Εκχύλιση με VST basket

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Απάντηση
Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από Rallakias » Τρί Απρ 04, 2017 10:29 pm

Πρόσφατα αγόρασα το καλάθι vst 15 gr απο το barista.gr και οι πρώτες εντυπώσεις ειναι αξιόλογες.Ποιότητα κατασκευής εννοείται εξαιρετική - θα έλεγα ανώτερη του Ims - αλλα το πρόβλημα του ειναι οτι ειναι μεγάλο για το μέγεθός του κι εξηγούμαι.Οπως προανέφερε κι ο xristospet21 , ετσι και σε εμενα στο Ε61 group το 15άρι καλαθι αν του βάλεις 15-16 γρ καφέ γεμίζει νερό και δεν εχει σωστή εκχύλιση.Για να γεμίσει και να εχεις σωστή αποσταση απο τη σιτα πρέπει να βάλεις 20γρ καφέ ,οπότε το καλάθι δεν ειναι 15 γρ κι ας γράφει οτι θέλει.Δεν θέλω να φανταστώ πόσο καφέ θα πρέπει να βάλεις στο καλάθι των 22gr για να γεμισει σωστά!Η διαφορά του πάντως απο το ίδιων διαστάσεων ''commercial'' καλάθι των 15γρ που έχω , είναι οτι ενω το commercial ειναι κωνικό στη βάση του και στενεύει , το vst κατεβαίνει κάθετα κι ετσι χωράει περισσότερο.
Κατα τα άλλα δεν ειναι εύκολο καλάθι , δεν συγχωρεί αν δεν κανεις σωστή κατανομή κι έχει καλύτερο γευστικο αποτέλεσμα εναντι των απλών καλαθιών ακριβώς επειδή κόβεις ψιλότερα τον καφέ για να εχεις ιδιο χρόνο εκχύλισης.Δεν ειμαι σίγουρος αν υπάρχει γευστική διαφορά εναντι του ims αλλά εκ πρώτης δεν πιστεύω οτι υπάρχει κατι ευδιακριτο.Επιφυλλάσομαι ομως να επανέλθω στο θέμα.
Αυτό που καταλαβα πάντως σε σχέση με κάποια παράπονα για πιο αδυναμο σώμα του καφέ με το vst , ειναι οτι αν δεν ειναι τέλεια η κατανομή μπορεί να εχεις Micro-channeling που μπορει να μην ειναι εμφανές στο γυμνο αλλα να κάνει το νερό να περνάει περισσοτερο απο το ίδιο σημειο του puck ''αδυνατίζοντας'' το σώμα αφού κάποια άλλα σημεία θα εκχυλιστούν ελάχιστα.

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από PaNoSS » Τρί Απρ 04, 2017 10:38 pm

Ακριβώς όπως τα λες..
Έχω το καλαθάκι τύπου vst της la marzocco 14γρ ονομαστική χωρητικότητα και όντως χωράει ακόμα και 20 γρ σε κάποιους καφέδες..
Στην ουσία δεν θέλω και δεν μπορώ να χρησιμοποιώ άλλο καλαθάκι γιατί με οποιοδήποτε άλλο θα πρέπει να βάζω ακόμα και 21.5 γραμμάρια..υπερβολικα πολλά..
Πάντως σίγουρα υπερτερεί το καλαθάκι σε καφέδες που θέλεις να βγάλεις αρώματα οξυτητες και γεύσεις..οχι τόσο σε καφέδες με σώμα, σοκολάτες και ξηρούς καρπούς..

Άβαταρ μέλους
apollo13
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ Ιουν 15, 2016 12:23 pm
Όνομα: Απόλλων
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Ascaso i1 iSteel
2ος Μύλος:: BARATZA SETTE 270W
Οι καφέδες μου:: KUDU,TAF,MOKKA
Τοποθεσία: ΑΛΙΜΟΣ,ΑΘΗΝΑ

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από apollo13 » Δευ Μάιος 15, 2017 2:29 pm

Παιδιά ποιό κ VST basket προτείνετε για την Lelit pl41 plus t pid ?

Άβαταρ μέλους
sphinxgr
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2016 12:35 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT Pid
Μύλος:: Ascaso imini i2
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato
Τοποθεσία: Athens

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από sphinxgr » Παρ Ιαν 19, 2018 4:12 pm

Διάβασα όλο το θέμα προσεκτικά και τελικά έχω και εγώ την ίδια απορία!!!

Έχω την PL41 PLUST PID με 58άρι PF.

Στο https://www.hasbean.co.uk/collections/v ... ter-basket έχει μεγέθη 15, 18, 20, 22, 25

Ποιο είναι το πιο σωστό μέγεθος στη μηχανή μου, ώστε να υπάρχει και σωστή απόσταση? 15 ή 18 ?!

*συνήθως χρησιμοποιώ 18γρ καφέ

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από Jazz » Παρ Ιαν 19, 2018 5:42 pm

sphinxgr έγραψε: [...]Έχω την PL41 PLUST PID με 58άρι PF.[...]
Ποιο είναι το πιο σωστό μέγεθος στη μηχανή μου, ώστε να υπάρχει και σωστή απόσταση? 15 ή 18 ?!
*συνήθως χρησιμοποιώ 18γρ καφέ
Με το χέρι στη φωτιά: 100% το σωστό είναι το 15άρι VST! Στο 15άρι παίζω από 18-20g. Έχω χωρέσει και σε μια Kenya και 21gr. Αλλά γενικότερα, επειδή το shower της μηχανής μας κατεβαίνει αρκετά χαμηλά, το 15άρι είναι το ιδανικό για μας. Στις περισσότερες (άλλες) μηχανές, το 15άρι πέφτει μικρό. Στη lelit, είναι ότι πρέπει. Το λιγάκι μεγαλύτερο, χωράει ... γαβάθα μέσα! ;)

coolmind
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2016 2:01 pm
Όνομα: Νάσος
Μηχανή:: Unic Stella Mini
Μύλος:: Custom Made By Me
2ος Μύλος:: Mazzer Mini Manual
Οι καφέδες μου:: Natural Coffees

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από coolmind » Σάβ Ιαν 20, 2018 8:50 am

Κανονικα πρεπει να εχουμε και τα δυο.
Ο καφες φουσκωνει οταν παρει νερο και οταν βαζεις πολλα γραμμαρια και ειναι οριακο μπορει να σου αλλαξει την εκχειληση.το σιγουρο ειναι οτι κανενας δεν χρειαζεται το 21 :a016: .

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Ιαν 20, 2018 12:46 pm

Πρέπει να έχει δίκιο η Jazz γιατί σε Gaggia ότι παραπάνω από το 15άρι "λασπώνει" τον καφέ σε εμένα.
Ίσως να υπάρχει κάτι παρόμοιο και σε Lelit.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από Rallakias » Σάβ Ιαν 20, 2018 6:18 pm

Στην αρχή της σελίδας ειναι ενα προηγούμενο πόστ μου που γράφω τα αντίθετα απο οτι θα γράψω τώρα.
Για καιρό διαβάζοντας τα όσα γράφουν άλλοι χρήστες για τα καλάθια vst και το πόσο overdose κανουν ,έβαζα στο 15άρι vst απο 18 εως και 20γρ καφέ .Σκοπός μου ήταν να εχω στεγνό πακ στο τέλος της εκχύλισης.Γιατί?Γιατι έτσι διάβαζα στο φόρουμ απο κάποιους παλαιότερους χρήστες.Επίσης αν δεν γέμιζα το καλάθι μεχρι επάνω είχα ευκολο channeling και έλεγα οτι γι αυτό είχαν δίκιο οσοι έγραφαν για το στεγνό πάκ.
Αργότερα διαβάζοντας blogs διαφόρων baristi διάσημων και μη ,έπεσα και πάνω στο ακόλουθο άρθρο του Matt Perger:
https://baristahustle.com/blogs/barista ... -good-puck
Τι λέει το άρθρο?Οτι για σωστότερη εκχύλιση είναι απαραίτητη μια ποσότητα νερού πάνω απο το πάκ και οτι αυτό δεν πρέπει να ακουμπάει στη σίτα.Επίσης λέει οτι δεν ειναι απαραίτητο να βγαίνει το πακ στεγνο σαν μπισκότο μετα την εκχύλιση-διαβάστε το δεν ειναι μεγάλο αρθρο.
Με βάση αυτό δοκιμασα να βάλω την ονομαστική ποσότητα καφέ στο καλάθι και είδα οτι όντας λίγο πιο έμπειρος στην κατανομή καφέ ,είχα πολύ σπάνια channeling και τις περισσότερες φορές πολύ σωστές εκχυλίσεις!Ναι έκτοτε βγαίνει πιο υγρο το πάκ (ε και?) ,το οποίο αν το αφήσεις 3'' ρουφάει το νερό ,αλλά κυρίως εχω μεγάλη συνέπεια στις εκχυλίσεις μου!Γευστικά δεν μπορώ να κάνω συγκριση αλλά το κέρδος μου είναι η συνέπεια στη σωστή εκχύλιση.
Δοκιμάστε το και εφαρμόστε τελικά ότι σας φανεί σωστότερο.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από Luckees » Σάβ Ιαν 20, 2018 7:38 pm

To λίγο νερό στην επιφάνεια του puck μου έκανε και εμένα εντύπωση σε σχέση με το μαμά, όπως επίσης και το οτι το puck δεν αφήνει κανένα υπόλλειμα ή κομματάκι πίσω στο καλάθι όταν το χτυπάς για να πέσει. Μου φαίνεται οτι όλο το σώμα του puck διαβρέχεται πιο ομοιόμορφα, ο καφές βγαίνει τελείως ταυτόχρονα από όλες τις τρύπες και σε τελική ανάλυση νομίζω οτι είναι πιο εύγευστος.

Αυτό που έχω καταλάβει όμως οτι αποτελεί μια από τις πιο σημαντικές παραμέτρους είναι η κατανομή. Η εκχύλιση χρειάζεται μια απίστευτη ισορροπία, ώστε το νερό να διαπεράσει ομοιόμορφα τον όγκο του puck και να συναντήσει την ίδια αντίσταση σε κάθε κυβικό εκατοστό διαδρομής. Αν δεν αφιερώσεις τον απαιτούμενο χρόνο να στρώσεις σωστά τον καφέ με wdt θα έχεις περιοχές που θα υπερκχυλιστούν και άλλες που θα υποεκχυλιστούν με μια τελική ξινόπικρη γεύση. Αυτό βέβαια είναι κάτι που φαίνεται εύκολα στο γυμνό οπότε ξέρεις τι να περιμένεις πριν καν το γευτείς.

Mε vst 18αρι τα καλύτερα αποτελέσματα 18~19g

Άβαταρ μέλους
Alex D.
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2012 4:19 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Gaggia Evolution
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Ascaso i1 mini
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: Home roasted
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Εκχύλιση με VST basket

Δημοσίευση από Alex D. » Σάβ Ιαν 20, 2018 8:16 pm

Νομίζω τα vst είναι σχεδιασμένα ώστε να βάζεις +- 1gr. Εγώ χρησιμοποιώ το 15άρι και βάζω μέχρι 17gr. Δεν μπορώ καν να βάλω 20gr γιατί δε χωράει μετά στη μηχανή. Αν και δεν έχω άποψη για τα 20gr, στα +-1gr λειτουργεί μια χαρά με βάση τη δική μου εμπειρία.

Από κει πέρα εγώ έλυσα το πρόβλημα του channeling μια για πάντα διαβάζοντας αυτό το άρθρο:
http://coffeegeek.com/opinions/markprince/04-29-2011

Εκεί λέει ότι για να βγει καλή η εκχύλιση χρειάζεται μια λίγο μεγαλύτερη κατανομή στα άκρα του καλαθιού. Αυτός χρησιμοποιεί τα "Scottie Calaghan's dosing tools". Εγώ προσωπικά πήρα μια παλιά κάρτα τύπου πιστωτικής και την έκοψα σ'ένα σχήμα παρόμοιο με αυτό που αναφέρει στο άρθρο. Από τότε δεν ξαναείχα ποτέ πρόβλημα με channeling. Χωρίς αυτά μου φαινόταν σχεδόν αδύνατο να κάνω μια εκχύλιση της προκοπής.

Απάντηση