Εκχύλιση με VST basket

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Μαρ 13, 2020 3:17 pm

Τα vst είναι καλαθάκια ακριβείας οπότε αποδίδουν τα μέγιστα κοντά στην ονομαστική τους τιμή.

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από panos0121 » Παρ Μαρ 13, 2020 5:13 pm

Διάβασα διάφορες απόψεις.. Άλλοι με 15αρια βάζουν μέχρι και 20γρ.οπως επίσης ότι επηρεάζεται από το πόσο χαμηλά κατεβαίνει το grouphead..καποιος που έχει classic θα μπορούσε να μας πει με σιγουριά.. Για να μην κάνω καμιά βλακεία δεν είναι και φθηνά..

mopremme
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 5:54 pm
Όνομα: Νεκτάριος
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: sette 270
Οι καφέδες μου:: Exo's,Taresso,Taf

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από mopremme » Παρ Μαρ 13, 2020 9:15 pm

εγω εχω την baby που εχει το ιδιο γκρουπ και στο 18αρη VST βάζω 18-19 αλλα σε 15αρη πιστεύω δεν γίνεται να βάλεις 18,5-19,5.Στο 18αρη γίνεται αναλόγως το ψήσιμο του καφέ

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από nkout » Πέμ Απρ 09, 2020 5:18 pm

Χρησιμοποιωντας vst 18ρι με 18-19gr καφε, εχω ελαφρο donut extraction κ κυριως dead spots.

Στην αρχη της εκχυλισης, οταν προτοεμφανιζεται o καφες στο κατω μερος του καλαθιου, βλεπω να κανει δακτυλιδι στην περιφερια κ μετα γεμιζει το μεσα (παντα αλλα με μικρη χρονικη διαφορα). Κατα την εκχυλιση φαινεται να υπαρχει καποια συμμετρια, αλλα εχω πολλα dead spots. Οι χρονοι μου ειναι γενικα καλοι (36-38γρ καφε σε ~30 sec) κ το πακ απο πανω ειναι γυαλι χωρις τρυπες. Απο κατω ομως βλεπω μαυριλα στην περιφερεια.

Η διαδικασια που ακολουθω ειναι
- αλεση στο καλαθι με οδηγο ενα χαρτινο ποτηρακι
- wdt με το πισω μερος μιας βελονας ραψιματος που εχω καρφωσει σε φελλο. Η βελονα εχει στρογγυλο πισω μερος οποτε μπορει να ξυνει το καλαθι σχετικα αφοβα κ παω μεχρι κατω.
- λιγο χτυπημα προς τα κατω να κατσει ο καφες
- mota leveler
- πατημα (προσφατα αλλαξα κ ταμπερ κ πηρα puck tamper για επιπεδο tamping αλλα κ παλι)

Δοκιμασα να βγαλω καποια βηματατα, να βαλω λιγοτερο η περισσοτερο καφε, να πατησω πιο δυνατα ή σιγα. Καθαρισα καλαθακια κ σιτα, αλλα κ παλι. Νομιζω μια μικρη βελτιωση ειδα με preinfusion

Γευστικα δεν ειμαι ασχημα, αλλα οπτικα ψιλοχαλια.......

Νομιζω πως αν παω σε πιο γρηγορη εκχυλιση ειναι καλυτερα οπτικα, αλλα παιρνω ξυνιλες

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Απρ 09, 2020 8:53 pm

Γέμισε το καλάθι, κάνε wdt και σπρώξε περισσότερο καφέ στην περιφέρεια, μην χτυπάς το καλάθι κάθετα, leveling, tamping και δώσε πόνο.
Ο καφές μήπως είναι μπαγιάτικος;

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από nkout » Πέμ Απρ 09, 2020 9:39 pm

Luckees έγραψε:
Πέμ Απρ 09, 2020 8:53 pm
σπρώξε περισσότερο καφέ στην περιφέρεια
οπως ανακατευω με τη βελονα ή μετα με το δαχτυλο ισιώνοντας?
Luckees έγραψε:
Πέμ Απρ 09, 2020 8:53 pm
μην χτυπάς το καλάθι κάθετα
το ειχα φοβηθει πως αυτο μπορει να δημιουργει προβλημα, αλλα μετα τη wdt, βλεπω τρυπουλες απο το περασμα της βελονας σε καποια σημεια κ φοβομουν μηπως κανουν channeling
Luckees έγραψε:
Πέμ Απρ 09, 2020 8:53 pm
leveling
το βαθος του leveling παιζει ρολο?
Luckees έγραψε:
Πέμ Απρ 09, 2020 8:53 pm
Ο καφές μήπως είναι μπαγιάτικος;
Παιζει αυτος που εχω τωρα, αλλα ειναι γενικο θεμα που εχω κ με αλλους καφεδες


Ευχαριστω πολυ,
Νικος

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Απρ 10, 2020 10:51 am

Ανακατεύεις με τη βελόνα σου με ήρεμες κινήσεις για να μην σκορπίσεις τον καφέ. Ένα funnel βοηθάει πολύ. Εγώ κάνω περιστροφικές κινήσεις σαν σπείρα από έξω προς τα μέσα και μετά πάλι προς τα έξω, έτσι ώστε να έχεις περισσότερο καφέ στην περίμετρο. Δεν βάζεις δάχτυλο και δεν κοπανάς. Το βάθος του leveling εμπειρικά δεν μου έχει δείξει οτι επηρεάζει κάτι σε καταλυτικό βαθμό. Περισσότερο δώσε βάση στο σωστό πάτημα και στο βάθος. Ο μπαγιάτικος πάντα παίζει ρόλο και φαίνεται στο γυμνό.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από brexei » Παρ Απρ 10, 2020 12:29 pm

Εγω ανακατευω με μια οδοντογλυφιδα μεχρι να αφρατεψει και δεν παω τερμα βαθια. Μετα χτυπαω ελαφρα το πορταφιλτερ στον παγκο μερικες φορες για να κατακατσει ο καφες και να μπορω να πατήσω. Δεν το ηξερα οτι βλαπτει αυτο. Βασικα το κανω για να χωρεσει ο καφες μεσα στο καλαθακι και να μπορω να πατησω μετα, αλλα και για να κλείσει το μικρο κενο περιμετρικα του κααλαθιου που προέρχεται από το funnel.

evaskal
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 10:59 am
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
2η Μηχανή:: Saeco 8325
Μύλος:: Compak K10 Conic
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly E
Οι καφέδες μου:: Assado, Mokka, Τaf, Cup10 και μπαγιάτικο
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτης

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από evaskal » Παρ Απρ 10, 2020 4:44 pm

Ενα διάστημα είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα. Κατά τη γνώμη μου οφείλεται κυρίως στην κατανομή αλλά και σε άλλους τεχνικούς παράγοντες. Επειδή η τέλεια κατανομή είναι αδύνατη, προσπαθούμε όσο το δυνατόν η πυκνότητα του κέντρου να είναι ίδια (ή κατά τη γνώμη μου ελαφρώς λιγότερη) με αυτή της περιφέρειας ώστε να προλαβαίνει το νερό να διαπερνά το πακ ταυτόχρονα. Γενικά συμφωνώ με τον Αποστόλη ως προς την τεχνική. Ακριβώς αυτή χρησιμοποιώ κι εγώ, όμως χτυπάω το κλείστρο όπως ο Αδάμ, μία φορά ελαφρά. Δεν έχω προσέξει να κάνει κάποια διαφορά το αν χτυπάς ή όχι. Το βασικότερο όλων είναι να πηγαίνει καφές προς την περιφέρεια. Αυτό εξασφαλίζεται με το WDT. Ρόλο σίγουρα παίζει και το λέβελερ, ως προς το πως πατάει στο κέντρο. Αν είναι τύπου OCD, τότε αναπόφευκτα θα συμπιέζει καφέ στο κέντρο, οπότε κατά το λέβελινγκ χαλάει ελαφρώς η ομοιομορφία. Της Μοττα είναι σχετικά καλό γιατί το κέντρο του έχει μικρή επιφάνεια και δε συμπιέζει πολύ καφέ οταν τοποθετείται στο πακ. Για να είσαι, όμως, όσο το δυνατόν πιο ασφαλείς σε οτι αφορά στο λέβελινγκ, εγώ προτείνω να το ρυθμίζεις στο ελάχιστο δυνατό βάθος και βέβαια, όπως είπε ο Αποστόλης με τη βελόνα στέλνεις καφέ προς την περιφέρεια. Εγώ ήθελα να ρωτήσω επίσης τι ντουζιέρα έχεις στην μηχανή; Κατ' εμέ έχει κι αυτό μεγάλη σημασία. Κάποιες δίνουν έμφαση στην διαβροχή της περιφέρειας και δεν λειτουργούν τόσο καλά με το vst. Γενικά ο σχεδιασμός του vst όλο τέτοια προβλήματα δημιουργεί.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος evaskal την Παρ Απρ 10, 2020 4:58 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από nkout » Παρ Απρ 10, 2020 4:55 pm

Ευχαριστω για τις απαντησεις,

δοκιμασα αυτο με τη σπειρα να διωξω τον καφε προς την περιφερεια κ οντως βοηθησε να μην εχω donut. To mota leveler 58mm εχω, rhinowares push tamper 58.5mm κ μαμα ντουζιερα της unica που οντως δεν εχει κ τοσο ωραια ροη στο ματι. Εξακολουθω να εχω dead spots. Ισως φταιω κ εγω, γιατι κανω σχετικα σφυχτες εκχυλισεις για να πιανω 30-35 sec (18 gr καφε -> 35gr ροφημα, η unica αργει να δοσει τις πρωτες σταγονες περιπου στα 9 sec). Απλα με πιο χαλαρες νιωθω εντονες οξυτητες για τα γουστα μου. Θα δοκιμασω ξανα να αλεσω πιο χοντρα να δω

Απάντηση