Πικρος καφες,ξινος καφες αλλα ποτε με γευση ικανοποιητικη.

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Duster
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 09, 2015 11:20 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Τοποθεσία: Αθήνα

Πικρος καφες,ξινος καφες αλλα ποτε με γευση ικανοποιητικη.

Δημοσίευση από Duster » Κυρ Ιούλ 03, 2016 2:05 am

Αφου λοιπον και γω παρελαβα επιτελους τον Graef CM 800 ξεκινησα να κανω δοκιμες με εναν Hausbrandt Academia που ειχα αγορασει 3 βδομαδες πριν που υποτιθεται θα ειχα και τον μυλο. Μετα απο καμποσες προσπαθειες βρηκα μια καλη ρυθμιση στον μυλο που μου εδινε αποτελεσματα μεσα στα ορια που εχουν αναφερθει εδω μεσα ως μπουσουλας. Παρολαυτα η γευση ηταν μονιμως πικρη και καμενη.

Διαβασα για το temperature surf και το εφαρμοσα.Μετα απο ορισμενες δοκιμες εφυγε η πικριλα και ηρθε η ξυνιλα.Υστερα απο μερικες ακομα καταφερα να μην ειναι τοσο εντονη ουτε η ξυνιλα αλλα ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν πηρα ενα ικανοποιητικο φλιτζανι να μοσχοβολαει καφε οπως και στις καφετεριες.

Ενω και ως freddo δεν ηταν καλο το αποτελεσμα. Και παω να σκασω. Εχω παιξει με τα gr του καφε, με το κοψιμο, κανω temperature surf αλλα εχω απογοητευτει καθως δεν εχω φτιαξει ουτε ΕΝΑΝ καφε που να με ικανοποιει και αρχιζω να ανησυχω μηπως πεταξα τσαμπα τοσα λεφτα για μηχανη και μυλο...Ο καφες δεν ειχε ανοιχθει φυσικα μεχρι να ερθει ο μυλος.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Πικρος καφες,ξινος καφες αλλα ποτε με γευση ικανοποιητικ

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Ιούλ 03, 2016 3:14 am

Με μπαγιάτικο καφέ μην περιμένεις πολλά πάρε φρέσκο με RD λίγων ημερών.

lio14
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 10:06 pm
Όνομα: Λεονάρδος
Μηχανή:: Expobar Brewtus LEVA
2η Μηχανή:: Illy Francis X3
Μύλος:: Quamar M80E
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπιάρες
Τοποθεσία: Δροσιά

Re: Πικρος καφες,ξινος καφες αλλα ποτε με γευση ικανοποιητικ

Δημοσίευση από lio14 » Κυρ Ιούλ 03, 2016 1:23 pm

Ειναι σα να εχεις μερσεντες αυτοκινητο αλλα με κινητηρα zastava yugo και να θέλεις να κανεις 0-100 σε 4" ... Απλα δε γινεται.
Παρε φρεσκο καφε, κανε τις δοκιμες σου και θα παρεις ικανοποιητικο αποτελεσμα για τα μηχανη,ατα που εχεις.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Πικρος καφες,ξινος καφες αλλα ποτε με γευση ικανοποιητικ

Δημοσίευση από buddy » Κυρ Ιούλ 03, 2016 8:04 pm

Καλα...χαλαρωστε ρε παιδια...Ειπαμε καλυτεροι οι specialty αλλα οχι οτι δεν πινονται και οι premium καφεδες...μη τρελαθουμε κιολας?Για την πικρη και καμενη γευση που λεει ο φιλος φταει η υψηλη θερμοκρασια!Βαλε pid αλλιως φως δεν θα δεις...το temperature surfing ειναι παρηγορια στον αρρωστο!!!

Duster
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 09, 2015 11:20 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πικρος καφες,ξινος καφες αλλα ποτε με γευση ικανοποιητικ

Δημοσίευση από Duster » Κυρ Ιούλ 03, 2016 8:57 pm

Φιλε Χρηστο απογοητευομαι με αυτα που διαβαζω. Δηλαδη τα εσκασα κανονικα για μηχανη και μυλο και το αποτελεσμα δεν μπορει να ειναι ικανοποιητικο λογω του οτι δεν εχει PID?Δηλαδη εντελως πεταμενα τα λεφτα; Γιατι εψαξα πολυ στο φορουμ και στα περισσοτερα θεματα λιγο πολυ σε κατι τετοιο καταληγαν...Ειναι δυνατον; Δεν εχω πετυχει ουτε ενα φλιτζανι με ικανοποιητικη γευση.Οπτικα εβγαλα αρκετα καλα αλλα γευστικα δυστυχως κανενα. :waf: :a026:
Μολις ετοιμαζομουν να απαντησω και στους αλλους δυο φιλους Artisti και Lio14 οτι ο Hausbrandt που αγοραζω απο καφετεριες δεν εχει καμια σχεση με αυτον που παιρνω εγω στο φλιτζανι.Απο οπου και να τον εχω παρει ειναι καλυτερος απο τον δικο μου...

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Πικρος καφες,ξινος καφες αλλα ποτε με γευση ικανοποιητικ

Δημοσίευση από Gespresso » Κυρ Ιούλ 03, 2016 9:30 pm

Καλησπέρα και από μένα.
Νομίζω πρέπει να δοκιμάσεις με κάποιο από τα καλά χαρμάνια που θα διάβασες στο φόρουμ και να μας παραθέσεις περισσότερες λεπτομέρειες ως προς τις εκχυλίσεις σου (γραμμάρια, χρόνος, ποσότητα, tamping, βαθμός άλεσης).

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Πικρος καφες,ξινος καφες αλλα ποτε με γευση ικανοποιητικ

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Ιούλ 03, 2016 9:49 pm

Δεν είναι frappé o.espresso θέλει γνωση και εμπειρία.
Για παράδειγμα αν πας την gaggia σε ένα καφέ με hausbrant και πεις στο barista εκεί να σου φτιάξει τον καφέ με την μηχανή αου το πιθανότερο είναι να σου βγάλει χάλια καφέ γιατί δεν την ξέρει.
Εγώ και οι περισσότεροι εδώ μέσα δύσκολα μπορούμε να παραγγείλουμε espresso σε τυχαίο καφέ (όχι σε επιλεγμένο) γιατί στο.σπίτι μας φτιάχνουμε καλύτερο καφέ και θα τον πετάξουμε.
Έχουμε αναφέρει και αν ψάξεις στο φόρουμ θα τα βρείς μερικά εύκολα φρέσκα χαρμάνια για ν α ξεκινησει κανείς.
Αν σου αρέσει μόνο ο.συγκεκριμένος καφές που λες θέλει αρκετές δοκιμές μέχρι να βρείς το σωστό κόψιμο και τους χρόνους του.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Πικρος καφες,ξινος καφες αλλα ποτε με γευση ικανοποιητικ

Δημοσίευση από buddy » Κυρ Ιούλ 03, 2016 10:29 pm

Μην απογοητευεσαι!!!Για μενα το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεις να πας καπου να σου βαλουν ενα pid στην μηχανη σου να εχεις σταθερη θερμοκρασια αλλιως οτι κανεις το κανεις στα τυφλα!Πικρη και καμενη γευση που εχεις ειναι επειδη εχεις υψηλη θερμοκρασια.. ξυνιλα εχεις απο την αλλη οταν εχεις χαμηλη θερμοκρασια!Με 100 - 150 ευρω βαζεις pid και καθαρισες!Ο Hausebrandt θελει 15 gr για να βγει σωστος μην δοκιμασεις παραπανω..18 gr και πανω χρησιμοποιουμε σε specialty coffees.Αμα θες δοκιμασε και specialty που σου λενε εδω τα παιδια αλλα η γνωμη μου...τα ιδια αποτελεσματα θα εχεις..το προβλημα που εχεις αυτη τη στιγμη ειναι οτι δεν εχεις σταθερη θερμοκρασια και επισης δεν ξερεις σε τι θερμοκρασια κανεις καφε..πας δηλαδη στα τυφλα.

lio14
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 10:06 pm
Όνομα: Λεονάρδος
Μηχανή:: Expobar Brewtus LEVA
2η Μηχανή:: Illy Francis X3
Μύλος:: Quamar M80E
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπιάρες
Τοποθεσία: Δροσιά

Re: Πικρος καφες,ξινος καφες αλλα ποτε με γευση ικανοποιητικ

Δημοσίευση από lio14 » Κυρ Ιούλ 03, 2016 11:15 pm

3 χρονια με μηχανη ascaso basic χωρις pid και μυλο ascaso και δεν ηπια ουτε μια φορα μαπα καφε ή καμενο απο τοτε που εμαθα να χρησιμοποιω σωστα τα μηχανηματά μου.
ποιος ο λογος να χρησιμποποιησω αλλο καφε περα απο specialty μιας και οι υπολοιποι ειναι και ακριβοτεροι και πολυ χειροτερης ποιοτητας. το γεγονος οτι οι specialty καφεδες βγαζουν καλυτερο αποτελεσμα , για μενα ειναι αδιαμφησβητητο. Οσες φορες ειχα ξεμεινει και εβαλα εναν της σειρας, απλα απογοητευτηκα.

Duster
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 09, 2015 11:20 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πικρος καφες,ξινος καφες αλλα ποτε με γευση ικανοποιητικ

Δημοσίευση από Duster » Δευ Ιούλ 04, 2016 12:21 am

Αν πρεπει να βαλω PID με εξτρα κοστος 100-150 ευρω την κατσαμε την βαρκα, γιατι ο λογος που αγορασα την Baby ηταν το κοστος, το οποιο αντιστοιχο για μια Lelit ηταν απαγορευτικο για μενα. Aπλα φανταζομουνα οτι θα μπορω να πινω εναν αξιοπρεπη καφε. Ελπιζω αυριο με τις καινουριες δοκιμες να καταληξω σε ευχαριστο αποτελεσμα...

Απάντηση