Εκχύλιση με γυμνό pf

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Ποντιος
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τρί Ιαν 12, 2016 10:05 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: La cimbali
Μύλος:: Mazzer super jolly
Οι καφέδες μου:: KATSANTONH
Τοποθεσία: Δραμα

Re: Εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από Ποντιος » Σάβ Δεκ 03, 2016 11:20 am

Αυτο το βιντεο διχνει οτι δεν κανει να το κτυπαμε απο πλαγια εσυ συμφωνεις?Αυτος τα λεει πολυ απλα αλλα ειναι δυσκολο

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από buddy » Σάβ Δεκ 03, 2016 11:42 am

Oπως ειπαμε και στο τηλεφωνο φιλε Νικο, στο βιντεο φαινονται ολα ωραια και απλα, αλλα εκχυλιση με γυμνο δεν μας δειχνει ο φιλος να δουμε τι γινεται...Γιατι αραγε? Δεν ειχε χρονο μηπως? Σιγουρα στο κεντρο θα εχει λιγο περισσοτερο καφε απο την περιφερεια.
Πατωντας με κυρτο (convex) tamper θα το διορθωσει μεχρι ενος σημειου, αλλα δεν νομιζω να το εξαλειψει εντελως.
Ωστοσο φαινεται ωραια να γινεται η κατανομη με αυτον τον υπεροχο μυλο που εχει.
Στους μυλους με doser ομως ειναι αλλιως τα πραγματα αλλα δεν ειναι κακο αυτο.
Οπως ειπαμε βγαλε το τριπλο καλαθι του γυμνου, βαλε το μαμα της Oscar και με λιγες προσπαθειες θα εισαι :b050:

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από buddy » Σάβ Δεκ 03, 2016 12:16 pm

Eπισης στο βιντεο απευθυνεται σε επαγγελματιες barista αν καταλαβα καλα και πιο πολυ το παει για πρακτικους λογους (ταχυτατα) και οχι τοσο στην ποιοτητα.

Ποντιος
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τρί Ιαν 12, 2016 10:05 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: La cimbali
Μύλος:: Mazzer super jolly
Οι καφέδες μου:: KATSANTONH
Τοποθεσία: Δραμα

Re: Εκχύλιση με γυμνό pf

Δημοσίευση από Ποντιος » Σάβ Δεκ 03, 2016 2:23 pm

φιλε Χρηστο πολυ σωστη η συμβουλη σου για το καλαθακι.Τογυμνο pf ειχε οντως τριπλο.Εβαλα το διπλο το μανησιο και ολα καλα.Εβαλα λοιπον τον καφε το χτυπησα προς τα κατω μετα ειρθε η σειρα του O C D αφου βεβαια το ρυθμισα ως προς το βαθος ωστε να το παταω λιγο και μετα ολοκληρωσα το πατημα με το Ταμπερ.Σιγουρα το κινεζικο κανει πολυ καλη δουλεια,το αποτελεσμα ηταν πολυ καλο Καταπληκτικη εκχυλιση.ΔΕν ξερω μπορει για μερικους να ειναι ρουτινα αλλα για μενα τον αρχαριο ηταν φοβερη εμπειρια η εκχυλιση με το γυμνο pf.Και παλι σευχαριστω Χρηστο και φυσικα το Φορουμ που μου εδωσε την δυνατοτητα να επικοινωνησουμε

Απάντηση