Εκχύλιση με VST basket

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Άβαταρ μέλους
Theo164
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2020 11:34 am
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Mazzer Major DR
2ος Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
Επικοινωνία:

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από Theo164 » Παρ Ιουν 12, 2020 12:16 pm

Καλημέρα άλλαξα στη classic το shower holder από brass που είχα σε SS το οποίο έχει λίγο μεγαλύτερο ύψος με αποτέλεσμα με το IMS B68 Η24.5M ridgeless που χρησιμοποιώ με 18g δόση να βρίσκει ίσα ίσα το puck του καφέ στη σήτα

Πριν με το brass shower holder ήταν οριακά, με κάποιους καφέδες που χρειαζόταν χοντρό κόψιμο έβρισκε με τους περισσότερους ήταν ok στα 18gr και έβρισκε κάπου στα 19

Κοίταζα καιρό να πάω σε VST και μάλλον ήρθε η ώρα αλλά έχω μπερδευτεί για το ποιο πρέπει να πάρω για 18gr δόση, για χρήση 17 - 19 gr
Το IMS B68 Η24.5M έχει ύψος 24.5mm και το αντίστοιχο vst 24.2mm αλλα της ims δεν έχει ευθεία τοιχώματα όπως το vst
Τα vst τι άλεση χρειάζονται σε σχέση με με τα ims ποιο λεπτή ή ποιο χοντρή?

Αν διαλέξω το vst 20gr μήπως το 26 ύψος που έχει πέφτει μεγάλο? έχω και το αντίστοιχο ims B68 Η26.5E και στα 26.5mm είναι οριακά μεγάλο ακόμα και για 19 gr δόση

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από panos0121 » Παρ Ιουν 12, 2020 2:19 pm

το vst20gr το απορριπτεις..εγω πηρα πρωτα το 18αρι και για τις απαιτησεις μου(που ειναι πανω κατω ιδιες με τις δικες σου)ηταν αρκετα μεγαλο θα ελεγα..ειδικα σε κατι light απο mokka,ηθελα 20+ γρ για να εχω μια ικανοποιητικη αποσταση..μετα απο λιγο καιρο βρηκα το vst15gr σε πολυ καλη τιμη μεταχειτισμενο και το πηρα και για 17-19 γρ θεωρω οτι ειναι το ιδανικο..πες μας αν θελεις και ποια σιτα εχεις γιατι η ims κατεβαινει λιγο πιο χαμηλα με αποτελεσμα να χωραει περιπου 0.5γρ λιγοτερο απ οτι με τη μαμα..

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από BasilTh » Παρ Ιουν 12, 2020 4:04 pm

Έχω το IMS B70 2T C h24E και το αντίστοιχο του σε χωρητικότητα είναι το VST 15gr .

Σε παλιότερη ογκομέτρηση μέ νερό ( με την βοήθεια tape ) είχα βρει , αν θυμάμαι καλά , ότι το IMS χωρά 60cc , το VST 15gr , 58cc και το VST 18gr σχεδόν 70cc .

Οπότε το δικό σου IMS B68 H24.5 με την μικρότερη διάμετρο από το δικό μου B70 είναι σίγουρα πιο κοντά στο VST 15 .

Σε χρήση light roast το VST 15gr το γεμίζω με 17-18gr και το VST 18gr με πάνω από 20gr.

evaskal
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 10:59 am
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
2η Μηχανή:: Saeco 8325
Μύλος:: Compak K10 Conic
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly E
Οι καφέδες μου:: Assado, Mokka, Τaf, Cup10 και μπαγιάτικο
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτης

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από evaskal » Παρ Ιουν 12, 2020 9:55 pm

Το b68 της ims έχει απολύτως κάθετα τοιχώματα. Η γωνία στην βάση είναι πιο στρογγυλή από το vst. Εκεί είναι η βασική διαφορά. Επίσης είναι αντίστοιχο σε χωρητικότητα με το 18άρι vst Όχι το 15. Μην κοιτάς τις ονομαστικές που λέει το εργοστάσιο. Επίσης τα vst έχουν πιο μικρες τρύπες και αρκετές περισσότερες. Θέλει πιο λεπτό κόψιμο από το vst και λόγω ότι είναι πιο γωνιασμενο το 18αρι παίρνει κανένα γραμμάριο παραπάνω από το b68 ims

Άβαταρ μέλους
Theo164
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2020 11:34 am
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Mazzer Major DR
2ος Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
Επικοινωνία:

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από Theo164 » Παρ Ιουν 12, 2020 11:44 pm

Σήτα έχω τις IMS και τα baskets που έχω είναι ακριβώς τα παρακάτω όπως φαίνονται στις φωτογραφίες

Μιας και το έφερε η κουβέντα με το 26.5 που έχει convex πάτο ποτέ δεν κατάφερα να πάρω κάτι ικανοποιητικό σε γεύση άσχετα με τα γραμμάρια και τον καφέ που έβαλα όσο και αν το προσπάθησα
Δεν ξέρω αν δεν είναι ικανή η classic για παραπάνω γραμμάρια η αν κάτι δεν πάει σωστά με το καλάθι επειδή πάνε χρόνια που το δούλεψα τελευταία φορά από ότι θυμάμαι παρόλο που έβαζα παραπάνω γραμμάρια έπρεπε να κόψω και ποιο ψιλά και το αποτέλεσμα στην γεύση ποτέ δεν με ικανοποίησε
Συνημμένα
b6826.5e.jpg
b6824.5m.jpg

evaskal
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 10:59 am
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
2η Μηχανή:: Saeco 8325
Μύλος:: Compak K10 Conic
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly E
Οι καφέδες μου:: Assado, Mokka, Τaf, Cup10 και μπαγιάτικο
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτης

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από evaskal » Κυρ Ιουν 14, 2020 10:03 pm

To convex (Β70 2T CH26,5Ε) της IMS έχει διαφορετική διάτρηση από το Β682T, καμία σχέση μεταξύ τους και ναι πράγματι θέλει πολύ πιο ψιλή άλεση παρόμοια με το vst. Το VST μου φάνηκε ελαφρώς πιο εύκολο μπορώ να πω. Αλλά και τα δυο είναι... Δύσκολα

Άβαταρ μέλους
Theo164
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2020 11:34 am
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Mazzer Major DR
2ος Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
Επικοινωνία:

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από Theo164 » Δευ Ιουν 22, 2020 3:05 pm

Παρήγγειλα το 15gr VST ελπίζω να χωράει έως και 19gr max για δόση 18gr στη classic, ήμουν έτοιμος να παραγγείλω και το 18αρι αλλά έχω ήδη 5 baskets και χρησιμοποιώ μόνο το ένα... οπότε θα δω πως θα πάει και βλέπω...

Το tamper που έχω είναι 58.5 ταιριάζει στα vst? Με το IMS που χρησιμοποιώ στο naked ταιριάζει με τον ελάχιστο δυνατό τζόγο χωρίς να εφαρμόζει σαν custom made ένα πράγμα.
Αν κουμπώσω το IMS στο κλείστρο της classic που έχει ποιο δυνατό ελατήριο εκεί το tamper μπαίνει ίσα ίσα εφαρμοστά μεν αλλά και χωρίς χωρίς να σφίγγει η να βρίσκει κάποια αντίσταση.

Στο παραπάνω post που γράφω ότι βρίσει το IMS με 18gr δόση δεν το διευκρίνισα σωστά.
Όταν κουμπώνει το polrtafilter στο gouphead με τον αλεσμένο καφέ δεν ακουμπάει βρίσκει μόνο όταν το puck φουσκώσει από το νερό.

https://i.imgur.com/Wccqx1t.jpg
https://i.imgur.com/ondtAIZ.jpg
https://i.imgur.com/ym0KjV1.jpg

Alexandros
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2020 12:23 am
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Lelit Glenda
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: ProBarista G-IOTA

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από Alexandros » Δευ Ιουν 22, 2020 5:16 pm

Theo164 έγραψε:
Δευ Ιουν 22, 2020 3:05 pm
Το tamper που έχω είναι 58.5 ταιριάζει στα vst?
Εγώ μέχρι 58,55 που έχω, ταιριάζει μια χαρά κι έχει και τζόγο.

pkap
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 10, 2020 3:02 pm
Όνομα: Πάνος
Μηχανή:: Lelit Elizabeth
Μύλος:: Barazta Virtuoso

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από pkap » Τετ Οκτ 21, 2020 10:16 pm

Για Lelit elizabeth ποιο vst προτείνετε;

Ποιο funnel ταιριάζει από https://www.tidaka.net/de/trichter.html ; 58 ή 58plus? Υπάρχουν αλλά αντίστοιχα funnel?

Άβαταρ μέλους
vsiorikis
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Απρ 12, 2020 2:59 am
Όνομα: Vassilis
Μηχανή:: Gaggia Baby Dosata
Μύλος:: Eureka Specialitá
Οι καφέδες μου:: Round Cup Villa Caldas
Επικοινωνία:

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από vsiorikis » Τετ Ιούλ 20, 2022 5:04 pm

Theo164 έγραψε:
Δευ Ιουν 22, 2020 3:05 pm
Παρήγγειλα το 15gr VST ελπίζω να χωράει έως και 19gr max για δόση 18gr στη classic, ήμουν έτοιμος να παραγγείλω και το 18αρι αλλά έχω ήδη 5 baskets και χρησιμοποιώ μόνο το ένα... οπότε θα δω πως θα πάει και βλέπω...

Το tamper που έχω είναι 58.5 ταιριάζει στα vst? Με το IMS που χρησιμοποιώ στο naked ταιριάζει με τον ελάχιστο δυνατό τζόγο χωρίς να εφαρμόζει σαν custom made ένα πράγμα.
Αν κουμπώσω το IMS στο κλείστρο της classic που έχει ποιο δυνατό ελατήριο εκεί το tamper μπαίνει ίσα ίσα εφαρμοστά μεν αλλά και χωρίς χωρίς να σφίγγει η να βρίσκει κάποια αντίσταση.

Στο παραπάνω post που γράφω ότι βρίσει το IMS με 18gr δόση δεν το διευκρίνισα σωστά.
Όταν κουμπώνει το polrtafilter στο gouphead με τον αλεσμένο καφέ δεν ακουμπάει βρίσκει μόνο όταν το puck φουσκώσει από το νερό.

https://i.imgur.com/Wccqx1t.jpg
https://i.imgur.com/ondtAIZ.jpg
https://i.imgur.com/ym0KjV1.jpg
Theo πες μας εντυπώσεις τελικά με το 15άρι. Σκέφτομαι την αγορά για μια Gaggia που έχω με SS shower plate. Έχω κι εγώ το B682TH24.5M της IMS και με 18γρ. καφέ υπάρχει μεγάλο κενό με την ντουζιέρα και μένει νερό στο puck. Οπότε μάλλον δεν θα πάω στο 18γρ.
I'm not questioning your powers of observation. I'm merely remarking upon the paradox of asking a masked man who he is!

Απάντηση