγκαιοτητα, γιατι με το διπλο απο 17γρ περιπου και πανω ακουμπουσε στην ντουζιερα ,απο την αλλη με τριπλο εχει με 17,5-18 και κατω μεγαλη αποσταση απο την ντουζιερα και οπως ειπα σπαει σε επιπεδα το puck χωρις ομως να χαλαει η γευση αν και σε μερικους σπεσιαλιτυ, καλυτερη βγαζει στα πολλα π.χ. 21,5γρ και το αναποδο.ΔΕΝ εχω vst αξιζει; αν θελει καποιος φιλος να μου δωσει πληροφοριες ή link.
Μηπως η μηχανη σου εχει 57mm pf, αντι για 58mm?
Aν ναι, εχει λογικη αυτο που λες, γιατι το τριπλο το 58mm που εχω εγω ειναι υπερβολικα μεγαλο, δεν μπορεις να κανεις σωστο καφε.
Εκτος αν το grouphead της μηχανης σου, μπαινει αρκετα μεσα στο καλαθι.
Αν εχεις 57mm pf, ξεχνας και τα vst, βγαινουν μονο 58mm.

Απάντηση