Πικρος καφες,ξινος καφες αλλα ποτε με γευση ικανοποιητικη.

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
lio14
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 10:06 pm
Όνομα: Λεονάρδος
Μηχανή:: Expobar Brewtus LEVA
2η Μηχανή:: Illy Francis X3
Μύλος:: Quamar M80E
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπιάρες
Τοποθεσία: Δροσιά

Re: Πικρος καφες,ξινος καφες αλλα ποτε με γευση ικανοποιητικ

Δημοσίευση από lio14 » Δευ Ιούλ 04, 2016 11:52 am

Ο πιο οικονομικος μονοποικιλιακος ξεκινα απο 6,2 ευρω οπου αγοραςα προχθες απο taf. Αρα οχι 8 ευρω που λες.
Αρα ξανακανε τους υπολογισμου σου.
Ειπεμα ενα μιλησουμε για premium καφεδες αλλα να πινονται κιολας, για αυτο και μιλησα για hausbrandt ( ο οποιος δεν εχει 24 , εχει 28 εκτος και εαν αγοραζεις εσυ χωρις ΦΠΑ).
Τωρα εαν εςυ θεωρεις καφε , φθηνους premium που πουλανε με 10-12 ευρω το κιλο, τοτε λυπαμαι αλλα λειτουργουμε εντελως διαφορετικα διοτι εγω αυτους δεν τους συμπεριλαμβανω καν για καφε.
Αρνησε να καταλαβεις και αρνουμαι να ασχοληθω αλλο μαζι σου...
Πιθανον να μην καταλαβαινεις κιολας γιατι πραγμα μιλαμε .

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Πικρος καφες,ξινος καφες αλλα ποτε με γευση ικανοποιητικ

Δημοσίευση από buddy » Δευ Ιούλ 04, 2016 12:25 pm

Μαλλον δεν πολυεπικοινωνεις με τον περιβαλλον γυρω σου..ισως να φταινε και οι ζεστες..μαλλον στην δροσια που μενεις δεν κανει και πολυ δροσια!ειπα εγω καθολου για καφε premium με 10 ευρω το κιλο??ειδες να εγραψα τετοιο πραγμα???η συκγριση τιμης εγινε με τον hausebrant που κανει 25 ευρω και επειδη εσυ ειπες οτι οι specialty ειναι ψθηνοτεροι απο τους premium το οποιο ειναι εντελως λαθος και εντελως ακυρο.εγω specialty πινω τωρα που εβγαλες εσυ το συμπερασμα οτι εγω ασχολουμε με καφεδες των 10 ευρω το κιλο δεν μπορω να καταλαβω αλλα ειπαμε δεν πολυεποικωνεις.δεν θα ασχωληθω αλλο μαζι σου.ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΟΥ αν κ δεν το βλεπω..

lio14
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 10:06 pm
Όνομα: Λεονάρδος
Μηχανή:: Expobar Brewtus LEVA
2η Μηχανή:: Illy Francis X3
Μύλος:: Quamar M80E
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπιάρες
Τοποθεσία: Δροσιά

Re: Πικρος καφες,ξινος καφες αλλα ποτε με γευση ικανοποιητικ

Δημοσίευση από lio14 » Δευ Ιούλ 04, 2016 1:47 pm

Λοιπον φιλε duster επειδη το κουρασαμε πολυ το θεμα με αντιλογιες, οταν εχουμε καινουρια μηχανηματα και γενικα ειμαστε καινουριοι στο χωρο, προσπαθουμε να τηρησουμε με ευλαβια τις 4 παραμετρους ωστε να εχουμε το δυνατοτερο καλο αποτελσμα. Δηλαδη : καλη μηχανη ( εχεις ) , μυλο( εχεις) καλο χαρμανι καφε και ειδικευμενο χερι barista. Επειδη απο ολα αυτα το μονο που σου λειπει ειναι το τελευταιο ( και οχι γιατι δεν μπορεις απλα επειδη ακομη ειναι νωρις) καλυτερα θα ειναι να παρεις ενα καλο χαρμανι και να κανεις τις δοκιμες σου προτου βγαλεις αχρηστα τα μηχανηματα σου. Για να αποκλεισουμε , δηλαδη, το ενδεχομενο οτι ο καφες που χρησιμοποιεις δεν ειναι υπερμπαγιατικος. Επιδη , λοιπον, ποτε δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι τι καφες κρυβεται μεσα στο σακκουλακι που πηραμε, ενας τροπος ειναι να εχουμε την ημερομηνια ψησιματος. Αυτο σιγουρα δεν μπορει να στο δωσει με ακριβεια ο καφες που ηδη χρησιμοποιεις, οπου παρεπιμπτοντως τον εκτιμω ιδιαιτερα. Οποτε, προτου βγαλεις τα μηχανηματα σου αχρηστα, παρε εναν καλυτερο καφε απο τους προτεινομενους του φορουμ, κανε τις δοκιμες σου και χωρις να δωσεις ενα καρο λεφτα.
Ο academia που χρησιμοποιεις εχει 28 ευρω το κιλο.
Σημερα αγορασα απο taf 6,5 ευρω τα 250 γραμμαρια δηλαδη 26 ευρω το κιλο, εναν καφε οπου τουλαχιστον μου δηλωνει το ποτε ψηθηκε ( 14/06/16). Οταν αργοτερα εξικοιωθεις με τα μηχανηματα σου θα μπορεις να κανεις και δοκιμες με αλλους καφεδες. Η ξυνιλα και πικριλα σε εναν καφε δεν ειναι απαραιτητο οτι οφειλεται αποκλειστικα στην υψηλη θερμοκρασια. Ειναι ενας παραγοντας. Υπαρχουν ομως και αλλοι οπως : channeling , λαθος κοψιμο, σβολιασμα του καφε απο τον μυλο κ.α . Το καλυτερο , λοιπον, ειναι αυτο που ειπαν και οι υπολοιποι.μπαρε εναν αλλο καφε και εαν μπορεις ανεβασε και ενα βιντεακι οπου θα μας εξηγεις τα γραμμαρια που βαζεις, τα γραμμαρια που παιρνεις, τι κοψιμο εχεις ωστε να μπορεσουν εδω να σου πουν τι λαθος ισως κανεις. Μην απογοητευεσαι και τα μηχανηματα που εχεις ειναι μια χαρα.

Duster
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 09, 2015 11:20 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πικρος καφες,ξινος καφες αλλα ποτε με γευση ικανοποιητικ

Δημοσίευση από Duster » Τρί Ιούλ 05, 2016 1:44 am

Καταρχην σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας! Μετα στα υπολοιπα. Οσον αφορα τον Hausbrandt που εχω εχει ως ημερομηνια ληξης 13/4/18 ενω να προσθεσω οτι οταν πηγα να κανω την παραγγελια μου ειπαν οτι περιμενουν παραλαβη την επομενη μερα.Και οντως ετσι εγινε.Την επομενη μερα παρελαβαν το καινουριο εμπορευμα και επιτοπου μου το στειλαν.Οποτε λογικα δεν θα ειναι κανας μπαγιατικος. Το κακο ειναι οτι αφου τον παρελαβα δεν τον ανοιξα για 3 βδομαδες καθως ειχα προβλημα με την παραδοση του μυλου. Παρολαυτα εμεινε σφραγισμενος μεχρι πριν λιγες μερες που εφτασε και ο μυλος.
Απο specialty καφεδες τι θα προτεινατε; Καποιον που να ειναι σχετικα "ευκολος" και να προσφερεται και για freddo θα ηθελα. Επισης επειδη ειμαι επαρχια αλλα εχω εναν φιλο που μπορει να περασει απο το Chicco Verde που βρισκεται στη Λεωφορο Δημοκρατιας και σε λιγες μερες να μου το φερει(να γλυτωσω και τα μεταφορικα) τι καφε θα προτεινατε να μου αγορασει;
Παντως και οι σημερινες δοκιμες που εκανα με 15 γρ και διαφορα κοψιματα ηταν αποτυχια.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Πικρος καφες,ξινος καφες αλλα ποτε με γευση ικανοποιητικ

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Ιούλ 05, 2016 10:25 am

Από Chicco Verde μπορείς να βρείς για παραλαβή μόνο taresso γιατί.έχουν ιταλικό δικό τους..
Καλός για.αρχή είναι ο tigrato αλλά κατά την γνώμη μου σε freddo χανεται.

http://taresso.com/index.php?route=common/home

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Πικρος καφες,ξινος καφες αλλα ποτε με γευση ικανοποιητικ

Δημοσίευση από buddy » Τρί Ιούλ 05, 2016 4:44 pm

Κανοντας καφε με Hausbrantd εισαι μεσα στο χρονο των 25 - 30 sec εχοντας ομαλη ροη(σαν να σταζει μελι) στην εκχυληση σου και να βγαινει και απο τα δυο spaut ταυτοχρονα ο καφες?

Άβαταρ μέλους
stelios
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:14 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Pavoni - Europiccola
2η Μηχανή:: Saeco Gran Crema
Μύλος:: OE Pharos
Οι καφέδες μου:: Taf San Pedro
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πικρος καφες,ξινος καφες αλλα ποτε με γευση ικανοποιητικ

Δημοσίευση από stelios » Τετ Ιούλ 06, 2016 8:53 am

Ζήτα από την καφετέρια που παίρνεις καφέ να σου δώσουν 100 γρ καφέ σε κόκκους, για να δοκιμάσεις σπίτι.
Συνήθως οι καφετέριες έχουν πιο φρέσκο καφέ σε σχέση με αυτόν το συσκευασμένο που αγοράζεις εσύ σαν ιδιώτης.
Δοκίμασε έτσι, για να σου φύγει η απορία αν φταίει η μηχανή σου.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Πικρος καφες,ξινος καφες αλλα ποτε με γευση ικανοποιητικ

Δημοσίευση από buddy » Τετ Ιούλ 06, 2016 9:05 am

Την ιδια σακουλα που παιρνει ενας ιδιωτης ακριβως την ιδια σακουλα παιρνει και ο επαγγελματιας απλα ο επαγγελματιας την παιρνει πολυ πιο φτηνα επειδη παιρνει πολλα σακουλακια του ενος κιλου μαζι.το λεω με σιγουρια γιατι εχω φιλο που εχει καφε και παλια πριν ανακαλυψω τους specialty coffees τον ελεγα και παρηγγελνε και για μενα οταν εκανε παραγγελεια..εγω μονος μου τον επαιρνα 25 ευρω το κιλο απο το internet ενω οταν εκανε αυτος μαζικη παραγγελεια τον επαιρνα με 10 ευρω ακριβως τον ιδιο καφε ακριβως την ιδια συσκευασια καμια διαφορα..τεραστια διαφορα στη τιμη ομως..

Άβαταρ μέλους
stelios
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:14 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Pavoni - Europiccola
2η Μηχανή:: Saeco Gran Crema
Μύλος:: OE Pharos
Οι καφέδες μου:: Taf San Pedro
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πικρος καφες,ξινος καφες αλλα ποτε με γευση ικανοποιητικ

Δημοσίευση από stelios » Τετ Ιούλ 06, 2016 9:18 am

Καφέ σε συσκευασία κιλού δεν έχω αγοράσει ποτέ.
Δοκίμασα illy του supermarket και illy από την κονσέρβα που είχε η καφετέρια που πήγαινα. Της καφετέριας ήταν πολύ πιο φρέσκος. Το ίδιο και με άλλες μάρκες.
Μία δοκιμή δεν θα βλάψει.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Πικρος καφες,ξινος καφες αλλα ποτε με γευση ικανοποιητικ

Δημοσίευση από buddy » Τετ Ιούλ 06, 2016 9:36 am

Εννοειται πως θα ηταν πιο φρεσκος.. σιγα να μην αγοραζαν οι επαγγελματιες καφε απο τα σουπερ μαρκετ και μαλιστα εσπρεσσο..δεν αξιζει να μιλαμε καν για εσπρεσσο απο σουπερ μαρκετ..δεν υπαρχει κανονικος εσπρεσσο στα σουπερ μαρκετ..ωστοσο στην αλλη περιπτωση που λεγαμε πριν ειναι το ιδιο πραγμα..οι καφετερειες συσκευασιες του ενος κιλου περνουν ακριβως ιδιες με αυτες που ψωνιζει ο οποιοσδηποτε ιδιωτης

Απάντηση