Εκχύλιση με VST basket

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από buddy » Δευ Ιαν 23, 2017 9:02 pm

Στα 35'' πρωτη δοκιμη σημερα και βγηκε εκπληκτικος.
Θα δοκιμασω και σε αλλους χρονους, αλλα νομιζω στα 35'' ειναι μια χαρα.

Σε αλλους καφεδες οταν αλλαζω χρονους, αλλαζει το προφιλ του καφε, δηλαδη π.χ. στα 30'' πιο εντονα βγαινει ενα χαρακτηριστκο και "κρυβεται" αλλο, στα 35'' γινεται το αναποδο, με λιγα λογια τον πας οπου θες.
Βεβαια αυτο δεν ισχυει παντα και σε ολους τους καφεδες.

Σε medium roast παιζω σχεδον παντα 1/1, παραπανω νερουλιαζει για τα γουστα μου.
Σε light roast απο mokka παω 1/1 και 1/1,5 αναλογως.

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από PaNoSS » Δευ Ιαν 23, 2017 9:10 pm

φιλε εισαι στο σωστο το δρομο.. :respekt:
σε βοηθαει το τερας μυλος που εχεις..
πολυ σωστα τα λεγομενα σου, καλες απολαυσεις.. :coffee: :clap:

Υ.Γ. για το κλεισιμο θα πω οτι παντα ειναι τι θελει ο ουρανισκος μας να γευεται..πως μας αρεσει ο καφες..
η Νο1 διαδικαδια γ αυτο στην τελικη ειναι οι δοκιμες!! απλα δοκιμαστε. ειναι βασικο να ξερεις τι γινεται σε καθε περιπτωση κ τι αλλαζει με καθε αλλαγη στη διαδικασια.. αυτο σε κανει barista.. οχι η αυτοματη lm με τις παναγιας τα ματια πανω που δεν ξερεις τι να πρωτοπειραξεις..ειδαλλως ειναι αχρηστη

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από Jazz » Δευ Ιαν 23, 2017 9:15 pm

Η αλήθεια είναι ότι ο k10conic είναι Πύραυλος !!! Και δε θα αναφερθώ πχ σε ταχύτητα άλεσης κοκ, αλλά στο αποτέλεσμα που πραγματικά δε χρειάζεται σχεδόν καθόλου κατανομή! Μιλάμε ο καφές βγαίνει σούπερ αφράτος και μοσχοβολιστός, χωρίς ίχνος σβολιάσματος! Για πότε θα μου γυρίσει το μάτι και θα πάω να βουτήξω τον ένα από το μαγαζί... :lol:

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από PaNoSS » Δευ Ιαν 23, 2017 9:19 pm

Jazz έγραψε:Η αλήθεια είναι ότι ο k10conic είναι Πύραυλος !!! Και δε θα αναφερθώ πχ σε ταχύτητα άλεσης κοκ, αλλά στο αποτέλεσμα που πραγματικά δε χρειάζεται σχεδόν καθόλου κατανομή! Μιλάμε ο καφές βγαίνει σούπερ αφράτος και μοσχοβολιστός, χωρίς ίχνος σβολιάσματος! Για πότε θα μου γυρίσει το μάτι και θα πάω να βουτήξω τον ένα από το μαγαζί... :lol:
δεν φανταζεσαι ποσο εχω παρακαλεσει γονατιστος κιολας εναν γνωστο φιλο μου που εχει ενα καταστημα coffe island, που ξερει τι τρελα εχω να μου δωσει μτχ εναν Κ10..
με τιποτα μου λεει..
κλαμα εγω μετα
:offtopic: :OOPS:

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από buddy » Δευ Ιαν 23, 2017 9:29 pm

Πανο συμφωνω μαζι σου, ο Κ10 εχει απογειωσει την lelit, ωστοσο μαζευω λεφτα για την Duetto IV, σε λιγο καιρο θα την παραγγειλω, αν δεν εκανε και αυτα το ψοφοκρυα και δεν εδινα τα μαλλιοκεφαλα μου στα πετρελαια, θα την ειχα παραγγειλει ηδη.

Σταυριανα στο μαγαζι που δουλευετε με δοσεις και εχετε επαγγελματικη μηχανη που συγχωρει καποια λαθακια, δεν θελει ιδιαιτερη προσοχη στην κατανομη, στο σπιτι με vst καλαθι και την οικιακη lelit θελει λιγη προσοχη για να παρεις το μεγιστο που μπορεις απο τον καφε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος buddy την Δευ Ιαν 23, 2017 9:31 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από Jazz » Δευ Ιαν 23, 2017 9:30 pm

PaNoSS έγραψε: δεν φανταζεσαι ποσο εχω παρακαλεσει γονατιστος κιολας εναν γνωστο φιλο μου που εχει ενα καταστημα coffe island, που ξερει τι τρελα εχω να μου δωσει μτχ εναν Κ10..
με τιποτα μου λεει..
κλαμα εγω μετα
Α, σου κάνει καψόνια δηλαδή ο φίλος σου έτσι;; Χαχα. Εμείς προχθές αλλάξαμε μαχαίρια (καθότι συμπληρώσαμε τα προβλεπόμενα κιλά), και εκείνη την ώρα που μου 'ανέθεσαν' να ρυθμίσω το μύλο, δε κάνω πλάκα, μου πέρασε από το μυαλό να ρωτήσω το θείο μου αν μου τον πουλάει... Βέβαια επειδή ξέρω ότι θα αρχίσει να φωνάζει ότι είμαι υπερβολική και εμμονική, δε του το προτείνω. Όχι ακόμα τουλάχιστον. Ειδικά τώρα που κάτι μου έλεγε ο συνέταιρος ότι σκέφτονται να αναβαθμίσουν τον μύλο σε ... Compak F10 Master Conic OD. Δε ξέρω αν θα το κάνουν και αν μπορούν εν τέλει, αλλά αν το αποφασίσουν, δε το συζητώ, θα τον πάρω τον K10 !

Μακάρι να πάρουμε άλλο μύλο στο μαγαζί, μπας και κάνω και εγώ την τύχη μου! :priest:

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από PaNoSS » Δευ Ιαν 23, 2017 9:38 pm

xristospet21 έγραψε:Σταυριανα στο μαγαζι που δουλευετε με δοσεις και εχετε επαγγελματικη μηχανη που συγχωρει καποια λαθακια, δεν θελει ιδιαιτερη προσοχη στην κατανομη, στο σπιτι με vst καλαθι και την οικιακη lelit θελει λιγη προσοχη για να παρεις το μεγιστο που μπορεις απο τον καφε.
Χρηστο σ αυτο θα διαφωνησω καθετα. η επαγγελματικη μηχανη ειναι καθαρα για το θεμα "παραγωγη" καφε.
Η lelit ειναι μια χαρα κ με το παραπανω μηχανη για το σπιτι. ο μυλος ναι παιζει ρολο, αλλα ολη η ουσια γινεται στο χερι. τι θα κανεις εσυ! και με vst και με lelit μπορεις να παρεις ΑΡΙΣΤΑ φλιτζανια..και θα το δεις. απλα θελει κ χρονο προσαρμογης το vst.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από buddy » Δευ Ιαν 23, 2017 9:46 pm

Βρε συμφωνω μαζι σου, μια χαρα μηχανουλα ειναι και μια χαρα φλυτζανια παιρνω, ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.
Απλα μου κατσαν καποια λεφτα τωρα, ξερω οτι στο μελλον δεν θα εχω ξανα την δυνατοτητα για αγορα αλλης μηχανης και λεω να το εκμεταλλευτω, ασε που εχω αρρωστησει και με τον καφε και θελω να παω ενα βημα παραπανω.
Συνδεση στο δικτυο, Ε61, manual pre infusion και αισθηση χρησης γενικοτερα.

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από PaNoSS » Δευ Ιαν 23, 2017 10:09 pm

Δεν το συζητάμε καν..
Απλά δεν θέλω να αφήνουμε λάθος εντυπώσεις.. :oneup:

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από Edesso » Δευ Ιαν 23, 2017 10:50 pm

Χρηστο Πανο ωραια συζητηση, τωρα τα διαβασα μαζεμενα πολυ ευχαριστα, συμφωνω σ ολα μαζι σας :a013:
Ο Κ10 ειναι μεγαλος ερωτας, δεν υπαρχει ο μυλος, αισθανομαι πραγματικα πολυ τυχερος που κατεληξε στο παγκο μου, βγαζει πολυ γευση πολυ γλυκα!!!
Μεγαλη πλακα επαθα τωρα τελευταια με το v60, χρησιμοποιουσα τον πορλεξ γιατι ο εξυπνος θεωρουσα οτι στο pour over δεν ειναι τοσο σημαντικη η αλεση οπως στον εσπρεσσο, τι μα@%#ας και για να μην αλλαζω την αλεση, ΑΛΛΟ brew παιδια μερα με τη νυχτα!!! Με βλεπω στις διακοπες με τον Κ10 και τη bonavita στο πορτ μπαγκαζ!!! Αρρωστια!!!!
Σταυρανια κλεψτον!!! :a080: YOLO :lol:
espresso junkie...

Απάντηση