Εκχύλιση με VST basket

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από Jazz » Σάβ Ιαν 20, 2018 8:27 pm

Δε διαφωνώ στην 'ενδεδειγμένη' χωρητικότητα των VST ( αυτή του ±1gr). Τουναντίον. Απλά, εκ του αποτελέσματος, στη μηχανή μου και χρησιμοποιώντας το 15άρι vst, αν βάλω 16g (και άρα και αλέσω και ψιλότερα), το καλάθι γεμίζει μέχρι τη μέση και χωράνε ... τρένα ανάμεσα στη στο puck και τη ντουζιέρα! Δε μιλάμε για το απαραίτητο μικρό 'κενό'. Μιλάμε για Χάσμα!! :o
Εκεί τι κάνεις??

Ας εκφέρουν άποψη πρώην και νυν κάτοχοι της lelit. Μου φαίνεται αδιανόητο, να μπει στο basket +1g επί της ονομαστικής χωρητικότητας του 15vst, και να βγει σωστή εκχύλιση!

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από buddy » Σάβ Ιαν 20, 2018 8:28 pm

Και εγω εχω αναθεωρησει με τα vst εδω και πολυ καιρο.
Εχω εδω και 1,5 χρονο vst 15, 18 και 20.
Πιο παλια νομιζα οτι το puck πρεπει να βγαινει στεγνο σε μια σωστη εκχυλιση.Μυθος...
Ετσι εβαζα το 15αρι και το μπουκωνα με 19γρ. Μολις εβαλα τα ιδια γραμμαρια στο 18αρι, καταλαβα ποσο λαθος εκανα που χρησημοποιουσα το 15αρι.

Το καλυτερο αποτελεσμα το παιρνεις εκει που προτεινει ο κατασκευαστης + - ενα γραμμαριο.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από buddy » Σάβ Ιαν 20, 2018 8:32 pm

Σταυριανα σαν πρωην καταχος lelit και νυν duetto, εχω να σου πω οτι στο Ε61, το shower screen καταβαινει πιο πολυ μεσα στο καλαθι και απο την lelit.
Παρε ενα vst 18αρι και ενα 20αρι και με καλη κατανομη, τωρα που εχεις και το εργαλειο, θα παρεις πολυ πιο ισσοροπημενο φλυτζανι.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από Jazz » Σάβ Ιαν 20, 2018 8:36 pm

Με βλέπω να αγοράζω το 18άρι, απλά και μόνο για να μπω σε παράλληλες συγκρίσεις... :a058:

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από buddy » Σάβ Ιαν 20, 2018 8:47 pm

Mην απογοητευτεις ομως αν δεις το puck με νερο πανω και να ειναι υγρο, τη γευση θα κοιτας.
Με το overdose θα παρεις στεγνο puck και ειναι λογικο, αλλα δεν ειναι αυτο το ζητουμενο, δεν το αφηνεις ετσι να διογκωθει.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από Jazz » Σάβ Ιαν 20, 2018 8:50 pm

Δε με απασχολέι να είναι στεγνό. Εννοείται ότι κοιτάμε Γεύση. Απλά, και εκεί ακόμα οι δοκιμές μου με 16g, δεν ήταν καλές... Αυτό με προβληματίζει. (Και εννοείται ότι έβαλα blend συγκεκριμένο που να μην απαιτεί περισσότερα γραμμάρια, γιατί και με under δε βγαίνει το προφίλ ούτε με κολοτούμπες! :lol: )

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από Jazz » Κυρ Ιαν 21, 2018 9:09 pm

Επανέρχομαι μετά ...δοκιμών!

Λοιπόν, αφού 'έπαιξα' με 250g καφέ περίπου σήμερα ( πάει το σακουλάκι του Κάπτεν, την έκανα τη Κένυα πειραματόζωο ! :P ), είδα τα εξής:
Κάνοντας όλες τις απαραίτητες προσαρμογές (άλεση, μείωση gr), μετατόπισα τις εκχυλίσεις μου στα 16g αλεσμένου (ελέω vst 15g basket), παίρνοντας ~ 20-28 γραμμάρια ρόφημα σε χρόνους από 27"-37" (δοκίμασα διάφορους συνδυασμούς και χρόνους).
Παράλληλα, έκανα και το κλασικό πείραμα με τα 10cents (και κατόπιν τα δύο πεντάλεπτα νομίσματα). Το 'ιδανικό' filling καλαθιού βάσει spacing, (έτσι ώστε ούτε να γίνεται over και να μην έχει χώρο να διογκωθεί ο καφές, αλλά ούτε και να έχεις υπερβολικό under), ήρθε στα 18g. Ούτε παραπάνω ούτε παρακάτω... Προβληματίστηκα ξανά λοιπόν.
Γευστικά οι δοκιμές στα 16g ήταν χάλι μαύρο ... Λογικό όμως, γιατί δε μπορείς να αναμένεις να πάρεις αποτέλεσμα σε single origin καφέ που θέλει minimum 18g... Οπότε...
Άσε που το ξινόπικρο του πράγματος πρόδιδε "συνύπαρξη" υπερεκχυλισμένων και υποεκχυλισμένων σωματιδίων.
So... η λύση πλέον, ώστε να μου φύγει και η ανησυχία, είναι η αγορά του VST 18g. [ξεπαραδιάσου πάλι Σταυριάνα ... :( ]
Έτσι ώστε να μπορώ να βάζω 19g και να έχω και coarser άλεση (+ μεγαλύτερος όγκος στο καλάθι) σε σχέση με αυτή που αναγκαστικά δοκίμασα σήμερα λόγω των λίγων γραμμαρίων.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από Rallakias » Κυρ Ιαν 21, 2018 9:38 pm

Δοκίμασες στο ίδιο καλάθι ,με ίδιο ratio στον ίδιο χρόνο και 16γρ καφέ και 18γρ καφέ και τα 18γρ ήταν καλύτερα?
Το ξινόπικρο του πράγματος πάντως φανερώνει λάθος στην εκχύλιση (channeling/θερμοκρασία/ratio?) και οχι λάθος δόση στο συγκεκριμένο καλάθι.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από Jazz » Κυρ Ιαν 21, 2018 9:53 pm

Rallakias έγραψε:Δοκίμασες στο ίδιο καλάθι ,με ίδιο ratio στον ίδιο χρόνο και 16γρ καφέ και 18γρ καφέ και τα 18γρ ήταν καλύτερα?
Το ξινόπικρο του πράγματος πάντως φανερώνει λάθος στην εκχύλιση (channeling/θερμοκρασία/ratio?) και οχι λάθος δόση στο συγκεκριμένο καλάθι.
Στο ίδιο καλάθι ναι, σε ίδιους χρόνους και χειρισμό, και στα 16g δε πινόταν ο καφές... Στα 18g πίνω espresso. Στα 16g πίνω μια μ.... που σερβίρουν στα περισσότερα καφέ.
Θερμοκρασία δεν άλλαξα (όταν "ξίνισε" το πράγμα, ανέβηκα κιόλας). Ratio δε ξεπέρασα εννοείται το 1:2. Channeling (ό,τι και να κάνεις), όταν ουσιαστικά κάνεις under στο καλάθι σου, έστω και λίγο θα έχεις. Δε τίθεται θέμα: Όταν βάζεις στο 15ρι vst (για τη μηχανή μου), 16g καφέ μόνο και άρα Αναγκαστικά πας και σε finer άλεση για να έχεις σωστούς χρόνους, (άρα βλέπεις και μείωση όγκου αλεσμένου), το basket μετά το πάτημα είναι μισό!! Αν το κουμπώσεις με 2€ ακόμα μέσα(!), πάλι "άθικτο" το pack! Εκ των πραγμάτων λοιπόν, οι Σωστές προϋποθέσεις πάνε περίπατο! Δε μπορείς μεταξύ σήτας-καφέ να έχεις κενό > 4mm! Δε πρέπει! Γιατί είναι λογικό επόμενο πως έχεις "υπερδιόγκωση" του puck, γίνεται 'διάρρηξη', ρωγμές και εννοείται ότι το tunneling κάνει την εμφάνισή του...

Γι αυτό λοιπόν και έχω προβληματιστεί τόσο πολύ... Γιατί ok, εννοείται ότι τα vst έχουν την μέγιστη απόδοση στο ± 1g από τον κατασκευαστή τους. Όμως τι γίνεται όταν για να την επιδιώξεις αυτή, χαλάς τις υπόλοιπες must παραμέτρους της εκχύλισης ;; :a014: Είναι άλλο πράγμα απλά να σου λασπώνει λιγάκι το puck και να έχεις λιγάκι νερό από πάνω, και άλλο να είναι τέτοια η απόσταση με τη ντουζιέρα, που πρακτικά χαλάς μόνος σου το extraction... :(

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Ιαν 21, 2018 11:21 pm

Jazz έγραψε:...
Γι αυτό λοιπόν και έχω προβληματιστεί τόσο πολύ... Γιατί ok, εννοείται ότι τα vst έχουν την μέγιστη απόδοση στο ± 1g από τον κατασκευαστή τους. ...
Με δεδομένο ότι διαφορετικής σχεδίασης group heads "μπαίνουν" μέσα στο καλαθάκι λιγότερο ή περισσότερο πως μπορεί να υπάρχει αυτή η ακρίβεια του ± 1g για όλες τις μηχανές; :a014:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Απάντηση