Εκχύλιση με VST basket

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από PublicDomain » Δευ Απρ 20, 2020 10:24 pm

nkout έγραψε:
Δευ Απρ 20, 2020 10:09 pm
Μαζι σου, αλλα ξυνιλα? Υπαρχει περιπτωση να φταιει ο καφες?
τι να πω ο κάθε ένας έχει τον χαρακτήρα του μήπως είναι brightness αντί για ξινίλα δε ξέρω...την βοήθεια του κοινού παρακαλώ!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

evaskal
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 10:59 am
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
2η Μηχανή:: Saeco 8325
Μύλος:: Compak K10 Conic
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly E
Οι καφέδες μου:: Assado, Mokka, Τaf, Cup10 και μπαγιάτικο
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτης

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από evaskal » Δευ Απρ 20, 2020 11:09 pm

Βεβαίως και υπάρχει... αν έχει πολύ φρούτο στο προφίλ ως βασικό χαρακτηριστικό. Αν π.χ. έχει lime μην ψάχνεις γήινες γεύσεις.

Μια παρατήρηση. Δεδομένου οτι τα κέρματα εχουν πάχος περίπου 2 χιλ, προτείνω το τάμπερ να χαμηλώσει κατά ένα χιλιοστό. Πιστεύω ότι η απόσταση από την ντουζιέρα να είναι μεγάλη.

Ims και vst είναι παρόμοια σε απόδοση και δυσκολία χειρισμού. Ποιο Ims έχεις, με τον κοίλο πατο;

Τέλος θα σου πρότεινα εφόσον έχεις τέτοια θέματα να δοκιμάσεις και με το εργοστασιακό καλάθι. Οι διαφορές στη γεύση δεν ειναι και τοσο αστρονομικές πια. Ξεκίνα από εκεί. Να δεις τις αποστάσεις από την ντουζιέρα σου, τον καφέ πως συμπεριφέρεται, τι γεύση βγάζει, να τον μάθεις (αν θες να μείνεις σε αυτόν τελτελικά) σε ποιες θερμοκρασίες και τι ποσότητες είναι ιδανικός για σένα, κι έπειτα όταν είσαι σίγουρος παίζεις και με τα vst και τα ims.

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από nkout » Τρί Απρ 21, 2020 11:01 am

Εχω αρχισει κ εγω να πειθομαι πως ειναι οξινος ο καφες. Εχω ξαναπαρει το ιδιο μπλεντ κ δεν ηταν, αλλα ισως ειναι η συγκεκριμενη παρτιδα.

Θα παιξω κ με την αποσσταση του ταμπερ να δω διαφορες. Το ims μου ειναι το b702th26,5m που ειναι ιδιο σε διαστασεις με το μαμα της Unica

Ευχαριστω ολους σας για τη βοηθεια :D

evaskal
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 10:59 am
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
2η Μηχανή:: Saeco 8325
Μύλος:: Compak K10 Conic
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly E
Οι καφέδες μου:: Assado, Mokka, Τaf, Cup10 και μπαγιάτικο
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτης

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από evaskal » Τρί Απρ 21, 2020 1:52 pm

Στο B70 2T H24.5 εγώ βάζω 18,5 γραμμάρια άντε 19 σχεδόν σε όλους τους καφέδες, είναι δηλαδή στην ονομαστική του χωρητικότητα. Πάνω από 19 δεν τα παίρνει με τίποτα. Αν αλλάξεις το βάθος του τάμπερ πιθανόν να χρειαστεί να αναπροσαρμώσεις λίγο προς τα πάνω τις ποσότητες σου. Να πας δηλαδή κοντα στα 20γρ. Αυτό βέβαια δεν νομίζω να σε βοηθήσεις στα read spots. Πιο πιθανό είναι αυτο που λέει ο Γιάννης παραπάνω με τη ροή. Αλλα και πάλι ας δούμε πρώτα τα καλαθάκια και τον καφε και μετά συζηταμε για να μπει χέρι στη μηχανή.

Στο βίντεο σου εγώ βλέπω μια τυπική εκχύλιση σε vst η οποία θέλει λίγο πιο χονδρό κόψιμο.

Το pre infusion πως το κάνεις; έχεις συνδέσει τη μηχανή στο δίκτυο;
Αν δεν είναι στο δίκτυο τότε απλά χρησιμοποιείς την πίεση που δημιουργείτε στον HX για να αδειάσεις νερό απο το γκρουπ μόλις βάλεις το λεβιέ στη μέση. Τίποτα παραπάνω. Που σημαίνει οτι μετά καθυστερείς περαιτέρω την εκχυλιση μέχρι να γεμίσει το κύκλωμα και να αρχίσει ανεβάζει πίεση. Αυτό δεν ξέρω αν σε βοηθάει ή σου κάνει κακό στο πακ. Αν έχω καταλάβει σωστά τη διαδικασία, στην περίπτωση μου όσες φορές το έκανα μου χάλαγε την εκχύλιση.

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από ioannisz » Τρί Απρ 21, 2020 2:36 pm

evaskal έγραψε:
Τρί Απρ 21, 2020 1:52 pm
Αν δεν είναι στο δίκτυο τότε απλά χρησιμοποιείς την πίεση που δημιουργείτε στον HX για να αδειάσεις νερό από το γκρουπ μόλις βάλεις το λεβιέ στη μέση. Τίποτα παραπάνω. Που σημαίνει ότι μετά καθυστερείς περαιτέρω την εκχύλιση μέχρι να γεμίσει το κύκλωμα και να αρχίσει ανεβάζει πίεση. Αυτό δεν ξέρω αν σε βοηθάει ή σου κάνει κακό στο πακ.
Σωστά Βαγγέλη. Θέλει να έχεις μια μικρή και σταθερή πίεση. Απλά εδώ το ΗΧ που λες είναι το boiler της μηχανής (το ίδιο πράγμα στην ουσία).

Ελπίζω εκτός των άλλων και η πίεσή σου Νίκο, να μην ξεπερνά τα 9 bar. Οτιδήποτε πάνω από 9 bar θα σε δυσκολεύει πολύ (είσαι και νέος στο άθλημα), αλλά δεν βρίσκω τον λόγο να είναι πάνω από αυτό το όριο.
Τα δικά μου γευστικά γούστα είναι 8 με 8,5 bar πίεση και 40 έως 50ml/10sec ροή. Σε αυτές τις ρυθμίσεις, είμαι και αρκετά χαλαρός στην παρασκευή του πακ.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

evaskal
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 10:59 am
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
2η Μηχανή:: Saeco 8325
Μύλος:: Compak K10 Conic
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly E
Οι καφέδες μου:: Assado, Mokka, Τaf, Cup10 και μπαγιάτικο
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτης

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από evaskal » Τρί Απρ 21, 2020 2:45 pm

Γιάννη τις ροές αυτές τις έχεις πετύχει με ζιγκλέρ στο μανιτάρι;

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από ioannisz » Τρί Απρ 21, 2020 3:01 pm

Ένα ζινγκλέρ 0,5 στο Ε61, νομίζω ότι σου δίνει κοντά στα 50ml/10sec στις περισσότερες αντλίες.
Αν θες παρακάτω πρέπει να παίξεις και με την αντλία (η δικιά μου είναι περιστροφική), αλλά θα βγούμε εκτός θέματος.

Να τονίσω εδώ ότι όλα όσα έχει ακούσει ο Νίκος για την σωστή παρασκευή του πακ, είναι σωστά και έχουν βγει από την εμπειρία των χρηστών να αντιμετωπίσουν τις βασικές απαιτήσεις παρασκευής εσπρέσο. Αν όμως για κάποιο λόγο έχει να αντιμετωπίσει ακόμα πιο δύσκολες συνθήκες (κατά την άποψή μου χωρίς λόγο), ίσως να απογοητευτεί ή στην καλύτερη να περάσει πολλές δυσάρεστες ώρες.
Να μπει λοιπόν σε μια πιο βατή "πίστα" και όταν μάθει, να ψάξει και τα πιο δύσκολα να δει που είναι η γεύση του.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από nkout » Τρί Απρ 21, 2020 3:38 pm

Γεια σας κ παλι ευχαριστω για τις απαντησεις.

Preinfusion δεν κανω γενικα, το εκανα πιο πολυ για πειραματισμο, οπως κ τη πολυ ψιλη αλεση. Να δω αν μπορω να σβησω την ξυνιλα του καφε που ηταν εντονη.

Δεν εχω συνδεση στο δικτυο νερου για να παρω τα 3 bar, αλλα βλεπω πως απο το νερο που εχει μεσα, μου δινει 30-40 ml κ μου ποτιζει τον καφε. Γευστικα δεν εχω καταλαβει αν βοηθαει γιατι με τον καφε που δοκιμαζω δεν ειδα κατι πολυ καλο σε καμια περιπτωση.

Το ims το εφτασα 20+ γιατι με το ταμπερ ρυθμισμενο ενα νομισμα κατω απο τη σιτα, δεν παταω καθολου με λιγοτερο καφε. Ποσο μαλιστα αν μικρυνω την αποσταση απο την σιτα στο 1mm που ειπωθηκε πιο πανω.

Η αντλια μου δινει κοντα στα 75 ml/10sec (μετρησα 220 στο μισο λεπτο) κ η πιεση στο μανομετρο ειναι 11-12bar. Ο bezzera το κανει σκοπιμα αυτο με τις παλμικες του αντλιες κ λεει πως αυτο σημαινει 9 bar στον καφε.

Ισως σε με ζγκλερ 0,5 να μειωσω λιγο τη ροη, αλλα που το βρισκω? Δεν βρηκα κατι στο ιντερνετ αλλα μαλλον δεν ξερω που να ψαξω.

Περιμενω νεο καφε να πειραματιστω σε πιο λογικα επιπεδα!

evaskal
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 10:59 am
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
2η Μηχανή:: Saeco 8325
Μύλος:: Compak K10 Conic
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly E
Οι καφέδες μου:: Assado, Mokka, Τaf, Cup10 και μπαγιάτικο
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτης

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από evaskal » Τετ Απρ 22, 2020 12:15 pm

Το ims το εφτασα 20+ γιατι με το ταμπερ ρυθμισμενο ενα νομισμα κατω απο τη σιτα, δεν παταω καθολου με λιγοτερο καφε. Ποσο μαλιστα αν μικρυνω την αποσταση απο την σιτα στο 1mm που ειπωθηκε πιο πανω.
Γι αυτό το σχολίασα παραπάνω, Μου φάνηκε μεγάλο το 26,5. Στο 20άρι IMS είσαι 20+ και με απόσταση περίπου 1.5 χιλιοστό (1.67 έχουν τα κέρματα μέχρι 10 σέντς) από την ντουζιέρα σου. Άρα ο συγκεκριμένος καφές δεν δουλεύει σωστά αν παραμείνει στην ονομαστική χωρητικότητα του καλαθιού. Αφήνει μεγάλη απόσταση από την ντουζιέρα. Αν βάλεις λιγότερο δεν θα πατιέται σωστά όπως είπες. Δυστυχώς τα Ε61 δεν κατεβαίνουν βαθιά μέσα στο καλάθι και γι αυτό το λόγο τα περισσότερα καλαθάκια όταν γεμίσουν σωστά, χωράνε αρκετά περισσότερο από την ονομαστική χωρητικότητα. Αν βέβαια μπει και κάποια σίτα ακριβείας που είναι και τελείως φλατ εκεί το 20άρι vst μπορεί να πάρει και 23-24. Αυτά όλα βέβαια δεν σημαίνουν οτι η ρύθμιση που σου πρότεινα παραπάνω είναι λάθος. Περισσότερο σημαίνει οτι είναι πολύ μεγάλο το καλάθι σου για τη δεδομένη ποσότητα καφέ που θέλεις να χρησιμοποιήσεις. με αποτέλεσμα είτε να έχεις μεγάλη απόσταση από την ντουζιέρα είτε αν ρυθμίσεις σωστά το τάμπερ να μένει απάτητος ο καφές.

Στο Ε61, όλες οι σίτες έχουν από 17 έως 18 χιλιοστά βάθος (ανάλογα την καμπυλότητα). Μείον 8 (ή 8,5 ανάλογα τι φοράει) χιλιοστά το λάστιχο μας αφήνει ένα βάθος 9 - 10 χιλιοστά. άντε να αφήσεις και ένα (το πολύ) χιλιοστό περιθώριο σημαίνει οτι το τάμπερ σου δεν πρέπει με τίποτα να βυθίζεται περισσότερο από τα 11 χιλιοστά στο καλάθι σου. Αν ο καφές έτσι δεν συμπιέζεται σωστά (εξαρτάται κι από τον καφέ) τότε θέλεις παραπάνω ποσότητα (απομακρύνεσαι από την ιδανική για το καλάθι ποσότητα) ή μικρότερο καλάθι. Αυτά μου έχει διδάξει η εμπειρία σχετικά με την ρύθμιση και το Dial In.
Να μπει λοιπόν σε μια πιο βατή "πίστα" και όταν μάθει, να ψάξει και τα πιο δύσκολα να δει που είναι η γεύση του.
Θα συμφωνήσω με το Γιάννη σε αυτό, για αυτό πρότεινα και δοκιμή με το εργοστασιακό καλαθάκι. Να δούμε αν υπάρχει αντίστοιχο πρόβλημα και με αυτό.

Αυτά από μένα.

Υ.Γ. Να έχεις υπόψη οτι με τον καινούριο καφέ που θα παραλάβεις μπορεί να μην έχεις και κανένα πρόβλημα. Να δουλεύει πολύ πιο ομαλά.

Panos027
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2020 1:31 pm

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από Panos027 » Πέμ Απρ 30, 2020 4:56 pm

Καλησπερα σε ολους ! Σχολιασα σε αυτην την ενοτητα της σελιδας : viewtopic.php?f=2&t=6271&sid=c4aba5eb87 ... 0&start=10 ! Ειμαι καινουριος στην σελιδα ! Αν μπορεις καποιος ας απαντησει ! Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας !

Απάντηση