Εκχύλιση με VST basket

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από nkout » Δευ Απρ 20, 2020 12:48 am

nkout έγραψε:
Παρ Απρ 10, 2020 5:19 pm
Ειχα donut, αλλα οχι πολυ εντονο κ εφυγε. Εχω ομως ακομη dead spots.......
Μηπως φταει οτι το παρακάνω στο wdt κ πεφτουν τα fines στον πατο κ μου κλεινουν καποιες τρυπες στο καλαθι? Νομισα κ εγω πως βρηκα το μυστικο της σωστης κατανομης κ του δινω να καταλαβει :D

evaskal
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 10:59 am
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
2η Μηχανή:: Saeco 8325
Μύλος:: Compak K10 Conic
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly E
Οι καφέδες μου:: Assado, Mokka, Τaf, Cup10 και μπαγιάτικο
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτης

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από evaskal » Δευ Απρ 20, 2020 10:52 am

Χρόνια πολλά Χριστός ανέστη. Η προσωπική μου εμπειρία μου έχει δείξει ότι από ένα σημείο και μετά το πολύ ανακάτεμα κάνει τα πράγματα χειρότερα. Εγώ προσπαθώ να ρίχνω τον καφέ στο καλαθάκι, ωστε να σχηματίζεται το βουναλάκι. Απο το κέντρο ανακατεύω απαλά προς την περιφέρεια με τις περισσότερες φορές να μην πειράζω καθόλου την εξωτερικη περιμετρο. Επισης αυτό που λες με τα fines έχει βάση, αλλά θα συνέβαινε και σε αλλα καλαθάκια. Η επιφάνεια εξόδου στα vst είναι τεράστια με αποτέλεσμα να ευνοεί τέτοια φαινόμενα.

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από panos0121 » Δευ Απρ 20, 2020 11:00 am

Προσυπογράφω.. Κρατώντας όλες τις άλλες παραμέτρους σταθερές, μετά τα λεγόμενα σας παρατήρησα ότι αν ανακάτεψω πολύ, ο χρόνος που θα πάρω την ίδια ποσότητα ροφηματος μεταβάλλεται.. Ήταν κάτι που αδυνατούσα να εξηγησω..

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από ioannisz » Δευ Απρ 20, 2020 12:10 pm

Δεν θα διαφωνήσω με τα παραπάνω.
Να δούμε όμως τι μπορεί να κάνεις με τα μηχανήματα που έχεις.
Δεν μπορείς να κάνεις πολλά για τα fines που βγάζει ο μύλος σου. Καλή κατανομή κάνεις και θα το μάθεις καλύτερα αργότερα. Κόκκους έχεις αλλάξει και έχεις πάει και σε φρέσκο specialty θεωρώ.
Κοίτα λοιπόν να πολεμήσεις και το νούμερο ένα, κατά την γνώμη μου, για αυτό το φαινόμενο, που είναι ο συνδυασμός μεγάλης ροής με αντλία δόνησης.
Απλά να εξηγήσω ότι οι δονήσεις στο πακ (από την αντλία) σε συνδυασμό με την μεγάλη ροή και πίεση, βοηθούν το φαινόμενο. Το έχω προσέξει μάλιστα να έχει αποκορύφωμα σε κόκκους που "καταρρέουν" γρήγορα κατά την εκχύλιση. Ενώ κάποιοι άλλοι πιο σφικτοί (που κρατούν ομαλά αυξανόμενη ροή κατά την εκχύλιση), κρατάνε χαρακτήρα. Μια καλή Αιθιοπία θα σε πείσει.
Θέλεις λοιπόν μια ομαλή διαβροχή στο πακ σε όλα τα σημεία του, που όπως καταλαβαίνεις θα έρθει με μια "μικρή και αργή" ροή. Μόλις η διαβροχή γίνει σωστά το φαινόμενο θα φύγει.
Εδώ ένα αργό/μεγάλο preinfusion βοηθά πολύ. Δες αν με την μηχανή σου μπορείς κάτι να κάνεις (preinfusion με τον λεβιέ στην μέση???).
Αυτό που σίγουρα μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις ένα μικρό ζινγκλέρ στο Ε61, μεγέθους 0,5. Βρίσκεται μέσα από την πάνω-πάνω βίδα του Ε61. Αυτό θα σου κατεβάσει την ροή σε λογικά επίπεδα και θα δώσει μια έξτρα καθυστέρηση στην κορύφωση της πίεσης. Και τα δύο αυτά βοηθούν πολύ. Δες βιντεάκια για το πως το κάνεις, απλά πρόσεξε να είναι κρύα η μηχανή και σβηστή και να έχεις εκτονώσει το κύκλωμα της εκχύλισης.
Αν δεν το έχεις με αυτά, μην το προσπαθήσεις ακόμα.
Μέτρα την ροή που έχεις τώρα, χωρίς portafilter, σε χρόνο 10 δευτερολέπτων. Και όχι μία και δύο, κάνε το αρκετές φορές και δώσε μας το αποτέλεσμα.
πχ να μας πεις ότι δίνει 80ml/10sec
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από nkout » Δευ Απρ 20, 2020 6:09 pm

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

Νομιζω πως με λιγο προσεκτικοτερη κ πιο ηπια κατανομη, ειχα καλυτερο αποτελεσμα οπτικα αν κ γευστικα δεν ειδα μεγαλη βελτιωση (κλασικα εβγαλα κατι ξυνο κ εφτασα κ ως 96 το pid). Μαλλον δεν εχει να κανει με το vst, γιατι δοκιμασα κ με ενα ims 20ρι κ λιγο πολυ τα ιδια. Εχω αλλαξει κ τοσους καφεδες ψαχνοντας, που εχω χασει τη μπαλα.

Θελω να πιστευω πως με τον αξοπλισμο που εχω (mignon specialita κ bezzera unica) μπορει να μην πιανω το τελειο, αλλα τουλαχιστον μπορω να φτιαξω κατι αποδεκτο. Εκτος αν εχει ο μυλος καποιο θεμα κ δεν το εχω καταλαβει (εχει φαει κ λιγα χαστουκακια για την κατακρατηση, αλλα με μετρο κ παντα σβηστος). Θα τον τσεκαρω συντομα με μαρκαδορο να δω τι αποκλιση εxουν τα μαχαιρια.

Preinfusion εχω δοκιμασει αλλα δεν ειδα μεγαλη διαφορα. Ετσι κ αλλιως η unica αργει να ανεβασει πιεση, θες 9-12 sec να δεις τις πρωτες σταγονες στο καλαθι απο τη στιγμη που θα σηκωσεις το μοχλο (κ φαινεται κ σε πολλα βιντακια στο ιντερνετ).

Η αντιλα μου δινει περιπου 75ml/10 sec χωρις αντισταση απο καφε. Η αλλαγη ζινγκλέρ στο Ε61 φαινεται απλη, φτηνη κ ενδιαφερουσα. Το εργοστασιακο εχει 0.7mm τρυπα.Απλα με ενα γρηγορο τσεκ δεν βρηκα κατι σε 0.5 αλλα θα ξανακοιταξω.

Πρεπει να το ξαναπιασω λιγο πιο ηρεμα, γιατι εχω απελπιστει κ δεν κανω μεθοδικες αλλαγες πια. Αλλαζω πολλες παραμετρους καθε φορα κ το εχω χασει.....

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από PublicDomain » Δευ Απρ 20, 2020 6:20 pm

Το είπες και μόνος σου αλλάζει πολλές παραμέτρους τη φορά...

1) αναγνώρισε το καφέ σου να δεις τι θερμοκρασία χρειάζεται
2) αναγνώρισε το καφέ σου αν δεις πόσο πικρός είναι - πόσο ξινός για να δεις τι χρόνους χρειάζεσαι
3) κατανάλωσε λίγο χρόνο και λίγο καφέ μόνο και μόνο να δεις πως βγαίνει

άσε τη δόση σταθερή αρχικά σε όλα αυτά και το βλέπεις στη συνέχεια.

αν έχεις φτάσει στο 96 το PID Και συνεχίζει να βγαίνει ξινός τότε αύξησε αρκετά το χρόνο μόνο και μόνο από περιέργεια να δεις πως θα βγει...

αυτά από μένα!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από nkout » Δευ Απρ 20, 2020 6:29 pm

PublicDomain έγραψε:
Δευ Απρ 20, 2020 6:20 pm
αν έχεις φτάσει στο 96 το PID Και συνεχίζει να βγαίνει ξινός τότε αύξησε αρκετά το χρόνο μόνο και μόνο από περιέργεια να δεις πως θα βγει...
Δυστυχως τα εχω δοκιμασει ολα (ισως οχι σωστα), γι'αυτο κανω κινησεις απελπισιας πια.

Νομιζω οτι για να μεγαλωσω το χρονο πρεπει να αυξησω καφε ή να κοψω πιο ψιλα. Κ εχω δει πως εκει φαινονται πολυ πιο εντονα τα θεματα κατανομης (ή αδυναμιας του μυλου???). Θα ξεκινησει με αργη ροη, θα μου κανει dead spots κ καποια στιγμη θα βρει διεξοδο απο καπου κ θα αρχισει να ρεει φουλ, οποτε παιρνω ξυνιλα κ πικριλα αναμεικτα

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από nkout » Δευ Απρ 20, 2020 9:12 pm

PublicDomain έγραψε:
Δευ Απρ 20, 2020 6:20 pm
αν έχεις φτάσει στο 96 το PID Και συνεχίζει να βγαίνει ξινός τότε αύξησε αρκετά το χρόνο μόνο και μόνο από περιέργεια να δεις πως θα βγει...
Το εκανα με ενα ims 20ρι στο οποιο εχω γυρισει τελευταια (τα ιδια προβληματα με το vst εχω κ εδω). ψιλη αλεση στον specialita, 20.2gr καφες, wdt αλλα με μετρο, motta leveler, push tamper ρυθμισμενο με κερμα 10cents απο τη σιτα, 11sec preinfusion κ 95C το pid Της unica. Ξυνιλα που αφηνει πικρα στο τελος.....
https://www.youtube.com/watch?v=Du-6WE6GjUs
Θα το κανω κ με το vst αλλα προβλεπω τα ιδια......

Βλεπετε καποιο σοβαρο λαθος? Λετε να φταιει ο καφες? Ειναι απο το blend καλου μαγαζιου που παω συχνα. Ειχα παρει κ πριν 10 μερες κ τα εσπαγε. Αλλα η τελευταια φορα που πηρα ειχε μονο ξυνιλες.

ΥΓ. Ο ηχος κοπηκε γιατι με κοροιδευε η γυναικα μου :D

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από PublicDomain » Δευ Απρ 20, 2020 9:25 pm

nkout έγραψε:
Δευ Απρ 20, 2020 9:12 pm
PublicDomain έγραψε:
Δευ Απρ 20, 2020 6:20 pm
αν έχεις φτάσει στο 96 το PID Και συνεχίζει να βγαίνει ξινός τότε αύξησε αρκετά το χρόνο μόνο και μόνο από περιέργεια να δεις πως θα βγει...
Το εκανα με ενα ims 20ρι στο οποιο εχω γυρισει τελευταια (τα ιδια προβληματα με το vst εχω κ εδω). ψιλη αλεση στον specialita, 20.2gr καφες, wdt αλλα με μετρο, motta leveler, push tamper ρυθμισμενο με κερμα 10cents απο τη σιτα, 11sec preinfusion κ 95C το pid Της unica. Ξυνιλα που αφηνει πικρα στο τελος.....
https://www.youtube.com/watch?v=Du-6WE6GjUs
Θα το κανω κ με το vst αλλα προβλεπω τα ιδια......

Βλεπετε καποιο σοβαρο λαθος? Λετε να φταιει ο καφες? Ειναι απο το blend καλου μαγαζιου που παω συχνα. Ειχα παρει κ πριν 10 μερες κ τα εσπαγε. Αλλα η τελευταια φορα που πηρα ειχε μονο ξυνιλες.

ΥΓ. Ο ηχος κοπηκε γιατι με κοροιδευε η γυναικα μου :D
καλά αυτή τη φορά το τερμάτισες...έκανες 1 λεπτό...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από nkout » Δευ Απρ 20, 2020 10:09 pm

Μαζι σου, αλλα ξυνιλα? Υπαρχει περιπτωση να φταιει ο καφες?

Απάντηση